Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wielkie Archiwum Komiksu
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15142
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-21, 05:13   

Takie oto trzy nowe recenzje od "Mamonia" - dziękujemy :-D :

1. "B - JAK BAUHAUS. E - JAK EILEEN. G - JAK GRAY. I GROPIUS" - "Eileen Gray. Dom pod słońcem":Cytat:
Komiks o irlandzkiej artystce składa się z migawek z jej życia. Krótkich scenek przedstawiających najważniejsze fakty. Takie rozwiązanie zaproponowała scenarzystka Charlotte Malterre-Barthes na co dzień zajmująca się architekturą, urbanistyką i nauczaniem na politechnice w Zurichu. Dzięki temu nie jesteśmy przytłoczeni faktami z życiorysu Grey, ale jednocześnie możemy poskładać sobie jej dzieje w całość. Scenarzystka daje też dzięki temu miejsce ilustratorce Zosi Dzierżawskiej, by miała możliwość pokazania nie tylko bohaterów, ale też patentów jakie zastosowane zostały w willi.


"Eileen Gray. Dom pod słońcem"
Pod tym artykułem są dwa wcześniejsze a tutaj dotychczasowe.

2. "Sześćdziesiąt lat minęło" - "Asterix #38": "Córka Wercyngetoryksa":Cytat:
Zaglądając do dwóch wydanych w ostatnich tygodniach albumów możemy zobaczyć jak Asterix (i Obelix) wyglądali przed laty i porównać z tymi, którzy obecnie bawią czytelnika na kartach najnowszego albumu.

Cytat:
Wiadomo, że starych czytelników Asterixa nowe odcinki nie wkręcają już tak, jak te pisane przez Goscinnego. Zamysł na kontynuację jest jednak jak najbardziej słuszny.


"Asterix #38": "Córka Wercyngetoryksa"
Pod tym omówieniem jest artykuł opublikowany przeze mnie 31 października.

3. "Trzy Kleksy w jednym albumie. Nie licząc smoka" - "Jonka, Jonek i Kleks" #9: "Odwiedziny smoka":Cytat:
Łączenie siermiężnej rzeczywistości Polski ludowej z historyjkami bajkowymi to element charakterystyczny w twórczości Szarloty Pawel. Właśnie na tym zestawieniu opierał się cały cykl „Jonka, Jonek i Kleks” znany z wydawanych w latach 80. książeczek. Takie też były jego początki na łamach „Świata Młodych”. PRL, który boli zestawiany jest z kolorowymi pomysłami, które Kleks przekłada na rzeczywistość. Siłą rzeczy tylko początki te rysowane były w nieco odmienny sposób. Widać, że autorka dopiero kształtuje ostateczny wygląd swoich bohaterów (standard, przecież Asterix czy Tytus, Romek oraz A’Tomek też początkowo wyglądali zupełnie inaczej). Pozwala sobie też na swobodne kształtowanie układu kadrów na planszy. Ale ma to swój urok. Urok wyjątkowy.


"Jonka, Jonek i Kleks" #9: "Odwiedziny smoka"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15142
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-24, 01:01   

i

"Mamoń" dopiero co podesłał kolejny tekst! Dzięki :-D

"Corto Maltese" #11: "Przygody szwajcarskie":Cytat:
"Przygody szwajcarskie" są swego rodzaju eksperymentem, na jaki pozwolił sobie Hugo Pratt. To historia rozgrywająca się w marach i snach.

Cytat:
Nie ma więc w komiksie wycieczek po górach, spędzania wolnego czasu nad alpejskimi jeziorkami ani wędrówek przez urokliwe wioski i miasteczka. Jest za do potężna dawna średniowiecznej mitologii. To dobry sposób, by pchnąć serię na inne tory niż te, znane z poprzednich odcinków serii.


"Corto Maltese" #11: "Przygody szwajcarskie"

A poniżej wypowiedź Antoniego Kruka:

Cytat:
Czego tu nie ma? Przez kolejne kadry ręka w rękę mkną surrealizm, cudownie abstrakcyjne poczucie humoru oraz popis niebywałej erudycji i wyobraźni autora. Powiecie: to nic nowego. Oczywiście, ale stopień nasycenia tekstu odniesieniami do dzieł kultury i lekkość z jaką Pratt buduje z nich narrację, jest po prostu porażająca.


