Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Paradoks - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15104
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-04, 12:07   

W południe jeszcze dwa nowe materiały od Nich. Jesteśmy bardzo ukontentowani :-D :

1. Ewelina Sikorska recenzuje dwie odsłony "Krainy lodu" - pierwszą czyli "W poszukiwaniu siebie" i drugą zatytułowaną "Droga do domu":Cytat:
Co do samej kreski: dostajemy zupełnie dwa style (jeden bardziej mangowy drugi bardziej komiksowo-disnejowski) i po wielkich wahaniach jednak wolę ten z pierwszego albumu, ale patrząc na kolejne albumy z tej serii, raczej nie ma szans, by Dark Horse ujednolicił kreskę, a szkoda, bo to by wyszło całości zdecydowanie na plus. Jednak to moje subiektywne zdanie.

Cytat:
W polskim wydaniu na jeden album przypadają trzy zeszyty komiksowe. Dzięki temu nie dostajemy historii w odcinkach tylko zamkniętą całość opowiedzianą od początku do końca. Jednak wolę w takiej trochę książkowej formie wydawanie komiksów niż w klasycznych zeszytach, które po wielokrotnym kartkowaniu szybko się niszczą, albo co gorsza, któryś z zeszytów przez przypadek się zgubi.


:-D

"Kraina lodu" #1: "W poszukiwaniu siebie" i "Kraina lodu" #2: "Droga do domu"
Artykuły od Michała Lipki

2. "Rick i Morty" #6 - opiniuje Miłosz Koziński:Cytat:
Można powiedzieć, że w kwestii balansu pomiędzy objętością a treścią osiągnięto złoty środek. W tomie przeczytamy więc historyjki nihilistyczne, ale również te nieco bardziej optymistyczne. A wszystko to podszyte dużą dawką czarnego humoru i absurdu, z jakiego słynie seria. Dzięki zwięzłości opowieści, dobremu wykorzystaniu objętości albumu i szerokiemu fabularnemu przekrojowi tom szósty jest chyba jak do tej pory najprzyjemniejszym w odbiorze na płaszczyźnie fabularnej.


"Rick i Morty" #6
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15104
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-04, 21:39   

Hej hop! Kolejny w dniu dzisiejszym artykuł z tego serwisu - czyli brawo Wy! :-D :

"Garfield”: "Tłusty koci trójpak" #3. Nadesłał autor przemyśleń - czyli Marcin Chudoba - uśmiechamy się do Niego :-D :Cytat:
Czytelnicy mający koty z pewnością dostrzegą, że lwia część żartów w sposób mocno przerysowany przedstawia sytuacje znane im z życia codziennego. Jim Davis raczy odbiorców błyskotliwym, niekiedy wręcz abstrakcyjnym humorem (przykładem jest tutaj seria pasków opowiadająca o deszczu i jego następstwie w postaci małej, lecz bardzo głębokiej kałuży), który powinien przypaść do gustu wszystkim.

Lektura trzeciego wydania zbiorczego to świetna rozrywka dla czytelników w każdym wieku. Ponowne wprowadzenie przygód Garfielda na polski rynek jest inicjatywą wartą docenienia.


:)

"Garfield”: "Tłusty koci trójpak" #3

Przypomnijmy sobie poprzednie wypowiedzi gdyż były dawno temu ;) :
- Macieja Jasińskiego
- "Konglomeratu Podcastowego"
- Piotra Pocztarka
- Michała Jankowskiego
- Michała Żołyńskiego
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15104
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-08, 05:21   

Ha! Dzisiaj też podesłali coś niecoś ;) Uśmiechamy się do nich serdecznie :-D :

1. Jarosław Drożdżewski recenzuje tom drugi "Plemienia Sów":Cytat:
Tutaj wszystko jest przemyślane i zręcznie poukładane, więc poczucie absurdu jest nam obce, a dwa tak różne przecież światy wydają się niezwykle naturalne. Nie ma sensu w tym momencie przybliżać fabuły, bo mamy do czynienia już z drugim tomem, a żeby zacząć czytać "dwójkę", niezbędna jest znajomość pierwszego zeszytu. Zresztą i tak już zdradziłem dużo, pisząc o tych przenikających się dwóch światach.


"Plemię Sów" #2

Wcześniejsza analiza autorstwa Michała Jankowskiego:

Cytat:
Komiks "Plemię Sów" stanowi połączenie elementów mitów i legend skandynawskich i północnoamerykańskich.

Cytat:
Autorem "Plemienia Sów" jest Łukasz Wnuczek, scenarzysta, ilustrator i rysownik komiksów.

