Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Esensja - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15123
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-09, 23:41   

"Piekło ludzi wolnych". Mamy piątą na forum recenzję trzeciego tomu "Grass KIngs". Tą napisał Piotr 'Pi' Gołębiewski:Cytat:
Scenarzysta Matt Kindt nie spieszy się, rozgrywając akcję według z góry określonego planu. Konsekwentnie realizuje założenia bez niepotrzebnych skrótów, ale też bez nadmiernego wodolejstwa. Rzadko zdarza się seria, która utrzymywałaby równie wyśrubowany poziom przez cały czas, nie grzęznąc na mieliznach.

Cytat:
Jednak o sukcesie "Grass Kings" nie świadczy tylko świetny scenariusz, ale także genialne rysunki Tylera Jenkinsa. Jego oszczędna kreska, przyozdobiona akwarelami, potęguje ulotną i eteryczną atmosferę całości.


"Grass Kings" #3
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15123
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-11, 09:01   

"Birdman znad Missisipi i Missouri" - Sebastian Chosiński mierzy się z rekomendowanym jak dotąd kilkakrotnie tytułem "Audubon. Na skrzydłach świata":Cytat:
To wspaniała historia! Oczywiście patrząc na nią z odpowiedniej perspektywy czasowej i z boku, czyli nie będąc ani żoną, ani jednym z synów Audubona. To opowieść o człowieku, który często ryzykując własnym zdrowiem, a nawet życiem, oddał serce ukochanym przez siebie ptakom. Nic zatem dziwnego, że jego osoba przykuwała uwagę biografów i w końcu trafiła do komiksu.

Cytat:
Fabuła komiksu oparta została nie tylko na dostępnych książkowych biografiach Audubona, ale przede wszystkim na zachowanych do dzisiaj jego zapiskach. Z którymi, jak przyznaje sam Grolleau jest pewien problem – John James miał bowiem skłonność do konfabulacji i ubarwiania; nie zawsze można więc mieć stuprocentową pewność, że wszystko, co opisał, naprawdę miało miejsce bądź że wyglądało dokładnie tak, jak wynika to ze wspomnień podróżnika i ornitologa.

Cytat:
Odpowiadający za stronę graficzną dzieła Jérémie Royer zrezygnował z typowej dla komiksu frankofońskiego realistycznej kreski; nie poszedł tym samym w ślad za swoim bohaterem. Prawdopodobnie wraz ze scenarzystą rysownik uznał, że życie Audubona było zbyt barwne i niezwykłe, by pokazać je w sposób naturalistyczny.


"Audubon. Na skrzydłach świata"
To naprawdę świetnie, że materiałów związanych z tym albumem nam przybywa.

:-D
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15123
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-12, 04:29   

"Łza smutku, uśmiech wspomnień". Dzisiaj na dzień dobry Marcin Osuch z artykułem o "Bonneville":Cytat:
Warto zwrócić uwagę, że "Bonneville" nie jest w 100% klasycznym komiksem. Praktycznie nie ma tu dialogowych dymków. Plansze skomponowane w stylu Marvano są uzupełnione umieszczonymi w ramkach wspomnieniami Małej Krewetki.

Cytat:
Opowieści o zmaganiach z demonami prędkości Marvano przeplata najważniejszymi wydarzeniami ówczesnego świata. Jest kryzys kubański i związana z nim psychoza strachu przed atakiem jądrowym, lot Gagarina, zamach na Kennedy’ego.

Cytat:
W sumie trudno jest powiedzieć, kto jest głównym bohaterem "Bonneville". Mała fanka bicia rekordów prędkości, kierowcy czy... ich niesamowite pojazdy? Pewnie wszyscy po trochu.


"Bonneville"
Poprzednie odwiedziny tego tytułu
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15123
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-15, 04:20   

"Horror skrajności" - Marcin Knyszyński recenzuje "Infidel":Cytat:
Porsnak Pichetshote określa "Infidel" jako "uwspółcześnioną i wzbogaconą o aktualne lęki wersję klasycznej opowieści z nawiedzonym domem w tle". Temat wywołuje zazwyczaj skrajne emocje w mediach czy internetowych dyskusjach i jest jednocześnie bardzo nośny – głównie dlatego, że oglądalność i klikalność rzeczy kontrowersyjnych jest po prostu większa niż pozostałych. A "Infidel" nie jest taki – tu nie ma dydaktyzmu, jednoznacznych sądów czy zdecydowanej społecznej krytyki.

Cytat:
"Infidel" może wzbudzać emocje nie tylko z powodu poruszanej tematyki. To także, nie zapominajmy o tym, całkiem nieźle napisany i narysowany horror. Cała historia (jeśli nie liczyć genezy zła dokonującego gwałtu na naszym normalnym, poukładanym świecie) jest dość klasyczna. Nawiedzony dom, stopniowe odkrywanie tajemnicy, koszmarne wizje i cały czas wzrastające napięcie, aż do wybuchowego finału.


"Infidel"
Pierwszy artykuł plus dodatkowe wiadomości
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15123
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-16, 03:22   

"Stary Thanos nie rdzewieje" - to wypowiedź Piotra 'Pi' Gołębiewskiego o "Wojnie nieskończoności":Cytat:
Nad całością czuwał scenarzysta Jim Starlin. Wymyślił bardzo spójną i interesującą od początku do końca (co nie jest regułą) opowieść, w której poza głównymi postaciami dramatu, mają szansę zaprezentować się dziesiątki bohaterów pobocznych. Jest to bardzo wdzięczna i nieczęsta umiejętność, że nawet herosi z trzeciego rzędu w takich kosmicznych przedsięwzięciach mają dla siebie kilka kadrów, zaznaczając nimi swoją obecność. W związku z tym nie ma się poczucia obcowania z bezimiennym tłumem.

Cytat:
Całość została w przeważającej większości narysowana przez rewelacyjnego Rona Lima. Co prawda jest to typowy dla lat 90. sposób kadrowania, który może dziś trącać myszką, ale kto powiedział, że kiedyś nie robiono tego bardzo dobrze. Wszystko jest bardzo przejrzyste i pomimo sztabu postaci przewijających się przez kadry, nie ma się uczucia tłoku i chaosu.


"Wojna nieskończoności"
Dotychczasowe analizy
Prezentacja
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15123
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-18, 03:30   

"Pająk w czarnej... "Dziurze"" - tak o czwartej części "Transmetropolitana" pisze Paweł Ciołkiewicz:Cytat:
Czwarty tom opowieści Ellisa i Robertsona jest dość chaotyczny, a w kilku momentach trochę przegadany. Chwilami można nawet odnieść wrażenie, że starcie Pająka z Callahanem jest nadmierne rozbudowane, przez co napięcie tej historii chwilami bardzo siada. Dodatkowo całość nieco psują egzystencjalne rozważania Pająka o świecie wyrażane w jego artykułach albo w formie wewnętrznych monologów. Nie zawsze wnosi to coś ciekawego do fabuły, a i niezbyt wzbogaca charakterystykę świata, w którym toczy się akcja.


"Transmetropolitan" #4
A tak pisali dotychczas inni
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15123
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-20, 03:41   

"Co za małpa!" - Tak swój materiał o albumie "Małpi król" zatytułował Paweł Ciołkiewicz:Cytat:
Pisu i Manara wykorzystują ludowe podania oraz motywy szesnastowiecznego eposu Wu Cheng’ena "Wędrówka na zachód" (wydanie polskie 1984 rok) do wariackiej zabawy ze współczesnymi im modami, stylami, poglądami, motywami i ruchami społecznymi. Legenda o Sun Wukongu, małpie zrodzonej z jaja wydanego na świat przez skałę zapłodnioną przez cztery żywioły, jest dla autorów komiksu metaforą walki ludu z uciskiem możnych tego świata. Nietrudno wyczytać z tej historii lewicowe ideały tak przecież modne w środowisku artystów na początku lat siedemdziesiątych.


"Małpi król"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15123
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-21, 04:04   

"Marvel: Burzy zmysłów nie ma" - o "Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela" #166: "Avengers. Operacja Galaktyczna burza" cz.1 - opowiada będąc pierwszym Piotr 'Pi' Gołębiewski:Cytat:
Niestety komiks, pomimo, że stanowi przyjemną lekturę, nie jest specjalnie porywający. Znajdziemy tu dużo odwołań do pierwszego crossoveru w historii Marvela, a więc "Wojny Kree ze Skrullami", ale na tym koniec głębiej skrywanych atrakcji. Póki co nie bardzo wiadomo o co toczy się gra, jaki cel ma ta cała wojna i w zasadzie kto ją rozpoczął.

Cytat:
Od strony graficznej, mamy do czynienia pracami kilku artystów, z których żaden nie wyróżnia się ani na plus, ani na minus. Ot, rzetelna praca w nieco oldschoolowym stylu. Mi się podoba, ale może to dlatego, że na tego typu rysunkach się wychowałem.


"Wielka Kolekcja Komiksów Marvela" #166: "Avengers. Operacja Galaktyczna burza" cz.1
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15123
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-23, 01:24   

"Z archiwum Jerzego Wróblewskiego" #13: "Tajemnica starego zamku/ Pościg za cieniem" po raz drugi na forum - dzisiejszej nocy w materiale Sebastiana Chosińskiego:Cytat:
To nie przypadek, że do tomu trzynastego "Archiwum" wybrano właśnie te dwie opowieści, są one bowiem stylistycznie pokrewne. Z jednej strony są to historie kryminalne, z drugiej jednak przygodowo-młodzieżowe, których głównymi postaciami nie są wcale dzielni milicjanci (w obu przypadkach pozostający na drugim planie), ale jeszcze dzielniejsi od nich nastolatkowie (z tych młodszych). Do obu też fabułę wymyślił Andrzej Białoszycki, który tym samym – prawdopodobnie – zadebiutował jako scenarzysta komiksowy.


"Z archiwum Jerzego Wróblewskiego" #13: "Tajemnica starego zamku/ Pościg za cieniem"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15123
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-24, 04:45   

"Najtrudniejsza decyzja". Na powitanie środy proponuję taki oto ciekawy tekst Konrada Wągrowskiego o ważnym i ciekawym albumie:

"Bajka na końcu świata" #4: "Opowieść gołębia":Cytat:
Mała Wiktoria przemierza spustoszony świat ze swym psem - tytułową Bajką.

Cytat:
Obie dziwią się światu, a my dziwimy się razem z nimi - po pierwszych trzech częściach postapokaliptycznej komiksowej opowieści dla dzieci wciąż więcej jest pytań niż odpowiedzi.

Cytat:
Przeszłość dziewczynki jest przyjemna, pełna opieki i miłości, przeszłość Bajki - którą poznajemy w retrospekcji na początku tego tomu - już taka miła nie jest.

Cytat:
Komiks zyskuje nowe, wzruszające oblicze, a my, jak to mamy w zwyczaju, czekamy teraz z niecierpliwością na kolejną część.


"Bajka na końcu świata" #4: "Opowieść gołębia"
Pierwsze trzy omówienia
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15123
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-25, 05:15   

"Uciec przed śmiercią" - tak swój artykuł o noszącej tytuł "Saga europejska" trzeciej odsłonie "Ludzi Północy" zatytułował jako dziewiąty Paweł Ciołkiewicz:Cytat:
Każda historia wygląda inaczej i w innej rozgrywa się atmosferze, ale wszystkie mają w sobie interesującą dynamikę. O spójność tej serii dba Massimo Carnevale, tworząc efektowne okładki poszczególnych zeszytów.

Cytat:
Brian Wood nadaje swoim opowieściom nieco poetycki, czasami odrobinę magiczny charakter. Zazwyczaj to się sprawdza, ale czasami pojawiają się pewne kłopoty.

Cytat:
Brian Wood kończy swoją sagę w naprawdę efektowny sposób. Jego utkana z osobnych epizodów narracja o ludziach północy jest warta uwagi jako świetne uzupełnienie serialu "Wikingowie" oraz lektura nie mniej interesująca niż "Saga Winlandzka".


