Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Esensja - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy

Wysłany: 2019-08-18, 06:44   

"Dick byłby dumny" - Piotr 'Pi' Gołębiewski tak pisze o "II wojnie domowej":Cytat:
Tu silny nacisk położono na osobowości, oraz relacje między nimi. Choć widać, po czyjej stronie znajduje się sympatia scenarzysty, to jednak do końca nie wiadomo, która ze stron zdobędzie przewagę. Każda posiada bowiem własne racje z którymi trudno się nie zgodzić.

Cytat:
Pochwalić muszę także stronę graficzną komiksu. Odpowiada za nią David Marquez, który może nie należy do najbardziej oryginalnych rysowników, ale jego prace są eleganckie i czytelne. Doskonale radzi sobie z natłokiem postaci, nie pozwalając, by ich ekspansja zamazała główny wątek sporu, którym jest prawo do samostanowienia o sobie.


"II wojna domowa"
To piąte odwiedziny tej historii.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy

Wysłany: 2019-08-19, 04:37   

1. "Olśniewający chaos" - tak swój artykuł o zatytułowanym "Mroczny Wszechświat" trzecim tomie cyklu "Batman Metal" zatytułował Piotr 'Pi" Gołębiewski:Cytat:
Co tu dużo mówić, zamknięcie "Metalu" to pozycja zachwycająca swoją widowiskowością. Dzieje się tu na prawdę sporo, nad czym pracował sztab rysowników z Gregiem Capullo na czele. I jeśli miałbym oceniać jedynie stronę wizualną przedsięwzięcia, to bez dwóch zdań, należałyby się za nią najwyższe noty.

Cytat:
W efekcie możemy poczuć się jak na seansie wakacyjnego blockbustera Michaela Baya, gdzie niesamowite efekty specjalne każą nam zapomnieć o pretekstowej fabule.
Niestety ta w "Mrocznym Wszechświecie" najbardziej kuleje. Choć odpowiedzialny za cały konspekt Scott Snyder wciąż bawi się historią Batmana, odwołując się do wydarzeń z jego przeszłości i miesza ze sobą najważniejsze wydarzenia ze świata DC, to jednak tym razem się pogubił.


:P

"Batman Metal" #3: "Mroczny Wszechświat"
To co było dotychczas

2. "Poznać prawdę o sobie" - a Paweł Ciołkiewicz omawia część pierwszą tytułu "Czarny młot" #3: "Era zagłady":Cytat:
Atmosfera przypomina tu trochę tę, jaką znamy chociażby z opowieści o Sandmanie, czy Hellboyu. Jest mroczno i nieco poetycko.

Cytat:
I trzeba przyznać, że tu jest nie mniej dziwnie.

Cytat:
Na planszach komiksu znów aż roi się od rozmaitych odniesień do superbohaterskich komiksów oraz filmów. Tym razem sporo tu nawiązań do wykreowanego przez Neila Gaimana uniwersum Sandmana. Znajdziemy także pewne wątki przywołujące skojarzenia z kinowym "Matrixem".


:mrgreen:

"Czarny Młot" #3: "Era zagłady". Część 1
Artykuł od Michała Lipki
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy

Wysłany: 2019-08-19, 12:40   

Jest i trzeci w dniu dzisiejszym materiał z tego serwisu ;) :

"Pajęcze lata Todda McFarlane’a" - wypowiada się Marcin Knyszyński :-D :Cytat:
Dzisiaj coś dla osób, które w latach dziewięćdziesiątych czekały co miesiąc z niecierpliwością na nowe komiksy TM-Semic. Pamiętacie swój pierwszy? Ten, od którego zaczęła się Wasza przygoda? Ja pamiętam. To był marzec 1991 roku - na okładce, jakiś latający koleś z wąsikiem, ubrany w zielony kombinezon i złoty hełm, strzelał do Spider-Mana w czarnym kostiumie. Komiks ten był szczególny nie tylko dla mnie - był to również pierwszy odcinek serii o człowieku-pająku narysowany przez legendarnego Todda McFarlane’a. W Stanach Zjednoczonych komiks ten też wyszedł w marcu – tylko trzy lata wcześniej jako 298 numer słynnego "The Amazing Spider-Man".


"Pajęcze lata Todda McFarlane’a"
Poprzednie analizy
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-09-06, 02:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy

Wysłany: 2019-08-21, 14:47   

Drugi tom "Vei" również w przemyśleniach Piotra 'Pi' Gołebiewskiego:Cytat:
Johnsson i Elfgren wyraźnie wkręcili się w swoją opowieść. Poprzednio mozolnie starali się ją ustawić na właściwych torach i mieli z tym kłopoty. Teraz, kiedy maszyna ruszyła gładko we właściwym kierunku, całość kipi emocjami, ale także radością wspólnego tworzenia. Choć "Vei" to zamknięta całość, kończąca się na omawianym tomie, mam nadzieję, że tandem nie zrezygnuje ze wspólnej współpracy, bo rozkręcił się na całego.


:!:

"Vei" #2
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy

Wysłany: 2019-08-23, 06:35   

"Hodowla Zła w centrum Londynu" - "Czarne są ich dusze" stanowiące drugą część "Sherlock Holmes Society" w uwagach Sebastiana Chosińskiego:Cytat:
W postmodernistycznym podejściu scenarzysty do intrygi, jakie widoczne jest począwszy od otwierającej serię dylogii "Wampiry Londynu" (2010), nie ma nic złego. Przeciwnie! Dzięki temu historia zostaje jeszcze bardziej „zakotwiczona” w epoce, a czytelnik otrzymuje w cenie dodatkową łamigłówkę intelektualną. Poszukiwaniu wykorzystanych przez Francuza wątków obecnych w klasyce literatury XIX i początków XX wieków towarzyszy bowiem także radość wynikająca z ich twórczego rozwinięcia.


"Sherlock Holmes Society" #2 : "Czarne są ich dusze"
Czwarty raz czytamy o tym tomie:
Przypomnijmy sobie literacki pierwowzór

;)
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy

Wysłany: 2019-08-24, 20:01   

"Fani niezalu drą łacha z mejnstrimowców" - tak Piotr 'Pi' Gołębiewski pisze o drugim tomie "Deadly Class". Tom ten nosi tytuł "1988 Dzieci czarnej dziury":Cytat:
Scenarzysta Rick Remender w umiejętny sposób połączył akcję, czarny kryminał i osobiste tragedie.

Cytat:
Jednak "Deadly Class" to nie tylko scenariusz, ale i rewelacyjne, bardzo plastyczne rysunki Wesley′a Craiga.


:!:

"Deadly Class" #2: "1988 Dzieci czarnej dziury"
To oczywiście kolejna wizyta tego tomu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy

Wysłany: 2019-08-31, 04:19   

"Dolina Krzemowa na Pałukach" - "Jan Czochralski - Człowiek, który zmienił świat" - o tytule opowiada Sebastian Chosiński:Cytat:
Maciejowi Jasińskiemu bardzo zależało na tym, aby w swym biograficznym komiksie podkreślić przede wszystkim wagę odkryć Czochralskiego, ich znaczenie dla rozwoju współczesnych technologii. Z tego też powodu wybrał punkt wyjścia całkiem odmienny od stosowanego w innych swoich komiksach.

Cytat:
Oczywiście "Człowiek, który zmienił świat" w żaden sposób nie wyczerpuje tematu. Zwłaszcza że, wnioskując ze sposobu narracji, zastosowanego języka, wprowadzenia jako motoru napędowego akcji dwóch robotów, komiks skierowany jest głównie do młodych czytelników – dwunasto-piętnastoletnich, raczej nie starszych. Ale jeżeli zainteresuje ich postacią Czochralskiego do tego stopnia, że postanowią parę lat później pogłębić swą wiedzę (choć na razie za bardzo nie ma w jak) – spełni swoje zadanie.


"Jan Czochralski - Człowiek, który zmienił świat"
Ubiegłoroczne materiały
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy

Wysłany: 2019-09-03, 21:49   

"Amerykański koszmar" - to tytuł napisanej przez Marcina Knyszyńskiego recenzji drugiego tomu "Hellblazera":Cytat:
Run Briana Azzarello jest rewelacyjną opowieścią, utrzymaną (co jest charakterystyczne dla tego autora) w noirowej estetyce. John Constantine jest tutaj figurą Kłamcy, Trikstera, Lokiego – brutalnym, antypatycznym, manipulującym innymi, bezwzględnym antybohaterem, którego kreacja mocno odbiega od tego, co pokazywali poprzednicy (jak chociażby Garth Ennis czy Warren Ellis). Wizja Azzarello jest bardzo odważna, brutalna i pociągnięta naprawdę bardzo grubą kreską. Miłośnicy "100 naboi" będą się czuli jak u siebie – mamy tu dokładnie taki sam sposób prowadzenia narracji i podobne rozwiązania fabularne. Dialogi wprost kipią zaawansowanymi szermierkami słownymi, pełne są niejednoznaczności i wymagają czytelniczego skupienia.


"Hellblazer" #2
Pierwsze dwa artykuły
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy

Wysłany: 2019-09-05, 19:47   

"Wieczna krew" - Paweł Ciołkiewicz recenzuje tytuł "Skazaniec 666":Cytat:
O ile bowiem nie brakuje tu brutalnych scen, o tyle są one przedstawione w sposób, który tę brutalność niweluje, zastępując ją przejmującą atmosferą grozy rodem z czarnobiałych horrorów niemieckiego ekspresjonizmu. Obłędna kreska Samuela Casala sprawia, że z komiksu emanuje aura surrealistycznej makabry przedstawionej w... przepiękny sposób.


"Skazaniec 666"
Opinia Jarosława Drożdżewskiego
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy

Wysłany: 2019-09-07, 04:47   

Po raz trzeci pośród dziewczyn i chłopaków "Odstrzał" czyli tom piąty "Lazarusa" - recenzuje Sebastian Chosiński:Cytat:
Wielbiciele "Lazarusa" zostali wystawieni na ciężką próbę. Aż trzy lata musieli czekać na wydanie kolejnego tomu zbiorczego serii. I wreszcie ukazał się "Odstrzał". Co najważniejsze, oczekiwanie zostało wynagrodzone – jest to bowiem jedna z najlepszych spośród wszystkich dotychczasowych odsłon serii.

Cytat:
W efekcie rozpoczyna się kolejna skomplikowana gra, której zakończenie trudno w tej chwili przewidzieć, aczkolwiek można zakładać, że daleko mu będzie do happy endu.

Cytat:
Na marginesie rozważań moralnych Rucka nakręca też spiralę przemocy.

Cytat:
W każdym razie finał albumu sprawia, że napięcie ponownie rośnie i pojawiają się kolejne ważne pytania, które na razie zawisają w próżni.

Cytat:
Michael Lark z niewielką pomocą Tylera Bossa tym razem tchnęli w opowieść więcej przestrzeni i oddechu. Postanowili "pobawić" się głównie detalami w scenach walki, które są bardziej rozbudowane, dokładniejsze i dynamiczniejsze. W wielu miejscach również –znacznie bardziej makabryczne.


"Lazarus" #5: "Odstrzał"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy

Wysłany: 2019-09-08, 03:38   

"Marvel: Dużo szumu i do domu" - Piotr 'Pi' Gołębiewski i pierwsze omówienie zatytułowanego "Deadpool kontra Gambit" 169 tomu "Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela":Cytat:
Natłok postaci i wątków przekracza masę krytyczną. Zwłaszcza, że aby wszystko dobrze zrozumieć należy być nieźle obcykanym w bieżących zmianach w świecie Marvela. Kogóż tu nie spotkamy! Wśród gości większego i mniejszego kalibru widzimy m.in. Tłustą Kobrę, doktora Voodoo, Wojów Trzech, Man-Thinga i She-Hulk. W związku z powyższym końcowe twisty są przyjmowane z ulgą, że nareszcie zmierzamy do finału.


:P

"WKKM" #169: "Deadpool kontra Gambit"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy

Wysłany: 2019-09-09, 21:36   

i

"The Goon: Kolekcja" #2:Pisze Paweł Ciołkiewicz:

Cytat:
Eric Powell nadal doskonale się bawi miksując konwencję pulpowych komiksowych horrorów z lat pięćdziesiątych i motywy opowieści gangsterskich. A że robi to coraz lepiej, wychodzi mu smakowity koktajl. O swobodzie, z jaką autor porusza się w tych stylistykach świadczy między innymi fakt pomysłowego cytowania klasycznych dzieł.

Cytat:
Mocną stroną komiksu pozostaje również oprawa graficzna. Rysunki Erica Powella są po prostu niesamowite. Artysta nieustannie zmienia swój styl na potrzeby poszczególnych opowieści.


"The Goon: Kolekcja" #2

Pisał Kacper Syguła:

Cytat:
Ponownie odwiedzimy przeszłość wielu postaci. Powell umiejętnie poumieszczał furtki w swoich dotychczasowych opowieściach, które stały się zalążkami nowych. W każdej chwili może z nich skorzystać, aby wiarygodnie ruszyć fabułę do przodu.