Cytat:
Spójrzmy chociażby na rysunki. Mamy do czynienia z czarno-białymi ilustracjami, wyglądającymi jakby były rysowane węglem. Rewelacyjnie współgrają z atmosferą tajemniczości wylewającą się z kart komiksu. Dzięki zastosowaniu takiego, a nie innego stylu historia od początku jest wyjątkowa.


"Plemię Sów" #2
A tutaj o tomie pierwszym:
Materiał audio
Poprzednie recenzje

2. "XIII Mystery" #11: "Jonathan Fly" - wypowiada się Marcin Andrys:Cytat:
Jedenasty tom "XIII Mystery" jawi się jako jedno z najlepszych dokonań tego cyklu. Nie tylko przez to, że Taduc i Brunschwig zdecydowali się opowiedzieć nieznaną dotychczas kartę z młodości Jasona Mac Lane'a, ale również dlatego, że wokół Jonathana zbudowali misternie utkaną intrygę prowadzącą do jego zatracenia się w dziennikarskiej misji. Koneksje między bohaterami i odniesienia do późniejszych wydarzeń z szóstego tomu głównej serii są rozpisane w niezwykle drobiazgowy sposób. Nie brakuje tu też napięcia, mającego podsycać ciekawość i co najważniejsze - budowania portretu nastoletniego XIII.


"XIII Mystery" #11: "Jonathan Fly"

3. "Złoty Berlin" - opowiada Piotr Dymmel:Cytat:
Trzeba przyznać, że w przypadku "Złotego Berlina" fabularnie mamy do czynienia z robotą wysokich lotów, która jest wypadową kilku sprawdzonych konwencji. Jysch w wywiadzie dołączonym do albumu powołuje się w swoich inspiracjach na tak kanoniczne wzorce, jak filmy Hitchcocka, klasyki kina noir czy nawet filmy o Bondzie. Pomimo tego, wydawałoby się gatunkowego nadmiaru, fabuła komiksu jest zwarta i solidna, a co najważniejsze, wiarygodna.

Cytat:
Podobny zestaw komplementów można wystosować pod adresem Jyscha rysownika. Tak samo, jak w przypadku scenariusza, dobór środków i strategii artystycznych był wynikiem długoletniego namysłu i konsekwentnej realizacji.


"Złoty Berlin"
O tej historii czytamy czwarty raz.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15104
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-10, 20:43   

Oto dwa nowe artykuły od "Paradoksu" - uśmiechamy się do Nich w podziękowaniu :-D :

1 "Punisher MAX" #7 - pisze Przemysław Mazur:Cytat:
Dla osób zaznajomionych z dotychczasowym dorobkiem współtwórcy losów Johna Constantine’a nie będzie zapewne zaskoczeniem okoliczność, że raz jeszcze pozwolił on sobie na przemycenie osobistych uwarunkowań światopoglądowych. Do tego zdeformowanych lewicową narracją, której we współczesnych mediach głównego nurtu aż po ból głowy. Toteż szanowny pan scenarzysta zechciał właśnie na tę modłę zorientować "optykę" interpretacji tragedii, która rozegrała się na Półwyspie Indochińskim w latach 1957-1975 i stąd na taką wizję trzeba być przygotowanym przed lekturą niniejszej pozycji. Natomiast katastrofalne konsekwencje zajęcia Wietnamu Południowego przez komunistów z północy pozwolił on sobie taktownie przemilczeć...


:?:

Cytat:
Być może trudno w to uwierzyć, ale w wizualnej stronie tego przedsięwzięcia nie sposób dopatrzyć się słabych punktów. Wszak tak to już bywa, gdy do podjętego zadania angażuje się profesjonalnie poczynających sobie fachowców.


"Punisher MAX" #7

"Początek i koniec Punishera" czyli wczorajszy artykuł "SQ":

Cytat:
Typowe ennisowe motywy można by mnożyć i mnożyć, ale po co, skoro każdy zainteresowany albo już doskonale je zna, albo dopiero pozna i przekona się na własnej skórze, co autor potrafi. A jest o czym się przekonywać, bowiem Ennis to autor nietuzinkowy i mówiący brudną prawdę bez ogródek. Mogę się z nim nie zgadzać, mogę czuć się odrzucony czy zniesmaczony, ale cenię zawsze - i tak samo jest ze wszystkimi myślącymi czytelnikami, którzy oczekują świetnej psychologii, zaskakujących opowieści i nuty czegoś niezwykłego - jak choćby temat demonów nękających Franka (skojarzenia z Zabij albo zgiń jak najbardziej słuszne, ale Born był przecież pierwszy).

