Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Strony naukowe i popularnonaukowe
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13883
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-11, 07:54   "Beta Samati: zaginione miasto tajemniczego Królestwa Aksum" - pisze Mariusz Błoński:Cytat:
Nie wiemy, jak rozwinęła się cywilizacja Aksum. Wiemy natomiast, że poprzedzała ją inna cywilizacja, której nazwy nie znamy, a której centrum mogą stanowić Yeha w północnej Etiopii. Znajdują się tam najstarsze przykłady pisma i najstarsze budynki Afryki subsaharyjskiej.

Cytat:
Datowanie radiowęglowe artefaktów wskazuje na daty od 771 roku przed naszą erą do 645 roku naszej ery. To zaś oznacza, że miejscowość istniała w czasach przed Aksum, a następnie była wykorzystywana przez przedstawicieli tej cywilizacji. Harrower i Philips uważają, że mamy tu do czynienia z kontynuacją, zatem pomiędzy pre-Aksum a Aksum nie doszło do gwałtownego, co najmniej politycznego, zerwania, jak dotychczas przypuszczano.


:!:

"Beta Samati: zaginione miasto tajemniczego Królestwa Aksum"
A tutaj o Aksum.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13883
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-11, 08:58   "Amerika III Rzeszy - kwatera główna na szynach, w której decydowano o losach II wojny światowej". Pisze Anna Baron:Cytat:
Ciągnięty przez dwie lokomotywy, rozwijał prędkość do 120 km/h. Waga wagonów nie schodziła poniżej 60 ton, a nowoczesna konstrukcja i technologiczne innowacje, w które został wyposażony, tworzyły z niego idealną kwaterę główną. Hitler czuł się w nim nie tylko bezpiecznie, ale również pewnie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom Amerika pozwalała mu na sprawne zarządzanie działaniami wojennymi z każdego frontu, na którym się znajdował.


:shock:

"Amerika III Rzeszy - kwatera główna na szynach, w której decydowano o losach II wojny światowej"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-12-11, 15:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13883
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-11, 15:41   "Pierwszy fake news pochodzi z Babilonii. Podstępny Ea oszukał ludzi w sprawie powodzi" - powiadamia Mariusz Błoński:Cytat:
Ea obiecuje deszcz żywności, a ukryte znaczenie jest ostrzeżeniem przed powodzią. Gdy arka jest gotowa, Uta-napishti i jego rodzina wchodzą na jej pokład, dzięki czemu mogą przeżyć wraz z zabranymi przez siebie zwierzętami. Wszyscy inni toną. W ten sposób, już w czasach mitologicznych, rozpoczęła się manipulacja informacją i językiem. To może być najwcześniejszy przykład fake newsa, stwierdza Worhington.


:mrgreen:

"Pierwszy fake news pochodzi z Babilonii. Podstępny Ea oszukał ludzi w sprawie powodzi"
"Epos o Gilgameszu"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13883
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-11, 16:33   "Jakie pytania stawialiśmy w mijających dwunastu miesiącach, czyli rok 2019 w przeglądarce według Google" - zawiadamia Grzegorz Lisiecki:Cytat:
Jak długo gotować grzyby? Jak zrobić czarnego Messengera? Ile odcinków ma Zniewolona? – takie pytania nurtowały wielu internautów w 2019 roku. Google przygotowało tradycyjne zestawienie "Rok w przeglądarce 2019".


;)

"Jakie pytania stawialiśmy w mijających dwunastu miesiącach, czyli rok 2019 w przeglądarce według Google"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-12-11, 17:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13883
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-11, 17:29   Za oknem ciemno i zimno - proponuję zatem wraz z archiwum "Poznaj Świat" odwiedzić Wyspy Zielonego Przylądka ;) :

1. "Boa Vista - wymyślona wyspa" - tekst i zdjęcia Jarosław Szczepankiewicz:Cytat:
Wymyślona wyspa opisana przez Anne Marie Louise d’Orléans, księżną de Montpensier, w "Relation de L’isle imaginaire” (1659 rok) "nie leży ani na Północy, ani na Południu; jej klimat ma dogodną temperaturę, która nie odpowiada ani jednemu, ani drugiemu, tak że można go określić z włoska: il mezzo tempo."

