Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dowolnik - komiksy
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2018-01-30, 09:17   

Długo nie zaglądałem do "Dowolnika"... Ale dzisiaj zajrzałem:

"Zakładnik. Historia ucieczki":

Cytat:
Jakiż ogrom światów mamy w swoich głowach, ile pomysłów, planów, marzeń nadziei i beznadziei! I to właśnie można znaleźć na tych kilkuset stronach.

"Zakładnik. Historia ucieczki"
Forumowe archiwum tej pozycji

jacek 

Wysłany: 2018-03-03, 07:31   

Po kolejnej przerwie odwiedzam znowu ;) Poprzednio był bardzo mocny tytuł dla dojrzałego odbiorcy a dzisiaj edukacyjny dla młodego czytelnika - choć i rodzice dużo z niego wyniosą:

"Czerwone wilczątko":

Cytat:
Uwielbiam takie historie, które czerpią pełnymi garściami z klasyki, ale opowiadają coś na nowo, w inny sposób.

"Czerwone wilczątko"
Dotychczasowe materiały

jacek 

Wysłany: 2018-06-12, 16:17   

Agnieszka Kolano tak pisze o "Jak wytresować Cthulhu" #2: "Coś na dachu":

Cytat:
Pojawiają się w książce postacie już nam dobrze znane. Niektóre z nich pojawiają się dość nieoczekiwanie (serio poczułam się zaskoczona), pojawił się także ktoś nowy. Mam wrażenie, że autorzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, bo niektóre wątki zostały niedokończone.

"Jak wytresować Cthulhu" #2: "Coś na dachu"
Wcześniejszy artykuł "Dobrego Łotra"
A tutaj recenzje pierwszej odsłony.

jacek 

Wysłany: 2018-08-14, 18:01   

"Zombie" - komiks paragrafowy:

Cytat:
Jak się gra? Nieźle, pomijając to, że się łazi po upiornie wyludnionym mieście i trzeba się czasem tłuc z nieumarłymi. Dałam radę!

"Zombie"
Wcześniejsza recenzja Eweliny

jacek 

Wysłany: 2018-08-19, 06:57   

"Ariol" #4: "P jak Petula" tym razem w krótkiej rekomendacji "Agnes":

Cytat:
Siłą tego komiksu jest oddanie młodym bohaterom głosu bez żadnego cenzurowania, oceniania czy moralizowania. Pamiętam z lat dziecięcych, jakie głupoty sobie wzajemnie opowiadaliśmy i jak mocno w te głupoty wierzyliśmy.

"Ariol" #4: "P jak Petula"

jacek 

Wysłany: 2018-10-22, 10:57   

Również Agnieszka Kolano zmierzyła się z "Zewem padliny":

Cytat:
Kolejny świetny komiks Samojlika, podparty olbrzymią wiedzą Wajraka o puszczy. Znów dostałam porządną dawkę wiedzy o ekosystemie leśnym, podaną na dwa sposoby: komiksowo w opowieści o dzielnym szeryfie, oraz w minifiszkach pod zdjęciami leśnych stworzeń. Oba sposoby mi odpowiadają.

"Zew padliny"

jacek 

Wysłany: 2018-10-29, 13:06   

"Malutki Lisek i Wielki Dzik" #4: "Tamtędy":

Cytat:
Cały ten tom jest właśnie o tym: o podejmowaniu decyzji, o odwadze, o dokonywanych wyborach. Wszystko podane nader oszczędnymi słowami, a w tle rozwodnione akwarelowo pejzaże.

"Malutki Lisek i Wielki Dzik" 4: "Tamtędy"
Artykuł Pawła Ciołkiewicza

jacek 

Wysłany: 2018-11-23, 10:41   

"Agnes" tak pisze o tytule "Ptyś i Bill" #1: "Do ataku!":

Cytat:
Ani to Calvin, ani Hobbes, ani nikt inny - to Ptyś i Bill, czyli chłopiec i jego pies oraz żółwica Karolina. O, jeszcze rodzice. No i kumpel ze szkoły. I sąsiadka. Ach, nie zapominajmy o złodzieju! Cała ta ferajna przewija się na kartach książki, głównie kręcąc się wokół psa, zwariowanego, zabawnego, pełnego energii i szalonych pomysłów.

"Ptyś i Bill" #1: "Do ataku!"
Pierwsze dwa teksty, materiał audio, recenzja Dominiki

jacek 

Wysłany: 2018-12-06, 06:09   

Agnieszka Kolano i opowieść "Weź się w garść":

Cytat:
Wiecie, czym jest depresja? Tak praktycznie. Ja nie wiem, nie zetknęłam się jeszcze z osobą chorą na depresję, a może zetknęłam, tylko o tym nie wiem? Teoretycznie wiem, że jest chorobą psychiczną, ciężką, trudną do wyleczenia, skomplikowaną. Wiem też, że społeczny odbiór tej choroby jest... często niewłaściwy. Tytułowe "weź się w garść" doskonale to obrazuje. Tak reagujemy. Błędnie reagujemy.

"Weź się w garść"
Już czwarty raz czytamy o tej opowieści.

A poniżej jeszcze artykuł Dagmary Trembickiej:

Cytat:
Weź się w garść czyta się jak komiks terapeutyczny – dla kogoś, kto nie zauważył problemu i ma wyrzuty sumienia. Nie jest to publikacja dydaktyczna, ucząca postępowania z osobami z depresją lub innymi problemami o podłożu psychicznym, raczej historia tego, jak zmaganie się z nimi wygląda z boku.

