Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Esensja - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-15, 10:01   

"Kanibal z Niebuszewa" - a Sebastian Chosiński omawia "Rzeźnika" - powieść Maxa Czornyja:Cytat:
Cyppek szybko przeszedł do miejskiej legendy. Do dzisiaj w Niebuszewie, dzielnicy miasta, w której mieszkał i mordował, krążą przeróżne opowieści na temat jego zbrodni. Zdecydowana większość wciąż jest niepotwierdzona, ponieważ, jak już wiemy, ani Milicja Obywatelska, ani Urząd Bezpieczeństwa nie przeprowadziły rzetelnego śledztwa w jego sprawie; dwudniowy proces też nie mógł przynieść odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zaginionych dzieci i kobiet.

Cytat:
Max Czornyj zrezygnował z linearnej narracji. Życie Cyppka przedstawił w formie krótkich, oderwanych od siebie, ale z czasem coraz bardziej pasujących do ogólnego obrazu rozdziałów. Wymieszał płaszczyzny czasowe, co ma swoje dobre i złe strony.

Cytat:
O Cyppku tak naprawdę – poza paroma danymi biograficznymi – wiadomo bardzo mało. W czasie ekspresowego procesu on sam mówił niewiele. Niewiele mieli też okazję powiedzieć na jego temat świadkowie. Trudno więc stwierdzić jednoznacznie, jakim był człowiekiem i co sprawiło, że stał się tak okrutną bestią.


:!:

"Rzeźnik"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-17, 05:21   

"Bez nieba gwiaździstego, bez prawa moralnego" - dzisiejszego ciemnego poranka również Sebastian Chosiński - o "Reszcie świata":Cytat:
Kataklizm przedstawiony w „Reszcie świata” ma wiele znaczeń. Przyglądając się skrajnościom: w skali mikro symbolizuje związany z odejściem męża życiowy dramat Marie, w skali makro natomiast zagrożenie dla całej ludzkości. W tym drugim kontekście jest w pewnym sensie ostrzeżeniem przed nadchodzącą wielkimi krokami Zagładą, jaką sami możemy ściągnąć na swoje głowy.

Cytat:
Jean-Christophe Chauzy nie uczynił zgorzkniałej wykładowczyni w college’u superbohaterką, nie spodziewajmy się więc prostych rozwiązań. Podejmowane przez kobietę próby ratowania siebie i synów są raczej drogą przez mękę, bolesnym fizycznym doznaniem.


:idea:

"Reszta świata"
O tym tytule ostatnio było w lipcu

A poniżej jeszcze wypowiedź Tymoteusza Wronki:

Cytat:
Postapokalipsę można przedstawić na najróżniejsze sposoby: od tajemniczego wirusa, poprzez ataki zombie, a na zagładzie atomowej kończąc. Wspólny dla tych wszystkich wizji jest jeden element: pokazanie postaw człowieka w obliczu przerastającej go, niszczącej znany świat i sprowadzającej egzystencję do podstawowych potrzeb zagłady. Dla Chauzy’ego właśnie zachowanie postaci, a nie same przyczyny apokalipsy są najważniejsze. Podchodzi do tego z realizmem, który jednocześnie sprawia, że trudno poczuć jakiekolwiek cieplejsze odczucia do bohaterów czy przejmować się ich losem.


:!:

"Reszta świata"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-19, 02:07   

"Koniec gry" - Paweł Ciołkiewicz omawia piąty, ostatni tom "100 naboi":Cytat:
Opisując wyrafinowaną zemstę agenta Gravesa, Brian Azzarello stopniowo odsłaniał kolejne tajemnice, by wreszcie doprowadzić do spektakularnego zakończenia.

Cytat:
Cała ta historia była na tyle efektowna, że trudno było wyobrazić sobie finał, który mógłby jeszcze podnieść poziom emocji.

Cytat:
Lektura ostatniego tomu wymaga szczególnej uwagi. Nie dość bowiem, że autorzy starają się łączyć poszczególne wątki i je domykać, to robią to w swoim starym stylu, czyli całą opowieść nadal snują w bardzo dygresyjny sposób.

Cytat:
Zarówno misterny scenariusz Azzarello, jak i obłędne rysunki Risso stanowią o jego wyjątkowości.


:!:

"100 naboi" #5

Wcześniejszy artykuł Krzysztofa Tymczyńskiego:

Cytat:
Wszystkie pionki na planszy zostały rozmieszczone i Azzarello rozpoczyna swoją finałową rozgrywkę, która co prawda ma swoje mocne i zaskakujące momenty, lecz ostatecznie doprowadza do zakończenia bardzo… banalnego? No w sensie takiego, które można było przewidzieć i do samego końca wierzyło się, że scenarzysta ma kolejnego asa w rękawie.

Cytat:
Podobnie jak i przy ocenie poprzedniego tomu, tak i teraz rysunkom Eduardo Risso poświęcę niewiele miejsca. Są po prostu takie, jakich oczekiwałem – nie gorsze, nie lepsze, po prostu na poziomie do jakiego artysta ten mnie przyzwyczaił. Czyli absolutnie kozackim i tylko utwierdzającym mnie w przekonaniu, że pana Risso szanować trzeba i wielbić.


:-D

"100 naboi" #5
Pierwsze trzy omówienia
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-21, 01:26   

"Był sobie seks" - Marcin Osuch będąc czwartym analizuje album "Sex Story - Historia seksu od małp do robotów":Cytat:
Trzeba przyznać, że Brenot znalazł dobry sposób na opowieść o erotyce i szerzej o sprawach intymnych. Stawia na humor, unikając wulgarności, sypie jak z rękawa ciekawostkami i faktami powszechnie nieznanymi. Pewien dysonans poznawczy powoduje rozdźwięk między liberalnym zacięciem autora (które objawia się m.in. w uznaniu średniowiecza za barbarzyńskie) i całkowicie europocentrycznym spojrzeniem na tematykę.


;)

"Sex Story - Historia seksu od małp do robotów"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-21, 14:12   

"Conan jeszcze nie król" - Piotr 'Pi' Gołębiewski mierzy się z Conanem a konkretnie z zatytułowanym "Kiedy szaleństwo nosi koronę" piętnastym tomem cyklu "Conan Barbarzyńca":Cytat:
Choć można zarzucić, że mamy do czynienia z rozwleczoną akcją, bazującą głównie na dialogach, to jednak trzeba przyznać, że wszystko zostało sprytnie przemyślane i ściśle osadzone w hyboryjskim świecie. Co bardziej wnikliwi mogą więc śmiało śledzić akcję wraz z mapą Akwilonii, by przekonać się, że prawdopodobnie Roy Thomas, a właściwie de Camp i Lin Carter, orientowali się w czasach Conana lepiej, niż sam Howard.


:P

"Conan Barbarzyńca" #15: "Kiedy szaleństwo nosi koronę"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-23, 07:12   

"Siła symbolu" - tak swoją recenzję tytułu "Batman: Powrót Mrocznego Rycerza" zatytułował Marcin Knyszyński:Cytat:
"Powrót mrocznego rycerza" w pełni zasługuje na wszystkie peany, śpiewane na jego cześć. W swoich czasach był komiksem prawdziwie rewolucyjnym. Miller był bezkompromisowy tak samo jak jego bohater. Jego "Batman" jest przeznaczony tylko dla dorosłego czytelnika, napisany jest na poważnie i serwuje myśl głębszą niż większość komiksów tamtego okresu. Człowiek-nietoperz jest milczący, krępy, groźny, przerażający, brutalny i kompulsywny. Od tamtej pory już takim pozostał.

Cytat:
Charakterystyczna jest też sama forma komiksu, bardzo chętnie naśladowana w przyszłości. Szesnastokadrowe plansze z narracją umieszczoną zazwyczaj nad obrazkami a nie w dymkach, czyli "głos z offu", będący wyrazem wewnętrznych przeżyć i monologów bohaterów, stanie się potem znakiem firmowym Millera - pierwszym skojarzeniem jest genialna seria "Sin City".


:idea:

"Batman: Powrót Mrocznego Rycerza"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze oraz dwie pradawne recenzje

A poniżej jeszcze dwie:

- pisał Piotr Pocztarek:

Cytat:
Frank Miller zrewolucjonizował sposób narracji w komiksie superbohaterskim. Jeśli "Powrót Mrocznego Rycerza" wpadnie Wam w ręce, przekartkujcie go i zobaczcie, w jaki sposób podzielone zostały niektóre strony. Oprócz pięknych, całostronicowych paneli, mamy też malutkie kadry, których na stronie mieści się np. szesnaście.

Cytat:
Miller bardzo umiejętnie operuje tekstem pisanym i rysunkiem, nie pisze mitologii na nowo, ale ją modyfikuje, wchodzi w dialog z tym, co do tej pory napisano o Batmanie, odwołując się do licznych symboli, obowiązujących w popkulturze nie od dziś. I to na bardzo wielu płaszczyznach, tak złożone jest to dzieło.


"Batman: Powrót Mrocznego Rycerza"

- pisał Przemysław Mazur:

Cytat:
Był taki moment dziejowy, gdy w środowiskach deklarujących się jako postępowe, furorę zrobiło stwierdzenie, w myśl którego byt kształtuje świadomość. Mimo blamażu tej formacji intelektualnej akurat w przypadku tytułowego bohatera omawianego komiksu teza ta sprawdza się co najmniej częściowo. Już wcześniej nie stroniący od radykalnych poczynań Batman wykazuje zaskakującą elastyczność sięgając po zdawałoby się wyklęte metody działania.

Cytat:
Parafrazując tytuł jednej z najbardziej udanych opowieści z udziałem Batmana, Mroczny Rycerz nie byłby sobą bez swego Mrocznego Miasta. Miller bezceremonialnie wydobył z Gotham to co najgorsze czyniąc z tej metropolii wzorcowy przykład dystopii. Wspomniane poczucie idealnie podkreśla warstwa graficzna, pełna celowych deformacji, wynaturzeń i rysunkowych "dziwolągów". Uczciwie trzeba przyznać, że chwilami maniera wzmiankowanego twórcy może irytować żenującymi wręcz uproszczeniami. Jednak brzydota świata przedstawionego synchronizuje się z degrengoladą społeczności miasta, a nie zawsze udane szkice z powodzeniem ratuje gustownie dobrana kolorystyka w wykonaniu Lynn Varley.


"Batman: Powrót Mrocznego Rycerza"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-24, 04:56   

"Superbohater z gór" czyli Paweł Ciołkiewicz recenzuje "K":Cytat:
Pięć opisanych w tomie wypraw dostarcza wielu wrażeń – zarówno narracyjnych, jak i wizualnych. Trzymające w napięciu scenariusze Shirō Tōsakiego pozwalają poczuć majestat gór. Podczas lektury uświadamiamy sobie jak niewiele znaczy ludzkie życie w obliczu potęgi przyrody. Ambicje, plany, cele – wszystko to traci znaczenie, gdy człowiek zmaga się z nieobliczalnymi górskimi szczytami.

Cytat:
Tę przejmującą atmosferę czujemy także dzięki wspaniałym rysunkom. Jiro Taniguchi znów wyczarowuje hiperrealistyczne krajobrazy. Na jego kadrach góry są tyleż piękne, co niebezpieczne. Efektowne kadrowanie pozwala wręcz oglądać epickie zmagania z przyrodą niemal z punktu widzenia samych uczestników.


:idea:

"K"
To trzecia wizyta tej opowieści.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-26, 04:07   

"Komiksowy patostreaming" - ponownie Paweł Ciołkiewicz - o albumie "Czary zjary. Drugi dil":Cytat:
Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że tworzenie tych historii nadal jest dla autora sposobem na rozliczenie z własną przeszłością i ogarnięcie teraźniejszości. Simon Hanselmann znów idzie na całość i okrasza swoje historyjki rynsztokowym słownictwem oraz scenami, których w eleganckim towarzystwie raczej nikt nie chciałby opisywać. Za tą fasadą obsceniczności mamy jednak do czynienia z bardzo skomplikowanymi relacjami łączącymi bohaterów i ich wewnętrznymi dramatami. Bohaterowie od czas do czasu, kiedy akurat nie robią nic obscenicznego, zrzucają bowiem swoje maski i dzielą się ze sobą – a przy okazji z czytelnikiem – swoimi traumami. Nie są to przyjemne momenty i na pewno nikomu nie będzie do śmiechu podczas lektury tych fragmentów.


"Czary zjary. Drugi dil"
Poprzednie trzy recenzje
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-27, 09:29   

"Odraza i komizm, czyli 10 razy Sid Haig" - pisze Piotr 'Pi' Gołębiewski:Cytat:
21 września zmarł aktor charakterystyczny Sid Haig. Grał przeważnie w niskobudżetowych, pulpowych produkcjach balansujących na granicy dobrego smaku. A jednak ze swoich ról tworzył małe dzieła sztuki. Przypomnijmy dziesięć z nich.


:idea:

"Odraza i komizm, czyli 10 razy Sid Haig"
O aktorze w "Wikipedii"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-29, 03:54   

"Conan Krool" - o zatytułowanym "Conan Wyzwoliciel" szesnastym tomie "Conana Barbarzyńcy" pisze jako pierwszy Piotr 'Pi' Gołębiewski:Cytat:
Adaptację stworzył sprawdzony team. Scenariusz przygotował Roy Thomas, doskonale orientujący się w życiorysie Cymeryjczyka. Rysunki zaś są dziełem duetu John Buscema i Tony DeZuniga, którzy przyłożyli się do zadania. Widać, że mieli więcej czasu i terminy ich nie goniły. Swoją wizję przedstawili bezkompromisowo, nie szczędząc nam widoku krwi, ani nagości, która w amerykańskim komiksie stanowi temat tabu.


;)

Cytat:
Twórcami tej historii również są Roy Thomas i John Buscema i tradycyjnie świetnie sobie radzą. Choć sama fabuła na początku jest wtórna względem "Wieży Słonia", to jednak ciekawie się rozwija kiedy przychodzi koniec tomu, przerywający akcję, przebiera się nogami, by sięgnąć po następny tom Kolekcji i czytać dalej.


:)

"Conan Barbarzyńca" #16: "Conan Wyzwoliciel"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-30, 05:47   

"Ten się śmieje...". Wczoraj dwa razy a dzisiaj kolejny - tom piąty "Transmetropolitana" opiniuje bowiem również Paweł Ciołkiewicz :P :Cytat:
Akcja zdecydowanie przyspiesza. Kolejne zdarzenia mają odpowiedni rytm i trzymają w napięciu aż do ostatecznego starcia dwóch postaci, które nie mają już nic do stracenia.
Schorowany Pająk Jeruzalem, któremu prawdopodobnie nie zostało już wiele życia, staje naprzeciwko zrujnowanego i skompromitowanego prezydenta. Autorzy doprowadzili do tej konfrontacji w interesujący sposób, ale jej zakończenie może wydawać się mało satysfakcjonujące i dość sztampowe.

Cytat:
Jak zawsze mocnym punktem komiksu są rysunki Darricka Robertsona. Za pomocą zdecydowanej kreski autor rzeźbi pełne emocji twarze bohaterów oraz kreśli obraz zdeprawowanego miasta. Wszystko tu jest przepełnione brudem, a z plansz wylewają się litry tuszu nadające rysunkom mroczny charakter.


:mrgreen:

"Transmetropolitan" #5
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-30, 08:50   

I jeszcze raz dzisiejszego dnia Paweł Ciołkiewicz :) Tym razem na temat mangi "Czy chcesz zostać starą panną?":Cytat:
Podczas lektury łatwo zapomnieć, że akcja opowieści rozgrywa się w Japonii. Problemy, z jakimi mierzą się bohaterki wyglądają bardzo znajomo. Presja i piętnowanie zachowań odbiegających od stereotypowych oczekiwań społecznych to uniwersalne mechanizmy wymuszania konformizmu. Także i w naszym kręgu kulturowym tytułowe pytanie pojawia się bardzo często, ku utrapieniu wielu kobiet. Zresztą nie tylko stara panna, ale także i stary kawaler jest często spotykaną figurą retoryczną. Ten przejaw specyficznej i jakże szczerej troski o drugiego człowieka jest wielu osobom doskonale znany. I właśnie to sprawia, że manga Mari Okazaki ma szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.


:)

"Czy chcesz zostać starą panną?"
Cztery wcześniejsze wypowiedzi
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-10-06, 04:27   

'Conan i latające miecze" - tak Piotr 'Pi' Gołębiewski Gołębiewski pisze o zatytułowanym "Miecz Skelosa" 17 tomie "Conana Barbarzyńcy":Cytat:
Scenarzysta Roy Thonas i rysownik John Buscema świetnie poradzili sobie z oddaniem dramatyzmu akcji. Po raz kolejny udowodnili, że chyba nikt inny w świecie komiksu nie czuje tak dobrze klimatu ery Hyboryjskiej, jak oni (no, ewentualnie Barry Windsor-Smith).

Cytat:
Na uwagę, tradycyjnie, zasłuchują rysunki Johna Buscemy, który nie boi się portretowania aktów, a także walk na miecze, zakończonych rozlewem krwi. Nieźle, jak na mainstreamową pozycję.


"Conan Barbarzyńca" #17: "Miecz Skelosa"
Artykuł na facebooku dzień później.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-10-09, 04:10   

"Czy to człowiek?" - Miłosz Cybowski opowiada o "Jokerze":Cytat:
"Joker" nie jest żadnym origin story w znaczeniu, do jakiego przyzwyczaiły nas filmy superbohaterskie. Jest to najzwyklejsza w świecie opowieść o człowieku poszukującym swojego miejsca na świecie. Opowieść, która bardzo wiele zyskuje dzięki fenomenalnej kreacji Joaquin Phoenixa1) oraz oderwaniu od całego związku z Batmanem. Co więcej, Joker w "Jokerze" nie ma w sobie zupełnie nic z któregokolwiek z poprzednich wcieleń (a pamiętajmy, że to już trzecia filmowa wersja tego arcyłotra w ciągu ostatnich jedenastu lat), oferując zupełnie nową i nieprzerysowaną jakość.


:!:

"Joker"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-10-10, 01:36   

"Wspomnienia mieszkają w przedmiotach" - Paweł Ciołkiewicz jest trzecim, który dzieli się wrażeniami po lekturze albumu "Eileen Gray. Dom pod słońcem":Cytat:
Komiks w zasadzie składa się z kilku krótkich etiud tworzących mozaikowy i bardzo emocjonalny wizerunek tytułowej bohaterki. Oglądamy kilka migawek z jej życia.

Cytat:
W centrum uwagi jest tu cały czas sama bohaterka – obserwujemy ją w różnych sytuacjach i poznajemy, jako osobę wyjątkowo wrażliwą. Eileen Gray jest po prosu zainteresowana zrozumieniem istoty samego aktu tworzenia. Chce realizować swoje wizje i wie, że musi wkroczyć do męskiego świata i dostosować się do jego reguł. Miłości i zrozumienia szuka zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, ale wydaje się, że nie jest do końca szczęśliwa. Ten jej smutek emanuje z plansz komiksu.
Nastrojową atmosferę komiksu podkreślają delikatne, proste rysunki. Zosia Dzierżawska posługuje się stylizowaną kreską, ale wszystkie zaprojektowanie przez Gray przedmioty oraz sławny budynek i jego wnętrze przedstawione zostały z architektoniczną starannością i przejrzystością.


"Eileen Gray. Dom pod słońcem"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-01-03, 08:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 12