Cytat:
Wymyślona wyspa "jest miejscem kolistym, o długości i szerokości we wszystkich kierunkach około czterdziestu." Nasza Boa Vista mierzy 30 km z północy na południe i 29 km ze wschodu na zachód. Wyspa ma 60 kilometrów dziewiczych plaż. By ją poznać, ruszamy od południa, od strony przepięknej plaży o śnieżnobiałym piasku do opuszczonej osady Curral Velho.

Cytat:
Ruszamy samochodem polną drogą do siedemnastowiecznego Provoacao Velha. Barwa ziemi mieni się od brązu do czerwieni, a przecinające ją różnokolorowe skały nadają wyspie widok iście marsjański.


"Boa Vista - wymyślona wyspa"

2. "Gdzie Księżyc lubi leżeć" - tekst i zdjęcia Maciej Kudla:Cytat:
Byliśmy na szczycie mniejszego z dwóch stożków wulkanicznych znajdujących się pośrodku kaldery, otoczeni wysoką na kilometr ścianą, która stanowi naturalną granicę parku narodowego na wyspie Fogo (Parque Natural do Fogo). Wokół nas czarny popiół, który unoszony przez wiatr wciskał się nam do oczu, a dalej jeziora zastygłej lawy i szare ściany kaldery. Bliżej krater wyglądający jak pułapka mrówkolwa z żółtymi i czerwonymi "naciekami" - pozostałościami siarki i żelaza po ostatnim wybuchu wulkanu.

Cytat:
Zadziwiające jak wielu mieszkańców Wysp Zielonego Przylądka źle znosi podróż statkiem, choć od pokoleń żyją otoczeni wodą. W nadmorskich miejscowościach ludzie żyją z tego, co daje im ocean. Sześć dni w tygodniu rybacy z Tarrafalu wypływają w morze, a siódmego naprawiają sieci. Z dokładnością inspektora skarbowego sprawdzają je, oko po oku, rozciągnięte w pobliżu plaży, a wszystkie szkody naprawiają z szacunkiem i namaszczeniem.
Kiedy łodzie przypływają na brzeg, czekają już na nie kobiety w kolorowych chustach, z pustymi miskami na głowach. W innych wioskach jest łatwiej: mniej rybaków - więcej ryb.


"Gdzie Księżyc lubi leżeć"

3. "Tęsknisz więc wrócisz" - tekst i zdjęcia Ewelina Strycharczuk:Cytat:
Sal w archipelagu Wysp Zielonego Przylądka zyskała miano "turystycznej". Każdy znajdzie na niej coś dla siebie, zaś przyjazd tutaj polecany jest w szczególności fanom sportów wodnych. Wiatr dmucha w żagle przez dziesięć miesięcy w roku, dzięki czemu tafla oceanu usiana jest barwnymi latawcami kitesurferów i tańczącymi na falach windsurferami. Natomiast w oczach plażowiczów największym uznaniem cieszy się szeroka i piaszczysta w pobliżu miasteczka Santa Maria. Jest to zarazem jedno z tych miejsc na wyspie, do których przybywają jeszcze żółwie morskie.
Gdziekolwiek się nie udać, plaże na Sal w niczym nie przypominają tych z europejskich kurortów - hotelowe parasole nie przysłaniają widoku na ocean, a dyskusje osób z sąsiedniego leżaka nie zagłuszają myśli wypoczywających obok. Wszędzie jest wystarczająco dużo miejsca na stworzenie plażowej enklawy.


"Tęsknisz więc wrócisz"

:-D

Republika Zielonego Przylądka
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13883
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-11, 18:27   "77. Konkurs Szopek Krakowskich rozstrzygnięty":Cytat:
77. Konkurs Szopek Krakowskich dobiegł końca. 5 grudnia prace konkursowe zostały zaprezentowane na Rynku Głównym, a 8 grudnia w Pałacu Krzysztofory poznaliśmy zwycięzców. Wystawę pokonkursową można oglądać w Celestacie na ul. Lubicz 16


:!:

"77. Konkurs Szopek Krakowskich rozstrzygnięty"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13883
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-12, 06:24   3. "Szkocki jeż" - autorem tekstu jest "evo_33":Cytat:
Zbuntowani Szkoci siedzieli na razie bezpiecznie w dolinie Devon. Do obozu przybywały grupki chętnych, by się dołączyć. Na łące obok wijącego się między trawami strumienia, co mądrzejsi pokazywali jak skutecznie używać dostępnej broni.

