Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
W pajęczej sieci - komiksy
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2019-07-28, 14:57   

Dzisiaj od Artura o "Nie przebaczaj" - bardzo się się cieszymy kolego :-D :

Cytat:
Jeśli ktoś nie zna tła historycznego Dwudziestolecia Międzywojennego, to przedstawiona tutaj opowieść, może nie wywrzeć na takim czytelniku wielkiego wrażenia. No bo co dostał? Kresy Wschodnie, zamożnego Polaka i jego rodzinę, ukraińskiego pachołka na łańcuchu władz ZSRR, który zabijał tego kogo kazali oraz człowieka pragnącego pomścić swoją rodzinę i młodą kobietę, która zginęła jako prostytutka, a wcześniej okazała mu uczucie.

Cytat:
Mimo niewielkiej ilości tekstu, gdyż bardziej mamy tutaj do czynienia z dynamiczną nowelą graficzną (lub coś w ten deseń), niemal na każdym kroku czuć koszmar tamtych czasów. Jest mocne nawiązanie do Wojny z Bolszewikami, niepewna sytuacja w międzywojennej Polsce, Podróż na Kresy Wschodnie, czy konflikty społeczne pomiędzy chłopstwem ukraińskim a panami pańszczyźniany, często będącymi Polakami. To wszystko dzieje się w tel tej opowieści, na dalszym planie, ale nieraz przemyka na sam przód sceny.

"Nie przebaczaj"

Wcześniejszy tekst Tomasza Drabika:

Cytat:
Historia jest prosta, a jej istotą jest zemsta. Twórcy na niej skupiają swoją opowieść, robiąc długie i emocjonalne wprowadzenie mające na celu w pewnym stopniu usprawiedliwienie poczynania głównego bohatera.

Cytat:
Twórcy osadzają wydarzenia w okresie międzywojennym. Nie jest to jednak opowieść stricte historyczna. Można się jednak dopatrzeć w niej wiele elementów, które nakreślają ówczesne realia.

Cytat:
Oczywiście całość ukazana jest w sposób lekko przerysowany, ale skupiający się na elementach tragicznych, dramatycznych i okraszonych brutalnymi oraz krwawymi scenami. Fajnie że twórcy wybrali tamten czas i miejsce, nadaje to pewnej symboliki. To jest nasza historia, która pokazuje, że nie można nas złamać, a sprawiedliwość wcześniej czy później musi zostać wymierzona.

"Nie przebaczaj"
Dotychczasowe materiały

jacek 

Wysłany: 2019-07-30, 17:29   

Artur przed chwilą podrzucił - brawa dla Niego :-D - taki oto tekst o pierwszym tomie "Vademecum złego ojca":

Cytat:
Komiks to seria krótkich historyjek, przepełnionych humorem oraz ukazujących autora w krzywym zwierciadle. Nie wiem ile z tego, co tutaj przytacza jest prawdą, ale obstawiam, że mimo podkoloryzowania pewnych elementów, raczej całość miała miejsce w rzeczywistości. W tym momencie trochę współczuję jego dzieciakom, a kobietę, która za niego wyszła, muszę nazwać świętą i cierpliwą niewiastą.

Cytat:
Niemniej czyta się to rewelacyjnie, zatem polecam z całego serca tą krótką i wyjątkowo zabawną lekturę.

"Vademecum złego ojca" #1
Ten tytuł gości u nas po raz czwarty - trzeci... dopiero co!

jacek 

Wysłany: 2019-08-08, 12:54   

Upłynęło trochę czasu... Zatem w dniu dzisiejszym aż trzy nowe materiały! Bardzo dziękujemy :-D :

1. "Batman Metal" #3: "Mroczny Wszechświat":

Cytat:
Nie liczyłem, że będzie inne zakończenie, że autorzy złamią schemat i pójdą krok do przodu. Liga Sprawiedliwości ma swoją serię i musi się rozwijać w takiej, a nie innej formie, choć nie miałbym nic przeciwko, gdyby autorzy w końcu odeszli od mi znanego schematu. Tu aż się o to prosiło, a drugi album bardzo zaostrzył mój apetyt, niemniej cały czas zdawałem sobie sprawę, co dostanę na deser. Dobre to, ale mi się przejadło.