Cytat:
A szata graficzna? Cóż, jak pozostałe tomy serii, tak i ten jest pod tym względem udany. Czasem realistyczny i klimatyczny, czasem prostszy, to znów brudny i mroczny, robi wrażenie, wpada w oko i dobrze oddaje to, co oddawać ma, choć zdarzają się także słabsze elementy.


"Punisher MAX" #7
Pierwsza wypowiedź
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze

2. "Oto Tosia" #2: "Gdzie jesteś, Panie Precel?" - omawia Paweł Ciołkiewicz:Cytat:
Autorka swobodnie poczyna sobie z planowaniem plansz, układając kadry w bardzo urozmaicony sposób. Nie brakuje również ciekawych rozkładówek jak na przykład ta ukazująca Tosię w trakcie przenoszenia się do baśniowego świata. Sama kraina, do której trafiają bohaterowie, mieni się jaskrawymi czerwieniami i żółciami, tu i ówdzie zestawianymi z błękitami, tworząc przyjemną dla oka, żywą kompozycję barw.


:)

Cytat:
Komiks Marty Falkowskiej na pewno będzie doskonałą lekturą dla małych, żądnych przygód miłośników opowieści obrazkowych. Jego bohaterka, dzielna i obdarzona niezwykłą wyobraźnią Tosia, odbiega od stereotypowego wizerunku grzecznych dziewczynek i dzięki temu może stać się inspiracją dla wielu małych czytelniczek. Jej przygody mogą oczywiście zainteresować również chłopców, ale wydaje się, że mimo wszystko to małe podróżniczki stanowią główną grupę docelową.


;)

"Oto Tosia" #2: "Gdzie jesteś, Panie Precel?"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15104
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-13, 17:00   

Minęły trzy dni i kolejna paczka od Nich - dziękujemy bardzo i pozdrawiamy :-D :

"Mighty Morphin Power Rangers": "Rok pierwszy" - opiniuje Dawid Śmigielski:Cytat:
Wszystko, co zrobił na łamach tego komiksu Higgins, to w zasadzie tylko lekki lifting, nieudolnie przykrywający całą głupotę - można ją nazwać konwencją - serialowego pierwowzoru. I nawet tej głupoty, tego irytującego przerysowania Higgins nie umie skutecznie wykorzystać do stworzenia atrakcyjnej historii, pozbawiając swoje dzieło jakiejkolwiek wyrazistości, przez co "Rok pierwszy" tonie w nijakości, a na dno ciągną go bohaterowie tak papierowi, jakby mieli rozlecieć się od pierwszego lepszego podmuchu wiatru czy tupnięcia Zlotara.


:mrgreen:

"Mighty Morphin Power Rangers": "Rok pierwszy"

2. "30 dni nocy" #1 - wypowiada się Piotr Dymmel:Cytat:
Mam niejakie przypuszczenie graniczące z pewnością, że autorzy, opracowując ogólną koncepcję serii, działali według nadrzędnego celu, który mógł brzmieć, jak coś na kształt "nie bierzemy jeńców". Jest bowiem w "30 dniach nocy" mocno wyczuwalny pierwiastek anarchiczny, bezczelność cechująca niektórych debiutantów, którzy nie oglądając się na konteksty, poprzedników, wzorce czy kanony, realizują własną wizję, nie pomni konsekwencji, jakie tego rodzaju strategie pociągają za sobą.


:idea:

"30 dni nocy" #1

3. "Koniec świata w Makowicach" - opowiada Damian Maksymowicz:Cytat:
Mój jedyny zarzut dotyczy zakończenia, które wytraca napięcie i nie spełnia w pełni obietnic, jakie zdawał się składać komiks w trakcie lektury. Ostatecznie, koniec świata nie zmienia Makowic tak, jakby by mógł. Może taka uroda Podlasia, które trwa i trwać będzie, nawet jeśli Rzeczypospolita i reszta przestanie istnieć...

Cytat:
O warstwie graficznej nie ma co się rozpisywać. Mazur operuje liniami, tworząc swój patyczakowaty świat, który już przy poprzednim albumie wywołał ból dolnej części pleców "prawdziwych fanów" komiksu.


;)

"Koniec świata w Makowicach"
O tej historii czytamy po raz trzeci.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15104
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-15, 10:42   

Dzisiaj będzie jeden tekst od tego serwisu - bardzo dziękujemy :-D :

Czesław Wyrwidąb jako pierwszy opowiada o "The Terminator”: "Sector War":Cytat:
Wood miał duże pole do popisu, znając świat "Terminatora", ale z niego nie skorzystał. Wolał zaserwować to, co już doskonale znamy. Trochę szkoda, bo potencjał z pewnością był. Jedynym wyróżnikiem tego tytułu jest niepasująca do niego oprawa graficzna, która sprawia wrażenie zbyt kolorowej.