Cytat:
Schrypnięty Jamie pokazując niemal na migi, najskuteczniejsze metody, miał czasem wrażenie, że jest z powrotem w Kingussie i szkoli ludzi z Lallybroch. Gdyby miał w tej sprawie coś do powiedzenia, wolałby, żeby wspomnienia dały mu spokój.

Cytat:
Trafił akurat na późny obiad, lub wczesną kolację składającą się z pożywnej zupy gulaszowej z dużą ilością szatkowanej kapusty i drobno posiekanej cebuli, która była ekstrawagancko zabielona śmietaną i zagęszczona mąką.


:P

"Szkocki jeż"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13883
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-12, 09:51   ""Chcę, żebyście panikowali". Greta Thunberg człowiekiem roku "Timesa"" informuje Robert Jurszo:Cytat:
To najmłodsza osoba, której amerykański tygodnik przyznał ten tytuł. Nadaje go od 1927 r. tym, których redakcja uzna za mających największy wpływ na wydarzenia na świecie w mijającym roku.

Cytat:
"Chcę, żebyście panikowali, jakby wasz dom się palił. Kiedy to mówię, zawsze ktoś mi tłumaczy, że to zły pomysł. Słyszałam od wielu polityków, że panika nie prowadzi do niczego dobrego. Zgadzam się z tym”"– mówiła Greta w kwietniu 2019 r. w Parlamencie Europejskim.
"Panika bez powodu to nic dobrego. Ale kiedy wasz dom płonie i musicie go ratować, żeby nie spłonął doszczętnie, wtedy pewien stopień paniki jest potrzebny" - dodała.


""Chcę, żebyście panikowali". Greta Thunberg człowiekiem roku "Timesa""
A tutaj wcześniej o Grecie :) .
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13883
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-12, 10:31   Będzie się działo w rodzinnej wsi moich dziadków - "Kłaj wybuduje park oraz gminny ośrodek kultury" :-D :Cytat:
Rusza rewitalizacja centrum Kłaja. Prace, na które gmina pozyskała unijne dofinansowanie, pochłoną w sumie ponad 5,3 mln zł. Ośrodek kultury ma być gotowy za 15 miesięcy, natomiast park – jesienią 2021 roku.


"Kłaj wybuduje park oraz gminny ośrodek kultury"
Kłaj
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13883
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-12, 11:39   "Arabia Saudyjska łagodzi zasady segregacji płciowej w restauracjach" - pisze Katarzyna Mazur:Cytat:
Ogłoszenie saudyjskiego Ministerstwa Gmin i Spraw Wiejskich jest najnowszą reformą, mającą na celu złagodzenie surowych zasad społecznych, które od dziesięcioleci obowiązują w całym królestwie.

Jednak nie ma się co łudzić, że powodem nowych porządków społecznych jest polepszenie jakości życia kobiet. W oficjalnym oświadczeniu opublikowanym przez saudyjską państwową agencję prasową wskazano wprowadzenie tych zmian w celu przyciągnięcia do kraju zagranicznych inwestycji i lepszych możliwości biznesowych.


...

"Arabia Saudyjska łagodzi zasady segregacji płciowej w restauracjach"
Arabia Saudyjska
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13883
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-12, 12:23   "Naukowcy potwierdzili. Zbyt bliskie pokrewieństwo powodem deformacji szczękowych u Habsburgów" - powiadamia Wojtek Duch:Cytat:
Wielu habsburskich władców z dynastii panującej nad nowożytną Europą miało charakterystyczną deformację twarzy polegającą na znacznie wydłużonej szczęce. Historycy przypuszczali, że ma to związek z małżeństwami zawieranymi w ramach jednej rodziny. Teraz te tezy potwierdzili lekarze po analizie 66 portretów członków dynastii.

Cytat:
Charakterystyczna deformacja funkcjonuje pod medyczną nazwą prognatyzmu, który oznacza nadmierne wysunięcie kości twarzoczaszki. Natomiast deformacja w postaci niedoboru szczęki odpowiada za przerośnięcie dolnej wagi. Historycy tę przypadłość członków słynnej dynastii nazwali "wargą habsburską". Od dawna podejrzewano, że deformacje u Habsburgów związane były z wadami genetycznymi powstałymi na skutek małżeństw zawieranych przez blisko spokrewnionych małżonków.


:mrgreen:

"Naukowcy potwierdzili. Zbyt bliskie pokrewieństwo powodem deformacji szczękowych u Habsburgów"
Habsburgowie
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13883
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-12, 13:57   "Komisja Specjalna do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym. Terror "trójek orzekających"" - fakty naświetla Elżbieta Pietrzyk-Dąbrowska:Cytat:
Utworzenie Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym według oficjalnej propagandy było realizacją potrzeb społeczeństwa, które miało domagać się zwalczenia korupcji, spekulacji i bandytyzmu, stworzenia sądów ludowych mających prawo wydawania wyroków oraz utworzenia obozów pracy dla "spekulantów i szabrowników". W rzeczywistości Komisja Specjalna stała się w Polsce narzędziem polityki władz, traktowanym przez komunistów jako "instrument walki klasowej".

Cytat:
Najwyższą karą było skazanie na obóz pracy przymusowej. Pierwszy taki obóz powstał we wrześniu 1944 r. w Krzesimowie koło Łęcznej.

Cytat:
Warunki życia w obozach były bardzo złe. Więźniów trzymano w drewnianych lub murowanych barakach, zimą niedogrzanych. Wyżywienie było głodowe, a czas pracy w zależności od pory roku wahał się od 8 do 12 godzin na dobę.

Cytat:
Wyposażenie Komisji Specjalnej w bardzo szerokie kompetencje stworzyło jej możliwości do nadużyć.


:-(

"Komisja Specjalna do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym. Terror "trójek orzekających""
O "Komisji..." w "Wikipedii"
A tutaj jeszcze artykuł autorstwa Bogdana Sekscińskiego.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13883
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-12, 16:18   "Najlepsi młodzi artyści. Kompas Młodej Sztuki 2019" - materiał przygotowała Kama Zboralska:Cytat:
Irmina Staś, Agnieszka Polska i Katarzyna Karpowicz - to podium tegorocznej edycji Kompasu Młodej Sztuki.

Cytat:
Pierwsze miejsce w Kompasie Młodej Sztuki 2019 zajęła Irmina Staś (1986). Studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie.

Cytat:
Drugie miejsce w rankingu Kompas Młodej Sztuki 2019 przypadło Agnieszce Polskiej (1985), w 2018 roku w KMS była na 14. miejscu. Tworzy filmy, animacje, fotografie.

Cytat:
Trzecią pozycję zajęła Katarzyna Karpowicz (1985). Jej figuratywne obrazy (od 2 do 20 tys. zł) opowiadają różne historie, nie zawsze są to pozytywne doświadczenia, jakie funduje nam los.


:idea:

"Najlepsi młodzi artyści. Kompas Młodej Sztuki 2019"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13883
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-13, 06:18   "Najpiękniejsze, współczesne rzeźby z całego świata":Cytat:
Miasta świata pełne są pięknych, współczesnych rzeźb reprezentujących artystyczną naturę człowieka. Każda z nich opowiada jakąś historię o nas samych. Zobaczcie te najpiękniejsze!


:idea:

"Najpiękniejsze, współczesne rzeźby z całego świata"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13883
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-13, 06:45   Skoro piątek trzynastego no to "13 przepowiedni Lema, które się sprawdziły". Autorem zestawienia jest Mikołaj Gliński:Cytat:
Optony, lektony, trionsandy, fantomatony… Być może te słowa nie są wam znane, ale zapewniam, że z przedmiotów, które one oznaczają, korzystacie na co dzień. Stanisław Lem wymyślił wiele z nich na długo przedtem, zanim stały się elementem naszej rzeczywistości. Twórczość Lema była nawet inspiracją dla twórców kultowego serialu animowanego i jednej z najpopularniejszych na świecie gier wideo.

Oto kilka z najbardziej niezwykłych przepowiedni Lema oraz jego obawy na temat przyszłości, które nie straciły na aktualności do dzisiaj, nadal stanowiąc przedmiot zażartych dyskusji związanych z rozwojem nauki i technologii oraz takimi tematami jak biotechnologia czy transhumanizm.


:!:

"13 przepowiedni Lema, które się sprawdziły"
Stanisław Lem
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,31 sekundy. Zapytań do SQL: 13