"Batman Metal" #3: "Mroczny Wszechświat"
Pierwsze dwa omówienia

2. "Star Wars Komiks" #81 (03/2019): "Walka o kryształy":

Cytat:
Co tutaj dużo mówić. Miłośnicy Star Wars zapewne będą zachwyceni. Ci którzy tęsknią za wartką akcją wymieszaną z czasami gdy Luke Skywalker poznawał tajniki mocy też zostaną zaspokojeni. Mamy tutaj bowiem wszystko, co tygryski lubią najbardziej. Nawiązanie do przygód Dartha Vadera na Shu-Torun, klasycznego okrutnika po stronie Imperium, szlachetną Rebelię i krwawą rewolucję rządzącą się własnymi prawami.

"Star Wars Komiks" #81 (03/2019): "Walka o kryształy"
Pierwszy materiał
A tutaj jeszcze jeden - dopiero dzisiaj podrzucony - fajnie :)

3. "Lucky Luke" #14: "Na podbój Oklahomy":

Cytat:
Morris i Goscinny jednak trochę poprawili wizerunek Indian, gdyż tych osiedlano na terytorium Oklahomy przymusowo, wysiedlając ich z innych terenów, które oddawano białym osadnikom.

Cytat:
Jednak w tym wypadku to zrozumiałe, bowiem seria ma charakter czysto humorystyczny, nie zaś dokumentalny. Co oczywiście nie przeszkadza jej zarazić czytelnika sporą dawką wiedzy.

Cytat:
Jeśli idzie o watek komediowy, to skupia się głównie na kanciarzach, szulerach i oszustach, których Lucky Luke ma łapać. Na tym polu jest wręcz wyśmienicie, a przy okazji autorzy wyśmiali w umiejętny sposób powstające naprędce miasteczka, które umierały tak samo szybko jak się narodziły.

"Lucky Luke" #14: "Na podbój Oklahomy"
Recenzja od Michała Lipki
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-08-19, 05:50, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2019-08-09, 09:27   

A dziś - może na razie - jeden:

"Lucky Luke" #71: "Piękna prowincja":

Cytat:
Autorzy genialnie parodiują tutaj spór pomiędzy Anglikami oraz Francuzami o terytorium, które dziś należą do Kanady. Oczywiście nie zabrakło też masy nawiązań do współczesnych żartów o Kanadyjczykach, ich stylu życia i kulturze. Groteski oraz satyry w tym albumie jest co nie miara i każdy idealnie trafia w sedno danego zagadnienia. Jeśli ktoś interesuje się historią Kanady, lub w ogóle Ameryki Północnej, to prawdopodobnie szybko wyłapie tonę smaczków już w samym rysunku. Nie zabrakło przy tym nawiązań do innej słynnej serii, czyli przygód Asteriksa i Obeliksa, co widać na pierwszych stronach tego komiksu, opisujących historię podboju Kanady. Dla mnie idealne uhonorowanie pracy Rene Goscinnego, który spędził przecież blisko 20 lat nad scenariuszami do Lucky Luke'a.

"Lucky Luke" #71: "Piękna prowincja"

Pozdrawiamy Artura :-D
Pierwsze dwa omówienia

jacek 

Wysłany: 2019-08-09, 17:03   

Ależ skąd - jest i drugi!

"Kasia i jej kot" #1:

Cytat:
Seria "Kasia i jej kot" w humorystyczny sposób opisuje różne przygody ludzi, posiadających rozbrykanego kota.

Cytat:
Jeśli ktoś jest fanem pasków czy jednostronicowych komiksów, rodem z "Ptyś i Bill" albo "Garfield", to z pewnością będzie zadowolony.

Cytat:
Nie ma tutaj jakiejś nadrzędnej fabuły, tylko czysty humor. Jest więc kot buszujący w nocy, demolujący dom czy podbijający ogródek.

