Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gitarą Rysowane
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-07, 05:43   

"Bonneville":Cytat:
W tle zmagań szeregu śmiałków Marvano ukazuje historyczny i społeczny kontekst towarzyszący głównej osi fabularnej. Wysiłki zawodników na torze Bonneville stanowią, w pewnym stopniu, paralelę technologicznej i politycznej rywalizacji definiującej epokę zimnej wojny.

Cytat:
Rysunki Marvano w pełni oddają niezwykłą atmosferę towarzyszącą kolejnym próbom bicia rekordów prędkości. Wspaniale ukazują zmagania z prędkością, toczone w miejscu, w którym "równina jest tak płaska i rozległa, że na horyzoncie można ujrzeć zakrzywienie kuli ziemskiej".


"Bonneville"
Informacja od Andrzeja Kłopotowskiego
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-08, 15:48   

"Invincible" #1:Cytat:
Invincible jest superbohaterską opowieścią do kwadratu. Z jednej strony scenarzysta wykorzystuje wszelkie narracyjne chwyty typowe dla tego gatunku, z drugiej co chwila wytrąca czytelnika ze strefy komfortu. Kiedy elementy układanki zdają się idealnie do siebie pasować, twórcy komiksu sprawiają, że nic nie jest takie, za jakie uchodziło. Nie nadużywają jednak tego rodzaju gier z czytelnikiem, pozwalając mu skupić się na całkiem ciekawej intrydze.


"Invincible" #1
Najbliższy jaki znalazłem poprzedni artykuł był w grudniu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-11, 16:01   

"Ołówkiem" #24: "Komiksy dla "młodszych" czytelników (4)":

"Z życia Smerfów":Cytat:
Z życia Smerfów to pięćdziesiąt dwie przygody rozgrywające się we wiosce niebieskich ludzików lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Każda z nich zajmuje zaledwie jedną planszę, jednak to w zupełności wystarczy Peyo i Yvanowi Delporte, aby rozbawić czytelnika do łez.


Wcześniej tutaj

"Narzeczona Lucky Luke’a":Cytat:
Narzeczona Lucky Luke’a została narysowana przez Morrisa, z kolei za scenariusz odpowiada Guy Vidal. Przyznać trzeba, że udało mu się stworzyć całkiem zabawną opowieść, zbudowaną na wszelkich znanych stereotypach dotyczących relacji damsko-męskich.


Wcześniej tutaj

"Ołówkiem" #24: "Komiksy dla "młodszych" czytelników (4)"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-08, 03:55   

"Batman. Mroczny książę z bajki" - Wojciech Lewandowski jako dziewiąty ten album recenzuje:Cytat:
Fabuła opowieści jest stosunkowo prosta i osadzona w baśniowych klimatach. Akcja prowadzona jest w sposób prosty, bez nadmiernych komplikacji. Nie oznacza to, że czytelnika nie spotka kilka niespodzianek. Nie brak w niej też dużej dawki brutalności i przemocy, co sprawia, że opowieść adresowana jest raczej do dojrzałego czytelnika. Jednak to nie fabuła jest główną siłą tego komiksu.

Cytat:
Jest nią bowiem nieokiełznana wyobraźnia plastyczna Mariniego. Gotham, jak wspominałem wcześniej, to wymarzona sceneria dla jego plastycznych talentów. Komiks Batman. Mroczny książę z bajki wypełniają liczne fantastyczne portrety miasta przesiąkniętego korupcją i przestępczością. Marini znakomicie także wykorzystuje tę scenerię do licznych konfrontacji Batmana z jego przeciwnikami.


"Batman: Mroczny książę z bajki"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-11, 06:23   

"Transmetropolitan" #2:Cytat:
Ellis i Robertson wnikliwie przyglądają się mechanizmom politycznej rywalizacji. Umieszczona w przyszłości akcja komiksu pozwala z większym dystansem przyglądać się regułom walki o władzę. Warto jednak pamiętać, że część z opisanej przez autorów "Transmetropolitan" przyszłości stało się współczesnością. Otumanione technologią masy coraz mniej zwracają uwagę na zawartość politycznych programów, a gotowe są sprzyjać politykom dbającym o zaspokojenie ich konsumpcyjnych potrzeb. Ważne są uśmiechy polityków, a nie ich realistyczne pomysły na rozwiązanie różnorodnych problemów społecznych.


"Transmetropolitan" #2
Wcześniejsze materiały w ubiegłym roku.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-14, 17:33   

Poprzednio u Krzysztofa "krzyslewego" Lewandowskiego a w dniu dzisiejszym u Wojciecha Lewandowskiego :) "Tango" czyli dziesiąta część przygód awanturnika "Corto Maltese":Cytat:
Hugo Pratt jak zawsze wplątuje protagonistę swojej komiksowej serii w wielkie wydarzenia historyczne, wobec których jednostki najczęściej okazują się bezradne. Pozwala mu to na ukazanie bardziej romantycznej strony głównego bohatera, który gotów jest pomagać przyjaciołom bez względu na cenę. Maska cynicznego łowcy przygód zdaje się skutecznie chronić go przed wynikającymi z takiego podejścia konsekwencjami.


"Corto Maltese" #10: "Tango"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-16, 13:33   

Wojciech Lewandowski tak pisze o "Mrocznych rycerzach" czyli czyli drugim tomie "Batmana Metalu":Cytat:
Opowieści zebrane w drugim tomie "Batman Metal" skupiają się przed wszystkim na ukazaniu motywacji, które pchnęły Mrocznych Rycerzy do opowiedzenia się po stronie mroku. Całość składa się raczej z tie-inów, które ukazują stopniowe przejmowanie kontroli przez sprzymierzeńców demona Barbatosa nad kolejnymi inkarnacjami obrońcy Gotham.

Cytat:
Za stronę graficzną albumu odpowiada liczne grono rysowników. Całość trzyma przyzwoity poziom, jednak szczególnie dobrze ogląda się fragmenty opowieści narysowane przez Grega Capullo (rozdział trzeci głównej historii), Francisa Manapula ("Bezlitosny") czy Rileya Rossmo ("Batman, który się śmieje").

Cytat:
Drugi tom serii "Batman Metal" ma swoje momenty, jednak trudno mi się do niego w pełni przekonać.

Cytat:
Po lekturze tego tomu mam mieszane uczucia i pewne obawy, co do jakości finału historii.


:P

"Batman Metal" #2: "Mroczni rycerze"
Ho ho ho albo i więcej!
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-18, 08:21   

Również Wojciech Lewandowski opowiada o początku "Przygód wielkiego wezyra Iznoguda":Cytat:
Im bardziej absurdalne wydają się jego działania, tym więcej radości z ich obserwowania mają czytelnicy. Podczas lektury komiksu uśmiech nie schodzi z ust czytelnika.

Cytat:
Jean Tabary, rysownik serii, zadbał o właściwą oprawę dla scenariuszy René Goscinnego.

Cytat:
"Przygody wielkiego wezyra Iznoguda" to komiks, który przypadnie do gustu każdemu. Nie brak w nim humoru, jednak kiedy zajrzymy pod rozrywkową płaszczyznę, dostrzeżemy głębszą refleksję dotyczącą natury emocji wzbudzanych przez pragnienie, a tym bardziej dążenie do władzy.


:-D

"Przygody wielkiego wezyra Iznoguda" #1
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-11-22, 04:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-10-18, 09:23   

Wojciech Lewandowski tak pisze o pierwszym tomie "Strażników galaktyki":Cytat:
Jeśli lubicie kosmiczną stronę superbohaterskiego świata Marvela, ten komiks powinien przypaść wam do gustu. Nie brak w nim dynamicznej akcji, spektakularnych potyczek z przedstawicielami licznych kosmicznych stworzeń. Jednak najciekawszym wątkiem opowieści Dana Abnetta i Andy’ego Lanninga są narodziny drużyny, przełamywanie barier i budowanie, pomimo licznych trudności, wzajemnego zaufania. Różnorodny skład drużyny sprawia, że zadanie to jest niezwykle trudne.


:)

"Strażnicy galaktyki" #1
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-19, 10:09   

Wojciech Lewandowski jest drugim, który pisze o "Bitwie":Cytat:
Twórcy komiksu "Bitwa" ukazują pole walki bez upiększającej estetyzacji. W walce nie obowiązują żadne reguły, a w chaosie pola bitwy ofiarą może paść każdy. Autorzy nie szczędzą czytelnikom brutalnych obrazów portretujących śmierć i rany odnoszone przez żołnierzy.

Cytat:
"Bitwa" to komiks, który pozwala zanurzyć się w świat bliski miłośnikom wojskowości. Nie ma w nim zbyt wielu wydarzeń, które rozgrywają się poza polem bitwy. Dla osób interesujących się sferą militarną będzie to z pewnością wartość dodana. Z kolei dla laików brak znajomości ówczesnych wojskowych realiów może stanowić pewną niedogodność.


"Bitwa"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-15, 10:10   

Dwa najnowsze artykuły Wojciecha Lewandowskiego :) :

1. "Trolle z Troy" #1:Cytat:
Autorzy nie oszczędzają swoich bohaterów, nadając im dość zabawne imiona, powiązane, zwłaszcza w przypadku ludzi, z ich mocami. Ich polskie odpowiedniki zostały dobrane z dużą starannością i potrafią nieźle rozbawić. Przerysowanie nie jest obce tej serii, dodając sporo do jej komizmu.

Cytat:
Jean-Louis Mourier umiejętnie balansuje na granicy całkiem realistycznego rysunku i cartoonowego przerysowania. Znakomicie pasuje to do charakteru opowieści, często potęgując jej satyryczny potencjał.


:)

"Trolle z Troy" #1

2. "Invincible" #2:Cytat:
Karty komiksu "Invincible" zaludnia coraz większe grono superbohaterów i superzłoczyńców. Autorzy pozwalają każdej z tych postaci dać się poznać, pokazują jej "origin story", dzięki czemu świat, w którym działa Marka staje się coraz bardziej złożony. Bohaterowie drugiego planu mają swoje problemy i słabości, które przekonująco motywują ich działania i wpływają na wydarzenia w świecie przedstawionym.

Cytat:
Od strony graficznej drugi tom serii "Invincible" prezentuje się równie dobrze jak poprzedni. Rysunki Ryana Ottleya charakteryzuje ta sama lekkość, dobre rozplanowanie kadrów oraz umiejętność ukazywania spektakularnych zmagań herosów i łotrów.


;)

"Invincible" #2
Poszukajmy poprzednich wypowiedzi
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-12, 05:24   

Po prawie miesięcznej przerwie ponownie odwiedzamy Wojciecha Lewandowskiego i znajdujemy takie oto recenzje :-D :

1. "Ex Machina" #3:Cytat:
Brian K. Vaughan i Tom Harris po raz kolejny opowiadają w atrakcyjnej komiksowej formie o problemach współczesnej im Ameryki. Nie unikają trudnych zagadnień związanych z kwestiami rasowymi, obyczajowymi czy ograniczeniami wolności obywatelskich.

Cytat:
Od strony graficznej komiks prezentuje się równie znakomicie, co poprzednia odsłona serii. Realistyczne rysunki Tony'ego Harrisa sprawiają, że imersja w świat przedstawiony jest relatywnie łatwa.


:)

"Ex Machina" #3

"Weźmiesz buszka?". Od razu zaległa wypowiedź, którą przygotował "ThePirateArr":

Cytat:
Mamy tam pełno niepochlebnych nazw na różne grupy społeczne, od afroamerykanów po homoseksualistów (i uwierzcie, rzadko są to miłe albo lekkie epitety), pełno przekleństw, rzucania w siebie mięsem i czarnego humoru, to pokazuje jak bardzo poprawność polityczna wniknęła w społeczeństwo podczas ostatnich kilku lat, bo dzisiaj używanie takich sformułowań byłoby niedopuszczalne i spotkało się z wielkim linczem.

Cytat:
Przejdźmy od rysunków, co by tu dużo mówić, jak zwykle są najwyższych lotów, a Harris sprawdził się genialnie, idealnie pokazał wyrazy twarzy bohaterów, a przede wszystkim wyraził ich uczucia w danej chwili.


;)

"Ex Machina" #3
A tutaj dwie ubiegłoroczne.

2. "Batman: Szalona miłość i inne opowieści":Cytat:
W tomie Batman: Szalona miłość i inne opowieści każdy znajdzie coś dla siebie. Wielbicieli bardziej humorystycznych opowieści zainteresuje zwłaszcza Wesoły Mikołaj, w której w postać tytułową wcielił się pewien dość nietypowy osobnik. Z kolei historia Demony zabiera czytelników w mroczniejsze rejony uniwersum DC. Nie brak też elementów klasycznego noir, których pełna jest krótka opowieść zatytułowana My dwoje.

Od strony graficznej komiks prezentuje się znakomicie, a wszyscy rysownicy dobrze czują się w stylistyce znanej ze wspominanego wielokrotnie serialu animowanego. Jednak każdy z nich dodaje do niej sporo własnego stylu, czy sposobu prowadzenia narracji.