"Weź się w garść"
Zaś tutaj o depresji - brrr.

jacek 

Wysłany: 2018-12-30, 16:01   

Następny artykuł o pierwszej odsłonie "Studia tańca":

Cytat:
Ćwiczenia, ploteczki, taniec, a jednak narysowane to jest z tak autentyczną sympatią i lekkością, że obydwie z Marianką jesteśmy absolutnie zachwycone. Nie wiem, gdzie znajduje się owo komiksowe studio tańca, ale lubię sobie wyobrażać, że w Paryżu, że to ten paryski szyk nadaje kolorytu i klimatu rysunkom.

"Studio tańca" #1
A tutaj jeszcze jeden.
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-02-09, 12:00, w całości zmieniany 2 razy  

jacek 

Wysłany: 2019-01-05, 06:34   

"Ernest i Rebeka" #2: Szkoła wygłupów":

Cytat:
Cieszy mnie, że autorzy wyciągnęli nastolatkę z półmroku, przypominając starszym i uświadamiając młodszym, że w młodym wieku nastu lat przeżywa się wszystko jakby intensywniej, mocniej.

Cytat:
Olbrzymią zaletą tego komiksu jest szczerość. Jeśli dziadek jest chory, to wcale to nie są przelewki, Koralia naprawdę cierpi z miłości, a Rebeka bardzo mocno tęskni za dziadkiem.

"Ernest i Rebeka" #2: Szkoła wygłupów"
Tom ten gości u nas po raz czwarty.

jacek 

Wysłany: 2019-03-31, 08:07   

"Komiksy zmieniają życie!" - Agnieszka Kolano recenzuje drugi tomik "Studia tańca":

Cytat:
Dziewczyny biorą udział w konkursie tańca w Paryżu (idzie im świetnie mimo knowań Carli), umawiają się z chłopakami, wytrwale ćwiczą i w końcu jadą na staż do słynnej szkoły tańca w Rosji. Zderzenie kultur zawsze jest źródłem zabawnych sytuacji, nie inaczej było i tutaj. Ukoronowaniem stażu jest zatańczenie "Dziadka do Orzechów" z kolegami i koleżankami z Rosji - udany występ!

"Sudio tańca" #2
Wczoraj czytaliśmy o tomie pierwszym a wcześniej o obydwóch.

:)

jacek 

Wysłany: 2019-05-20, 13:00   

"Mikołajek: Jak to się zaczęło":

Cytat:
Przeczytałam ten komiks i okazał się świetny. Książki też są świetne - mój syn akurat przerabia w szkole Mikołajka, więc jestem na bieżąco. Oto przykład jak znakomity pomysł pozostaje znakomitym mimo zmiany medium.

Cytat:
Ustalmy to jednak od razu - Mikołajek nie jest psotnikiem. Jest chłopcem bardzo żywym, energicznym (szybciej działa niż myśli), pełnym dobrych chęci i zapału.

Cytat:
Dla wszystkich miłośników Mikołajka w wersji książkowej mam informację, że mogą śmiało sięgać po komiks, nie zawiodą się.

"Mikołajek: Jak to się zaczęło"

Zaległe omówienie Anny Mitrowskiej:

Cytat:
Przez całą serię komiksów miałam cały czas wrażenie, że to tak naprawdę oglądamy historię o rodzicach (zwłaszcza ojcu), którzy mają nieznośnego synka. Nie wiem czy wynikało to z tego, że Mikołajek pojawiał się na początku w gazetach dla dorosłych czy autorzy jeszcze niezbyt pewnie się czuli próbując ująć perspektywę dziecka. Nie przeszkadza to jednak, a jest jedynie następna ciekawostką ze świata Le Petit Nicolas.

Cytat:
Komiksy o Mikołajku to sympatyczny powrót do przeszłości o bardzo miłej oprawie. Wielbiciel Mikołajka może przeczytać krótkie biografie autorów czy poznać pierwowzór naszych bohaterów.

"Mikołajek: Jak to się zaczęło"
Wcześniejsze dwa artykuły, szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze

jacek 

Wysłany: 2019-07-01, 08:14   

Agnieszka Kolano i rekomendowany już u nas tytuł "W głowie tłumaczy":

Cytat:
Autorem scenariusza jest Tomasz Pindel, iberysta, literaturoznawca, tłumacz. Założył sobie, że komiks ma być wywiadem filmowym, w którym Paulina, tłumaczka, opowiada o swojej pracy. Paulina swobodnie, z kubkiem herbaty w ręce, przybliża nam sztukę przekładu, zdradza, jak wygląda życie tłumacza, kulisy zawodu czy wynagradzanie.

Cytat:
Faktem jest, że zawód tłumacza bardzo często pozostaje w cieniu i jest niedoceniany. Czasem na stronach księgarń internetowych próżno szukać takiej informacji, czasem nazwisko tłumacza nie jest w ogóle zamieszczone w książce!

Cytat:
Wszyscy twórcy są w stopce, opisani, kto jakie strony rysował, miód malina. Niestety, kiedy podczas lektury chciałam sprawdzić, kogo kreskę właśnie oglądam, odkryłam, że strony nie mają numeracji!

"W głowie tłumaczy"

jacek 

Wysłany: 2019-07-16, 08:52   

Agnieszka Kolano jako pierwsza analizuje "Vademecum złego ojca" #1:

Cytat:
Autoironiczne, prześmiewcze i prawdziwe opowieści o troskach i radościach tacierzyństwa - cudne i wywołujące zgrozę. Po historii o pile łańcuchowej miałam ciarki na plecach. A po przeczytaniu całości miałam ochotę zakrzyknąć wzorem onetowych (teraz już fejsbukowych) komentarzy "a gdzie byli rodzice?!" No właśnie. W środku.

:mrgreen:

"Vademecum złego ojca" #1

Odpowiedz do tematu