Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mechaniczna Kulturacja i Menażeria - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14694
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-06, 12:58   I jeszcze Tomasz Drabik zabiera nas w podróż do zatytułowanego "1988 Dzieci czarnej dziury" drugiego tomu "Deadly Class":Cytat:
Tom drugi ponownie na pierwszym miejscu stawia na wartką i pędzącą akcję. Sama fabuła schodzi na drugi plan, choć i tak jest ona bardziej wyrazista niż w pierwszej osłonie. Historia nadrabia zaś stylistyką, serwując czytelnikowi niesamowite kadry, różniące się miedzy sobą kolorami, układem i kompozycją. Historię czyta się obrazami.


"Deadly Class" #2: "1988 Dzieci czarnej dziury"Pradawny artykuł Krzysztofa Tymczyńskiego:

Cytat:
Fascynująca jest przemiana głównego bohatera na przestrzeni zaledwie dwóch tomów. Co prawda czas akcji przesunął się do przodu o dość duży kawałek czasu, lecz nie jesteśmy świadkami upływu całości tego okresu. Tom wita nas najpierw pewną sceną istotną w kwestii głównego złego tego tomu, ale po nim przychodzi czas na kilkustronicowe streszczenie, które w zupełności wystarcza do tego, by odnaleźć się w lekturze komiksu. Co ważne, jest to fragment przystępny nawet dla kogoś, kto nie miał okazji z jakiegoś powodu sięgnąć po pierwszy tom ”Deadly Class” i za to należy się scenarzyście solidny plus - rzadko bowiem zdarzają się tytuły, których drugi tom jest równie przystępny dla nowych czytelników co premierowa odsłona. Dalej jest już tylko lepiej.


"Deadly Class" #2: "1988 Dzieci czarnej dziury"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-08-03, 05:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14694
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-01, 08:21   "Umbrella Academy" #1: "Suita apokaliptyczna" - 27 lipca Marcin Knyszyński a wcześniej jeszcze pięcioro innych natomiast w dniu dzisiejszym Damian Drabik :) :Cytat:
Historia tego komiksu jest zwyczajnie banalna, ale paradoksalnie zachwycająca. Jest to pewnego rodzaju fenomen, który sprawia, że z czegoś na pozór trywialnego można stworzyć niewyobrażalną, dziwaczną ale i wciągającą opowieść, która swoim oderwaniem od rzeczywistości i wyłamaniem się z wszelkich reguł sprawia, że ciężko się od niej oderwać.

Sprawia to niezwykle wysublimowana sztuka twórców, która wykonuje gigantyczną robotę i z prostej historii tworzy hiper-dziwaczną fabułę. Dalej jest tylko lepiej. Groteskowa obsada ukazana jest w pokręconych, ale pomysłowych i ciekawych stylach, nadając komiksowi odcienie surrealizmu, gotyckiego horroru, science fiction i historii o superbohaterach.


"Umbrella Academy" #1: "Suita apokaliptyczna"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-11-12, 16:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14694
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-04, 11:46   1. Paweł Biegajski jest piątym, który opowiada o "Vademecum złego ojca" #1:Cytat:
Delisle kreśli album pełen codziennych sytuacji, które w starciu z prozą życia, zyskują magiczną moc humoru.

Cytat:
Ojcostwo w rozumieniu Delisle to ciąg szalonych incydentów, wynikających z zaniedbań i małych grzechów egoizmu. Autor przypatruje się sobie w krzywym zwierciadle własnej rzeczywistości i stara się wyciągać wnioski.

Cytat:
Autorowi udało się w sposób inteligentny i formalnie prosty pokazać nam absurdy naszego rodzicielstwa. Trochę smutne, ale też nie pozbawione bajecznej aury.


"Vademecum złego ojca" #1

2. A Tomasz Drabik szóstym, który bierze na tapet "Oblivion Song. Pieśń Otchłani" #2:Cytat:
"Oblivion Song" zachwyca wizją post-apokaliptycznego świata. Fantastyka przeplata się z grozą, a dramaty bohaterów wypełniają prawie wszystkie kadry. Historia zapoczątkowana w tomie pierwszym dopiero teraz rozkręca się bardzo intensywnie. Choć twórcy dają nam wiele odpowiedzi, równolegle wprowadzają jeszcze więcej pytań i tajemnic, otwierając sobie tym drogę do kolejnych tomów.