:mrgreen:

"The Terminator”: "Sector War"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15104
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-24, 11:59   

Na Święta od Paradoksu aż pięć nowych materiałów :-D Ale czy na pewno pięć :?: Przekonamy się jutro/ pojutrze ;) - podziękowania :-D :

1. "Ira Dei" #1: "Złoto Kaidów" - pisze Paweł Ciołkiewicz:Cytat:
Komiks Vincenta Bourgeau i Ronana Toulhoat to wypełniona akcją i efektownymi scenami batalistycznymi, opowieść o tajemniczym najemniku. Scenarzysta od samego początku wrzuca czytelnika w wir akcji, oszczędnie dawkując informacje o Tankredzie. To wokół niego bowiem toczy się cała akcja.

Cytat:
Wszystko to zostało przedstawione w niezwykle efektowny wizualnie sposób. W kadrach jest dużo przestrzeni i dynamiki.


"Ira Dei" #1: "Złoto Kaidów"
Pierwszy artykuł

2. "Green Arrow" - omawia Przemysław Mazur:Cytat:
Wprost bowiem przyznać trzeba, że kanadyjski scenarzysta po raz kolejny okazał się władny zaintrygować odbiorców swoich realizacji. Po pierwsze, podążając tropem swoich docenionych poprzedników - m.in. Jacka Kirby’ego, Mike’a Grella i Andy’ego Diggle’a - zdecydował się on reinterpretować genezę i - nazwijmy to umownie - zasadniczy profil postaci Szmaragdowego Łucznika.


"Green Arrow"
A tutaj poprzednie.

3. "Nemezis" - opiniuje Miłosz Koziński:Cytat:
Potencjalnie ciekawe interakcje między bohaterami schodzą na dalszy plan, ustępując miejsca scenom akcji, a fabularne zwroty, które miały zapewne zagęszczać atmosferę i pobudzać ciekawość czytelników, mnożą tylko absurdy.

Cytat:
Mniemanie dużo lepsze niż o fabularnej zawartości albumu mam o jego oprawie graficznej. Odpowiedzialny za ilustracje Steve McNiven postawił na realizm. Jego nakreślone wyrazistą konturówką szkice, choć pełne dynamizmu i ekspresji pozbawione są nadmiernej komiksowej przesadności i wyolbrzymienia.


"Nemezis"

4. "Green Lantern": "Najczarniejsza noc" - wypowiada się Przemysław Mazur:Cytat:
Reis ewidentnie stawia na dynamikę poszczególnych scen i de facto mamy tu do czynienia z ich rozbudowanym konglomeratem. W zasadzie kompozycja tego utworu oparta jest na jednej, rozległej sekwencji konfrontacyjnej. Zarówno wspomniany rysownik, jak i pozostali specjaliści z zakresu sztuk plastycznych, których zaangażowano do tego projektu, spisali się znakomicie.

Natomiast co do warstwy fabularnej, to mimo iż Johnsowi nie sposób odmówić panowania nad materią opowieści (zwłaszcza że uczestniczy w niej mnogość osobowości), to jednak tym razem wiele zastosowanych przezeń rozwiązań fabularnych trąci zależnością stylistyczną wobec nieprzesadnie wysublimowanych horrorów.


"Green Lantern”: "Najczarniejsza noc"
Dwa pierwsze omówienia

5. "Bloodborne" #1: "Śmierć snu" - analizuje Miłosz Koziński:Cytat:
Obie opowieści, choć bardzo odmienne łączy gęsta i ponura atmosfera świetnie oddająca klimat i ducha gry. Obie historie są mroczne, a ich bohaterowie niejednoznaczni w swoim postępowaniu i zamiarach. Pytania mnożą się w trakcie i na część z nich odpowiedzi nie poznajemy, ale kołatające się z tyłu głowy domysły co do natury świata Bloodborne pozostawiają nie z poczuciem niedosytu, ale niepokoju.

Cytat:
Jeśli chodzi o oprawę wizualną, wypowiedzieć mogę się w samych superlatywach. Styl polskiego rysownika Piotra Kowalskiego pełen misternych detali oraz pełnych ekspresji i dynamiki szkiców doskonale oddaje atmosferę podupadającego splendoru przeżartej zgnilizną i zepsuciem metropolii.


