Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Esensja - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-26, 16:17   

"Chaos kontrolowany" - Marcin Knyszyński - znowu Marcin - właśnie podrzucił swój materiał o albumie "X-Men - Jim Lee" - bardzo mnie to uradowało :-D :Cytat:
Odcinki zamieszczone w zbiorze nie stanowią ciągłości - wybrano tylko te, które na przestrzeni dwóch lat zilustrował Jim Lee. Autor przedmowy, Kamil Śmiałkowski, opowiada o tym, co się działo pomiędzy - choć i tak nie ułatwia to zadania niedoświadczonemu czytelnikowi. Ilość miejsc, postaci, imion, nazw, nawiązań do przeszłości i nieznanych terminów przytłacza.

Cytat:
Wszystko to przedstawione w charakterystycznym, hiperrealistycznym stylu Jima Lee - tej nadekspresyjności i zamiłowania do szczegółu nie sposób pomylić z niczym innym.


:!:

"X-Men - Jim Lee"
To szósta recenzja tego tytułu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-29, 11:35   

Minęły trzy dni i kolejna recenzja od Marcina Knyszyńskiego - pozdrawiamy kolegę :-D :

"Każdy jest wrogiem" - "Ira Dei" #1: "Złoto Kaidów":Cytat:
Są pojedynki, bitwy, niestabilne sojusze, próby sił, szorstka męska przyjaźń, zdrada, zemsta, honor, rozbryzgująca się krew, golizna i czasem nieco pompatyczne teksty. Wszystko to już znamy, wszystko to już kiedyś było. „Ira Dei” jednak ma jednak kilka niewątpliwych atutów. Po pierwsze – solidnie nakreślone tło historyczne, które nie tylko pozwala jakoś tam umieścić fabułę na osi czasu, lecz stanowi też istotny fundament dla zrozumienia motywacji bohaterów. Po drugie – wszystkie te wymienione przyciągacze uwagi (przemoc, seks, niewybredny humor) są stonowane i ograniczone. Są, ponieważ potrzebuje ich fabuła a nie czytelnik.
A jak rysunki? Ronan Toulhaut wie, jak oddać dynamikę bitwy, jak pokazać historyczne realia i zaprezentować szerokie, panoramiczne krajobrazy. Jedno, do czego można się przyczepić, to szczegóły.


:)

"Ira Dei" #1: "Złoto Kaidów"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-03, 05:05   

W dniu dzisiejszym także On! Z tekstem o otwarciu "Snow Blind" - świetnie :-D :Cytat:
Sama historia, którą poznajemy na stronach komiksu jest niebywale prosta. Nie zaskakuje też niczym specjalnym - może tylko tym, że w pewnym momencie zaczynają nas irytować wszyscy bohaterowie.

Cytat:
Świat przedstawiony komiksu oglądamy cały czas oczyma Teddy’ego i przeżywamy wszystko razem z nim. I choćby wydawało się, że postąpilibyśmy inaczej - to wcale nie możemy być tego pewni.

Cytat:
Jednak czegokolwiek nie doszukalibyśmy się w fabule, nie będzie miało to takiej siły jak graficzna strona całego projektu.


:)

"Snow Blind"
To trzecia wizyta tej historii.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-06, 12:54   

"Dziwowiska część druga" - czyli o drugim tomie "Doom Patrol". Jak najbardziej Marcin Knyszyński - dzięki kolego :-D :Cytat:
To nie jest komiks, którego siła leży w zrozumiałej, w pełni kontrolowanej przez autora i czytelnika fabule. Wręcz przeciwnie - to właśnie ta całkowita nieprzewidywalność, absurd, groteska i wariactwo stanowią jego największy atut.

Cytat:
Bardzo ważne jest to, aby podczas lektury, mocno skupić się na tekście. Pierwsze wrażenie nieprzygotowanego czytelnika jest takie, że ma do czynienia z absurdalnym bełkotem. I w sumie opinia taka nie będzie pozbawiona odrobiny prawdy. Wrażenie to jednak zanika, gdy spojrzymy na odbieraną treść z pewnego dystansu i uświadomimy sobie, co dokładnie robi Morrison.


