Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Strony naukowe i popularnonaukowe
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15094
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-10-29, 06:22   "7 tajemnic Śląska. Te miejsca mają fascynujące legendy":

1. Kopice:Cytat:
Jest takie miejsce, w którym bajka stała się prawdą. W ciągu - nocy córka służącej została właścicielką hut, kopalń i pałaców. Kiedy nieoczekiwanie spadła na nią fortuna, 6-latka bawiła się z kotkiem. Cały świat stawał przed nią otworem, a w połowie drogi czekał jeszcze najprawdziwszy książę. W ten sposób w XIX wieku powtórzyła się historia Kopciuszka. Pamiątką po niej jest pałac w Kopicach.


:idea:

"7 tajemnic Śląska. Te miejsca mają fascynujące legendy"
O "Kopicach" w "Wikipedii"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15094
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-10-29, 09:34   "Fragmenty kości potężnych, morskich drapieżników sprzed 150 mln lat odkryto pod Iłżą" - informuje Szymon Zdziebłowski:Cytat:
Oprócz kości pliozaurów paleontolodzy odkryli też kilka innych gatunków zwierząt z tej samej epoki. Są tam też plezjozaury (długoszyi kuzyni pliozaurów), żółwie czy przodkowie współczesnych krokodyli - te z Krzyżanowic osiągały nawet 6 metrów długości. W sumie naliczono kilkaset szczątków kostnych.


:!:

"Fragmenty kości potężnych, morskich drapieżników sprzed 150 mln lat odkryto pod Iłżą"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15094
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-10-30, 05:59   "Polacy stworzyli osobisty pyłomierz. Na bieżąco bada jakość powietrza w otoczeniu":Cytat:
Pyłomierz osobisty Dust Air to całkowicie polskie rozwiązanie, opracowane i opatentowane w Głównym Instytucie Górnictwa. Mierzy i wskazuje stężenia pyłów: PM 1 (to najbardziej niebezpieczne pyły zawieszone, o cząsteczkach mniejszych niż 1 mikrometr), PM 2,5 (drobne pyły, które bez przeszkód przedostają się do układu oddechowego i krwi) oraz PM 10 (pyły powstające podczas ogrzewania domów oraz w ruchu drogowym). Urządzenie pokazuje także temperaturę i wilgotność powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne.


:!:

"Polacy stworzyli osobisty pyłomierz. Na bieżąco bada jakość powietrza w otoczeniu"

Na fb dzień później.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15094
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-05, 06:39   

Dzisiaj w tym temacie takie oto ciekawe materiały :) :1. "Kolebka ludzkości to Botswana. Nasi przodkowie wyszli z tutejszych mokradeł":Cytat:
W okresie kształtowania się pierwszych gromad ludzkich, naszych bezpośrednich biologicznych przodków, olbrzymie (większe of współczesnego Jeziora Wiktorii) wody Makgadikgadi zaczęły się dzielić na mniejsze zbiorniki rozdzielone bardziej suchymi obszarami. Tam właśnie zaczęło tętnić pradawne życie ludzkie. Według australijskiej badaczki, to była prawdziwa ”oaza”.

Około 130 tys. lat temu zmiany w klimacie Ziemi zapewniły wyższą temperaturę i silne ulewy na terenach położonych na północny-wschód od jeziora. W ten sposób aż do wybrzeża utworzył się bogaty w roślinność i zwierzęta korytarz. Część pierwszych plemion zdecydowała się wykorzystać okazję i migrować w tamtym kierunku, opuszczając na zawsze ”kolebkę ludzkości”. To oni mieli podbić i skolonizować resztę Ziemi.


"Kolebka ludzkości to Botswana. Nasi przodkowie wyszli z tutejszych mokradeł"

2. "To oficjalne: Voyager 2 opuścił nasz Układ Słoneczny i płynie w przestrzeni międzygwiezdnej":Cytat:
Naukowcy już oficjalnie potwierdzili fakt o którym mówiło się przez okrągły rok. Wystrzelona w 1977 roku sonda Voyager-2 stała się drugim wykonanym przez człowieka obiektem który opuścił heliosferę i wszedł w przestrzeń międzygwiezdną.


"To oficjalne: Voyager 2 opuścił nasz Układ Słoneczny i płynie w przestrzeni międzygwiezdnej"
"Voyager 2""Językoznawca: nazwisk potrzebowała najpierw szlachta i mieszczanie, a potem – chłopi" - pisze Ludwika Tomala:Cytat:
Wszędzie tam, gdzie w grę wchodziły władza i pieniądze, konieczna była dokładna identyfikacja. Dlatego w Polsce nazwiska najpierw zaczęły być potrzebne szlachcie i mieszczaństwu, a na końcu - chłopom. O nazwiskach Polaków opowiada w rozmowie z PAP językoznawca z UW, dr Monika Kresa.


"Językoznawca: nazwisk potrzebowała najpierw szlachta i mieszczanie, a potem – chłopi"

:idea:"Isle of Skye - wyspa Skye":Cytat:
Na Isle of Skye wybraliśmy się dopiero po 5 latach mieszkania w Szkocji i muszę przyznać, że sam nie wiem dlaczego zwlekaliśmy tak długo. Wyspa zachwyca od samego wjazdu na nią, a to za sprawą malowniczego mostu Skye Bridge, który w 1995 roku połączył wyspę ze stałym lądem. Kąt nachylenia mostu jest tak duży, że w pewnym momencie można mieć wrażenie, że za chwilę wystartuje się niczym samolot. Warto dodać, że sama droga na Skye – czy to z Edynburga, czy z Glasgow, jest wielką przygodą. Prowadzi przez malownicze Highlandy, a kilka mil przed wyspą czeka jeden z najbardziej rozpoznawalnych i malowniczych szkockich zamków – Eilean Donan. To tutaj kręcono między innymi Nieśmiertelnego (1986) oraz Jamesa Bonda – Świat to za mało (1999).


"Isle of Skye - wyspa Skye"
O wyspie w "Wikipedii""Członek Rady Nadzorczej ZUS: nie ma wyjścia, emerytury trzeba zacząć obniżać":Cytat:
- Narastającej luki w systemie emerytalnym nie da się już w prosty sposób załatać. Ponieważ nie ma woli politycznej, aby podnieść wiek emerytalny i na zwiększenie dzietności też nie ma co liczyć - emerytury będą coraz niższe - mówi w rozmowie z Business Insider Polska Robert Gwiazdowski.


"Członek Rady Nadzorczej ZUS: nie ma wyjścia, emerytury trzeba zacząć obniżać"

:-(
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15094
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-06, 07:17   "Zamieszki czy powstanie? 6 listopada 1923 roku w Krakowie" - pisze Paweł Rzewuski:Cytat:
Niewiele osób pamięta dziś o wydarzeniach z listopada 1923 roku. Zazwyczaj spokojny i dostojny Kraków został ogarnięty ogniem walk. Przez lata komunistyczna propaganda próbowała włączyć zamieszki na tle ekonomicznym w tradycję polskich zrywów rewolucyjnych. Czy słusznie?


"Zamieszki czy powstanie? 6 listopada 1923 roku w Krakowie"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15094
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-06, 10:49   "Jak zginął Rasputin? Koniec wielkiego faworyta rodziny carskiej" - pisze Ewa Korzecka:Cytat:
Grigorij Rasputin to postać niezwykła. Chłop rosyjski, który stał się faworytem rodziny cara rosyjskiego Mikołaja II, a przez to jedną z najbardziej wpływowych osób carskiej Rosji. To nie wszystkim się podobało Przeciwnicy Rasputina zawiązali spisek by pozbyć się niewygodnego dworzanina.


"Jak zginął Rasputin? Koniec wielkiego faworyta rodziny carskiej"
Grigorij Rasputin
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15094
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-07, 06:18   "Powodzie zagrożą trzykrotnie większej liczbie ludzi, niż sądzono" - informuje Mariusz Błoński:Cytat:
Nie od dzisiaj wiemy, że w skutek globalnego ocieplenia rośnie poziom oceanów. Szacunki mówią, że – w zależności od rozwoju sytuacji – w XXI wieku globalny poziom oceanów wzrośnie od 0,6 do ponad 2 metrów, a może jeszcze więcej. Wszystko będzie zależało od stabilności pokryw lodowych Arktyki i Antarktyki oraz poziomu emisji gazów cieplarnianych. Wiadomo też, że w związku z tym wzrostem zagrożone będą wybrzeża i mieszkający na nich ludzie.


:!:

"Powodzie zagrożą trzykrotnie większej liczbie ludzi, niż sądzono"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15094
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-07, 08:51   "Bawełniana torba najgorszym zamiennikiem plastikowej. Prześledzono "cykl życia" reklamówek" - informuje Jan Sochaczewski:Cytat:
Siatka z organicznej bawełny to, według naukowców, najgorszy możliwy zamiennik zwykłej plastikowej siatki z warzywniaka. Trzeba jedynie dokonywać ich porównania z jednym zastrzeżeniem: zapominamy o tym, że plastik wypełnia oceany, brzuchy ryb i ptaków a często – jako mikrocząsteczki – także i nasze. Oczywiście, designerska siatka z bawełny wypadnie tu o niebo lepiej.

- Jeżeli jednak skupić się na skumulowanym efekcie, jaki produkcja obu typów tych siatek ma na środowisko w zakresie wpływu na zmiany klimatyczne, niszczenia warstwy ozonowej, zużycia wody, zatruwania powietrza i naszych ciał, to licha plastikowa siateczka okazuje się najmniej problematyczną z dostępnych dziś opcji – czytamy na serwisie Quartz.


:idea:

"Bawełniana torba najgorszym zamiennikiem plastikowej. Prześledzono "cykl życia" reklamówek"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15094
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-07, 13:00   "Prawie 90 tys. głosów oddanych na polską nazwę planety i gwiazdy":Cytat:
Z okazji swojego stulecia Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU), zrzeszająca zawodowych astronomów z całego świata, zorganizowała akcję o nazwie IAU100. Jednym z projektów w ramach IAU100 jest możliwość nazwania planet i gwiazd. Każdemu krajowi na świecie przypisano jeden układ planetarny, dla którego dane państwo prowadziło własny konkurs.


"Prawie 90 tys. głosów oddanych na polską nazwę planety i gwiazdy"
Nie wiedziałem o tym konkursie :-(
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15094
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-07, 13:31   "MON pokazuje, jak nie budować okrętów. "Ślązak" powstawał 18 lat. Przepłacono ok. 600 mln zł":Cytat:
To już koniec przydługiej opowieści o budowie "Ślązaka", który był "Gawronem". Ten najdłużej budowany polski okręt zaczął powstawać w 2001 r. Gawron miał być supernowoczesną, wielozadaniową korwetą. W 2012 r. projekt budowy upadł mimo setek deklaracji polityków, że tak się nie stanie.

Coś już jednak do tego czasu powstało, dlatego w 2013 r. zdecydowano, że nie będzie korwety - będzie tańszy i łatwiejszy do ukończenia patrolowiec. Pływać miał już w 2016 r., ale Marynarka Wojenna dostanie go w piątek - czyli jakieś 4 lata później i 18 lat po rozpoczęciu budowy.


:-(

"MON pokazuje, jak nie budować okrętów. "Ślązak" powstawał 18 lat. Przepłacono ok. 600 mln zł"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15094
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-08, 04:23   "Nowa prognoza dla millenialsów: więcej chorób i krótsze życie w porównaniu z poprzednimi pokoleniami":Cytat:
W środę rano Blue Cross Blue Shield, stowarzyszenie zrzeszające amerykańskie firmy z obszaru opieki zdrowotnej, opublikowało 32-stronicowy raport opisujący, jak drastyczne pogorszenie stanu zdrowia i gwałtowny wzrost kosztów opieki zdrowotnej w ciągu najbliższych 10 lat wpłynie na pokolenie millenialsów.


:-(

"Nowa prognoza dla millenialsów: więcej chorób i krótsze życie w porównaniu z poprzednimi pokoleniami"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15094
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-08, 04:38   "Archeolodzy znaleźli pułapki pełne kości mamutów":Cytat:
Pułapki miały pionowe ściany, więc zagonione w nie zwierzęta nie mogły się wydostać. Wewnątrz odkryto 8 czaszek, 5 szczęk dolnych, setkę kręgów, 179 żeber, 11 łopatek, 5 kości ramienia, miednicę, kości piszczelowe i wiele innych drobniejszych kości.


:!:

"Archeolodzy znaleźli pułapki pełne kości mamutów"
Mamut
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15094
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-08, 06:55   "Za jeden post na Instagramie marki chcą płacić Kim Kardashian milion dolarów":Cytat:
Kim Kardashian-West potwierdziła ostatnio, że jedna z firm odzieżowych chciała jej zapłacić milion dolarów za post na Instagramie. Naczelna celebrytka Ameryki wystawia za promocję marek bardzo słone rachunki. To też dowód, że siła jej marki jest wręcz kosmiczna. Czy płacenie takich pieniędzy opłaca się firmom?


:mrgreen:

"Za jeden post na Instagramie marki chcą płacić Kim Kardashian milion dolarów"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15094
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-08, 07:50   "Wzrost poziomu mórz: interaktywna mapa pokazuje, które rejony może zalać woda":Cytat:
Wzrost poziomu mórz zagraża na świecie trzy razy większej liczbie ludzi, niż dotąd sądzono. Naukowcy przygotowali interaktywną mapę, która pokazuje, jakie rejony świata - również polskiego wybrzeża - zagrożone są podtopieniami w związku z globalnym ociepleniem.


:-(

"Wzrost poziomu mórz: interaktywna mapa pokazuje, które rejony może zalać woda"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15094
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-08, 09:29   "Maryna Mniszchówna. Pierwsza caryca w historii Rosji":

Cytat:
Maryna Mniszchówna po ślubie z Dymitrem Samozwańcem I została ukoronowana na pierwszą w historii carową Rosji.
Cytat:
Różne bajdy ludzie plotą i po mojej śmierci nikt prawdy nie dojdzie, zwłaszcza tu, w państwie moskiewskim, gdzie z dnia na dzień prawda kłamstwem się staje, a kłamstwo prawdą. Nie wiem, jak długo jeszcze pożyję, a spowiednikowi cały czas dostępu do mnie nie dają. Nawet teraz, gdym z sił osłabła, boją się, że spiskować będę.


:!:

"Maryna Mniszchówna. Pierwsza caryca w historii Rosji"
O Marynie w "Wikipedii"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Forum KGB

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,34 sekundy. Zapytań do SQL: 12