:mrgreen:

"Batman: Szalona miłość i inne opowieści"
Ta historia odwiedza nas po raz piąty.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-02-12, 13:41   

Dwa najnowsze teksty u Wojciecha :-D :

"Transmetropolitan" #3:Cytat:
Im bardziej poznajemy stworzony przez Warrena Ellisa i Daricka Robertsona świat, tym bardziej widać jak dobrym okiem obdarzeni się autorzy Transmetropolitan. Znakomicie portretują oni mechanizmy oddziaływania na społeczeństwo przez elity, wymuszania posłuszeństwa wśród jednostek pozbawionych szans na zmianę miejsca w strukturze społecznej. Wskazują na ogłupiającą rolę mediów oraz niekontrolowany postęp technologiczny umożliwiający realizacje wszelakich potrzeb konsumpcyjnych jako źródła zniewalania lub otumaniania mas. W społeczeństwie, w którym można zaspokoić najbardziej wyszukane lub też pospolite pragnienia, nie ma miejsca na bunt czy krytyczną refleksję.


:)

"Transmetropolitan" #3
Dotychczasowe analizy

Oraz od razu zaległy artykuł Marcina Waincetela:

Cytat:
Warren Ellis potrafi przemówić głosem Pająka w sposób, który niesamowicie magnetyzuje uwagę odbiorców. Nie tylko z tego względu, że mowa jest o sprawach najważniejszych, takich jak prawda, ale też z uwagi na sposób, w jaki zapisane są słowa. Pięknie, poetycko i wulgarnie. Równocześnie. Na początku trzeciego tomu zbiorczego wyczuwalny jest też, nieco zaskakujący, być może, nastrój melancholii, poczucia beznadziei, moralnej zgnilizny. Swoistej donkiszoterii w cyberpunkowym wydaniu.


:)

"Transmetropolitan" #3

2. "Mister Miracle":Cytat:
Opowiedziana przez Toma Kinga historia wydaje się być osadzona w stylistyce szekspirowskich tragedii, w których każdy wybór okazuje się prowadzić do nieuchronnie pesymistycznego finału.

Cytat:
Autorzy spokojnie rozwijają opowieść pozwalając czytelnikom poznać i polubić głównych bohaterów, dzięki czemu można także lepiej wczuć się w problemy, które muszą oni rozwikłać.

Cytat:
Rysunki Mitcha Geradsa urzekają bogactwem oraz artystyczną konsekwencją.


:)

"Mister Miracle"
To czwarta wizyta tego albumu.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-10-18, 07:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-11, 07:11   

"Ptaki Nocy. Tajemnice i morderstwa" dzisiaj - tu poprzednio - na stronie Wojciecha Lewandowskiego:Cytat:
Gail Simone ma dar do tworzenia znakomitych postaci. Jej bohaterki są z krwi i kości. Nie są posągowymi komiksowymi heroinami, mają swoje słabości i problemy. Tym, co daje im siłę jest współpraca i poczucie, że pomimo dzielących je różnic, mogą na siebie liczyć. Przyjaźń pozwalała im zwycięsko wychodzić z najtrudniejszych opresji.

Cytat:
Za rysunki w komiksie Ptaki Nocy. Tajemnice i morderstwa odpowiada brazylijski rysownik Ed Benes. Nie szczędzi on oczom czytelników wizerunków skąpo odzianych superbohaterek w pełnych erotyzmu pozach. Jego styl zdecydowanie przypomina sposób rysowania komiksowych superheroin charakterystyczny dla lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.


:)

"Ptaki Nocy. Tajemnice i morderstwa"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-17, 10:36   

Strona Wojciecha Lewandowskiego zmieniła nazwę (i adres oczywiście) na "Imaginaria" :) :Dzisiaj jako pierwszy materiał z tej strony proponuję tekst o... nie będzie niespodzianki pierwszym tomie "Hitmana" ;) :Cytat:
Garth Ennis nie oszczędza swojego bohatera, który i tak łatwego życia nie ma. Oprócz kosmicznego pasożyta przyjdzie mu zmierzyć się z zemstą mafijnego rodu, czyhającym nań Zamaskowanym Krzyżowcem czy metaludźmi, na których dostał zlecenia. Nie brak zatem widowiskowych pojedynków, strzelanin czy przemocy podanej w iście tarantinowskim stylu.

Cytat:
Wszystko to osadzone zostało w gatunkowych kliszach poddanych umiarkowanie subtelnej dekonstrukcji. Ennis ma skłonności do wyśmiewania superbohaterskich narracji, co czyni także w serii Hitman.

Cytat:
Rysunki, za które odpowiada John McCrea, płynnie niosą opowieść. Realistyczna kreska z dużą dozą przerysowań podkreśla momentami nieco prześmiewczy charakter opowieści.


:P

"Hitman" #1
Czytajcie przedtem wczoraj :) .
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 12