"Doom Patrol" #2

Niedawna wypowiedź Tomasza Drozdowskiego:

Cytat:
To, co wyrabia Morrison, nawiązuje wprost do prac Arnolda Drake’a, które nie przetrwały niestety tak dobrze próby czasu.
Pisząc tę recenzję zastanawiałem się, jak najlepiej oddać słowami rodzaj absurdu, jakim raczy nas szkocki scenarzysta.

Cytat:
W zalewie klasycznych serii z etykietką superbohaterską "Doom Patrol" tom 2 jest jak papuga wśród ptactwa miejskiego. Do tego gadającą do samej siebie i uważającą się za antyczne bóstwo.


"Doom Patrol" #2
Na facebooku przedwczoraj.
Zasoby tomu pierwszego
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-09, 15:25   

"Sandman 2.0?". Od kolegi Marcina Knyszyńskiego w dniu dzisiejszym recenzja zatytułowanego "Ścieżki i wpływy" pierwszego tomu "Sandmana" - jasne, że się cieszymy :-D :Cytat:
Fani "Sandmana" mogą mieć ambiwalentne odczucia. Z jednej strony bowiem, Simon Spurrier jest bardzo świadomy tego, za jaki materiał się zabrał. Na poziomie świata przedstawionego i postaci to jest idealna kontynuacja - momentami aż zbyt idealna.

Cytat:
Simon Spurrier ewidentnie chce być "nowym Gaimanem" i pisać coś w rodzaju "Sandmana 2.0". Znajdujemy tu tę samą estetykę nadmiaru narracyjnego i zamierzonej koturnowości - jakże to było charakterystyczne i trafione u autora "Sandmana". W "Śnieniu..." to niestety nie gra do końca tak, jak powinno.


:)

"Sandman" #1: "Ścieżki i wpływy"
O rzeczonym albumie czytamy po raz czwarty.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-10, 13:52   

"Martwi żyją, a żywi są martwi" - Paweł Ciołkiewicz i tekst o "Ricie" czyli drugim tomie "Bardo":Cytat:
Drugi tom opowieści Daniela Odiji i Wojciecha Stefańca jest znacznie bardziej dynamiczny, niż w pierwszy, choć nie brakuje tu filozoficznych rozważań o naturze chylącego się ku upadkowi świata oraz socjologicznych refleksji o mechanizmach rządzących życiem społecznym. Tym razem jednak Odija stawia na akcję.

Cytat:
Charakterystyczna, ekspresyjna kreska w połączeniu z efektem suchego pędzla oraz litry tuszu na planszach sprawiają, że atmosfera, w jakiej toczy się opowieść, jest naprawdę gęsta i mroczna.


"Bardo" #2 "Rita"

Od razu wcześniejsze omówienia:

- Tomasza Drozdowskiego:

Cytat:
"Stolp" podlany był dużą ilością oniryzmu i psychodeli. W drugim tomie tetralogii "Bardo" ich zawartość się zwielokrotnia. Zdaje się degenerować z dnia na dzień, a ujawnienie przez autorów mniej pokazowych dzielnic miasta wciąga czytelnika w ten proces. Bardo to nie tylko kwartały zrujnowanych pustostanów, ale też jego mieszkańcy w równie marnej kondycji. Tu kolejny ukłon w stronę rysownika. Tak szkaradnych, turpistycznych facjat próżno szukać nawet w trakcie obrad sejmowych. Pozostaje kwestia społeczna, gdyż lud Bardo to stadko nader bezmyślne, zajęte pochłanianiem zasobów, choć powoli budzące się z letargu. Moim skromnym zdaniem - zbyt powoli.


"Bardo" #2: "Rita"

- Julity Pasikowskiej:

Cytat:
W komiksie jesteśmy świadkami postapokaliptycznego świata, w którym wszelkie wartości jak miłość czy rodzina, zostały wyparte przez potrzebę spełniania swoich powierzchownych potrzeb, zaspokajania seksualnej żądzy i ogólnej zgnilizny moralnej, która nieuchronnie prowadzi do końca ludzkości.

Cytat:
Mimo odpychających postaci, zbytniej dosłowności, deformacji, psychodelicznym wizjom przedstawionym w sposób intensywny - "Rita" to opowieść spójna, wiarygodna (w granicach rozsądku) i przede wszystkim ciekawa.


"Bardo" #2: "Rita"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-11, 07:31   

"Odnaleźć harmonię". Po raz trzeci wśród nas "Tamara Łempicka". Dnia dzisiejszego opowiada o Niej Paweł Ciołkiewicz :-D :Cytat:
Komiks nie jest typową biografią. Scenariusz Virginie Greiner pokazuje bowiem tylko mały wycinek życia Łempickiej. Scenarzystka koncentruje się na próbach zrozumienia motywacji kobiety oraz kierujących nią emocji. Być może właśnie dlatego, na końcu albumu znalazł się tekst stanowiący jego uzupełnienie.

Cytat:
Kreska Daphné Collignon jest elegancka i precyzyjna. Wystylizowane twarze kobiet i mężczyzn bardzo są do siebie podobne, co w znacznej mierze wynika z panującej wówczas mody na styl chłopczycy.


:-D

"Tamara Łempicka"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-13, 10:03   

"Rewolucja". Marcin Knyszyński nam podrzucił - uśmiechamy się zatem do Niego :-D - taki oto tekst o drugim tomie "Daredevila (Franka Millera)":Cytat:
Fatalistyczna atmosfera komiksu, pesymizm fabuł Millera i noirowy sposób prowadzenia narracji poszedł tu w parze z metamorfozą Diabła z Hells Kitchen. "Daredevil" stał się bardziej wiarygodny, komiks przeszedł zmianę podobną do tej, jakiej uległ klasyczny filmowy western spod znaku Johna Wayne’a, gdy trafił w ręce najpierw Sergio Leone a potem Arthura Penna czy Sama Peckinpaha.

Cytat:
Rewolucji uległo też samo prowadzenie narracji. U Millera zanikają stopniowo rozbudowane opisy trzecioosobowego narratora i zbędne, wewnętrzne komentarze bohaterów - to same kadry, które uzyskały teraz więcej przestrzeni na rysunek, zaczęły opowiadać historię.


"Daredevil (Frank Miller) #2"

Zaległa wypowiedź Piotra Pocztarka:Cytat:
W Daredevil by Frank Miller tom 2 twórca konfrontuje śmiałka z jego największymi nemezis – obserwujemy tutaj, jak Bullseye rośnie w siłę i pała rządzą zemsty względem naszego bohatera, a Kingpin zestawiony z Mattem Murdockiem sprawdza się jeszcze lepiej, niż kiedy staje naprzeciw Spider-Mana. I co najważniejsze, Frank Miller wprowadza postać Elektry Natchios, pierwszej wielkiej miłości Matta, która przy okazji staje się śmiertelnym wrogiem Daredevila.
Mówimy tu oczywiście o mordercach i zbrodniarzach, ale Miller tak przemyślał fabułę, żeby nawet tak potworne charaktery miały uczucia i interesujące problemy.

Cytat:
Daredevil by Frank Miller tom 2 wygląda świetnie, chociaż widać, że charakterystyczny styl rysunków twórcy dopiero się rozwija. Tusz nałożony przez Klausa Jansona nadaje rysunkom Millera głębi. Pojedynki wyglądają świetnie (z drobnymi wyjątkami), a Elektra kipi seksapilem, że podczas lektury można przymknąć oko nawet na pewne wpadki wynikające jeszcze z braku dużego doświadczenia.


"Daredevil (Frank Miller) #2"
Pierwsza recenzja i wiadomości o części pierwszej - o! Są tutaj.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-01-17, 21:41, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-15, 18:05   

"Głębokie rozczarowanie". Od Marcina Knyszyńskiego niedzielnego wieczoru ;) omówienie albumu "Fins de siècle": "Falangi Czarnego Porządku” i "Polowanie" - pozdrawiamy kolegę :-D :Cytat:
Obydwa komiksy, wchodzące w skład omawianego wydania, są swoimi wzajemnymi dopełnieniami. Pierwszy opowiada o ochotnikach, nie związanych z żadnym rządem, którzy przemierzają całą Europę. Drugi skupia się na osobach ściśle związanych z aparatem rządzącym, które przebywają przez cały czas w ograniczonej przestrzeni. W obydwu przypadkach głównymi bohaterami są ludzie starzy, doświadczeni przez życie, którzy dawno wyrośli z młodzieńczej naiwności i mówią o głębokim rozczarowaniu.