"Bloodborne" #: "Śmierć snu"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-01-22, 11:02, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15104
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-27, 14:16   

"Paradoks" razy dwa. I dwukrotnie Tomek Kleszcz - dzięki :-D :

"Gideon Falls" #2: "Grzechy Pierworodne":Cytat:
Atmosfera jest gęsta niczym w najlepszym filmie grozy. Jedno oko przymykamy, aby drugim łapczywie patrzeć i niecierpliwie odczekać rozwiązania narastającej tajemnicy. Lemire'owi udało się bowiem stworzyć naprawdę wciągającą historię, w której napięcie rośnie z każdą kolejną przewróconą kartką.

Cytat:
Ten tytuł nie byłby tak ekscytujący, gdyby nie fenomenalnie pasujące ilustracje Sorentino, które wraz z rozwojem akcji i kolejnymi rozdziałami wydają się jedyną słuszną oprawą graficzną, jaką można by sobie wyobrazić.


:)

"Gideon Falls" #2: "Grzechy Pierworodne"

2. "Jupiter's Circle" - "Orbita Jowisza" #1:Cytat:
Błyskotliwie prowadzona fabuła, doskonałe - do czego Miller już dawno przyzwyczaił i w czym jest prawdziwym mistrzem - dialogi oraz niesamowita umiejętność konstruowania krótkich, zwartych segmentów o wielkim bogactwie treści to nieodłączne elementy tego albumu.

Cytat:
Lekko przerysowana mimika wzbogaca emocjonalny odbiór. Pastelowe, stonowane barwy również się sprawdzają.


:)

"Jupiter's Circle" - "Orbita Jowisza" #1
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-10-02, 17:11, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15104
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-29, 13:56   

"Invinciible" szóstka dziś od Nich. Przy piórze Małgorzata Chudziak - dziękujemy :-D :Cytat:
W końcu dzieje się to, co było szumnie zapowiadane w poprzednim albumie.

Cytat:
Podczas lektury szóstego albumu złapałam się na tym, że to nie kolejne ataki na Ziemię zapadają mi w pamięć i pchają fabułę do przodu, ale wątki obyczajowe. Przemyślenia Marka, dramatyczne chwile, gdy musi patrzeć na śmierć kogoś bliskiego, lub przylecieć na pogrzeb kumpla.


:)

"Invincible" #6
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15104
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-02, 04:39   

Pierwsze tegoroczne materiały u Nich :-D :

1. "New X-Men" #1: "Z jak Zagłada" - pisze Tomek Kleszcz:Cytat:
Istnieje obiegowa opinia, że o sile historii decyduje antagonista. Z tej perspektywy opowieść Morrisona jest mocarna, chociaż nie pozbawiona wad. Oprawa graficzna jest nierówna, przez co słabsi rysownicy zaniżają nieco jakość doznań. Pomimo tego na pewno warto sprawdzić ten projekt, bo to porządna, momentami ponadprzeciętnie dobra robota.


:)

"New X-Men" #1: "Z jak Zagłada"
Poprzednie wizyty

2. "Odyseja Hakima" #1: "Z Syrii do Turcji" - omawia Piotr Dymmel:Cytat:
Trudno szerzej rozpisywać się o fabule komiksu, nie zdradzając jej głównego atutu, czyli "przygód" głównego bohatera, ale bardzo szybko opowieść Hakima angażuje. Nic w tym dziwnego, jesteśmy przecież pośrednio adresatami tej opowieści. Podoba mi się ta niepisana umowa zawarta między autorem a potencjalnym czytelnikiem: sięgając po "Odyseję Hakima", przekraczamy granice swojego komfortu, zapraszając do siebie Hakima oraz cały jego skomplikowany i niewesoły świat. W zamian otrzymujemy dostęp do bezcennego źródła informacji o rzeczywistości, którą, tylko nam się wydaje, że znamy.


:)

"Odyseja Hakima" #1: "Z Syrii do Turcji"
Analiza Michała Lipki
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-06-10, 11:29, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15104
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-04, 16:42   

Jarosław Drożdżewski recenzuje "Ritę" - tom drugi cyklu "Bardo":Cytat:
"Rita" jest komiksem wymagającym od czytelnika nie tylko skupienia, ale i zaangażowania, jeśli chcemy ją w pełni docenić. To trochę tytuł spoza tzw. komiksów środka, ale przez to też wyjątkowy dla każdego, kto da mu szansę. Postapokaliptyczna i antyutopijna wersja świata, którą ukazuje scenarzysta, chwyta za gardło i sprawia, że przenosimy się do Bardo, odczuwając niemalże fizycznie to, co Odija nam ukazuje.

