Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
W pajęczej sieci - komiksy
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2020-01-18, 20:41   

Artur dnia dzisiejszego podesłał artykuł o tytule "Don Rosa" #1: "Wujek Sknerus i Kaczor Donald. Syn Słońca" - dziękujemy :-D :

Cytat:
Oczywiście Don Rosa w wielu miejscach nawiązuje do prac Barksa, co robi zresztą wyśmienicie. Niemniej jego historie są jego i to czuć. Każda z postaci występujących w tym albumie jest wyrazista, o wiele bardziej charakterna i ma dużo do zaoferowania czytelnikowi. Podoba mi się to o wiele bardziej niż u Barksa, gdzie przy lekturze kolejnego tomu czułem wyraźnie powtarzający się schemat.

:)

"Don Rosa" #1: "Wujek Sknerus i Kaczor Donald. Syn Słońca"
Pierwsze dwa omówienia

jacek 

Wysłany: 2020-01-19, 14:19   

Zaś w niedzielę od Niego omówienie "Jednorożca na wrotkach" a więc drugiej odsłony cyklu "Fibi i Jednorożec" - bardzo fajnie :-D :

Cytat:
W moim wypadku problem polega na tym, ze wszelkie ciekawe, ważne lub ponadczasowe pytania, jakie zadaje Fibi, są przez nią i tytułowego jednorożca wiele razy podeptane. Padają tutaj miałkie odpowiedzi, przykryte pospolitym, czasem wręcz prostackim, humorem. Szczerze, do mnie to nie przemawia.

Cytat:
Owszem, ma kilka udanych pasków, czasami trafi się coś sensowniej napisanego, ale ogólny obraz Fibi jest wyjątkowo miałki. Ot dziewczynka, która jest (rzekomo) kujonem, ma narcystycznego jednorożca i coraz mocniej popada w kliszę.

:mrgreen:

"Fibi i jednorożec" #2: "Jednorożec na wrotkach"
O tej części czytamy po raz trzeci.
Poszukajmy zatem wiadomości o pierwszej - są tutaj.

A poniżej zaległy tekst właśnie Artura :) :

Cytat:
Sam nawet kilka razy wybuchłem gromkim śmiechem podczas lektury tego komiksu, ale nie powiem, aby tytułowy jednorożec mnie oczarował. Chyba posiadam za silną Tarczę Banalności, gdyż "Fibi i Jednorożec" to dla mnie komiks zwyczajnie dobry, ale w moich oczach daleko mu do choćby takiego "Garfielda".

Cytat:
Z drugiej strony nasz tytułowy jednorożec imieniem Marigold ma dość siermiężne poczucie humoru, co z radosną i nad wyraz kreatywną Fibi tworzy mieszankę wybuchową.

;)

"Fibi i Jednorożec" #1

jacek 

Wysłany: 2020-01-19, 22:37   

Natomiast w nocy od Artura recenzja albumu "Garfield: Tłusty koci trójpak" #6 :) :

Cytat:
Jak sam Garfield zauważa, diety są złe, niemoralne i okrutne, gdyż podczas ich trwania biedaczysko jest ciągle głodne.

Cytat:
Paski związane z gadającą wagą to istna perełka. Docinki urządzenia są wyborne, gdy kpi z kocura i jego tuszy. Ten czasem jednak potrafi się boleśnie odgryźć, co jest na swój sposób urocze.

:-D

"Garfield: Tłusty koci trójpak" #6
Pierwszy artykuł

jacek 

Wysłany: 2020-01-20, 15:31   

Dzisiaj także jest recenzja od Artura :-D - "Batman. Detective Comics" #08: "Na zewnątrz" - cieszymy się :-D :

Cytat:
Brak w tym choćby krztyny oryginalności, ale z drugiej strony całość czytało mi się na tyle dobrze, że zupełnie mi nie przeszkadzała ta zabawa kliszą. Scenariusz jest napisany na tyle ciekawie, a akcja nie gna na złamanie karku, co w rezultacie daje nam naprawdę przyjemny kawał lektury.

"Batman. Detective Comics" #08: "Na zewnątrz"
Z tym tomem mogliście się już zapoznać.

jacek 

Wysłany: 2020-01-21, 03:59   

"Deadpool Classic" #7 - czyli uśmiechy dla Artura oczywiście :-D :

Cytat:
Już otwierający ten album zeszyt rozbawił mnie do łez, gdyż genialnie imitował Sin City lub jemu podobne komiksy. Oczywiście to bardzo brutalny czarny humor, bo liczba trupów rośnie lawinowo zarówno w otwierającym zeszycie, jak i następnych zawartych w tym albumie.

