Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolorowe Zeszyty
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15074
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-09, 16:16   Ewelina tak nam przybliża 14 tom mangi "Strażnik domu Momochi":Cytat:
No proszę, proszę… Tom 14 długo kazał na siebie czekać. Na całe szczęście wart był tego niekończącego się czekania i nadludzkiej cierpliwości. To, co tu się działo, to czysty armagedon emocji.

Cytat:
W tomie 14 jeszcze bardziej zżyłam się z głównymi bohaterami i kibicowałam im w starciu z Kashą.

Cytat:
Uwielbiam kreskę Pani Shouoto. Jest ona schludna, delikatna, dopracowana i przede wszystkim, niewiarygodnie piękna. Zdarzają się czasem małe potknięcia, ale no cóż...


"Strażnik domu Momochi" #14Wcześniejszy artykuł "moshi_moshi":

Cytat:
Widać, że skupienie się na rzeczach ważnych wyszło mandze na dobre, fabuła ruszyła z kopyta, shikigami pokazali, że nie są tylko stadkiem bezużytecznych bishounenów, a Himari dostała kolejną zagwozdkę do rozwiązania. Wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie Kasha, czyli najmroczniejszy z demonów, i mam cichą nadzieję, że do końca pozostanie on typowym czarnym charakterem, który po prostu świetnie się bawi kosztem innych.


"Strażnik domu Momochi" #14
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15074
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-10, 04:58   "Kolorowe Zeszyty" vol.2: #2506: "W obronie gigantycznej zmutowanej psycho-ośmiornicy" - pisze Michał Ochnik:Cytat:
"Watchmen" – dwunastoczęściowa komiksowa miniseria autorstwa Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa, dziś sprzedawana na ogół w pojedynczym wydaniu zbiorczym – jest jednym z najważniejszych tekstów kultury popularnej w historii. Fabuła skupia się na grupie głównie emerytowanych superbohaterów żyjących w alternatywnej wersji USA lat osiemdziesiątych, w trakcie zimnowojennych napięć posuwających świat w kierunku nuklearnej zagłady.

Cytat:
"Watchmen" bardzo długo uznawany był za dzieło nieadaptowalne do żadnego innego medium, choć najczęściej mówiło się o tym w kontekście potencjalnego filmu kinowego. Problemem nie były zawiłości fabularne – bo filmowcom udawało się z powodzeniem przenosić na wielki ekran fabuły daleko bardziej poplątane – ale fakt, że "Watchmen" jest prawdopodobnie najbardziej zdyscyplinowaną konstrukcyjnie opowieścią jaka istnieje, w dodatku całkowicie zintegrowaną ze swoim natywnym, komiksowym medium.


"Kolorowe Zeszyty" vol.2: #2506: "W obronie gigantycznej zmutowanej psycho-ośmiornicy"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15074
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-10, 05:30   

Legalna, darmowa opowieść graficzna :-D :

"Helena Grossówna. Nigdy nie trać nadziei":"Helena Grossówna. Nigdy nie trać nadziei"
Helena Grossówna
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-08-27, 07:53, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15074
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-11, 04:09   Legalny, darmowy album Przemysława "Trusta" Truścińskiego - na "Krainę komiksu" dany wczoraj przez kolegę - brawo :-D :"Trust album"
Opis, szczegółowe informacje i przykładowe grafiki
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-07-30, 05:10, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15074
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-11, 04:35   1. "Historia i wyścigi" - "By_Akeien" pisze o "Grand Prix":Cytat:
Fabularnie Marvano serwuje nam miks wyścigów przy prędkościach do 300 km/h, wątki szpiegowskie, “wielką politykę”, tragedię żydów i przemiany społeczne okresu przedwojennego. Brzmi jak "dużo" ? I tak jest, odbieram wrażenie, że autor nie mógł do końca zdecydować się, o czym chce pisać.


"Grand Prix"

Zaległy artykuł "Mamonia":

Cytat:
Marvano nie udaje, że nic złego wokół rajdów się nie dzieje. Pokazuje oczywiście szerzący się nazizm. Ławki z napisami "Nicht für Juden" (czyli: "Nie dla Żydów”) zamalowywane są w pośpiechu przed berlińska olimpiadą, by zachować przed światem pozory normalności.

Cytat:
Jest "Grand Prix" też poniekąd kroniką tego, co się dzieje akurat na świecie. W Szwajcarii widzimy modne wówczas modernistyczne wille. Atlantyk pokonują sterowce, w Stanach zostaje wyprodukowane pierwsze piwo w puszcze, w księgarniach zaś pojawiają się książki w formacie kieszonkowym. Ale Marvano pokazuje też wybuch wojny domowej w Hiszpanii i Wielki Głód na Ukrainie. W końcu przypomina tych, którzy bali się wychodzić na ulice po emisji słuchowiska "Wojna Światów".


"Grand Prix"
A tu dotychczasowe.

2. 2. "Starzec, magiczny miecz i bogowie... no i Teksas" - omawiamy komiks "God Country" - a robi to "Szeptun_XIII":


Cytat:
Ta kameralna, tak po prawdzie, historia jest zarazem kosmicznym, między wymiarowym eposem, ze szczyptą teksańskiego klimatu.

Cytat:
Opowiedziano ją przewrotnie, charyzmatycznie, oryginalnie, na kilku poziomach - jednocześnie z posmakiem retro. Z powodzeniem zestawiono powolną, senną narrację z dynamicznymi scenami akcji.


"God Country"
Pierwsze trzy recenzje
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-07-11, 06:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15074
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-11, 06:48   Michał Ochnik tak nam przedstawia "BiOCOSMOSiS":Cytat:
Komiks snuje historię alternatywnego Wszechświata zasiedlonego przez rozmaite humanoidalne rasy stworzone (prawdopodobnie) przez jedną proto-rasę zwaną Hodowcami. Większość kosmicznych nacji utrzymuje ze sobą złożone stosunki polityczne - nominalnie przynależą do jednego kręgu cywilizacyjnego zwanego Entirium, jednak w jego ramach podzielone są na mniejsze komórki zwane kosmoracjami, z których każda posiada pewien zakres politycznej autonomii.

Cytat:
Fabuła komiksu jest bardzo złożona - już pierwsza plansza tomu otwierającego cały cykl informuje nas o tym, że akcja startuje na piętnaście lat przed wojną jednoczącą całe Entirium. W napięcia polityczne i gospodarcze między kosmoracjami miesza się nowa, nieznana dotychczas rasa kosmitów zwanych Noktoornami oraz bezcielesne istoty żerujące na ludzkich emocjach znane jako Mistrzowie Kuszenia.

Cytat:
Pogubić jest się zatem bardzo łatwo. Sytuacji nie ułatwia fakt, że BiOCOSMOSiS jest absurdalnie wręcz przeładowany neologizmami, z którymi czytelnik musi natychmiast się oswoić, w przeciwnym wypadku nie zrozumie, o czym rozmawiają bohaterowie komiksu.

Cytat:
Pod względem wizualnym seria jest naprawdę imponująca. Nikodem Cabała utrzymał dobrą równowagę pomiędzy konserwatywnym, czytelnym na pierwszy rzut oka kodowaniem świata przedstawionego jako kosmiczne science-fiction i podyktowaną mu przez Volinskiego dziwacznością i egzotycznością odwiedzanych światów. Trochę w tym Diuny, trochę Moebiusa, trochę Jodorowskiego, trochę Gwiezdnych Wojen - ale wszystko tylko jedynie jako źródło inspiracji, nie bezpośrednich odniesień.


"BiOCOSMOSiS"

Przykładowe recenzje poszczególnych tomów:

- piątego - "Atlana"
- czwartego - "Evilive"
- trzeciego - "Quiciuq"
- drugiego - "Savas"
- pierwszego - "Enone"

Specjalnie wybrałem różne serwisy i różnych recenzentów ;)

O cyklu w "Wikipedii"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15074
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-11, 11:58   Krzysztof Ryszard Wojciechowski i kolejne dwa materiały:

1. "Spider-Man. Tod McFarlane":Cytat:
McFarlane jest mistrzem komiksu i mimo młodego wieku (tworząc te zeszyty był jeszcze przed trzydziestką) dobrze rozumiał o co chodzi w tej zabawie. Nawet dziś, gdy wielu odbiorców na hasło "super-bohaterski komiks z lat 90" reaguje alergicznie, jego rysunki robią wrażenie i zapewniam, że przetrwały próbę czasu.

Cytat:
Sercem tego opasłego tomiszcza są dwie historie.

Cytat:
Co ciekawe obie mają w sobie duży pierwiastek horroru, co czyni z nich bardzo wyróżniające się historie w spiderwersum. McFarlane bardzo skutecznie buduje atmosferę niepokoju dzięki nietypowemu kadrowaniu (często szatkuje planszę wąskimi kadrami) i genialnie rysuje złowrogich przeciwników Pająka.


"Spider-Man. Tod McFarlane"
Poprzednie dwa głosy
Plus dwa dopiero teraz znalezione:
- "Gieferga"
- Bartłomieja Romanka

2. "Łasuch" #3:Cytat:
Ogólnie bardzo lubię opowieść o chłopcu jelonku, ale komiks ten nie jest niestety idealny. Nie chodzi mi o warstwę fabularną, bo ta jest si. Lemire w tym tomie bardzo nieładnie poszedł w pewnym momencie na skróty i mocno posunął do przodu akcję warstwą literacką, dając do ścian tekstu pojedyncze obrazy – wyszło coś na kształt picturebooka. Robił już tak wcześniej, ale tym razem naprawdę nie wypadało. Zdaje się, że śpieszno mu było do zakończenia tej opowieści, no i wyszło moim zdaniem nie do końca fair wobec czytelnika liczącego na normalne rozwijanie akcji. Trzeba bowiem przyznać, że rozbudowywanie rysów psychologicznych bohaterów i ich relacji między sobą było główną zaletą "Łasucha". Użycie tego zabiegu w warstwie narracyjnej jest najzwyczajniej pójściem na łatwiznę i szczerze powiedziawszy mam autorowi ten zabieg za złe.


"Łasuch" #3
Dotychczasowe wypowiedzi
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15074
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-11, 12:55   Dzisiaj taka oto nowość od Marcina Knyszyńskiego - podziękowania dla Niego :-D :

"Pająk partyzant" - "Transmetropolitan" #4:Cytat:
Czwarty tom "Transmetropolitan" ma bardzo podobny układ jak poprzednie. Obok dwóch kilkuczęściowych historii, popychających do przodu główny wątek całej opowieści, pojawiły się również pojedyncze odcinki, będące reportażami Pająka.

Cytat:
Jest dziecięca prostytucja, przemoc na ulicach, szaleńcy, dla których nie ma miejsca w szpitalach psychiatrycznych i bezdomni, wyrzucani przez policyjne czołgi z nielegalnie zajmowanych pustostanów.


"Transmetropolitan" #4
To co już Wam proponowałem
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15074
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-12, 09:01   "Belcia 70" omawia mangę "Atelier spiczastych kapeluszy":"Atelier spiczastych kapeluszy"
Michałowa recenzja tomu pierwszego
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15074
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-12, 13:18   "pijanamorana" omawia "Łaumę" "KaeReLa":Cytat:
Spodziewałam się kolorków. Ale niczym się nie zrażamy, przecież to nie jest żadna wada. Kreska jest milutka i dość podobna do "Borki i Sambora", którzy już pojawili się na łamach bloga.

Cytat:
W każdym bądź razie możecie zobaczyć co można zrobić z babcią, 10 litrami benzyny i zapałką. Końcowa puenta też może się nie spodobać każdemu. Mi akurat czytało się świetnie, ale ja mam już najlepsze lata życia za sobą.

Cytat:
Od komiksu ciężko się oderwać, więc najlepiej tego nie robić. Absolutnie wszystko w nim gra jak orkiestra w Teatrze Wielkim, a przy "pocztówkowych" szkicach z końca oblizywałam palce pół godziny.


"Łauma"
Dotychczasowe omówienia - cóż - raczej pradawne ;)

No to uzupełniam :mrgreen: - pisali bowiem też:
- Maciej Szatko
- Anna Jankowska
- Mariusz Miros
- Adrian Turzański
- Tymoteusz Wronka
- Paweł Deptuch
- Maciej 'Repek' Reputakowski
- Mirosław Skrzydło
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15074
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-12, 14:44   Przemek Pawełek: "Piątek z Polskim Komiksem i "Lis pospolity, czyli z zaśmieconego lasu bajki nie da dzieci"":Cytat:
Szczepan Atroszko zaprasza do leśnych ostępów, by przedstawić kilka krótszych (choć spinających się w całość) opowieści o tytułowym rudzielcu. Kolejne historie to heist story o tym, jak to zwierzęta chciały nakraść baterii do radia, krotochwila o lisie na kokainie, czy nieco mniej wesołe opowieści z laboratorium prowadzącego eksperymenty na zwierzętach. Jest tu akcja, nieco humoru, ale też i zaduma nad sytuacją dzikich zwierząt i degradacją dzikiej przyrody.

Komiks Atroszko ma swoje zalety, choć ma też wady - za jedną z nich można uznać stronę wizualną, zdradzającą raczej undergroundowe korzenie, co ktoś inny nazwał by pewnie niewyrobionym warsztatem. Brak tu nieco pewności ręki, precyzyjniejszego tuszowania, choć z drugiej strony - na tym poziomem rysownik mógłby spokojnie publikować humorystyczne paski w którymś z tygodników. Większym problemem były dla mnie fabuły, które ani mnie szczególnie nie bawiły, ani nie śmieszyły. Jednocześnie muszę oddać honor - Atroszko sprawnie radzi sobie z wizualną narracją, zwłaszcza że jego bohaterami są głównie zwierzęta, i zrezygnował praktycznie z tekstu w dymkach, posiłkując się piktogramami. Komiks niemy jest sporym wyzwaniem dla autora, i tu próba zakończyła się pomyślnie.

Dla kogo więc ten komiks? Dla osób z zacięciem ekologicznym, ale bardziej dla fanów polskiego komiksu, zwłaszcza tego spoza mainstreamu. Lis jest komiksem raczej nietanim jak na tę objętość i autora, co - jak mniemam - wynika z raczej niskiego nakładu, a przynajmniej o takim wspominano w trakcie akcji crowdfundingowej. Czyli - jeśli chcesz wiedzieć co nie tylko w lesie, ale i w Polskim Komiksie piszczy, to sięgaj śmiało, pozostałych czytelników ostrzegam, że nie uświadczą tu ani jednego superherosa.

"Lis pospolity, czyli z zaśmieconego lasu bajki nie da dzieci" scen i rys Szczepan Atroszko
116 stron w HCku za okładkowe 49,90PLN od Wydawnictwo Granda (słaby żart słowny pozostawiam komu innemu).


Pierwsza wypowiedź + dodatkowe materiały
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15074
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-12, 16:32   "Mutanci kontra Breakworld" - Piotr Markiewicz omawia tomy pierwszy i drugi "Astonishing X-Men":Cytat:
Astonishing X-Men to jeden z lepszych komiksów Marvela, jaki ukazał się w przeciągu kilkunastu ostatnich lat. Prezentuje on bardzo wysoki poziom. Scenariusz stworzony przez Whedona, pełen zwrotów akcji, emocji i skłaniający nawet do przemyśleń to prawdziwy diament. Świetna oprawa graficzna autorstwa Cassadaya przyciąga wzrok i pomaga zrozumieć ten zawiły świat, pełen zdrad i kłamstw. Na pochwałę zasługuje także polskie wydanie.


"Astonishing X-Men" #1-2

Poszukajmy poprzednich informacji - trzy pierwsze o tomie drugim + link do omówień pierwszego.

No to dorzucam takie jeszcze materiały o drugim:
- pisał Piotr Piskozub
- pisał Tomasz Drozdowski
- pisał Maciej Skrzypczak
- pisał "Dengar"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15074
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-13, 11:02   "Potworni bogowie, boskie potwory". Marcin Knyszyński dopiero co podrzucił - dziękujemy :-D - nowy materiał: "BBPO" #6: "Piekło na Ziemi" #1:Cytat:
"Piekło na ziemi" przynosi sporą zmianę w narracji i kreacji świata.

Cytat:
I tutaj znowu wyraźnie czuć ducha Howarda Philipsa Lovecrafta, który znowu pojawił się w świecie wykreowanym przez Mike'a Mignolę. Gargantuiczne, sięgające chmur istoty stają się niemal bóstwami, pozostając jednocześnie w pełni materialnymi, namacalnymi potworami. Z czym mamy tutaj do czynienia? Z potwornymi bogami czy boskimi potworami? A czy ma to w ogóle znaczenie?

Cytat:
Guy Davis był znakomitym rysownikiem, jego charakterystyczna kreska tak naprawdę utworzyła i utrwaliła wygląd bohaterów w wyobraźni fanów. Ale Crook też doskonale wie, o co chodzi w świecie Mignoli - "czuje klimat" i moim zdaniem wywiązał się z zadania znakomicie.


"BBPO" #6: "Piekło na Ziemi" #1

I dwie zaległości:

- pisał Jacek Werner:

Cytat:
Była agentka Liz Sherman, rybolud Abe Sapien, Johann Kraus - obłok gazu z niemieckim akcentem -; szefowa B.B.P.O. Kate Corrigan - każda ze znanych twarzy serii otrzymuje w pierwszym tomie sążniste "pięć minut", wokół których Arcudi snuje kolejne, poważnie wstrząsające całym utworzonym światem, fabuły. Te ostatnie, abstrahując od doniosłości, wypadają w większości dobrze, płynnie i angażująco. Nie udało im się jednak uniknąć drobnego potknięcia, o którym za chwilę wspomnimy.


"BBPO" #6: "Piekło na Ziemi" #1

- pisał Tomasz Drozdowski:

Cytat:
Arcudi unika jak ognia powtarzalności telenoweli superbohaterkich. Funkcjonariusze Biura mierzą się co rusz z nowymi zagrożeniami i choć pochodzą one z podobnych źródeł, autor zawsze odnajduje element potrafiący zaskoczyć czytelnika.

Cytat:
"B.B.P.O." to niezwykle oryginalna seria, zawierająca w sobie elementy opowieści przygodowej, obyczajowej, horroru i fantastyki i styl Davisa spaja to wszystko jedną wizualną klamrą. Niezbyt realistyczną i poprawną, obfitującą za to w ciekawe szczegóły i w indywidualny sposób klimatyczną.


"BBPO" #6: "Piekło na Ziemi" #1
Pierwsze trzy wypowiedzi
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15074
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-13, 15:08   "Osobliwe czarne charaktery - najdziwniejsi wrogowie Deadpoola" - prezentuje Paweł Paweł Grzelczyk:Cytat:
Nie da się ukryć faktu, że przez wiele lat nasz ukochany najemnik ze świata Marvela podczas wykonywania swoich misji natrafiał na przeróżnych, często nietypowych adwersarzy. Pora na przybliżenie sylwetek kilku z nich. W nawiasach podaję przykłady komiksów, w których możecie spotkać danego antagonistę.


:-D

"Osobliwe czarne charaktery - najdziwniejsi wrogowie Deadpoola"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15074
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-14, 08:51   

A już w najbliższą środę w Katowicach "Komiksowe Za-dymki. Komiksowy klub dyskusyjny":Cytat:
Organizatorzy "Śląskiej Akademii Komiksu" zapraszają na "Komiksowe Za-dymki" czyli pierwsze spotkanie komiksowego klubu dyskusyjnego.

Na pierwszy ogień podrzucamy pakiet młodego komiksu polskiego.
Dla naszych gości proponujemy wybór jednego tytułu spośród następujących komiksów:
1. Totalnie nie nostalgia - Memuar (scen. Wanda Hagedorn, rys. Jacek Frąś),
2. Brom 1. (scen. i il. Unka Odya)
3. Ta małpa poszła do nieba (scen. i il. Gosia Kulik)

Ankieta wyboru w postach wydarzenia :)
Głosować można do wtorku 9 lipca 2019 r. do godz. 23.59

Czekamy na Was w środę 17 lipca 2019 r., o godz. 18.00.
Biblioteka Śląska, Strefa Otwarta, plac Rady Europy 1, Katowice
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-10-17, 08:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Forum KGB

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 12