Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
KZ - Magazyn Miłośników Komiksu
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-19, 08:50   

"1988 Dzieci czarnej dziury" czyli drugi tom "Deadly Class" dziś - tutaj do tej pory - w artykule Karola Modzelewskiego:Cytat:
Pierwszy tom serii "Deadly Class" był owszem krwawy i brutalny, ale miał też lżejsze wątki ‒ jak choćby na przykład narkotykowy trans głównego bohatera. W drugim tomie autorzy, Rick Remender i Wes Craig, odsłaniają przed nami prawdziwe zło, z którym musi zmierzyć się...
…ASPIRUJĄCY ZABÓJCA MARCUS

Cytat:
Jeśli miałbym wskazać minusy drugiego tomu "Deadly Class", jest to właśnie próba wejścia na siłę w umysły i serca zagubionych nastolatków. Narracja też w pewnych momentach traci sens, kiedy podczas brutalnej walki, w trakcie wyprowadzania ciosów, bohaterowie zaczynają rozmyślać nad sensem swego istnienia.

Cytat:
W "Deadly Class" uderza najbardziej fakt, że główni antagoniści są realni. Namacalni. Ich zezwierzęcenie, czerpanie radości z katowania ofiar działa na czytelnika, który ma choćby śladowe ilości empatii.


"Deadly Class" #2: "1988 Dzieci czarnej dziury"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-23, 05:04   

Po raz drugi na forum "Powrót do Kosowa" - wypowiada się Rafał Kołsut:Cytat:
Pierwszym, co uderza we wspomnieniach Jakupiego, jest konflikt jego dwóch perspektyw. Dziennikarz stara się bowiem na nowo odnaleźć w kraju znanym z młodzieńczych wspomnień, jednak jego postrzeganie wielu aspektów życia w targanym konfliktem Kosowie nosi wyraźne wpływy lat spędzonych na Zachodzie. Dzięki temu mamy możliwość obcowania z unikalną narracją: relacją prowadzoną równocześnie z wewnątrz i z zewnątrz, europejską i bałkańską zarazem.

Cytat:
Osobisty reportaż Jakupiego zyskuje na przekazie dzięki fenomenalnej warstwie graficznej. Jorge González po piętnastu latach przedstawił wspomnienia z roku 1999 w imponującym stylu. Jego charakterystyczna technika łączenia pasteli, kredek i ołówka doskonale oddaje paradoks budzenia się życia po wojnie – z jednej strony radosnego i niewinnego, z drugiej wciąż krwawiącego ze świeżych ran.


"Powrót do Kosowa"

Wcześniejsze artykuły:

- Filipa Chruszcza:

Cytat:
Jakupi tworzy bardzo autobiograficzną, jednocześnie lekko dystansującą go z perspektywą ludności kosowskiej, historię, stawiając przeżycia mieszkańców na pierwszym planie. Nie stawia siebie w roli ofiary, pomimo swojej narodowości, ponieważ w momencie najbardziej nasilonego konfliktu znajdował się poza granicami kraju.

Cytat:
Jorge Gonzalez realizuje swoje zadanie fenomenalnie. Jego pastelowe kolory, w połączeniu z czasem niewyraźnymi (co jest oczywiście celowe) kadrami, tworzą niezwykłą, przytłaczającą atmosferę, która tym bardziej pomaga w zaangażowaniu się w opowiadaną historię. Talent Gonzáleza momentami daje nam również pole do interpretacji, zostawia miejsce dla niejednoznaczności czy niedopowiedzeń. Naprawdę, świetna robota.


