Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nerdheim i Geek kocha najmocniej - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-07, 14:19   "Retrospektywa" - po raz drugi dzisiaj Agnieszka "Fushikoma" Czoska - z analizą zatytułowanego "Osobliwości" trzeciego tomu "Descendera":Cytat:
Jeff Lemire uchwycił większość bohaterów w dniu ataku Żniwiarzy, dlatego tomu nie nazwałabym melancholijnym, sporo w nim akcji. Skupia się przede wszystkim na zarysowaniu kontrastów: zwykłe życie przed katastrofą i decyzje lub przypadki przez nią wywołane. Przy okazji dowiemy się nieco więcej o świecie Niryaty i jej kolonii – jak organizowano pracę, co działo się ze świadomym sprzętem starszej generacji, jak funkcjonuje armia, a jak zbieracze złomu.

Cytat:
Warstwa graficzna jest wciąż tak piękna, jak w poprzednich tomach. Niestety, nie trafiają się tym razem epickie rozkładówki ani nieklasyczne układy kadrów. Zgodnie z rytmem narracji obrazy uspokajają się, jedynie na samym początku zobaczymy kilka szerokokątnych ujęć Mechanicznego Księżyca. Nawet piękna, nowoczesna Niryata zostanie pozbawiona swojego rozmachu – w końcu widziana jest oczyma uciekinierów i sierot.


"Descender" #3: "Osobliwości"
O tej historii już coś niecoś było

:)
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-09, 10:58   "Niby to samo, ale jakoś gorzej" - tak o trzecim tomie cyklu "Kick-Ass" wypowiada się Jurek Kiryczuk:Cytat:
Widząc, jaka zmiana wystąpiła pomiędzy pierwszym a drugim oraz okładką trzeciego, liczyłem na jakąś ambitniejszą zmianę kierunku artystycznego, a tymczasem nie wystąpiła żadna. Stała już ekipa kolorystów wykonała także swoją pracę w stylu identycznym jak poprzednie, więc praktycznie nie ma się o czym rozpisywać w kwestii grafiki.

Cytat:
W ramach całego komiksu autor dokonuje zabiegów znanych z poprzednich tomów, takich jak dekonstrukcja mitu superbohaterskiego, odniesienia do swoich innych produkcji, szokowanie oraz ukazywanie rzeczy uznawanych za tabu. Niestety tutaj jest tego dużo mniej i nie ma w tym żadnego polotu i finezji.


"Kick-Ass" #3Zaległy tekst "Undercika":

Cytat:
Nie za bardzo chce tutaj spoilerować zakończenia, więc wystarczy powiedzieć, że Millarowi udało się stworzyć świetną klamrę narracyjną i porządną konkluzje. Zostawia też możliwe wyjście dla potencjalnej czwartej części, ale jest to przedstawione tak, że bardzo dobrze pasuje jako zakończenie historii. Po drodze komiks się jednak wykoleja. Scenarzysta jakby koniecznie chciał przeprowadzić bohaterów z punktu a do punktu b, przy okazji zahaczając o kilka mniejszych przystanków.

Cytat:
O wiele lepiej wypada podejście do postaci. Te które przewinęły się już w poprzednich częściach zostają całkiem dobrze rozwinięte. Studium ich charakterów wyszło naprawdę udanie i to największy plus tego komiksu.

Cytat:
Dużo od siebie dodaje też John Romita Jr. To chyba najlepsza jego praca od jakiegoś czasu. Co prawda do czasów, kiedy tworzył ze Straczynskim przygody Spider-mana, już raczej nie wróci, ale na tle jego obecnych prac, Kick-Ass 3 wypada bardzo dobrze. Duża zasługa w tym, że jego styl pasuje do opowiadanej historii i do brutalności, której nie mogło zabraknąć, jak na komiks Marka Millara przystało.