Cytat:
Ostatecznie i tak wszyscy wylądują w jednym grobie a umierając nie będą nawet pamiętać przyczyn wzajemnej nienawiści. A przyczyny te i tak okażą się nieważne dla potomnych.

Cytat:
Młode, europejskie pokolenie ma już inne problemy - nie dba o wartości kultywowane przez reprezentantów starszej generacji, nie odróżnia lewej strony od prawej - prawdopodobnie dlatego, że zostały one z czasem mocno zredefiniowane.


"Fins de siècle": "Falangi Czarnego Porządku” i "Polowanie"

I od razu dawniejsza recenzja - autorstwa Tomasza Nowaka:

Cytat:
Christin i Bilal portretują rozkład idei, ludowej władzy, walki o "słuszną sprawę". Ukazując mizerię przekonań swych bohaterów, sami z młodzieńczym zapałem piętnują przemoc przy krzewieniu socjalizmu, naiwnie ufni, że może jednak da się zaprowadzić go jakoś inaczej. Niestety, ku swemu rozczarowaniu zapewne, przeczuwają, jak potoczy się w przyszłości kolej dziejów, która nieuchronnie wykaże dysfunkcję wszelkich odgórnie narzucanych systemów "sprawiedliwości społecznej."

Cytat:
Patrząc bardziej z boku, "Fins de siècle" to istotnie dwa znakomicie wykonane pod każdym względem klasyki. Przy czym "Polowanie" przewyższa "Falangi"... spójnością scenariusza i jakością ilustracji.


"Fins de siècle": "Falangi Czarnego Porządku” i "Polowanie"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-16, 04:54   

"Kochankowie z przeciwnych biegunów" czyli Konrad Wągrowski i czwarta u nas recenzja "Encyklopedii wczesnej Ziemi":Cytat:
"Encyklopedia Wczesnej Ziemi" to komiks w założeniu bardzo ambitny. Isabel Greenberg nie uznaje półśrodków i na dwustu stronach kreśli całą mitologię wymyślonego świata. Świata, który niby jest naszym (patrz tytuł), ale oczywiście dzieje się to na takiej samej zasadzie, jak w każdych mitach.

Cytat:
Znajdziemy tu historie romantyczne i dramatyczne, ale całość jest przepełniona swego rodzaju klimatem ciepłej (mimo surowych warunków klimatycznych) ironii.

Cytat:
Solidne tomiszcze jest starannie narysowane wyrazistą kreską, bez jakiś efektów przesadnego realizmu, ale też bez popadania w karykaturę.


"Encyklopedia wczesnej Ziemi"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-05-01, 13:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-19, 03:10   

"Piękne kobiety w niebezpiecznych czasach" - tak swój tekst o czwartej części "Bradla" zatytułował Sebastian Chosiński:Cytat:
Jeśli autorzy dzieła - scenarzysta Tobiasz Piątkowski i rysownik Marek Oleksicki – w takim tempie będą prowadzić akcję, to całkiem możliwe, że będziemy mieć do czynienia z pierwszą na polskim rynku telenowelą komiksową. I nic w tym złego, bo "Bradl" wciąż trzyma wysoki poziom, na dodatek przedstawia wydarzenia, które dotąd nie przeniknęły do społecznej świadomości. Bo kto – oczywiście poza zawodowymi historykami i fascynatami dziejów Polskiego Państwa Podziemnego - słyszał o takiej organizacji, jak "Muszkieterzy" i jej nadzwyczaj kontrowersyjnym szefie, kapitanie (i jednocześnie inżynierze) Stefanie Witkowskim? A dzięki tej serii można dowiedzieć się o nich całkiem sporo...

Cytat:
Graficznie trudno oczekiwać szczególnych nowości. Marek Oleksicki przedstawia opowieść Piątkowskiego w mrocznych barwach. Co łatwo wytłumaczyć, wszak czasy, w jakich rozgrywa się akcja komiksu, były nad wyraz ponure.


"Bradl" #4

Wcześniejsza wypowiedź Tomasza Drabika:

Cytat:
Dynamiczna akcja czwartego tomu to cecha charakterystyczna również całej serii. Twórcy prezentują tu tylko najważniejsze aspekty historii. Nie ma tu miejsca na zapychacze, które mogłyby wydłużyć tę historię. W zamian dostajemy pędzącą akcję obfitującą w czystą przygodę. Całość okraszona jest dodatkowo ciekawymi i nierzadko ciętymi dialogami oraz sporą dawką brutalności.