Cytat:
Z czytanych dotąd albumów Deadpool Classic ten podobał mi się najbardziej. Szkoda tylko, że Punisher miał w nim rolę wręcz epizodyczną. Nie zniszczyło mi to jednak apetytu, bowiem urocza Vanessa i jej popisy oraz kąśliwe docinki Deadpoola, któremu czasem spadał na głowę fortepian, bardzo urozmaiciły mi czas spędzony nad tym komiksem.

"Deadpool Classic" #7

Od razu trzy zaległe omówienia:

- Krzyśka "Sobba" Sobieraja:

Cytat:
Przez cały tom przewija się wątek romansu Deadpoola i Copycat. Chociaż jako fana ten związek mało mnie obchodzi, to jednak muszę przyznać, że jest w nim coś intrygującego. Z pewnością charakteryzuje się jednostronnością z dużą dozą szaleństwa. Na pewno w moim odbiorze podbudowuje to postać Deadpoola na plus. Nie jest tylko beztroskim człowiekiem, ale zyskuje pewną głębię. Ze związku kipi też erotyzm, co często objawia się także w rysunkach.

"Deadpool Classic" #7

- Karola Modzelewskiego:

Cytat:
Nie oszukujmy się, intrygi i wielopoziomowe zawiłe fabuły nigdy nie były mocną stroną opowieści z najemnikiem. To jego charyzma wybija je ponad poziom sztampy. Tym większy żal, że został nieco wykastrowany.

Cytat:
Każda dobra opowieść powinna zawierać motyw miłosny. I nie spoilując niczego, mogę tylko powiedzieć, że w tym albumie Wade ma wyjątkowo duże powodzenie u kobiet. Nie będzie też dla nikogo niespodzianką fakt, że przełoży się to na kolejne kłopoty.

"Deadpool Classic" #7

- "Krógera":

Cytat:
Fabuła tomu 7. ma swoje lepsze i gorsze momenty, ale całościowo wychodzi na całkiem przyjemna historia, którą możemy przerwać, w każdym momencie i powrócić do niej po kilku dniach. Scenarzyści Jimmy Palmiotti i Buddy Scalera po raz kolejny pokazali, że umieją interesująco poprowadzić historię o przygodach Deadpoola, jednocześnie nie zmieniając zachowania i nawyków antybohatera.

Cytat:
W środku widzimy trzy style graficzne, z czego pierwszy ma charakter kryminalistyczny, drugi stylem przypomina animacje z lat 90., a trzeci jest najbardziej kolorowy i przejrzysty w całości.

"Deadpool Classic" #7
A tutaj dwa pierwsze.

jacek 

Wysłany: 2020-01-22, 12:09   

Dziś także jest przesyłka - i to jaka! Podziękowania rzecz jasna :-D :

1. "Osiedle Swoboda: Centrum":

Cytat:
Tak, ten album to stare, dobre Osiedle Swoboda. Dokładnie to samo, które pokochałem, a które trochę się rozmyło w klimacie w drugim albumie. Mimo wszystko czekam na tom trzeci tej blokerskiej sagi, gdyż ma ona swój unikalny czar. Po części też przypomina mi czasy mojego dzieciństwa, a był to okres gdy mieszkałem na jednej klatce z policjantem, szefem jednego z gangów i moczymordą elektrykiem, który załatwił połowie osiedla darmową kablówkę. Wiem, że sentyment to potężna broń, ale nic na to nie poradzę. Michał Śledziński w swej pracy przypomina mi o wszystkich tych porąbanych sytuacjach, które sam przeżyłem lub obserwowałem mając 7-12 lat.

"Osiedle Swoboda: Centrum"

Od razu dwie zaległe wypowiedzi:

- Marcina Kamińskiego:

Cytat:
"Osiedle Swoboda" to prawdziwy fenomen. Choć od debiutu serii na łamach legendarnego magazynu "Produkt" minęło już 20 lat (!) cykl Michała Śledzińskiego nic a nic się nie zestarzał, a jego bohaterowie i ich perypetie są wciąż aktualne, atrakcyjne, a przede wszystkim nieustająco zabawne. Antologią "Centrum" Śledziu po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem dialogów oraz spostrzegawczym obserwatorem potrafiącym w komiksowych kadrach celnie oraz inteligentnie komentować otaczającą nas rzeczywistość.

- Michała Lipki:

Cytat:
Zmieniły się czasy, świat i współcześni młodzi ludzie też się zmienili, ale OS to twór ponadczasowy.

Cytat:
Poszczególne historie nie trzymają może tego samego poziomu, ale wszystkie są udane. Czasem nie dostajemy nic innego, jak tylko krótkie humoreski, czasem fabuła jest bardziej rozbudowana, a treść niesie coś więcej, zabawa jednak jest zawsze znakomita, a całość godna polecenia wszystkim fanom Osiedla.

A tutaj dwie dotychczasowe.

2. "Osiedle Swoboda: Niedźwiedź":

Cytat:
Właśnie skończyłem czytać ten komiks i stwierdzam, że podczas jego lektury uderzyła mnie ogromna fala wspomnień z czasów dzieciństwa.

Cytat:
Lubię sytuację, gdy nie muszę czekać nie wiadomo ile czasu na kolejny tom, aby dowiedzieć się co dalej. Natomiast patrząc, jak powoli powstaje ta seria i ile czasu czekam na Osiedle Swoboda 3, cieszy mnie takie podejście do tego zbioru opowiadań.

Cytat:
Ma to swój unikalny czar, który mimo pewnej dozy satyry pozwala zobaczyć w Niedźwiedziu dobrego człowieka.

"Osiedle Swoboda: Niedźwiedź"
Pierwsze trzy omówienia

jacek 

Wysłany: 2020-01-24, 11:27   

Co to nowego nam Artur podesłał? Ano tekst o albumie "Czarna studnia" - brawo :-D :

Cytat:
Każda z opowieści jest na swój sposób dramatyczna oraz przesiąknięta swoistą magią. Pewnie wiele osób by powiedziało, że przesądami oraz gusłami, na co zwracają uwagę nawet bohaterowie tego komiksu. Jednak takie rzeczy miały miejsce i nieraz ciężko je wytłumaczyć.

Cytat:
Jest też wątek z tytułową studnią, gdyż jak łatwo się domyślić, nie jest ona tutaj bez powodu.

"Czarna studnia"
Pierwsze cztery analizy

Cytat:
Na koniec wydaje mi się, że warto, abym sam dołączył do grona tych mężczyzn i opowiedział swoją historię. Kto chce niech w nią nie wierzy, ale wydarzyła się naprawdę.

Cytat:
W nocy gdy leżałem na oddziale z innymi noworodkami, ordynator wracając późno z nocnego dyżuru zobaczył jak stara zakonnica pochyla się nad moim łóżeczkiem i odmawia modlitwę, którą odmawiała tylko nad osobami zakwalifikowanymi jako beznadziejne przypadki.

Cytat:
Teraz po tylu latach, gdy nadal jestem w sile wieku, widzę że modlitwa zakonnicy uratowała mi życie wielokrotnie. Dwa razy omal nie popełniłem samobójstwa, dwa razy omal nie przewinąłem się z powodu choroby, a moje ciało jest ostro osłabione.

:idea:

jacek 

Wysłany: 2020-01-27, 13:30   

Od Artura omówienie dwóch odsłon "Klezmerów" - dziękujemy :-D :

Cytat:
Joann Sfar umiejętnie kreuje świat, gdzie wręcz muzyka wypływa z każdej strony tych komiksów. Jest ona ukazywana w przeróżny sposób. Za pomocą kolorów, sytuacji, postaci lub otoczenia. Wystarczy zatopić się w stronach snutej przez autora opowieści, aby szybko w głowie czytelnika zaczęły pląsać radosne nuty, choć jest też i miejsce na smutniejsze tony. Tak, to nie jest beztroska historia, choć jej bohaterowie chcą za takich uchodzić. Żyć chwilą i nie myśleć o jutrze. Czytelnik może uznać, że to dobry sposób na życie, ze tym bohaterom się to należy, gdyż ich przeszłość często była tragiczna.

"Klezmerzy" #1-2

Zaległy artykuł Jakuba Wołosowskiego:

Cytat:
Jeśli znacie nazwisko Isaaca Bashevisa Singera i lubicie jego opowiadania dla dzieci i dorosłych, to "Klezmerzy" są albumem dla was. Jeśli nie, to sięgnijcie po dzieła Singera po lekturze komiksu Sfara. Obydwaj autorzy poruszają podobne tematy w swoich opowieściach i mówią o najważniejszych ludzkich emocjach w sposób wyważony i… prawdziwy. Jest w nich pełno odwołań do starych przypowieści, historii, za pomocą których z pokolenia na pokolenie przekazywano sobie życiowe mądrości.

"Klezmerzy" #1-2
Wypowiedzi Michała Lipki

Ale, ale to nie wszystko - jeszcze "Audubon. Na skrzydłach świata" :) :

Cytat:
Tak ten komiks świetnie obrazuje jego osobowość, przy tym wrzucając cytaty z jego dzienników podróżniczych i starając się je choć trochę zweryfikować, bowiem Audubon niewątpliwie często ubarwiał swe opowieści i sam w to wierzył. Autorzy komiksu nie wybielają tez jego postaci, wyraźnie pokazując jego paranoję,która spowodowała oddalenie się od rodziny, zaniedbanie jej oraz swojego stanu zdrowia. W pewnym momencie podróżnik tak się wyniszczył, że groziła mu śmierć godowa, bo wszystkie zarobione z trudem pieniądze wydawał na farby, przybory do malowania oraz amunicję do polowania na ptaki.

:!:

"Audubon. Na skrzydłach świata"
Ubiegłoroczne materiały

jacek 

Wysłany: 2020-01-29, 16:31   

Dzisiejszego mokrego podwieczorku od Artura "Darwin. Jedyna taka podróż" - pozdrawiamy kolegę :-D :

Cytat:
Osobiście uważam się za chrześcijanina, mam prostą i nieskomplikowaną wiarę oraz od zawsze interesowała mnie przyroda. Z tego powodu szybko dostrzegłem pewien dysonans pomiędzy obydwoma grupami.

Cytat:
Własnie ten element jest genialnie zaznaczony w komiksie, gdyż wątek stworzenia świata czy rozterek o podłożu religijnym towarzyszą Darwinowi cały czas. Z jednej strony pastor na pokładzie i kapitan ciągle przypominają o Bogu, z drugiej zaś Darwin widzi boskie oblicze w naturze, która jest dzika, zabójcza i piękna zarazem.

"Darwin. Jedyna taka podróż"
Artykuł od Michała

jacek 

Wysłany: 2020-01-30, 11:57   

Dziś zaś od Niego o "Powrocie do Kosowa" - to naprawdę ważny tytuł:

Cytat:
Jakupi opisuje swój powrót do ojczyzny pod koniec lat 90-tych ubiegłego stulecia, gdy Kosowo odzyskało niepodległość. Jego wspomnienia potrafią wykręcić żołądek, gdy opisuje relacje z napotkanymi ludźmi oraz swoje wspomnienia z dzieciństwa.

Cytat:
Jakupi wspomina też wielokrotnie o sytuacji sąsiadów po zakończeniu wojny, gdy Kosowo odzyskało niepodległość. Starzy Serbowie byli przeganiani z ziemi, na której się urodzili i wychowali. Tyle tylko, że ich sąsiedzi nie winili tych konkretnych Serbów za zbrodnie.

"Powrót do Kosowa"
Mamy już z czym zestawić

jacek 

Wysłany: 2020-01-30, 17:55   

Po raz drugi w dniu dzisiejszym Artur :) - na temat albumu "Głowa do góry, Sunny!" - brawo :-D :

Cytat:
Na pierwszy rzut oka to prosty komiks obyczajowy dla dziewczynek.

Cytat:
Mamy tutaj do czynienia z słodko-gorzką codziennością, o której wiele osób woli nie mówić. Jak prawi stare porzekadło "Dzieci i ryby głosu nie mają" i jest to niezwykle krzywdzące. Otóż mają, a dzieci nawet donośny, tylko się zwyczajnie boją. Boją powiedzieć co czują, boją się sekretów, przez które cierpią. Boją się, że stracą to co kochają. Swoich bliskich i beztroskie życie.

"Głowa do góry, Sunny!"
Dotychczasowe trzy artykuły

jacek 

Wysłany: 2020-01-31, 15:45   

Artur i następna recenzja - "Prawdziwych przyjaciółek" - podziękowania koledze :-D :

Cytat:
Autorka opowiada historię wspomnień swego dzieciństwa gdy chodziła do szkoły podstawowej. Nie miała lekko, celowo porusza tematy raczej niewygodne, ale takie, o których coraz częściej się mówi. I dobrze. Należy mówić o psychicznej przemocy w szkole, pomagać dzieciakom radzić sobie z takimi sytuacjami i uodparniać się na nie, bo dorosłe życie potrafi być po stokroć cięższe.

Cytat:
Najstraszniejsze jednak podczas lektury "Prawdziwych przyjaciółek" było dla mnie gdy autorka opisywała fantazyjne opowieści, które potem przelewała na papier lub odgrywała scenki z swoimi koleżankami. W tym momencie strasznie jej zazdrościłem, bo w jej wieku nie umiałem już tak beztrosko śnić.

"Prawdziwe przyjaciółki"
Pierwszy artykuł

jacek 

Wysłany: 2020-02-02, 18:17   

Dwa razy Artur dzisiejszego mokrego wieczoru - dziękujemy z uśmiechem :-D :

1. "Vademecum złego ojca" #2:

Cytat:
W przeciwieństwie do pierwszego komiksu z tej serii, tutaj nie mamy jedno-dwu stronicowych "zagrywek", a całe historyjki.

Cytat:
Przyznaję, że podczas lektury kilka razy wybuchłem gromkim śmiechem. To jest tak życiowa oraz zabawna lektura, że miejscami przypominał mi się mój ojciec z czasów dzieciństwa.

Tutaj pojawia się aspekt - dlaczego dzieci mówią prawdę.

"Vademecum złego ojca" #2
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe grafiki
Wiadomości o pierwszym tomie

2. "Wydział 7" - cykl pierwszy (tomy 1-5):

Cytat:
Mamy kilku bohaterów przewijających się na pierwszym lub drugim planie przez całą serię i są to bardzo różnorodne osoby.

Cytat:
Scenariusz z zeszytu na zeszyt rozwija się coraz ciekawiej, sprawy są różnorodne, co tutaj ma ogromne znaczenie, a na końcu każdego zeszytu dostajemy "Akta" obecnie zakończonej sprawy. Tutaj świetnie wypada seria zdjęć i dokumentów pokazujących proces twórczy autorów poszczególnych zeszytów.

Cytat:
Autorzy mają też moje ogromne uznanie dla odniesień do mitologii z różnych kultur, zachowanie oryginalnego nazewnictwa czy zaznaczanie, że dana postać mówi w innym języku niż polski. Buduje to niesamowitą atmosferę i tylko zwiększa przyjemność z lektury.

:-D

"Wydział 7" - cykl pierwszy (tomy 1-5)
Poszczególne części gościły już oczywiście pośród nas :)

jacek 

Wysłany: 2020-02-06, 14:12   

Artur do "obiadu" podrzucił - bardzo się cieszymy :-D - swoje omówienie albumu "Star Wars Komiks” 5/2019: "Poe Dameron: Legenda odnaleziona":

Cytat:
Brak świeżych pomysłów, których od groma jest w Legendach, brak charyzmy u wielu nowych bohaterów, brak temu mocy.

Cytat:
Narracja jest prowadzona tak, że na myśl pierwsze co mi przyszło to film Ocean's Eleven.

Cytat:
To co się tutaj odczynia, jest dalekie od wiarygodności, nawet w uniwersum Star Wars.

:mrgreen:

"Star Wars Komiks” 5/2019: "Poe Dameron: Legenda odnaleziona"
To trzecie odwiedziny tego albumu.

jacek 

Wysłany: 2020-02-07, 11:57   

"Coda", tom 1 w dniu dzisiejszym od kolegi - pięknie dziękujemy :-D :

Cytat:
Wszystko fajnie i w kolejnych rozdziałach nabiera to naprawdę wielkiego znaczenia, ale w pierwszym nie ułatwia to poznania świata. Jest to prowadzone w takiej formie, jakby czytelnik doskonale znał historię bardo, co jest nieprawdą.

Cytat:
Dopiero drugi rozdział wyjaśnia wszystkie nieścisłości i sprawia, że łatwo wgryźć się w ten świat, zaś rozdział trzeci nieźle zaskakuje czytelnika.

;)

"Coda", tom 1
A pierwszy był Michał.
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-02-15, 09:12, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu