Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nerdheim i Geek kocha najmocniej - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15162
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-10, 12:26   "Fuj z mordowaniem" - Rafał "yaiez" Piernikowski i kolejny pośród dziewczyn i chłopaków tekst o zatytułowanym "Grzeczna dziewczynka" trzecim tomie "Nienawidzę Baśniowa":Cytat:
Tak, w Baśniowie niewiele się zmienia, ale tu akurat ciągłość nie wali stęchlizną. Scottie Young po prostu robi w dalszym ciągu to, co pomogło utrzymać narrację przy życiu poprzednio – wykorzystuje swoją znajomość upodobań czytelników, wprowadzając nowe wątki wypełnione znajomymi motywami.

Cytat:
Głębokich rozkmin moralnych i rozpraw o etyce ewisceracji raczej się nie spodziewajcie, chociaż przy odpowiednim dystansie do własnych wymagań intelektualnych nadal powinniście dobrze się bawić.


:mrgreen:

"Nienawidzę Baśniowa" #3: "Grzeczna dziewczynka"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15162
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-13, 04:52   "Ile procent duszy?". Także Rafał "yaiez" Piernikowski napisał o "The Goon: Kolekcja" #2. Dziękujemy za informację :-D :Cytat:
Szaleństwo nie szczędzi nikogo, więc poza luźniejszymi starciami z obślizgłymi paskudami i pokręconą adaptacją Opowieści wigilijnej narracja tego tomu napędzana jest cierpieniem, zdradą i wszechobecnym zagrożeniem. Typowy dla autora humor nadal przeciska się przez tę przytłaczającą szorstkość, ale jego barwy z ciemnoszarych zmieniają się w kruczoczarne.

Cytat:
Smutek, kalecząca strata i pretensja do świata nabierały na sile, a Zbir w moich oczach stał się postacią stuprocentowo tragiczną. Od dołującej historii miejscowej drużyny sportowej, aż do odsłonięcia kurtyny skrywającej tajemnicę pierwszej miłości wrażliwego paskudnika – dowiadujemy się, skąd wzięły się bruzdy na jego gębie i co zasiało mu duszy ziarno kaleczącej dekadencji.


"The Goon: Kolekcja" #2
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15162
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-15, 09:36   "Krwawe kaczątko na wykładzie z socjologii". No to i tutaj sięgnijmy do Stephena Kinga - o "Carrie" wypowiada się Wojciech Bryk :) :Cytat:
Już na poziomie formy, jaką przybiera książka, King przemyca spory ładunek emocjonalny. Historia młodej i bogu ducha winnej dziewczyny przeplata się z zimnym, pozbawionym emocji i empatii akademickim komentarzem. Pisarz z Maine chyba żadnej ze swoich późniejszych książek nie nadał tak realistycznej atmosfery.

Cytat:
Carrie Kinga ma w sobie dużo z komiksowej genezy czarnego charakteru – w końcu oni zawsze mają dobre powody, by stanąć po złej stronie. Znajdziemy tu bowiem niezrozumiane dziecko, wyrządzone krzywdy oraz przebudzenie mocy, od którego wystarczy krok do ostatecznego zdefiniowania bohatera. Tym jednak razem nie jest to obraz fascynujący, ale bolesny i smutny.


"Carrie"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15162
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-15, 16:45   "Z bliska nie widać zbyt dobrze" - również Agnieszka "Fushikoma" Czoska omawia "Na podbój Księżyca":Cytat:
Czego dowiecie się z "Na podbój Księżyca"? Po pierwsze, jak źle się Maierowi pisało, jak przy okazji rozstał się z żoną, jak bardzo nie umiał się wczuć w temat swojego reportażu. To oczywiście nie wszystko, chociaż na ciekawsze fragmenty trzeba poczekać. Reporter pokaże nam tłumy biwakujące na przylądku Canaveral w oczekiwaniu na start rakiety, zacytuje wypowiedzi astronautów, przedstawi ich żony.


:P

"Na podbój Księżyca"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15162
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-18, 13:47   "Na coś się zanosi" - Rafał "yaiez" Piernikowski opowiada o "X-O Manowar" #2: "Generał":Cytat:
Narracja w drugim tomie nieco się plącze.

Cytat:
Matt Kindt pisze o bohaterze rozważnym, znudzonym ciągłym mordem i wojną, któremu w ferworze walki trochę się zapomniało, że w sumie to już nie za bardzo miał ochotę tłuc się z kimkolwiek.

Cytat:
Nie jest też tak, że strony wypełnia jedynie gadanina. Trup w dalszym ciągu ściele się gęsto, w pewnych momentach ilość eksplozji zawstydziłaby Michaela Baya a w innych czerwień posoki zakrywa większość kadrów.


:-D

"X-O Manowar" #2: "Generał"
Pierwszy artykuł wraz z dodatkowymi materiałami
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15162
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-30, 06:08   "Świadoma ciemność" - Rafał "yaiez" Piernikowski omawia zatytułowany "Czarna stodoła" pierwszy tom "Gideon Falls":Cytat:
Nie, nie bałem się ani trochę. Nie doświadczyłem też typowego dla Jeffa Lemire rozgrzeszenia z kiepsko skrywanych problemów osobistych, bo autor wyraźnie podszedł do tematu horroru z całkowicie świeżym nastawieniem. Mimo to, jakbym nie chciał być oryginalny, muszę przyznać rację wszystkim recenzjom wychwalającym "Gideon Falls" pod niebiosa. Nie obgryzałem paznokci i nie narobiłem w galoty ze strachu, ale tajemnica rustykalnej, rozsiewającej obłęd konstrukcji utrzymała mnie w stanie skrajnego skupienia do ostatniej strony.


"Gideon Falls" #1: "Czarna stodoła"
To piąta wypowiedź o tym albumie.

"(Prawie) Czarna dzika czerwień" - również Rafał "yaiez" Piernikowski - na temat pierwszego tomu "Daredevila (Franka Millera)":Cytat:
Zaczyna się i kończy na starciach z pomijanymi później leszczami, a z zeszytów faktycznie napisanych przez Franka Millera dostajemy tylko dwa. Większość tomu wypełnia archaiczna narracja i typowy dla tamtych czasów kolorowy chaos. Spory procent dymków służy jedynie za przesadną ekspozycję, która traktuje czytelnika jak idiotę niezdolnego do nawet najmniejszych domysłów. Na dodatek ta narracja przedstawia wątki, które (oprócz tego z Bullseyem) nie za bardzo rzutują na przyszłość Daredevila. Wracam więc do pytania zadanego na początku – czy warto to w ogóle czytać? Jak najbardziej.


"Daredevila (Frank Miller) #1"
O tej historii czytamy po raz siódmy.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-10-02, 17:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15162
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-04, 16:23   "Artur i nordyckie mity". Recenzja komiksu "Artur i Złoty Sznur" - po raz trzeci w dniu dzisiejszym Michał Lipka :-D :Cytat:
Magia, potężni wikingowie, równie potężne przedmioty, mityczne stworzenia i szalone przygody – tak w skrócie przedstawia się album Kolekcja mitów profesora Brownstone’a: "Artur i Złoty Sznur".

Cytat:
Ale "Artur i Złoty Sznur" to przede wszystkim opowieść przygodowa. Pouczająca, jak na podobny tytuł przystało, ale mająca głównie za zadanie dostarczyć rozrywki. I to się udało. Zabawa jest przyjemna i nastrojowa, nawet jeśli ilustracje mogłyby być bardziej klasyczne...


"Artur i Złoty Sznur"
Przemyślenia od "Mamonia"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15162
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-04, 17:04   "Wszystko jest ze sobą połączone" - Karolina Sypniewska pisze o piątym tomie "Paper Girls":Cytat:
Komiks, który na początku wielu stawiało obok serialu "Stranger Things" nagle zaczynam mimowolnie porównywać z inną produkcją Netflixa, czyli z "Dark". Choćby właśnie za sprawą pętli, przedstawienia dwóch sposobów patrzenia na podróże w czasie (czy zachowywać cykl, czy nie) oraz pojawianiu się tajemniczego motywu mitycznego – w przypadku komiksu są to nawiązania do jabłka.

Cytat:
Po lekturze piątej części "Paper Girls" moje emocje związane z tą opowieścią skoczyły o kilka poziomów w górę. Chociaż wszystko zaczyna się układać, wciąż nie wiem jak historia się zakończy i co zrobią bohaterki – tym bardziej, że ten tom również kończy się cliffhangerem, a dziewczyny zostają ponownie rozdzielone.


"Paper Girls" #5
Trochę już o tym tomie było ale ostatnio w maju.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15162
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-07, 07:17   "Stulecie ostatniego żubra. Recenzja komiksu Ostatni żubr" - pisze Michał Lipka - dziękujemy :-D :Cytat:
Tomasz Samojlik wziął sobie do serca peerelowską zasadę, by tworzyć komiksy, które bawiąc, uczą, ucząc, bawią i konsekwentnie robi to od równo dekady.

Cytat:
Całość jest więc zabawna, pełna przygód i bajkowych elementów, ale zarazem pouczająca, mądra i przekazująca konkretną wiedzę. Faktów i ciekawostek jest tym razem nieco mniej, ale są one wyraźne. I wyraźnie widać też zabawy popkulturowymi elementami, choć te jeszcze są dość ograniczone.


"Ostatni żubr"
Pierwsze dwa omówienia
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15162
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-08, 13:44   "Bujając się między wieżowcami. Recenzja gry Spider-Man (2018)" - pisze Jurek Kiryczuk:Cytat:
Pomimo że gra nie jest idealna, o czym opowiem w dalszej części tekstu, to moim zdaniem jest to najlepszy tytuł zeszłego roku. Oferuje bogaty i otwarty świat, który z przyjemnością się eksploruje i odkrywa.

Cytat:
Kostiumy w grze pełnią nie tylko funkcję wizualną. Każdy z nich jest związany także z umiejętnością specjalną, którą gracz może odblokować wraz z przebraniem.

Cytat:
Kolejnym elementem charakterystycznym dla tego gatunku jest odkrywanie mapy.

Cytat:
Najbardziej dyskusyjną częścią gry jest fabuła. Z jednej strony jest banalna typowa superbohaterska historyjka widziana milion razy, nieoferująca nic zaskakującego. Patrząc jednak pod innym kątem, komponuje się to idealnie z całą grą i choć może nie jest to scenopisarstwo najwyższej klasy, to jednak dobrze poprowadzona historia.

Cytat:
Największym atutem, do którego nawiązuje tytuł, jest bujanie się na pajęczynach. W żadnej innej grze, a zwłaszcza tytule dotyczącym tego superbohatera, fizyka poruszania się nie została odwzorowana tak staranie.


:!:

"Bujając się między wieżowcami. Recenzja gry Spider-Man (2018)"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15162
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-10, 17:17   "Kariera klezmera" - Michał Lipka dopiero co nadesłał - dziękujemy :-D - swój artykuł o zatytułowanym "Podbój Wschodu" pierwszym tomie "Klezmerów":Cytat:
Sfar wielkich starań dołożył do tego, by oddać nam muzykę za pomocą słów, ale i tak największą siłą jego komiksu są uczucia, które wyzwala w czytelnikach. "Klezmerzy" bowiem to i komedia, i tragedia, może niepowalająca emocjonalną stroną na kolana, ale i tak zapadająca w pamięć i robiąca wrażenie. Wrażenie robi też życiowa zwyczajność tej opowieści. Owszem, całość zaczyna się mocnym akcentem sensacyjnym (skojarzenia z "El Mariachi", który w Polsce występował także z podtytułem czyli kariera klezmera są jak najbardziej na miejscu), ale nic to nie zmienia. Dzieło Sfara to komiks stricte obyczajowy – ze wszystkim (głównie najlepszym), co się z tym gatunkiem wiąże.


"Klezmerzy" #1: "Podbój Wschodu"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-01-27, 13:14, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15162
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-12, 06:18   "Jak łzy w deszczu" - Agnieszka "Fushikoma" Czoska opisuje zatytułowany "Angola" drugi tom cyklu "Tyler Cross":Cytat:
"Angola" pod pewnymi względami jest klasyczną opowieścią o pobycie w więzieniu. Jak "Papillon", "Skazani na Shawshank"... Czy też może wcale nie jest, bo osobiście strasznie nie lubię tego typu filmów czy książek, poziom brutalności trochę mnie w nich przerasta, a fabuła… nudzi. Tymczasem Tylera przeczytałam i pooglądałam kilka razy. Fabien Nury napisał scenariusz nie tyle więzienny, ile opowiadający o kilku osobach z konieczności skazanych na siebie i mających świadomość, że wszystko pójdzie źle. Także o oprawcach, a to jest typ człowieka, nie zawód. Umieścił Angolę w Luizjanie, dzięki czemu Brüno mógł narysować suche place apelowe, deszcz, błoto, bagna, drzewa obrośnięte najsłynniejszym na świecie mchem. W świecie Crossa nie ma duchów ani demonów, za to potwory i piekielne psy się zdarzają. A wokół nich sporo plam czerni, w których można się schronić lub zginąć.


"Tyler Cross" #2: "Angola"
Dotychczasowe wypowiedzi
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15162
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-12, 19:35   "Walka o najbliższych czy walka o samego siebie?" - Piotr Kowal pisze o "Ratowniku":Cytat:
"Ratownik" to nie tani akcyjniak. Główny bohater chce się przede wszystkim rozliczyć z przeszłością, z błędami sprzed kilku lat, którymi stale się zadręcza. Może jego przeszłość nie jest zbyt zawiła, ale za to bardzo prawdpodobna, więc wczucie się w jego sytuację nie stanowiło dla mnie problemu. Z mojej perspektywy wydało mi się ciekawie przedstawiona w mandze codzienność Japończyków.

Cytat:
Rysunki "Ratownika" zdecydowanie przywołują na myśl mistrzów komiksu europejskiego. Piękne ilustracje, czasem bardzo szczegółowe, czasem bardzo sterylne i zimne jak serce antagonisty. Właśnie przez taki styl bardzo łatwo porównywało mi się go z obejrzanymi dotychczas filmami akcji, bo przypominały mi rzeczywistość. I bardzo cieszyły oko, aż chciało się do nich wracać i wracać.


"Ratownik"
Pierwsze dwa omówienia

A tutaj jeszcze jedno - "Grisznaka":

Cytat:
No właśnie, styl rysowania Taniguchiego jest perfekcjonizmem pozbawionym ducha. Nie można mu niczego odmówić, a jednak trudno się oprzeć wrażeniu, że mamy do czynienia jedynie z rzemiosłem na wybitnym poziomie, nie wspinającym się jednak (i nawet chyba nie aspirującym) na wyżyny artyzmu.

Cytat:
Nie ma tu dłużyzn, każdy element układanki pasuje do poprzednich i jest ich logiczną kontynuacją. Jak na dobry kryminał przystało, pod koniec dostajemy pewną niespodziankę, która może zaskoczyć nawet uważnego czytelnika.


"Ratownik"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15162
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-14, 14:45   "Singer spotkał Chagalla" - Michał Lipka omawia zatytułowany "Wszystkiego najlepszego, Scyllo" drugi tom "Klezmerów" - uśmiechamy się do Niego :-D :Cytat:
Klezmerzy powracają. Noé Davidovitch, zwany Baronem Swego Tyłka muzyk grający na organkach, trwożliwy, delikatny Vincenzo, jedyny z ekipy, który często się modli, Tchokola uważający się nie za muzyka, a jedynie zwykłego, zarabiającego człowieka, piękna śpiewaczka Hava i zakochany w niej młody Yaakov tym razem przebywają do Odessy, gdzie mają dać koncert dla pewnej staruszki. Zawodowe sprawy i wyzwania schodzą jednak na dalszy plan, kiedy w ekipie zaczyna iskrzyć. Co jednak z tego iskrzenia wyniknie i gdzie jeszcze los rzuci naszą muzyczną ekipę?

Cytat:
Absolutne musisz to mieć dla fascynatów żydowskiej kultury i rzecz, którą warto polecić wszystkim miłośnikom dobrych, życiowych powieści graficznych. Świetnie przy tym wydany, zadowoli każdego czytelnika, któremu nieobojętna jest sztuka.


"Klezmerzy" #2: "Wszystkiego najlepszego, Scyllo"
Recenzja tomu pierwszego była cztery dni temu.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-01-27, 13:13, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15162
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-19, 11:26   "Rara avis pośród ludzi" - tak swoją recenzję albumu "Audubon. Na skrzydłach świata" zatytułował Łukasz "Justin" Łęcki:Cytat:
Dziecko rewolucyjnej Francji, adoptowany syn Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, obywatel świata obdarzony prawdziwie romantycznym duchem – John James Audubon.
Przyznaję, że do chwili zapoznania się z biograficznym komiksem Audubon. Na skrzydłach świata, którego autorami są Fabien Grolleau (scenariusz) i Jérémie Royer (rysunki), nie byłem świadom, choćby w encyklopedycznym wymiarze, istnienia tej bezdyskusyjnie fascynującej postaci.

Cytat:
Podróż przez leśne głusze, niesielankowe obrazy z życia osadników, przebyta choroba - wszystko zyskuje symboliczny wymiar, podnoszący zaangażowanie Audubona do poziomu romantycznej percepcji. Właściwą jej wizyjność autorzy podkreślają, używając w jednej z sekwencji nastrojowego wiersza Williama Blake'a, w innej zaś obrazów, jakie wyrastają z pamięci gorączkującego badacza pod wpływem indiańskich praktyk medycznych. Te ostatnie, przedstawiające na sześciu planszach szamańską podróż do krainy duchów, są przejmującym skrótem traum i kompleksów, którym Audubon przeciwstawia swoją niezłomność w dążeniu do celu.


:idea:

"Audubon. Na skrzydłach świata"
Analizy nam się zwiększają - i bardzo dobrze :)
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 12