"Ludzie Północy" #3: "Saga europejska
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15123
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-25, 19:44   

"Fałszywi prorocy" - Paweł Ciołkiewicz recenzuje będąc piątym "Wezbrane wody" stanowiące piąty tom cyklu "Odrodzenie":Cytat:
Piąty tom "Odrodzenie" oferuje znaczne przyspieszenie akcji. Scenarzysta umiejętnie prowadzi poszczególne wątki, dzięki czemu łatwo nadążać za kolejnymi zdarzeniami, choć naprawdę sporo się tu dzieje.

Cytat:
Mocną stroną komiksu jest pogłębianie psychologicznych aspektów trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli bohaterowie.

Cytat:
O rysunkach Mike’a Nortona trudno powiedzieć coś nowego – nadal sprawiają, że każda kolejna wizyta w miasteczku jest przyjemnością także pod względem wizualnym.


"Odrodzenie" #5: "Wezbrane wody"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15123
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-28, 07:35   

"Marvel: Hail Kapitanie!" - Piotr 'Pi' Gołębiewski jako pierwszy omawia zatytułowany "Hail Hydra" 167 tom "Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela":Cytat:
Przyznam, że przez cały czas miałem nadzieję, że Spencer jeszcze mnie czymś zaskoczy, ale niestety się nie doczekałem. Trzeba przyznać, że zgrabnie połączył wątki znane z "Impasu", by pasowały do jego koncepcji Kapitana, ale w dalszej części komiksu otrzymujemy chaotyczny zlepek scen, które mają stanowić część większego eventu "II Wojna domowa" i tu już dobrze nie jest. Akcja nie posuwa się do przodu, a mnożące się wątki ostatecznie nie zostają doprowadzone do końca. Szkoda.


"WKKM" #167: "Hail Hydra"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15123
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-30, 05:02   

Sebastian Chosiński jako pierwszy zrecenzował rekomendowany niedawno pośród sióstr i braci darmowy album "Helena Grossówna. Nigdy nie trać nadziei":Cytat:
Jasiński postanowił przyjrzeć się najważniejszym i najbardziej dramatycznym epizodom w życiu Grossówny. Zdając sobie sprawę, że niemożliwością jest w tak skondensowanej formie pokazać wszystko, co interesujące, zdecydował się na wyeksponowanie – pozornie tylko – oderwanych od siebie fragmentów jej życiorysu.

Cytat:
Czytając "Nigdy nie trać nadziei", warto wiedzieć o aktorce coś więcej. Wtedy można zaangażować się mocniej emocjonalnie w opowiadaną przez Jasińskiego historię. Ale komiks może być bardzo interesujący nawet dla tych, dla których do tej pory nazwisko Grossówny wydawało się równie odległe, jak postaci królowej Egiptu Kleopatry VII czy carycy Katarzyny Wielkiej.


"Helena Grossówna. Nigdy nie trać nadziei"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15123
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-31, 03:19   

"Ukryta Ameryka" - Marcin Knyszyński tak pisze o tomie pierwszym "Providence":Cytat:
Nawiązań do tekstów Samotnika z Providence jest mnóstwo (polecam przeczytać posłowie-leksykon autorstwa Mateusza Kopacza).

Cytat:
Moore akcentuje w ten sposób podstawowe założenia wykreowanego świata – w komiksie to nie pisarze grozy z HPLem na czele wymyślili wszystkie te znane nam miejsca, potwory, kulty i tajemnice. Ten ukryty przed oczami zwykłych śmiertelników świat jest w stu procentach prawdziwy i tylko czasem niektórym ludziom dane jest do niego zajrzeć. Twórczość najpierw Poego, a potem chociażby Bierce’a, Chambersa, Blackwooda, C.A. Smitha, M.R. Jamesa, czy w końcu Lovecrafta jest zatem jedynie pokłosiem tego faktu.

Cytat:
Alan Moore jest w "Providence" o wiele bardziej "lovecraftowski" niż w "Neonomiconie" – puryści będą mieli mniej powodu do narzekań. Jacen Burrows nadal świetny – oszczędna, realistyczna kreska bardzo dobrze dopełnia scenariusz.


"Providence" #1
Pierwszy artykuł + dodatkowe informacje
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Forum KGB

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 13