"Corto Maltese" #11: "Przygody szwajcarskie"
I jeszcze informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15142
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-26, 14:22   

"Pustelnik ze Skellingaru" czyli 37 album "Thorgala" w uwagach "Mamonia", do którego machamy w podziękowaniu :-D :Cytat:
To nadal Yann. W najnowszej produkcji ożywia na powrót postać Shaigana Bezlitosnego, czyli mroczne alter ego Thorgala.

Cytat:
Rysunki do "Pustelnika ze Skellingaru" wykonał już Frederic Vignaux. Artysta nie jest debiutantem w świecie Wikingów. Ma na swoim koncie już dwa tomy serii "Thorgal. Kriss de Valnor". Czytelnicy zdążyli więc go już poznać z dobrej strony.

Cytat:
Najnowszy tom daje nadzieję, że seria złapie jeszcze oddech. Nadzieję na pchniecie serii na nowe tory dawał zresztą już chwilę wcześniej Xavier Dorison. Niestety, jego przygoda z cyklem nie trwała zbyt długo.


"Thorgal" #37: "Pustelnik ze Skellingaru"
Pierwsze spojrzenie na ten album
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15142
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-28, 04:40   

Następny artykuł od tego kolegi - dziękujemy :-D :

"Osiedle Swoboda - Niedźwiedź" (II wydanie):Cytat:
"Śledziu" do stworzenia "Niedźwiedzia" zaprosił Kamila Kochańskiego. Sam pisał scenariusze. Z kolei "Kurt" skupił się na warstwie graficznej. Na albumowe wydanie złożyło się w sumie pięć nowelek.

Cytat:
Niedźwiedź, niczym osiedlowy superbohater, znów staje gdzieś pomiędzy łysymi, a tymi, którym bliżej do lewej trony życia, wyciągając drugich z opresji. Jest niczym osiedlowa legenda, ale i podstarzały już pryk ze swobodnej ekipy trzydziestoparolatków.

Cytat:
I jeśli "Śledziowi" udało się zrealizować tak dobry album "na próbę", strach się bać co zaserwuje, jak już wejdzie do tego świata z powrotem na dobre...


;)

"Osiedle Swoboda - Niedźwiedź" (II wydanie)

Napisana przez Macieja Gierszewskiego recenzja pierwszego wydania:Cytat:
Łatwo napisać zdanie: "Osiedle Swoboda to komiks kultowy", ale trudniej już to zdanie uzasadnić.

Cytat:
Całość jest właściwie odcinaniem kuponów od flagowego produktu Śledzia. Choć z drugiej strony, czy od spin-offu należy się spodziewać czegoś więcej?

Cytat:
Postać wymyślona przez Michała Śledzińskiego ma "delikatną" nadwagę, charakterystyką kozią bródkę, nosi czapkę i kurtkę w kratę.

Cytat:
W bonusie dostajemy również pięć stron szkiców Kurta oraz fenomenalną okładkę, stylizowaną na etykietę niszowego browaru, którą zaprojektował Śledziu.


:)

"Osiedle Swoboda - Niedźwiedź"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15142
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-01, 08:47   

Troll jest dziki, troll jest zły..." - "Mamoń" wczoraj nadesłał swoje omówienie pierwszego tomu "Trolli z Troy" - dziękujemy koledze :-D :Cytat:
Tylko niech nikogo nie zwiodą pozory. Trolle nie są pociesznymi pluszakami. Nie są milutkimi, włochatymi stworzonkami. Fakt, uwielbiają dobrą zabawę, ale nie zmienia to faktu iż mamy do czynienia z groźnymi zakapiorami.

Cytat:
Lektury nie warto sobie dawkować. Najlepiej pochłonąć na raz, zanosząc się salwami śmiechu.

Cytat:
"Trolle z Troy" to komiks drogi.

Cytat:
Ale "Trolle..." to też seria czysto rozrywkowa.

Cytat:
To też seria dobrze napisana.

Cytat:
Ta swoboda udziela się także rysownikowi.