"Powrót do Kosowa"

- "ULECZKII38":

Cytat:
Fabularną stronę tej opowieści tworzy misterne połączenie faktów, historycznej wiedzy i znanych nam wiadomości, z osobistą relacją autora i zarazem głównego bohatera tego dzieła. Relacją o tym, co dzieje się w jego życiu "tu i teraz", jak i też obejmującą wspomnienia z przeszłości, które tak bardzo kontrastują z dniem dzisiejszym. Znajdziemy tu bardzo mocne sceny ze świata wojny, skomplikowane relacje natury polityczno-społecznej, jak i też próby odbudowy kraju i dążenia do jego samodzielności. A w tym wszystko przychodzi odkrywać nam także losy zwykłych ludzi, które wypełnia strach, ból i tęsknota za tymi, którzy zginęli..., jak i też drobne radości oraz powiewy optymizmu na lepsze jutro, m.in. takie, jak narodziny dziecka...


"Powrót do Kosowa"
Pierwsza recenzja + dodatkowe informacje
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-09-04, 06:32, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-24, 09:14   

Konrad Dębowski tak nam opowiada o "Nie przebaczaj":Cytat:
Rysowniczka z tomu na tom coraz lepiej sobie radziła z pracą nad komiksem. Poza tym jak na debiutantkę, która wcześniej pracowała głównie nad projektami do gier komputerowych, bardzo dobrze rozumie medium. Nie było takich momentów, żebym czuł się zagubiony lub zdezorientowany. Niestety wygląd całości psuje koszmarna okładka. Kompozycja jest do wybaczenia, ale sposób kolorowania, gradient i jakieś cyfrowe plamy kolorów wyglądają bardzo słabo.

Cytat:
Scenariuszowo to opowieść o krwawej zemście. Po prostej trzyaktowej konstrukcji (krzywda ‒ zbieranie sił ‒ zemsta) widać, że pierwotnie miał to być scenariusz filmowy. Do czego przyznaje się autor w posłowiu. Zresztą niektóre ze scen, jak np. finałowy pojedynek w rzęsistym deszczu z piorunami raz po raz rozświetlającymi zmagania bohaterów, aż proszą się o przeniesienie na ekran.


Nie przebaczaj
Poprzednie wypowiedzi
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-07-28, 13:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-26, 03:52   

i

Maciej Skrzypczak tak nam przybliża tom trzeci "Łasucha":Cytat:
Jeden wątek postał jednak nie wyjaśniony, a przynajmniej nie do końca. Mam wrażenie, że nie przez brak pomysłu, ale przez fakt, że autor po prostu nie chciał go wyjaśnić. W pewnym momencie nawet Jepperd potwierdza to w rozmowie z Gusem. Znowu nie mogę napisać, o jakim wątku mowa, ponieważ zepsułoby to zakończenie. Takich spoilerowych sytuacji w tym tomie jest dużo, dlatego praktycznie nie nawiązuję do fabuły.

Cytat:
W tomie znajdziemy kilka stron dodatków, z których najważniejszy jest wywiad z Jeffem Lemirem. Pozostałe to dodatkowe ilustracje i okładki alternatywne. Nie ma tego dużo. Wydanie stoi jednak na wysokim poziomie zarówno pod względem druku, jak i tłumaczenia.


"Łasuch" #3

A tak czyni to Tomasz Miecznikowski:

Cytat:
Lemire w jakiś magiczny sposób połączył tu wątki biblijne z wierzeniami opartymi na siłach natury i to wszystko podlał jeszcze ekologicznym sosem. A kiedy wyłożył już wszystkie karty na stół, wciągnął nas jeszcze głębiej w wykreowany przez siebie obraz świata, którego poruszający finał, przy takim ujęciu tematyki nie mógł być inny.

Cytat:
W trzecim tomie, który spaja wszystkie wątki, Jeff Lemire także formalnie sprawdza się z najlepszej strony. Czuć, że to jest głęboko przemyślana opowieść, którą można snuć przy pomocy różnorodnych środków wyrazu.