Wizualnie "Oblivion Song" robi wrażenie dopracowaniem. Widać że między twórcami wszystko idealnie zagrało. Obrazy nawet bez tekstu znakomicie oddają klimat omawianych miejsc.


"Oblivion Song. Pieśń Otchłani" #2
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-09-20, 08:31, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14694
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-12, 16:30   "Royal City" #3: "Płyniemy z prądem" - recenzja komiksu idealnego. Pisze Damian Drabik:Cytat:
Wiele elementów tego komiksu wzbudza we mnie niekryty zachwyt, o niektórych z nich pisałem już przy okazji recenzji poprzednich tomów, ale jednym z kluczowych jest niesamowita wręcz prostota fabuły, która nigdy, choćby przez chwilę, nie uderza w banał. Jestem pełen podziwu dla umiejętności Lemire'a. W tak krórkim komiksie udało mu się zawrzeć nieprawdopodobnie dużą gamę emocji.

Cytat:
Doskonałe portrety bohaterów składają się na galerię postaci niezwykle autentycznych, jak wszyscy z nas stawiających czoła swoim demonom, głęboko ludzkich: popełniających błędy, przygniecionych codziennością, cierpiących.


"Royal City" #3: "Płyniemy z prądem"
Vide oczywiście też wcześniej
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14694
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-07, 09:30   1. "Mój nowojorski maraton" w opinii Pawła Biegajskiego:Cytat:
"Mój nowojorski maraton" nie jest poradnikiem ani książką edukacyjną. To historia pasji i poświęcenia, ale także cenna nauka zdrowia i wartości życia. Piękny graficznie komiks opowiadający o ciekawości świata, o prostocie, o inteligencji i spostrzegawczości. O tym, że można wiele osiągnąć, będąc stale w drodze do upragnionego celu. Zdobywanie, początkowo kluczowe dla autora, z czasem jest już tylko wymówką dla kolejnych treningów, a każda meta kolejnego biegu jednocześnie następnym startem i wyzwaniem.


"Mój nowojorski maraton"
A tutaj dotychczasowe przemyślenia.

2. Druga część "Anastazji" w uwagach Tomasza Drabika:Cytat:
Dwa tomy składają się na jedną całość, wprowadzając coś w rodzaju dysonansu w rzeczywistości. Co innego bowiem widzimy my jako widzowie, podziwiając wielkie gwiazdy filmowe, zazdroszcząc im statusu i pieniędzy. Nie bierzemy jednak pod uwagę ceny jaką trzeba zapłacić aby ten wątpliwy sukces osiągnąć. Powstają więc dwa przeciwstawne światy.

Cytat:
Wizualnie drugi tom również zachowuje graficzną ciągłość. Ręcznie malowane, pastelowe kadry zestawiają ze sobą piękno i brud.


"Anastazja" #2
Pierwsza wypowiedź
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14694
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-11, 09:31   Tomasz Drabik wypowiada się o "Zaginionej wyspie" Nikoli Kucharskiej:Cytat:
Książka ta jest propozycją przeznaczoną dla młodszego grona odbiorców, choć śmiało można powiedzieć, że dorosłych czytelników też zafascynuje swoją formą.

Cytat:
Kucharska przeplata fabułę pełnymi fascynujących i niebezpiecznych zdarzeń przygodami Nikoli, która czytając zapiski doktora podąża również jego śladem.

Cytat:
Uwagę przykuwa już sama okładka. Potrafi oczarować i zaintrygować. Dalej też jest ciekawie. Zapiski autorki może i są trochę chaotyczne, ale to chyba się sprawdza. W dzisiejszych czasach taka forma jest bardziej pożądana niż poukładane i ponumerowane informacje.


:-D

"Zaginiona wyspa"
Artykuł od Michała Lipki
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14694
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-11, 10:07   "Świat w ogniu" - także - tu dotychczas - Michał Zjawiński omówił "Jokera" - przepraszam za opóźnienie opublikowaniu tego materiału ;) :Cytat:
Film Phillipsa jest posklejany z cytatów i zapożyczeń, i choć przez to na odkrywczość nie ma co tutaj liczyć, "Joker" cytuje pięknie i trafnie, a zapożycza tylko od największych.

Cytat:
Origin story, psychologiczna analiza i próba objaśnienia widzom postaci, którą dotychczas utożsamiali z nieobliczalnością, chaosem i niedopowiedzeniem, wiązało się z ryzykiem jej zbanalizowania. Choć Phillipsowi i Phoenixowi udało się stworzyć ciekawego bohatera, z którym (o zgrozo) łatwo sympatyzujemy, nie jest to kreacja na miarę wciąż niedoścignionego Ledgera, którego Joker w "Mrocznym Rycerzu" Nolana był niepowstrzymaną siłą i funkcjonował bardziej jako metafora niż postać z krwi i kości.


:mrgreen:

"Joker"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14694
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-18, 10:51   Tomasz Drabik oraz piąta recenzja "Snow Blind":Cytat:
Można odnieść wrażenie, że ta historia miała potencjał na więcej niż jeden tom. Akcja jest tu szybka, a fabularne twisty zaskakują. Czyta się ją jednym tchem. Mogła być jednak bardziej rozbudowana. Na plus jednak należy zaliczyć brawurowo nakreślone skomplikowane relacje między bohaterami oraz małomiasteczkowy klimat totalnego zadupia, gdzie młodzież mając mało możliwości potrafi angażować się w dziwne, często nie do końca legalne sprawy.


"Snow Blind"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14694
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-27, 08:01   Tomasz Drabik tak to rzecze o "Czarnej studni":Cytat:
Bohaterowie zawsze znajdują powód do narzekań i kłótni między sobą. W opowieści jednak dowiadujemy się o wielu przeciwnościach, które na przestrzeni tych lat stały przed górnikami. Opowieści, choć w wielu elementach prawdziwe, przesycone są legendami, mitami i magią. Wyłania się z nich obraz śląskiego magicznego realizmu, którzy twórcy rewelacyjnie wplatają w codzienne życie górników.


:idea:

"Czarna studnia"
To trzecia u nas wizyta owej historii.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14694
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-14, 10:53   Wczoraj Paweł a w dniu dzisiejszym Tomasz czyli "Naprzód!" stanowiący tom trzeci "Odrodzenia" po raz trzeci pośród nas:Cytat:
Twórcy rewelacyjnie łączą fabułę i dialogi z obrazami. Całość zaś mimo mrocznego i posępnego charakteru raczej jawi się bardzo nowocześnie. Postacie są dokładnie i szczegółowo pokazane.

Cytat:
"Naprzód" wprawdzie serwuje kilka fabularnych twistów, jednak główne kwestie dotyczące "odrodzenia" wciąż pozostajeą tajemnicą. Twórcy nadal ukazują podejście rządu i społeczeństwa do wydarzeń, których nie są w stanie zrozumieć. Skupiają się na ambicjach poszczególnych osób i wykorzystywaniu tragedii do realizacji własnych planów.


:P

"Odrodzenie" #07: "Naprzód!"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14694
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-15, 18:47   Tomasz Drabik recenzuje "Batmana. Białego Rycerza":Cytat:
Twórcą jest uznany scenarzysta i rysownik Sean Murphy, który opowiada tragiczną historię bohatera i złoczyńcy, wywracając utarty kanon do góry nogami, serwując przy tym czytelnikom kawał niesamowitej rozrywki.

Cytat:
Ta niesamowita historia jest przeciwieństwem wszystkiego, co widzieliśmy wcześniej. Choć chyba każdy słyszał o Batmanie i Jokerze, to zawsze ci bohaterowie stali po odpowiedniej stronie barykady.

Cytat:
Historia opowiedziana jest bardzo sprawnie i w odpowiednim tempie. Dużo większe wrażenie robi jednak obłędna grafika, która idealnie komponuje się z tą niecodzienną historią. Jest świetne połączenie starego gotyckiego dzieła sztuki nafaszerowanego nowoczesną technologią.


:)

"Batman. Biały Rycerz"
Ubiegłoroczne spojrzenia
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 12