:-D

"Kasia i jej kot" #1
Jak dotąd trzykrotnie spotkaliśmy się z tytułem.

jacek 

Wysłany: 2019-08-10, 09:15   

Również od Artura "Staruszek Logan" #3: "Na granicy":

Cytat:
Apokalipsa na razie nie nadeszła, ale śmierć podażą za Loganem krok w krok. To przerażające brzemię, bowiem gdy stara się bronić tych, na których mu zależy, inni cierpią. Ciekawie przedstawiono ten motyw, zestawiając w jednym miejscu obecną Maureen, wraz z tą ze wspomnień Logana i konfrontując to z jego przemyśleniami.

Cytat:
Drugim elementem poruszanym w tym albumie jest sama apokalipsa, która w linii czasowej Staruszka Logana powinna już nadejść.

"Staruszek Logan" #3: "Na granicy"

Super kolego :-D

jacek 

Wysłany: 2019-08-10, 12:35   

Jest i drugi materiał :-D : "Krew tchórzy" #2: "Rzeźnik":

Cytat:
Czytelnik poznaje cała zagadkę z dwóch punktów widzenia jednocześnie. od strony koronnego śledczego, który przybył na Jawę w 1643 roku, blisko dwa lata po śmierci ulubieńca dworu, oraz w 1663 roku, gdzie major natrafia na zmasakrowane ciało u brzegu rzeki Ouse. Od razu widać, że obie sprawy są powiązane, ale nie jest łatwo poskładać całość w sensowne rozwiązanie. Niemal do samego końca brak nam kluczowych elementów układanki, a wiele tropów okazuje się prowadzić donikąd. Taka zabawa w kotka i myszkę z czytelnikiem, bardzo mi się spodobała i jest naprawdę ciekawie poprowadzona. To ogromna zaleta dla tej serii, bo gdy w końcu dochodzi do konfrontacji z prawdą, to jest niezwykle ciekawa i mniej sztampowa niż początkowo sądziłem.

"Krew tchórzy" #2: "Rzeźnik"
Natomiast tutaj pradawne :P

jacek 

Wysłany: 2019-08-10, 18:34   

Oraz trzeci!

"Avengers - Impas: Atak na Pleasant Hill":

Cytat:
Sam pomysł bardzo mnie zaciekawił, ale jeszcze bardziej osoba odpowiedzialna za stworzenie całej iluzji. Nie będę wam jej zdradzał, bo jest świetnie napisana, przemyślana i poprowadzona.

Cytat:
Wadą całego tomu, jest fakt, że historia pierwotnie byłą opowiadana w wielu różnych seriach. Zatem mamy tutaj zeszyty z Avengers Standoff, Illuminati, New Avenger czy Agents of S.H.I.E.L.D. Skutkuje to powtarzaniem się na przykład danej sceny, tylko z punktu widzenia innej ekipy, a tych jest od cholery.

Cytat:
Niemniej lekturę muszę zaliczyć do udanej. Była to z pewnością jedna z dłuższych pozycji komiksów Marvel jakie przeczytałem, choć nie najdłuższa. Z pewnością będę szukał w przyszłości podobnych crossoverów, licząc ze mniej mnie wymęczą, jeśli idzie o pewne wątki.

;)

"Avengers - Impas: Atak na Pleasant Hill"
Przybywa nam materiałów związanych z tym albumem

jacek 

Wysłany: 2019-08-11, 10:29   

Dzisiaj będzie dwukrotnie o pierwszym tomie "Providence" - najpierw od Artura - dziękujemy kolego :-D :

Cytat:
Tak, dla mnie, jakby nie patrzeć w dużej mierze laika, jeśli idzie o prozę Lovecrafta i jego przyjaciół, jest to dzieło, które naprawdę mnie zaciekawiło.

Cytat:
Bardzo dużo w "Providence" robią listy czy raptularz prowadzone przez głównego bohatera oraz znalezione przez niego broszury. Pozwoliło mi to spojrzeć na całą sprawę dosłownie jego oczyma, przez co poznawanie mitycznego świata, pełnego ryboludzi, mrocznych stworów i ogromnych bóstw, zdawało się być niemal prawdziwe. W ten sposób prosta historia człowieka, który zbiera materiały do książki, stała się niezwykłą podróżą po świecie wykreowanym przez Lovecrafta oraz Chambersa.