"Łasuch" #3
Sprawdźmy jeszcze wcześniejsze omówienia
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-28, 04:56   

W dzisiejszą niedzielę na jej powitanie zaglądamy do tego serwisu :)

1. "Ex Machina" #4 - omawia Michał Jankowski:Cytat:
"Ex Machina" od początku stara się być thrillerem z dużą dozą teorii konspiracyjnych, sagą superbohaterską i studium politycznym. To dość szalona kombinacja gatunków, z których każdy jest dość wymagający. Zastanawiam się, czy to poczucie, że Vaughan i Harris mają się dobrze i naprawdę sobie poradzili, to wynik ich pracy czy też mojego odbioru tego tomu.

Cytat:
Obydwaj twórcy bawią się oddzielnymi wątkami opowieści, wiążąc je w ciekawy sposób.

Cytat:
Ten tom jest interesujący, zarówno pod względem rozwoju postaci, jak i przedstawionych w nim wydarzeń. Znajdziemy tutaj dużo ciekawych zwrotów akcji, intryg, a także humoru.


"Ex Machina" #4
Dotychczasowe trzy omówienia

2. "Lady S" #9: "Ścigana" - pisze Paweł Ciołkiewicz:Cytat:
Wszystkim zależy na wytropieniu dziewczyny, zatem jej sytuacja nie jest godna pozazdroszczenia. Jean van Hamme umiejętnie prowadzi ten pościg przez przepiękne krajobrazy, a jego finał umieszcza w efektownych dekoracjach starego zamku położonego na osamotnionej wyspie.

Cytat:
Philippe Aymond przedstawia natomiast ten szpiegowsko-sensacyjny świat za pomocą precyzyjnych rysunków wykonanych w stylistyce czystej linii. Dynamiczne kadry ukazujące walki, pościgi i strzelaniny tym razem jednak stanowią mniejszość. Dominują bowiem statyczne plansze, dużo tu się rozmawia i ustala podstawowe kwestie związane z pościgiem. Na szczęście rysownik ma okazję pokazania w zamian wielu ciekawych lokacji.


"Lady S" #9: "Ścigana"
O tej części czytamy po raz czwarty.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-28, 15:53   

Po obiedzie trzeci materiał z tego serwisu:

"Criminal" #1: "Tchórz/Lawless" w opinii Pawła Ciołkiewicza:Cytat:
Mroczne historie Brubakera mają świetną oprawę graficzną. Sean Phillips tworzy posępny, brudny świat kryminalistów, który doskonale pasuje do nastroju wykreowanego przez scenarzystę. Przestępcy, alkohol, broń i brudne interesy to stałe elementy tej rzeczywistości.

Cytat:
Ed Brubaker przedstawia świat kryminalistów w bardzo wiarygodny i atrakcyjny sposób. Sporo tu dynamicznych akcji, ale nie brakuje także psychologicznej głębi. Scenarzysta z dużą dbałością o detale kreśli sylwetki głównych bohaterów.


"Criminal" #1: "Tchórz/Lawless"
Tak tak - wczoraj też było o tej historii!
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-31, 16:52   

Także Michał Jankowski wziął na tapet zatytułowany "Śmieciowa opowieść" tom czwarty "Deadpoola: Najlepszego komiksu świata":Cytat:
Muszę przyznać, że bawiłem się całkiem nieźle, czytając komiks "Śmieciowa opowieść”. Zgrabnie napisana historia, która połączona z przyzwoitymi rysunkami robi dobrą robotę. No i ta dwuznaczność tytułu. Z jednej strony Deadpool trafia na wysypisko śmieci, a z drugiej – mamy tutaj miszmasz postaci i akcji, no sami rozumiecie.

Podkreślę jeszcze raz, że to co początkowo uważałem za minus serii, ciągłe zmiany, kolaboracje z różnymi rysownikami, okazuje się jej największym plusem.


"Deadpool: Najlepszy komiks świata" #4: "Śmieciowa opowieść"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-02, 15:09   

"Chew" #11: "Ostatnie wieczerze" po raz szósty pośród dziewczyn i chłopaków. Dziś w wypowiedzi Karola Modzelewskiego:Cytat:
W tomie 11 mamy do czynienia chyba z największym nagromadzeniem zwrotów akcji. Dużych i poważnych w skutkach. Takich, które każą zweryfikować sympatie i antypatie do poszczególnych bohaterów.

Cytat:
Wyrywając z kontekstu pojedyncze strony czy rozdziały, można odnieść wrażenie, że on i Rob Guillory, odpowiedzialny za rysunki, świetnie się bawią, pluskając w chaosie. Jednak ten tom pokazuje, jak misterną intrygę uknuli i jak pięknie dopracowane są wszystkie wątki.


"Chew" #11: "Ostatnie wieczerze"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-05, 09:39   

Minęły cztery dni i "Promethea" księga pierwsza ponownie gości na forum. Tym razem w artykule Pawła Ciołkiewicza:Cytat:
Snując opowieść o magii opowieści, Moore wznosi się na wyżyny swoich narracyjnych umiejętności, a także, jak to ma w zwyczaju, popisuje erudycją. W komiksie znajdziemy mnóstwo odniesień do kultury masowej oraz historii komiksu. Poza tym, dostajemy solidną porcję wiedzy na temat magii. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo w momencie tworzenia "Promethei" Moore zaczynał swoją okultystyczną przygodę i zapewne chciał się jakoś podzielić nowymi doświadczeniami z czytelnikiem.


"Promethea" księga pierwsza
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-08, 13:09   

Jakub Wołosowski tak dla nas omawia tom pierwszy "Vademecum złego ojca":Cytat:
Oczywiście należy pamiętać, że historyjki te trzeba czytać z pewną umownością. Są one często przerysowane na potrzeby komizmu. "Vademecum złego ojca" nie jest takim reportażem, do którego Delisle nas przyzwyczaił. To zbiór historyjek, takich które się opowiada znajomym przy piwie. O tym, co głupiego zrobiły dzieciaki, albo jaką wtopę się zaliczyło. Ten, kto nigdy nie podkoloryzował nawet fragmentu, niech pierwszy rzuci kamieniem.


"Vademecum złego ojca"
Rozbudowują się nam materiały dotyczące tej opowieści
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-13, 06:23   

Takie oto dwie nowości z tej strony :) :

1. Także i tutaj "Olimpia de Gouges". Autorem artykułu jest Konrad Dębowski:Cytat:
Życiorys pisarki jest oczywiście jedynie pretekstem do przedstawienia sytuacji społecznej we Francji w drugiej połowie osiemnastego wieku. Kobiety i ich los zależy od mężczyzn. Uważane za gorsze i niezdolne do zrozumienia pewnych kwestii. Najczęściej politycznych, które są domeną mężczyzn. Dlatego ich zdanie i ich racje nie były traktowane poważnie. Komiks wielokrotnie pokazuje takie sytuacje.


"Olimpia de Gouges"

2. "Extraordinary X-Men" #2: "Wojna Apocalypse'a” tym razem w wypowiedzi Jakuba Wołosowskiego:Cytat:
Będąc szczerym, a zawsze staram się być, to Lemire nie napisał tym razem nic nadzwyczajnego. Ba, trochę wręcz przeszarżował, bo upchnął zbyt dużo wątków naraz i większość z nich na przestrzeni tych 7 zeszytów rozwiązał. Został tylko jeden cliffhanger, o co pretensji nie mam, ba, jest niezły. Tyle że miałem wrażenie, że spowolnienie tempa opowieści wyszłoby jej na dobre. Przez to, które jest obecnie, niektóre jej elementy wyglądają na niepotrzebnie przyspieszone albo potencjał postaci pozostaje niewykorzystany. Jak chociażby postać Sugar Mana, szalonego naukowca z alternatywnej linii czasu. Trzeba jednak przyznać, że coś, co wydawało się być drobną, poboczną przygodą, urosło niespodziewanie do rangi głównej osi fabularnej.


"Extraordinary X-Men" #2: "Wojna Apocalypse'a”
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-09-24, 10:49, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-14, 15:34   

"Lazarus" #5: "Odstrzał" w opinii Pawła Ciołkiewicza:Cytat:
Greg Rucka w bardzo pieczołowity sposób wykreował cały postapokaliptyczny świat. Zadbał o wszystkie szczegóły, by uczynić swoją opowieść jak najbardziej wiarygodną. Sojusze i konflikty pomiędzy rodzinami, dyplomatyczne rozgrywki oraz strategiczne działania wojenne mogą wręcz przyprawić o zawrót głowy.

Cytat:
O realistyczne zobrazowanie tej rzeczywistości dbają Michael Lark oraz Santi Arcas. Pod względem graficznym komiks nadal prezentuje bardzo wysoki poziom. Można nawet odnieść wrażenie, że przedstawiony przez nich świat jest coraz bardziej brutalny i mroczny.


"Lazarus" #5: "Odstrzał"
Materiał od "Paradoksu"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-15, 22:42   

"Hotel Dziwny" #3: "Jego Wysokość Król Grzybów". Autorem recenzji jest Maciej Skrzypczak:Cytat:
Autorami tego komiksu są Katherine i Florian Ferrier. Jest nieskomplikowany, ale pamiętać należy, że to tytuł przeznaczony głównie dla dzieci. Historia jest prosta i ciekawa. Opiera się głównie na wykorzystywanych już wielokrotnie schematach, ale robi to nad wyraz dobrze. Bohaterowie budzą sympatię od pierwszych kadrów, a baśniowy świat pełen jest tajemnic i przeróżnych stworzeń.


:)

"Hotel Dziwny" #3: "Jego Wysokość Król Grzybów"
Dwie wcześniejsze wizyty
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-18, 07:56   

Tom pierwszy "Doom Patrol" w przemyśleniach Rafała Kołsuta:Cytat:
Ciężko oddać słowami rozmach wizji Morrisona i kierunek, w którym podążyła seria pod jego piórem. Dziś "Doom Patrol" z jego scenariuszami to absolutna klasyka, świadectwo gigantycznego przełomu w myśleniu o komiksie superbohaterskim. Trzydzieści lat po premierze cykl wciąż pozostaje znakomitą lekturą, oszałamiającą, niepokorną i wywracającą mózg na lewą stronę.


:mrgreen:

"Doom Patrol" #1
Trochę już o tej pozycji było
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-19, 08:21   

Michał Siromski jako czwarty recenzuje "Sekrety Marii Hill" będące drugą odsłoną "Jessici Jones":Cytat:
Największym atutem komiksu tradycyjnie jest postać protagonistki. Jessica Jones to kobieta niepokorna, emocjonalnie rozedrgana, która nie wie, kiedy odpuścić albo siedzieć cicho (kapitalna scena spięcia na ulicy z przechodniem!). Sama często nie wie, czego chce, i zdecydowanie za bardzo gustuje w whisky. Jednym słowem, kiepski materiał na superbohaterkę. I za to właśnie ją uwielbiam: za to, że jest taka zwyczajna (napisałem najpierw "normalna", ale skreśliłem, bo ten przymiotnik nijak do niej nie pasuje J) i przy wszystkich swoich wadach tak wewnętrznie silna i nieustępliwa.

Cytat:
Wysoki poziom utrzymują także rysunki Michaela Gaydosa. Są bardzo dopracowane i wzbogacone detalami, przez co prezentują się lepiej niż w oryginalnym "Aliasie". Ciekawostką jest natomiast fakt, że w tomie mamy coś w rodzaju komiksu w komiksie. W pewnym momencie wplecione są fragmenty odsłaniające przeszłość Marii Hill, rysowane przez Javiera Pulido.


:-D

"Jessica Jones" #2: "Sekrety Marii Hill"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-09-20, 17:00, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 12