Cytat:
Swoje "trzy grosze" w takim postrzeganiu tej opowieści dorzuca też Stefaniec, którego plansze to często mocno narkotyczna wizja świata i otaczającej głównego bohatera rzeczywistości.


:)

"Bardo"2: "Rita"

Zaległa wypowiedź Tomasza Miecznikowskiego:

Cytat:
Rita to kontynuacja historii Stolp sprzed dwóch lat, która w futurystycznym sztafażu opowiadała o tajemniczej metropolii pod znaczącą nazwą Bardo. Główny bohater obu komiksów to właśnie Stolp, z którym przeżywamy bardzo niezwykłe, chciałoby się powiedzieć - psychodeliczne przygody w dziwacznej wędrówce przez Bardo.

Cytat:
Komiks można zatem uznać za eksperyment poszukujący dla z reguły stereotypowych, fantastycznych historii nowych środków wyrazu, za pomocą których można powiedzieć coś nowego tak o samym gatunku, jak i o przedstawianych bohaterach.


:)

"Bardo" #2: "Rita"
A tutaj poprzednie.

Bogusław Polch nie żyje:Cytat:
Początek roku przyniósł nam bardzo smutną wiadomość. Wczoraj zmarł Bogusław Polch. Miał 78 lat. Polski rysownik najbardziej znany jest z takich kultowych tytułów jak: "Funky Koval", "Ekspedycja" czy "Wiedźmin". Niejednokrotnie można było go spotkać na imprezach komiksowych czy konwentach fantastyki. Będzie nam go bardzo brakowało. Pogrzeb Bogusława Polcha odbędzie się w dniu 9 stycznia o godz. 14.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Bogusław Polch nie żyje
O artyście w "Wikipedii"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15104
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-07, 09:40   

Dziś ten serwis razy trzy - dzięki :-D :

1. "Batman: Przeklęty" - recenzuje Przemysław Mazur:Cytat:
Jak to nierzadko bywa, założenie wyjściowe względnie prędko uległo zasadniczym modyfikacjom.

Cytat:
Na potrzeby tego przedsięwzięcia opracowano alternatywne względem głównego nurtu "batmanicznych" opowieści mini-uniwersum, co już samo w sobie wytworzyło poczucie obcowania z odmiennym od standardowego ujęciem tematu.

Cytat:
Jak to nierzadko bywa, założenie wyjściowe względnie prędko uległo zasadniczym modyfikacjom.

Cytat:
Nie certoląc się przesadnie z eufemizmami, wprost przyznać trzeba, że w swojej części zadania Lee Bermejo spełnił się wręcz na medal. Przez te kilka lat, które minęły od realizacji "Jokera", wysublimował on swój i tak wyróżniający się styl co przejawia się większą swobodą w nakreślaniu form oraz nastrojowym nakładaniem barw.


:)

"Batman: Przeklęty"
Dotychczasowe spojrzenia

2. "Superman. Saga jedności" #01: "Ziemia widmo" - opiniuje Marcin Waincetel:Cytat:
"Saga jedności: Ziemia widmo" gwarantuje wysokoprocentową akcję. Ivan Reis - oraz wspomagający w dziele stworzenia warstwy wizualnej kolorysta Alex Sinclair - w brawurowym stylu oddał nastrojowość pojedynku. A właściwie serii batalii rozgrywających się w wymiarze widmo.

Cytat:
Bendis to sprawny rzemieślnik. Nawet jeśli niektóre z pisanych przezeń historie nie stanowią komiksowej rewolucji, to udaje się w nich zawrzeć aspekty.


:)

"Superman. Saga jedności" #01: "Ziemia widmo"
Pierwsza wypowiedź

3. "Batman" #8: "Zimne dni" - opowiada Paweł Ciołkiewicz:


Cytat:
"Zimne dni" po trudnej do zniesienia - tyleż dla Batmana, co dla czytelników - telenoweli małżeńskiej, przynoszą porcję naprawdę niezłych historii. Z trzech umieszczonych w tym tomie historii najlepiej prezentuje się opowieść tytułowa.

Cytat:
"Zimne dni" to album znów pozwalający cieszyć się opowieściami o Batmanie. Interesujące historie, świetne rysunki, mroczny klimat i - co ważne - Batman, który wreszcie zajmuje się tym, co robi najlepiej.