Mocną stroną jest również szata graficzna. Obrazy wykonane przez Oleksickiego przyciągają uwagę i trudno jest przejść wobec nich obojętnie. Gangsterski styl noir świetnie się w tej historii sprawdza. Dla działalności konspiracyjnej to stylistyka niemal idealna. Komiksowy mroczny klimat potęgują zaś ciemne kolory z dominacją szarości.


"Bradl" #4
A tutaj dwie pierwsze.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-21, 01:59   

"Test na człowieczeństwo" - Sebastian Chosiński jako trzeci bierze na tapet zatytułowany "Świat nazajutrz" tom drugi "Reszty Świata":Cytat:
Jak w takich warunkach zachować godność? Jak pozostać człowiekiem? - To najistotniejsze pytania, jakie zadaje sobie i czytelnikom Chauzy.
Czy podaje też na nie odpowiedzi?
Na szczęście nie. Tych musimy poszukać sami.

Cytat:
Dlatego nie powinno razić nas szczególnie pojawiające się w ostatniej chwili wyjście z sytuacji, swoisty handicap.

Cytat:
Podobnie jak część pierwsza tetralogii, także i druga kończy się cliffhangerem, który skutecznie podsyca zainteresowanie tym, co znajdzie się w kontynuacji. Wieńczy "Świat nazajutrz" duża, całostronicowa plansza.


"Reszta Świata" #2: "Świat nazajutrz"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-12-27, 09:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-22, 05:31   

"Berni Wrightson żyje, żyje!". Także Piotr 'Pi' Gołębiewski przyjrzał się albumowi "Frankenstein żyje, żyje!" i oto Jego wnioski:Cytat:
Bernie Wrightson, zadbał o to, by stwór wyróżniał się z tłumu aparycją i trupim obliczem, czego symbolem jest brak nosa, ale jednocześnie dodał element nieobecny w innych adaptacjach powieści Shelley. Jest nim jak najbardziej ludzie spojrzenie. I to nie groźne, a myślące, wystraszone i łagodne.

Cytat:
Omawiana pozycja to dzieło zamknięte, stanowiące wysmakowaną rozrywkę, zarówno dla duszy, jak i dla oczu. Warto po nie sięgnąć już tylko po to, by podziwiać ostatnie prace Berniego Wrightsona.


:)

"Frankenstein żyje, żyje!"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-24, 07:28   

Sebastian Chosiński jest trzecim, który opowiada nam o "Batmanie: Przeklętym":Cytat:
Można odnieść wrażenie, że tym razem Azzarello bardziej skupił się na budowaniu mrocznego nastroju, rodem z gotyckich opowieści o Frankensteinie; w warstwie fabularnej dzieje się bowiem mniej niż zazwyczaj, ważniejsze jest, aby pokazać, co siedzi w umyśle Batmana. Intrygujące jest zaś głównie to, jak bezradnym okazuje się człowiekiem, gdy nagle nie może ufać do końca swojemu rozumowi. I jak łatwo wówczas zamącić mu umysł.


:mrgreen:

"Batman: Przeklęty"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-28, 15:54   

"Władcy wszechświata" czyli "Potężna Thor" #2: "Władcy Midgardu" w przemyśleniach tym razem Piotra 'Pi' Gołębiewskiego:Cytat:
Muszę przyznać, że scenarzysta Jason Aaron zgrabnie sobie to wszystko wykombinował. Z jednej strony mamy bowiem wartką akcję, a z drugiej garść refleksji nad stanem naszego świata.

Cytat:
Świetnie się to czyta, albowiem Aaron dołożył wszelkich starań, by historia jak najbardziej przypominała średniowieczny epos.

Cytat:
Mam wrażenie, że Gromowładna Thor wciąż czeka na swój wielki komiks. Na razie mamy do czynienia z pozycją bardzo udaną, ale ciągle jeszcze nie genialną.


:mrgreen:

"Potężna Thor" #2: "Władcy Midgardu"

Oraz w uzupełnieniu jeszcze wypowiedzi:

- Adama Grochockiego
- Tomasza Drozdowskiego
- "Konglomeratu Podcastowego"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 13