Cytat:
W odróżnieniu od pierwszego tomu, tu nasz bohater nie jest już aż tak namacalnie nietykalny. Daje się to odczuć od pierwszej opowieści, co pokazuje nam go w zupełnie innym świetle.

Cytat:
Poszczególne opowieści są rozbudowane, prowadzone niespiesznie i naturalnie, z poszanowaniem dotychczas ustanowionych reguł świata. Przedstawienie bohaterów w chwilach trudnych i kryzysowych bardzo ich uczłowiecza i pomaga lepiej wczuć się w wydarzenia.


"The Goon: Kolekcja" #2

:!:

Dotychczasowe analizy
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy

Wysłany: 2019-09-12, 04:07   

i

"Dwa światy" - Paweł Ciołkiewicz recenzuje "Zimowe wilki" stanowiące piątą odsłonę "Szóstego rewolweru":Cytat:
Cullen Bunn umiejętnie prowadzi swoją opowieść i cały czas potrafi czymś zaskoczyć. Za nami już pięć tomów, a emocje tylko rosną. "Zimowe wilki" to jeden z lepszych albumów w tej - zresztą świetnej - serii. Jest tu mroczna i tajemnicza atmosfera, jest dynamiczna akcja i są coraz bardziej intrygujące postacie. Co więcej, relacje pomiędzy nimi stają się coraz ciekawsze.


"Szósty rewolwer" #5: "Zimowe wilki"

Wcześniejsze omówienie Konrada Dębowskiego:

Cytat:
Scenariusz piątego tomu kontynuuje wycieczkę po motywach westernowych.

Cytat:
Bunn bardzo sprawnie operuje wątkami i postaciami. Poza głównym starciem w danym tomie pojawiają się zalążki kolejnych wątków. Bohaterowie odstawieni w cień wracają po kilku lub kilkunastu zeszytach. Przypomina to starą szkołę pisania komiksów superbohaterskich, gdzie podobnie żonglowano elementami scenariusza.

Cytat:
Ogólnie jest to dobry komiks środka. Niezły scenariusz, który może nie ma wielu zwrotów akcji, ale zaskakuje bogactwem wykorzystanych wątków i pomysłów. Narysowany fajną, dynamiczną kreską.


"Szósty rewolwer" #5: "Zimowe wilki"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy

Wysłany: 2019-09-14, 04:26   

"Tezy o głupocie, biciu i zaśmiecaniu" - Paweł Ciołkiewicz opowiada o "Lisie pospolitym":Cytat:
Wbrew temu co sugeruje podtytuł komiksu, dzieci z tymi opowieściami bezwzględnie powinny się zapoznać. Warto, żeby pod czujnym okiem rodziców dowiedziały się o ludzkiej głupocie i brutalności. Powinny także dostać jednoznaczny sygnał, że takie zachowania, jak te opisane w komiksie, trzeba piętnować i z nimi walczyć. W porównaniu z tym, czym młodzi odbiorcy kultury popularnej są karmieni codziennie, "Lis pospolity" jest naprawdę komiksem mało kontrowersyjnym.


"Lis pospolity"
Poprzednie dwa omówienia + dodatkowe informacje
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy

Wysłany: 2019-09-15, 05:36   

"Marvel: Game over, man, game over!" - Piotr 'Pi' Gołębiewski wypowiada się na temat trzeciej części "Avengers Operacji Galaktycznej", która stanowi 170 tom "Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela":Cytat:
Od strony graficznej całość wypada bardzo elegancko. Jeśli ktoś lubi nieco oldschoolowy styl, rodem z lat 90., będzie w pełni usatysfakcjonowany pracami Steve′a Eptinga i Rika Levisa, odpowiedzialnych za zeszyty (odpowiednio) "Avengers" i "Captain America". Z drugiej strony aż czterech grafików pracujących nad "What if..." momentami pokpiło sprawę, tworząc zwyczajnie niedopracowane kadry.

Cytat:
Nie wiem, czy zakończenie "Operacji: Galaktyczna burza" to najbardziej efektowne zwieńczenie Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, z którą byliśmy przez długie siedem lat, ale zdecydowanie wstydu również nie ma. Powiedziałbym nawet, że pokazuje, iż w archiwach Domu Pomysłu jest całkiem sporo historii, które lepiej pasowałyby do Kolekcji, niż współczesne zapchajdziury, jakich pod koniec się namnożyło.


;)

"Wielka Kolekcja Komiksów Marvela" #170: "Avengers Operacja Galaktyczna burza" cz.3
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 13