:-D

"Batman" #8: "Zimne dni"
To trzecia wizyta tego albumu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15104
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-13, 11:45   

Kolejna paczka analiz od tego serwisu - podziękowania :-D

1. "Czas nienawiści" #1 - recenzuje Piotr Dymmel:Cytat:
Po pierwsze, mam problem z wytworami kultury, które traktuje się śmiertelnie poważnie. Rozumiem, że istnieją tematy wymagające takiego nastawienia, a z drugiej strony wiem, że nie ma takich tematów.

Cytat:
W "Czasie nienawiści" elementy neutralizujące powagę nie występują. Rozpoczynając przygodę z opowieścią Kota, na dzień dobry natrafiamy na spis lektur, które autor rekomenduje jako wstęp do problematyki komiksu.

Cytat:
Dużo grzybów w barszczu, a ja tracę orientację, bo widzę, że grane są tu melodie z różnych poziomów ważności i nie bardzo wiem, za którą podążać.


;)

"Czas nienawiści" #1
To trzeci materiał.

2. "Smerfy i Wioska Dziewczyn" #3: "Kruk" - pisze Przemysław Mazur:Cytat:
Umiejętnie ujęte tempo opowieści oraz jej "zagęszczenie" w liczne zwroty akcji sprawia, że owa lektura ma szansę okazać się czytelniczą gratką nie tylko dla docelowych odbiorców tej produkcji, ale też towarzyszącym im rodzicielom.

Cytat:
Plastyczna strona niniejszego przedsięwzięcia, wspólne dzieło Alaina Maury’ego (rysunki) i Paolo Maddaleniego (kolor), nie tylko pozostaje bez zarzutu, ale wręcz emanuje animacyjnym rozbuchaniem.


:)

"Smerfy i Wioska Dziewczyn" #3: "Kruk"
To trzecie omówienie

3. "Usagi Yojimbo Saga" księga 3 - opiniuje Dawid Śmigielski:Cytat:
To, co zachwyca najbardziej w twórczości Stana Sakai, to jego precyzja w planowaniu serii. Umiejętność wybiegania w daleką przyszłość poprzez niepozorne zawiązywanie wątków, które rozwijają się w najmniej oczekiwanym kierunku, szybko ucichają, aż w końcu pojawiają się znienacka, rozpętując kolejną burzę, stawiając Usagiego przed szeregiem skomplikowanych problemów do rozwiązania. Owszem, zdarza się, że zakończenie poszczególnych rozdziałów da się przewidzieć, jednak takich momentów jest w serii niewiele i ostatecznie w żaden sposób nie wpływają na jej negatywny odbiór.


:-D

"Usagi Yojimbo Saga" księga 3
To piąty tekst o tej części.

4. "Criminal" #2: "Umarli i umierający/Fatalna noc" - wypowiada się Tomasz Kleszcz:Cytat:
Brubaker daje nam wszystko to, za co został pokochany przez czytelników i krytyków. Narracja jest płynna, tak naturalna, jakbyśmy wchodzili w skórę postaci. Przemyślnie skonstruowana układanka ujawnia nam swoje połączenia w trakcie wnikania w fabułę. Jak zwykle jest brutalnie. Miejscami bardzo.

Cytat:
No i Phillips. Styl tego rysownika powstał właśnie dla takich historii. Chropowata, brutalna - niczym postaci - kreska. Bardzo dużo czerni.


:!:

"Criminal" #2: "Umarli i umierający/Fatalna noc"
Jak dotąd trzykrotnie czytaliśmy o tej historii.

5. "Promethea" księga druga - opiniuje Przemysław Mazur:Cytat:
Znowuż znakomicie sprawdził się w powierzonej mu roli J. H. Williams III. Ze smakiem rozrysował on kolejne sfery całokształtu stworzenia, posługując się rozmaitymi stylizacjami.

Cytat:
Pomimo silnych znamion ideologizacji tego utworu przynajmniej w przekonaniu piszącego te słowa "Promethea" w pełni zasadnie może być uznana za jedno z najwybitniejszych osiągnięć gatunku.


:idea:

"Promethea" księga druga
Poszukajmy artykułów o pierwszej odsłonie - są tutaj.

6. "Batman: Szalona miłość i inne opowieści" - analizuje Dawid Śmigielski:Cytat:
"Szalona miłość" to całe spektrum emocji targające ludzkimi duszami. Tragiczna historia o poszukiwaniu miłości, akceptacji, zrozumienia, szczęścia, własnej drogi i celu w życiu. Dini i Timm bez ogródek opowiadają o beznadziejnej sytuacji, w której z dnia na dzień coraz to bardziej i bardziej może się pogrążyć każdy. W końcu zaczynamy tworzyć wyimaginowany świat, wyobrażając sobie (niemożliwy) happy end pełen uśmiechu i radości. Kreujemy fałszywy obraz otaczającej na rzeczywistości. Znajdujemy się w pułapce bez wyjścia, dającej złudzenie stabilności, a jedyną z niej ucieczką wydaje się szaleństwo. Smutna, bolesna i prawdziwa to opowieść.