"Kick-Ass" #3Również pradawny artykuł Pawła Warownego:

Cytat:
Jak zwykle komiks jest naładowany rozbrajającym humorem i krwawą przemocą, pojawia się jednak też coś czego nie było wcześniej. Wątek ten mógłby mi się przydać na potrzeby tekstu Sprawy sercowo-łóżkowe w komiksie. Chodzi oczywiście o seks. Moim zdaniem kolejny z bardzo dobrze przemyślanych zabiegów autora. Umieszczenie seksu (realnego, nie tylko w wyobrażeniu bohaterów) w ostatniej części pokazuje, że bohaterowie dorośli i pomimo, że dalej bawią się superbohaterów to są już dorosłymi ludźmi (poza Hit-Girl ofc). Trzecia część serii stanowi więc świetne podsumowanie i ciekawe zakończenie ambitnego projektu. Pomimo, że końcówka nie była jakoś mega zaskakująca i raczej każdy mógł się spodziewać, że właśnie tak się zakończy historia nastoletniego superbohatera, to daje ona dużo satysfakcji i raczej nikt nie powinien być zawiedziony.


"Kick-Ass" #3

A tutaj dwa dotychczasowe:
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-14, 11:09   "Gdy natura upomina się o swoje" czyli "Reszta Świata" w analizie Łukasza "Kisiela" Krzeszowca:Cytat:
Motyw końca świata jest już tak wyeksploatowany, iż trudno zaskoczyć czytelnika/widza czymś oryginalnym.

Cytat:
Przyznam, że pod względem wizualnym (krajobrazy) ten komiks to istne arcydzieło.

Cytat:
Reszta świata to trudna historia ukazująca osobisty tragizm głównej bohaterki, która wraz z bliskimi znalazła się w obliczu globalnego zagrożenia. Poza katastrofalnymi w skutkach działaniami natury, to człowiek tak naprawdę stanowi dla siebie największe zagrożenie. I ten komiks idealnie to obrazuje.


"Reszta Świata"

Nadrabiam zaległości - pisali też bowiem:

- Damian Drabik
- Piotr Pocztarek
- Tomasz Miecznikowski

A tu to co już Wam rekomendowałem.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-12-27, 09:28, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-15, 08:20   "Ćwiczenia w daremności" - tak swój materiał o noszącym tytuł "Tchórz/Lawless" pierwszym tomie "Criminala" określił jako siódmy Rafał "yaiez" Piernikowski:Cytat:
Fabuła zawsze ma jakiś delikatny zwrot, nie ma co liczyć na happy end, kobiety są zabójcze i swoją obecnością, często umyślnie, robią jeszcze większy rozgardiasz w i tak zrujnowanym życiu bohatera. Faceci na pierwszym planie ostatecznie okazują się nieugiętymi, brutalnymi twardzielami budzącymi sympatię tylko dzięki narracyjnemu wyeksponowaniu ich wewnętrznej głębi. Spokojnie, na temat faktycznych zakończeń pary nie puściłem, ale i one w sumie jakoś szczególnie oryginalnością nie grzeszą.

Cytat:
Rysownik bez pośpiechu uczestniczy w budowaniu zamyślonej narracji, nadając jej niepowtarzalny klimat za pomocą bogatej mimiki i filmowej kompozycji. W komiksie innego gatunku mogłoby to wyglądać przeciętnie, ale tutaj jest w punkt – bez przesady, przejrzyście, najistotniejsze elementy wybijają się z atramentowych cieni.


"Criminal" #1: "Tchórz/Lawless"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-15, 17:58   "Nieśmiertelny Iron Fist" #4: "Ucieczka z ósmego miasta" - wczoraj wieczorem trzy artykuły oraz pokaz slajdów a dzisiejszego wieczoru następny artykuł, autorem którego jest Rafał "yaiez" Piernikowski:Cytat:
Ed Brubaker to zdolny gość, częściowo za tę serię dostał przecież nagrodę Eisnera, ale jego nazwisko zniknęło z okładki. W zastępstwie za jego świetny pisarski duet z Mattem Fractionem za pióro złapał Duane Swierczynski. Przejęcie tak chwalonej serii nie może być łatwe, a opinie na temat jakości jego roboty przy tym tytule są mieszane. Moim skromnym zdaniem nie ma lipy, nowy narybek kuma czaczę. Poprzednicy wykreowali złożony świat egzotycznego mistycyzmu, wpletli weń idealnie dopasowaną mitologię i w tej całej otoczce osadzili barwnych, interesujących bohaterów. Ich następca może nie jest aż tak kreatywny, ale z szacunkiem i zrozumieniem kontynuuje i domyka historię przesiąkniętą klimatem azjatyckich filmów o posiadaczach śmiertelnie niebezpiecznych kończyn.


"Nieśmiertelny Iron Fist" #4: "Ucieczka z ósmego miasta"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-16, 06:45   Dzisiaj rano będą dwie recenzje od Michała Lipki - w dwóch różnych tematach - dziękujemy :-D :

"Skarb przodków" - "Binio Bill" #4: "...i skarb Pajutów":Cytat:
To może trochę relikt minionych czasów i ustroju, nie ustrzegł się zestarzenia, a i sporo w nim naiwności i infantylności, niemniej wciąż ma swój urok i klimat, czyta się go naprawdę przyjemnie. Jak wiele Wróblewski czerpał tu z dokonań Morrisa i Goscinnego, każdy niech rozsądzi indywidualnie, przede wszystkim jednak w przypadku tej serii w oczy rzuca się coś innego – miłość autora do westernów. Ta fascynacja przygodowymi historiami z Dzikiego Zachodu, gdzie sprawiedliwość zawsze wygrywa, a dobro zostaje nagrodzone. Jak pisałem, bywa naiwnie – to przecież historia dla dzieci i młodzieży! – ale na pewno jest uroczo i bardzo sympatycznie.


"Binio Bill" #4: "...i skarb Pajutów"
Artykuł od "Mamonia"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-16, 16:12   "Tylko piekło, labirynty i diabły" - Rafał "yaiez" Piernikowski i następny artykuł o noszącym tytuł "Ucieczka z ósmego miasta" czwartym tomie "Nieśmiertelnego Iron Fista":Cytat:
Moim skromnym zdaniem nie ma lipy, nowy narybek kuma czaczę. Poprzednicy wykreowali złożony świat egzotycznego mistycyzmu, wpletli weń idealnie dopasowaną mitologię i w tej całej otoczce osadzili barwnych, interesujących bohaterów. Ich następca może nie jest aż tak kreatywny, ale z szacunkiem i zrozumieniem kontynuuje i domyka historię przesiąkniętą klimatem azjatyckich filmów o posiadaczach śmiertelnie niebezpiecznych kończyn.


"Nieśmiertelny Iron Fist" #4: "Ucieczka z ósmego miasta"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-11-16, 11:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-19, 07:02   "Ojcem być". Przed momentem otrzymana od Michała - bardzo dziękujemy :-D - recenzja tytułu "Vademecum złego ojca" #1:Cytat:
W krótkich opowiastkach z życia ojca Guy Delisle pokazuje rodzicielską codzienność może i nieco w krzywym zwierciadle, może i z ironią, ale z wielką trafnością. Od problemów z nieprzychodzącą po ząb wróżką, przez zmagania z piłą łańcuchową, po przypadkową rozmowę uświadamiającą. Jak przeżyć to wszystko i nie zwariować?

Cytat:
Jest humor, jest lekkość, ale są też prawda i trafność. I wszystko to, co miliony czytelników pokochały w pracach Delisle.


"Vademecum złego ojca" #1
Pierwsza wypowiedź
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-12-29, 18:11, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-21, 09:49   1. "Wojna domowa" - Michał Lipka recenzuje "Wartości rodzinne":Cytat:
"Wartości rodzinne" to seria zbudowana na szkielecie easter eggów pełnymi garściami czerpanych z każdego możliwego popkulturowego kąta. Już sam tytuł jasno kojarzy się z tytułem jednego z tomów "Sin City" Franka Millera, czwarte strony okładek poszczególnych części są parodiami znanych dzieł komiksowych, a reklamy wrzucone tu i ówdzie już na całego ośmieszają idiotyczne popularne programy, magazyny i, oczywiście, komiksy. Widać tu echa tego, co Śledziu zapoczątkował w przed laty w magazynie komiksowym "Produkt", który w grudniu tego roku będzie świętował swoje 20-lecie.


"Wartości rodzinne"
Szczegółowe informacje oraz opis

Dziękujemy koledze :-D

2. "Wiara w czasach zarazy" a więc "Pusty człowiek" w analizie Agnieszki "Fushikomy' Czoski:Cytat:
W komiksie Bunna i del Rey największe wrażenie zrobiły na mnie wątki detektywistyczne i związane z życiem kościoła Markoffa. Być może przez mój zachwyt pierwszym sezonem Detektywa. Skojarzenia nasuwają się bardzo jednoznacznie, ale Pusty jest równolatkiem serialu – oba dzieła powstały w 2014 roku. Widocznie coś wisiało wtedy w amerykańskim powietrzu.

Cytat:
"Pusty Człowiek" to niedługi komiks, który wolno się rozkręca (Bunn stopniowo wprowadza nas w swój świat) i przez to trochę nagle kończy. Został pomyślany jako zamknięta całość, dostajemy pełną historię i zaglądamy pod podszewkę rzeczywistości.

Cytat:
Jeśli jesteście fanami horroru lub noir, to pozycja w sam raz dla was. Ja sama bardzo doceniam w tym komiksie światotwórstwo i powolne rozwiązywanie zagadki czy raczej odkrywanie, o co tak naprawdę pytamy.


"Pusty człowiek"
Archiwum tytułu nam się powiększa
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-12-29, 18:22, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-24, 08:26   "Tańcząc ze śmiercią" - Piotr Kowal recenzuje "Shinigami Doggy" #1-3:Cytat:
Przygody fajtłapowatego licealisty, wcielającego się w różne wydawałoby się niemożliwe do rozwiązania misje, były dla mnie najlepszym elementem tej mangi. Na tę krótką serię składa się jeden pomysł, schemat na którym opiera się kilka krótkich historyjek. Reszta elementów świata przedstawionego bardziej lub mniej pasuje do całości, ale nie odczułem by coś mocno przeszkadzało mi w lekturze. Bardzo za to spodobały mi się postacie.

Cytat:
Rysunki nie są nadzwyczajne, spełniają po prostu swoje zadanie. Nie zachwyciły mnie jakoś szczególnie, nie przeszkadzały w czytaniu, ot średniawka.


"Shinigami Doggy" #1-3
To trzecia wizyta tego cyklu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-24, 10:38   "Pochowane nad ziemią. Ckliwa recenzja komiksu "Royal City" tom 3: "Płyniemy z prądem"" - tak pisze Rafał "yaiez" Piernikowski:Cytat:
Już przy poprzedniej części martwiłem się, czy wystarczy czasu na wiarygodną przemianę antypatycznego towarzystwa wzajemnej deprecjacji w coś bardziej pozytywnego. Myślałem, że czeka nas zimne, pozbawione złudzeń zakończenie. Doceniłbym taki krok, ale stało się inaczej – rodzinka po kilku wybojach zdaje się przejrzeć na oczy, żegna się z krzywdzącą przeszłością i jak za dotknięciem magicznej różdżki decyduje się dać sobie nawzajem kolejną szansę. Trochę deus ex machina czerpiąca z panującego w tej serii oniryzmu symbolicznych wizji, trochę wymuszony sentymentalizm.


"Royal City" tom 3: "Płyniemy z prądem"
O tym tomie mamy okazję poczytać po raz czwarty.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-26, 18:41   "Jak to jest być skazanym na ciemność?" - Piotr Kowal omawia "Ayako":Cytat:
Nie ma tu jednego bohatera głównego, jest ich kilku, w zależności od wydarzeń. I co najważniejsze moim zdaniem, nie mamy tu kilkuset stron, poświęconych wyłącznie rodzinnym sprzeczkom, choć to też się zdarza. Widzimy, jak wygląda Japonia lat powojennych. Jak wyglądało życie podrzędnego japońskiego szpiega, odrobinę też podejrzymy prawdziwe życie yakuzy. Ale przede wszystkim widzimy dlaczego wielusetletnia, bogata rodzina, przestaje istnieć w sensie metaforycznym i właściwym. Bo kto by chciał żyć na prowincji, w której prawo takie jak wszyscy znamy ustępuje miejsca tym napędzanym przez szeroko rozumiany honor rodziny?


"Ayako"
Poprzednie cztery analizy
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-30, 07:51   "Wojsławice ad absurdum". Ponieważ u Michała była recenzja najnowszej książki Pilipiuka to u Agnieszki też będzie :) - "Karpie bijem":Cytat:
Jak na autora "o kontrowersyjnych poglądach" Pilipiuk wydaje się w "Karpiach" bardzo umiarkowany i ostrożny. Zwłaszcza jeśli porównacie go z ostatnimi dwoma lub trzema zeszytami "Wilq". Postaci kobiece wciąż są raczej nieobecne, chociaż w jednym z rozdziałów pojawia się pani Wędrowyczowa - zapowiedziana na okładce jako jedyna osoba, której boi się Jakub. Nie pojawiają się także homoseksualiści i obcokrajowcy, co samo w sobie nie powinno szokować.


"Karpie bijem"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-02, 19:28   "Umarł król, niech żyje król". Na dobranoc w dniu dzisiejszym od Michała - serdeczne podziękowania :-D - recenzja noszącego tytuł "Jego Wysokość Król Grzybów" trzeciego tomu komiksu "Hotel Dziwny":Cytat:
Nawet jeśli myślicie, że jesteście za starzy na takie historie, ale coś z dziecka w was jeszcze zostało, nie wahajcie się i dajcie szansę "Hotelowi Dziwnemu", bo jest tego wart. To zresztą jedna z najciekawszych serii tego typu, jakie miałem w ostatnich latach okazję czytać. I nie ma tu najmniejszego znaczenia fakt, że wszystko to, co ujrzycie na stronach serii, już było. Wręcz przeciwnie, odtwarzanie schematów i granie na naszych sentymentach to jedna z największych sił całości.


"Hotel Dziwny" #3: "Jego Wysokość Król Grzybów"

Jeszcze tutaj słów parę
Szczegółowe informacje, opis, przykładowe plansze i ta sama recenzja
Poszukajmy wiadomości o dwóch pierwszych częściach - o już :)
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-08-15, 22:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-06, 07:03   "Akty (nie)wiary" - jeszcze Łukasz "Justin" Łęcki opowiada o "Infidel":Cytat:
Każdy, kto ma za sobą więcej niż pięciokrotny kontakt z klasycznym horrorem, niezależnie, czy w postaci książkowej, filmowej, czy komiksowej, nie dopatrzy się w tak zarysowanej fabule niczego oryginalnego. Ale scenarzyście udało się nasycić całe tło wydarzeń tak boleśnie ludzkimi zapalnikami emocji, że zasięg przygotowanej do detonacji grozy odczuwamy w codziennym ustosunkowaniu się do sprawozdań z bliższej i dalszej rzeczywistości.

Cytat:
Oddaniu tego procesu pomaga warstwa graficzna. Podobnie jak w wypadku szkieletu fabularnego - nie dostajemy tutaj niby niczego nowego.


"Infidel"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 12