"Providence" #1
Poprzednie trzy materiały

jacek 

Wysłany: 2019-08-16, 14:39   

"Niezwykła podróż" #1-2 - super Arturze :-D :

Cytat:
Oczywiście jak to bywa w tego typu produkcjach, niezależnie od medium, fabuła nie jest przesadnie skomplikowana.

Cytat:
Zatem mamy całą masę pierwszorzędnych składników, solidnych kucharzy, a mimo wszystko finalny produkt nie smakował jakoś szałowo. Owszem, był niezły, miejscami nawet dobry, ale mimo wszystko strasznie suchy, wtórny oraz jakby miejscami sklecony naprędce, bez większego pomysłu na siebie.

:mrgreen:

Cytat:
https://wpajeczejsieci.blogspot.com/2019/08/niezwyka-podroz-tomy-1-2.html

Pierwsze trzy omówienia tomu drugiego
A tutaj jeszcze jedno.
Pierwsze trzy analizy tomu pierwszego
A tutaj jeszcze dwie:
Michała Misztala
Radosława Kocha

jacek 

Wysłany: 2019-08-19, 14:55   

"Olimpia de Gouges" dziś od Artura - brawa dla Niego :-D :

Cytat:
Dzisiejszy tekst będzie nieco inny niż moje zwyczajowe recenzje. Komiks, którego okładkę widzicie na obrazku obok, został wydany przez Kulturę Gniewu i przybliża on biografię Olimpii de Gauges, w rzeczywistości nazywającej się Marie Gouze.

Cytat:
Jednak w mojej "recenzji" nie będę rozwodził się nad genialną kreską, zagadnieniem czy należy ten tytuł traktować jeszcze jako komiks albo powieść graficzną, lub opisywaniem realiów społecznych we Francji u schyłku XVIII wieku. Na sieci jest od groma tego typu recenzji, gdzie powiedziano już na te tematy bardzo wiele.

Cytat:
Ja chciałbym się skupić na kilku innych zagadnieniach, które rzuciły mi się w oczy podczas lektury tego ogromnego komiksu, zawierającego na końcu szczegółowy kalendarz życia tytułowej bohaterki oraz biografie towarzyszących jej osób. Pozwolę sobie też wypunktować poszczególne zagadnienia, aby łatwiej było wam, drodzy czytelnicy, odnaleźć się w tym materiale. Zacznijmy zatem od punktu pierwszego, czyli...

"Olimpia de Gouges"
Wcześniejsze opinie + link do materiału o bohaterce tytułu w "Wikipedii"

jacek 

Wysłany: 2019-08-21, 06:45   

Od Artura takie oto dwie nowości, za które oczywiście dziękujemy :-D :

1. "Lady Killer" #1-2:

Cytat:
Seria została w USA bardzo ciepło przyjęta, a jej autorka Joëlle Jones nominowana w 2016 do nagrody Eisnera w kilku kategoriach. Wiadomo, to jest zupełnie inny rynek, o wiele bardziej chłonny od naszego, dlatego też nie dziwi taki odbiór komiksu. Dla mnie przygody zabójczej pani domu w osobie Josie Schuller były ciekawe, ale po czasie jakoś zaczynała mnie nudzić ta beztroska rzeźnia.

"Lady Killer" #1-2
Vide także tutaj.

2. "Star Wars" - "Agent Imperium: Żelazne zaćmienie":

Cytat:
Całość jest utrzymana w klasycznym stylu, rodem z filmów o Jamesie Bondzie.

Cytat:
I wiecie co? Mi to całkowicie pasuje. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy fan Gwiezdnych Wojen łyknie taką przygodę osadzoną w tym uniwersum, ale w moim wypadku idealnie wpasowała się w oczekiwania. Dostałem wszystko co chciałem, w tym ciekawą fabułę i interesujący finał. Nawet było kilka zwrotów akcji, których się nie spodziewałem, co tylko zaliczam na dodatkowy plus.