...

"Batman: Szalona miłość i inne opowieści"
Wczoraj także mogliście poczytać o tej historii.

7. "Flash" #7: "Burza doskonała" - wrażeniami dzieli się Przemysław Mazur:Cytat:
Uczciwie trzeba jednak przyznać, że opowieść ta nie tylko nie zachwyca, ale momentami sprawia wrażenie "pchanej" na siłę na zasadzie przysłowiowej komedii jednego pomysłu.

Cytat:
Dzieje się co prawda wiele, ale w rzeczywistości mamy do czynienia ze zlepkiem rwanych scen, z których niewiele wynika. A co gorsza finał tej opowieści jest bardzo łatwy do przewidzenia.


:mrgreen:

"Flash" #7: "Burza doskonała"
O tym tomie czytamy po raz drugi.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-01-29, 17:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15104
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-16, 12:06   

Jest już południe a to znak, że nadeszła przesyłka od "Paradoksu" - dzięki :-D

1. "Star Wars Komiks" #6/2019: "Darth Vader: Płonące wody" - historię omawia Jedi Nadiru Radena:Cytat:
Scenarzysta Charles Soule dobrze wiedział, w jakie nuty uderzyć, by wyciągnąć z tego komiksu jak najwięcej: każda z postaci ma swoich pięć minut, a historia jest płynna i zapewnia kilka soczystych zwrotów akcji, z których jeden związany z Inkwizytorami powinien chyba zaskoczyć absolutnie każdego fana Star Wars. Bardzo miło ogląda się też poczynania pozostałych dwóch znamienitych Kalamarian, Ackbara i Raddusa, przyszłych admirałów Sojuszu Rebeliantów.

Cytat:
Z punktu widzenia chronologii i reszty kanonu komiks jest dość problematyczny.


;)

"Star Wars Komiks" #6/2019: "Darth Vader: Płonące wody"

2. "Fibi i jednorożec" #2: "Jednorożec na wrotkach" - swoje wrażenia przedstawia Marcin Waincetel:Cytat:
"Fibi i Jednorożec" to żaden tam naukowy traktat. To (nie)codzienne perypetie, w których czasie dziewczynka i magiczny koń eksplorują nie tylko najbliższe okolice na przedmieściach.

Cytat:
Komu zazdrościmy, w jaki sposób wybaczamy, czy dorośli mogą mieć poczucie humoru, co to znaczy, że szczęście trwa tylko kilka chwil? O tym - ale nie tylko! - w bardzo zabawny, przewrotny sposób dowiadujemy się z kart komiksowych historyjek.


:)

"Fibi i jednorożec" #2: "Jednorożec na wrotkach"
A tak opowiadał Michał Lipka.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15104
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-17, 21:36   

Co tam nowego dziś od "Paradoksu"? Ano to - dziękujemy serdecznie :-D :

1. "Daredevil (Frank Miller) #2 - pisze Przemysław Mazur:Cytat:
Podsumowując warstwę fabularną tej propozycji wydawniczej, można śmiało uznać ją za "zwrotnicę", która okazała się właściwym fundamentem dla mitologii "Człowieka Nieznającego Strachu". Czy warto zatem przegapiać możliwość rozpoznania tego dokonania? Dla szczerych wielbicieli komiksowego medium (także tych nieszczególnie ceniących superbohaterską konwencję) byłoby to wręcz karygodnym niedopatrzeniem.

Cytat:
Także w wymiarze plastycznym rzecz prezentuje się jako w pełni godna czytelniczej uwagi.


:)

"Daredevil (Frank Miller) #2
Vide również tu.

2. "Usagi Yojimbo Saga" księga 4 - opowiada Dawid Śmigielski:Cytat:
Sakai tka opowieść cierpliwie i dokładnie niczym pająk swoją pajęczynę. Wypełnia ją zwątpieniem, przyjaźnią, odwagą, poświęceniem i wzajemnym szacunkiem aktorów biorących udział w sztuce, której głównym aktem będzie przeszywający na wskroś wszystkie zmysły pojedynek.

Cytat:
Refleksyjna opowieść snuje się z wolna, co jakiś czas tylko zbaczając z obranej drogi na bardziej wyboiste szlaki, pochłaniając całą uwagę czytelnika.


:)

"Usagi Yojimbo Saga" księga 4
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 12