:-D

"Trolle z Troy" #1
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe grafiki
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15142
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-02, 05:06   

"W poszukiwaniu utraconego snu". Od "Mamonia" dzisiejszego ciemnego poranka recenzja albumu "Sandman. Uniwersum". Pozdrawiamy kolegę :-D :Cytat:
Przemknięcie przez światy nie oznacza, że nadzorujący całość Gaiman ze swoimi współpracownikami od scenariuszy - to Simon Spurrier, Kat Howard, Nalo Hopkinson i Dan Watters - niczego nie zdradzają. Kilka kart już odkryto. W popkulturową historię wplatają się ważne tematy - jak opieka paliatywna nad chorymi na raka czy akceptacja związków homoseksualnych. A można przypuszczać, że to dopiero początek trudnych pytań, jakich Gaiman nie będzie - tradycyjnie - unikać. Przywraca też na karty znanych bohaterów.


"Sandman. Uniwersum"
Pierwsze dwie wypowiedzi
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15142
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-04, 20:34   

"Śnienie bez snu". No to w dniu dzisiejszym od tego samego recenzenta omówienie zatytułowanego "Śnienie" #1: "Ścieżki i wpływy" drugiego tomu tego cyklu. Jesteśmy ucieszeni :-D :Cytat:
Nie powiem, lektura "Śnienia" daje namiastkę wrażeń, jakie towarzyszyły obcowaniu z serią "Sandman". Oczywiście nie jest to tak misternie poprowadzona narracja jak w wykonaniu samego Gaimana. To fabuła napisana dobrze, bez zgrzytów, ale i bez fajerwerków. Postacie są zagubione. Fakt, takie mają być pod nieobecność swego władcy. Jednak ma się wrażenie, że to zagubienie, które w finale i tak doprowadzi do jasno zaplanowanego zakończenia. Takiego, które będzie można podsumować słowami "a potem żyli długo i szczęśliwie...". Przynajmniej tak to wygląda.


"Śnienie" #1: "Ścieżki i wpływy"
To trzecia wizyta tej historii.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15142
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-18, 07:36   

Dzisiaj od "Mamonia" "Sandman Uniwersum" #1: "Dom Szeptów" #1: "Moc podzielona" - dziękujemy Mu z uśmiechem :-D :Cytat:
Autorka nie sili się na realizm, ale pozwala sobie na pewne uproszczenia, które w "Sandmanie" zawsze się pojawiały. I to właśnie one robiły klimat historii. Kreska wcale nie musiała w pełni oddawać tego, co miałoby się na planszy pojawić. Kolory wcale nie musiały być spójne z tym, jak byśmy to widzieli. Przecież to historia o Władcy Snów.

Cytat:
Tajemnicze moce zaczynają mieszać w umysłach i rzeczywistości zamieniając ludzi w żywe trupy. Ale jednocześnie scenarzystka powoli dopełnia wątki dziejące się w Śnieniu, gdzie wudu też daje o sobie znać...


:)

"Sandman Uniwersum" #1: "Dom Szeptów" #1: "Moc podzielona"

I od razu zaległa wypowiedź Radosława Frosztęgi:

Cytat:
Część miłośników uniwersum może być zawiedziona brakiem wyraźniejszych i mocniejszych nawiązań do serii. Pojawienie się kilku znanych postaci w formie niemalże epizodycznej, może być dla niektórych dość trudne do przełknięcia. Biorąc pod uwagę całą konwencję dzieła, twórcy chcieli prowadzić zupełne nowy rodzaj historii, próbującą stać się dziełem autorskim przy jednoczesnym zachowaniu ducha Wszechświata Sandmana.


"Sandman Uniwersum" #1: "Dom Szeptów" #1: "Moc podzielona"
Oraz pierwsza
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-05-30, 11:51, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15142
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-22, 23:16   

"Mamoń" dopiero co podrzucił - szeroko się uśmiechamy :-D - taki oto tekst o noszącym tytuł "Ziemia śmierci" piątym tomie "Centaurusa":Cytat:
...I POLECIELI DALEJ

Cytat:
Całość bowiem zapętla się. I choć finałem jest "Ziemia śmierci", to nie chodzi w tym przypadku o śmierć bohaterów, ale samego globu, który miał być dla nich nadzieją na lepsze życie. Widać to już na okładce!

Cytat:
Leo osadza ich jednak w kosmicznych plenerach, co wychodzi mu od lat. I choć jego komiksy są poniekąd kalkami, to jednak napisanymi o tyle sprawnie, że ich lektura nie nudzi. Tak też jest z "Centaurusem".


"Centaurus" #5: "Ziemia śmierci"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15142
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-28, 18:45   

Takie oto nowe omówienia w tym serwisie :-D :

1. Dariusz Cybulski omawia wydany przez IPN Wrocław tytuł "Niepokorni. Podziemna organizacja harcerska "Jednostka Sokołów"":Cytat:
Za działania przeciwko Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej nasi bohaterowie zostali na wiele lat wtrąceni do wiezienia. Zostali skazani na infamię. Nie mogli po odsiadce znaleźć pracy, a tym bardziej uzyskać wyższego wykształcenia. Stali się zaplutymi karłami reakcji!

Cytat:
Kompozycja linii i koloru jest całkowicie zachwiana. Damian Banasz nie potrafił tu stworzyć jednolitych bohaterów, charakterystycznych i różniących się od siebie postaci. Ma się wrażenie, jakby rysował wszystko od niechcenia i niechlujnie.

Cytat:
Abstrahując od oprawy, to pozytywnym jest fakt, iż fabularnie sama opowieści jest wciągająca. A pod względem poznawczym, jest wartościowym albumem, do tego wspartym nietuzinkową pomocą naukową, a jaką jest płyta DVD z materiałami historycznymi o wspomnianych postaciach i czasach.


:)

"Niepokorni. Podziemna organizacja harcerska "Jednostka Sokołów""

2. Również Dariusz Cybulski teraz o zeszycie Bieruńskiego Ośrodka Kultury, Muzeum Miejskiego w Bieruniu 2019. Nosi on tytuł "Utopcowe story. Rajza po historii Bierunia":Cytat:
Snuta jest komiksowa opowieść z wielki jajem, jak zwał tak nazwał. Snuta przez każdy kluczowy moment z dziejów miasta. Są napaści mongolskie, książęta i królowie, Panie i księżne, w tym Daisy, praca "na gubie" i wojenki. A wszystko to jest zobrazowane z ogromnym wyczuciem i poczuciem humoru - ukutym w stanie i w obrazie na przełomach wieków.

Cytat:
Owe rubaszne opowiastki zilustrował w barwny, czytelny, komunikatywny sposób Jacek Zygmunt. Rysunki choć czasem przerysowane, cartoonowe, w tym w zeszytowym tytusowym wydaniu prezentują się naprawdę dobrze.


:)

"Utopcowe story. Rajza po historii Bierunia"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-01-04, 18:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15142
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-29, 07:15   

"Ralph Azham" #12: "Czas zwinąć żagle" na powitanie komiksowej niedzieli od "Mamonia" - dzięki :-D :Cytat:
Kaczor wybrańcem? Kto to widział? Kto w ogóle mógłby wpaść na pomysł, że właśnie kaczka będzie kierować światem? Przecież to jakiś absurd. Przecież to kuriozum nad kuriozami! A jednak kaczor się przydarzył. A jednak przyszedł komuś do głowy. Nie, to nie jest tekst polityczny. To tekst o komiksie.

Cytat:
Czas odejść w siną dal. Tak - za Ralpha - pomyślał pan Trondheim. Czytelnika pozostawiając z niedosytem. Bo chciałoby się więcej absurdalnego humoru, niezwykłych sytuacji, niecodziennych bohaterów i opowieści z wymyślonego przez Trondhema świata.


:)

"Ralph Azham" #12: "Czas zwinąć żagle"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15142
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-04, 18:31   

Na powitanie Nowego Roku w tym serwisie dwa razy Dariusz Cybulski :) :

1. "Na ratunek mateczce Ziemi":Cytat:
Świetnie opowiedziana historyjka, do tego idealnie skrojona w gusta młodego czytelnika, lecz i familijnego, pokazuje bardzo odpowiedzialnie, jak ważna jest segregacja śmieci, ale także walka z plastikiem i malutkie czyny, aby dbać o środowisko.

Tradycyjnie, Tomasz Samojlik - genialnie to wszystko poprowadził, dodał jeszcze w środku materiały edukacyjne i gry, ale przede wszystkim okrasił ten komiks, tym charakterystycznym dla niego obrazem świata przedstawionego, a widocznym w tych jego wyrazistych pracach graficznych.


:idea:

"Na ratunek mateczce Ziemi"
A tutaj rzeczony album można sobie pobrać :-D

2. "Zaraza":Cytat:
"Zaraza" jest gawędą mieszającą gatunki – przygodę z historią i z horrorem, w stylu H. P. Lovecrafta! Aczkolwiek wszystko to zrobione jest z głową, z wyczuciem, z umiarem np. za wszelką cenę nie popularyzuje nadmiaru wiadomości historycznych, chociaż wspaniale dopracowano tu przypisy, które pozwalają na zagłębienie się w tematyce, trafienie do źródeł historycznych z tamtego okresu, ale przede wszystkim, to komiks rozrywkowy, który ma w sobie bardzo, bardzo mroczny klimat. Nie bez kozery tu dodam! Ta historia znakomicie została rozpisana i rozrysowana!


:!:

"Zaraza"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15142
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-05, 23:23   

"Trzeci Testament #1: "Juliusz" od "Mamonia" dzisiejszej nocy - pozdrawiamy kolegę :-D :Cytat:
Historia oparta jest na motywach biblijnych. Wykorzystuje postacie znane z Nowego Testamentu, wydarzenia znane ze świętej księgi chrześcijan, a także miejsca, gdzie dzieją się opisane w niej przypadki Jezusa Chrystusa. Zresztą motywy Rzymian, uciskanych chrześcijan, wierzenia i wędrówki w poszukiwaniu spokoju to świetny pretekst do kreowania nowych historii.

Cytat:
Wydany w jednym tomie "Juliusz" jest prequelem serii "Trzeci Testament". Czy to komiks potrzebny? Z pewnością jest próbą powtórzenia sukcesu jakim był na rynku frankofońskim cykl główny. Nie jest to jednak historia dla samej historii.


:idea:

"Trzeci Testament #1: "Juliusz"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-03-24, 06:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15142
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-07, 18:34   

"Kot Rabina, przypowieść ósma" - czyli od "Mamonia" recenzja zatytułowanego "Koszyczek migdałów" ósmego tomu przygód tego kota - podziękowania :-D :Cytat:
Ósmy już tom serii "Kot rabina" to znów inteligentna rozrywka z przemycanymi tajnikami judaizmu w tle.

Cytat:
Koszyczek migdałów właśnie. "Koszyczek migdałów" - właśnie tak można przełożyć imię inne bohaterki, pięknej Knidelette, w której powoli zaczyna zadurzać się i Roger. Mamy więc jednego faceta i dwie kobiety. Do tego dwóch rabinów: starego i młodego.

Cytat:
Graficznie Sfar nie odchodzi od tego, do czego przyzwyczaił czytelników serii. Mamy tylko wrażenie, że z odcinka na odcinek rysuje nieco bardziej "miękko". Starsze komiksy rysował znacznie ostrzejsza kreską.


:)

"Kot rabina" #8: "Koszyczek migdałów"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15142
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-17, 13:12   

Dariusz Cybulski jako drugi analizuje album "Saladyn i Ryszard Lwie Serce":Cytat:
Pierwszy tom był perfekcyjnie skrojonym obrazem tej pierwszej, ale i jedynej w pełni zwycięskiej krucjaty. Niniejszy drugi tom jest obrazem równie pełnym i mistrzowsko pokazanym i skupiającym się na drugiej i trzeciej krucjacie, ze szczególnym omówieniem powstania Zakonu Krzyżackiego i starcia dwóch antagonistów pałających do siebie wrogością i szacunkiem, a mianowicie; sułtana Saladyna i króla Ryszarda Lwie Serce.

Cytat:
Z benedyktyńską precyzją snuta jest historia, ale swoistą wisienką na torcie jest wspomniana wojna króla Anglii z kurdyjskim sułtanem. Dostaniesz więc czytelniczko i czytelniku rzecz nietuzinkową, lecz wspaniale napisaną i pięknie zobrazowaną, ale przede wszystkim ujętą na faktach i wielce historyczną!
"Saladyn i Ryszard Lwie Serce"
A tutaj o części pierwszej.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Forum KGB

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 12