:)

"Star Wars" - "Agent Imperium: Żelazne zaćmienie"

jacek 

Wysłany: 2019-08-23, 00:33   

Skoro jest piątek to kolejne dwa artykuły od Artura :-D :

1. "Daredevil (Frank Miller) #1:

Cytat:
Pierwsze co mnie zwyczajnie odrzuciło, to sposób prowadzenia narracji. Niestety, z perspektywy czasu stwierdzam, że był on mizerny i naprawdę nie wiem, jak za dzieciaka mogły mi się podobać takie rozwlekłe, pełne sztucznego dramatyzmu wprowadzenia lub przemyślenia postaci. Dziś mnie to zwyczajnie nuży.

Cytat:
Kolejną wadą są same ksywki złoli. Już na star otrzymałem ekipę zwącą się Nieświętą Trójcą. Nosz ja pier.... niczę.

"Daredevil (Frank Miller) #1
Jak ktoś chce to może się oczywiście cofnąć :P

2. "Deadpool" #4: "Śmieciowa opowieść":

Cytat:
Nawet sensownie wyjaśniono czemu gość łazi przez sporą część przygody w gaciach, worku na śmieci i kasku motocyklowym. Poważnie, ma to sens i to jest w tym najlepsze. Deadpool też stoi na dość wysokim poziomie, jeśli idzie o kąśliwe uwagi oraz żarty.

Cytat:
Jest też druga przygoda, zamknięta w jednym zeszycie i dotyczy ona Miasta Potworów oraz małżonki Deadpoola. Całość wypada o tyle ciekawie, że ma dość poważne konsekwencje fabularne oraz wprowadza, przynajmniej dla mnie, nowe zaplecze złoli w postaci gości nienawidzących magii.

;)

"Deadpool" #4: "Śmieciowa opowieść"
Ta część gości na forum po raz piąty :)

Na "Krainę..." dane 27.

jacek 

Wysłany: 2019-09-01, 06:06   

"Encyklopedia wczesnej Ziemi" od Artura - dziękujemy :-D :

Z podsumowania:

Cytat:
"Encyklopedia wczesnej ziemi" to ciekawy eksperyment. Z jednej strony snuje opowieść w klasycznym dla tego gatunku stylu, z drugiej wtrąca współczesne słownictwo, lekką groteskę i sporadyczne łamanie czwartej ściany. Połączywszy to z pytaniem: "Czy miłość pokona wszystko?" oraz zestawiając z sobą różne kultury, które toczą z sobą boje, bo "ich wiara jest lepszejsza od inszych", daje to niezwykle naprawdę interesujący rezultat. Nie jest to jednak tytuł dla każdego, bowiem co bardziej wrażliwe na tle religijnym osoby, może on zwyczajnie odrzucić. Choć, powiedzmy sobie to uczciwie, zdecydowanie nie powinien.

"Encyklopedia wczesnej Ziemi"
Pierwsze dwa omówienia

Na facebooku dzień później.

jacek 

Wysłany: 2019-09-02, 12:04   

A w dniu dzisiejszym "Ostatni Żubr" - uśmiechamy się do Artura :-D :

Cytat:
Po pierwsze, podobnie jak w serii Ryjówka przeznaczenia, mamy na końcu obszerne opracowanie historyczne, dotyczące występujących w komiksie postaci, głównie przyrodników, miejsc i sytuacji politycznej w międzywojennej Polsce. Wszystko napisane w sposób prosty, przejrzysty i przyjemny, tak aby każde dziecko było wstanie to przyswoić i zapamiętać. Jest to też świetna okazja dla dorosłych, aby odświeżyli sobie nieco przydatnych informacji o naszym kraju.

W drugiej części dodatków mamy zagadki, łamigłówki ekologiczne, kolorowanki i tak dalej. To naprawdę obszerna i ciekawa sekcja, gdzie dziecko może spędzić sporo czasu.

"Ostatni żubr"
Napisana przez Łukasza Chmielewskiego recenzja pierwszego wydania
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-09-07, 08:16, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu