Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Głos Kultury - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-04, 11:39   

"Pusta skorupa" - Patryk Wolski tak nam przedstawia "Pijaka":Cytat:
Komiks zdaje się być jedną wielką przestrogą przed tym, co mogą z człowiekiem zrobić używki. I nie bawi się w płytkie moralizatorstwo, nie tłumaczy również postępujących zachowań bohaterów jako ich słabości, której należy współczuć. Najbardziej przerażające wydaje się stopniowe szukanie powodu do tego, żeby zaliczyć "jeszcze jednego sznapsa"; Fallada/Sommer jest na tyle zahipnotyzowany alkoholem i narkotykami, że wszędzie widzi argument ku temu, aby skoczyć na "malucha".


"Pijak"
A tak czynili to wcześniej inni.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-21, 09:57   

"Nie mam nic poza wiarą" czyli Paweł Filipczyk o "Pustym człowieku":Cytat:
Dobry scenariusz może sprawić, że przeciętne rysunki trochę zyskają w oczach czytelnika, natomiast nawet najlepsze ilustracje nie uratują kiepskiej fabuły (taki komiks chętnie się ogląda, niekoniecznie czyta). Stwierdzenie, że historia napisana przez Bunna jest słaba, byłoby drobną przesadą, ale Pusty Człowiek mógłby być lepszy. I powinien być lepszy, ponieważ pojawia się tu sporo niezłych pomysłów (począwszy od punktu wyjścia, czyli samej choroby), które są niestety przeplatane rozwiązaniami wzbudzającymi wątpliwości. Przede wszystkim zaś – i to jest największy problem tego tytułu – całość nie wzbudza większych emocji, pozostawiając odbiorcę obojętnym.


"Pusty człowiek"
Dotychczasowe wypowiedzi
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-23, 15:07   

"Perła pozszywana z kawałków" - Michał Bębenek bierze na tapet "Blankets":Cytat:
Thompsonowi udało się przedstawić wycinek swojego życia, który jest niesamowicie emocjonalną, słodko-gorzką historią; opowieścią o niezwykłej sile pierwszej miłości, która jednak nie jest w stanie przebić się przez szarą rzeczywistość i pokonać dzielących parę kilometrów. Blankets to bardzo prosta historia, której różnorakie odmiany z pewnością spotkały niejednego z nas. Prostą historię trzeba jednak umieć angażująco przedstawić – tak, aby chwytała za serce i pozwoliła nam w siebie uwierzyć. Tej trudnej sztuki udało się dokonać Thompsonowi w stu procentach.


"Blankets"
Wcześniejsze cztery wypowiedzi
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-03, 15:10   

"Przede wszystkim zdrowia, polski komiksie" - Paweł Filipczyk pisze o pierwszym tomie "Plemienia Sów":Cytat:
Niestety, Plemię Sów to nie jest szczególnie dobry komiks. Okazuje się on mniej oryginalny, niż można było się spodziewać i zarazem mniej wciągający, niż mógłby być. W fabule trudno się pogubić, ale w trakcie lektury odnosiłem wrażenie obcowania z pewnego rodzaju narracyjnym chaosem. Niby przesadnie źle pod tym względem nie jest, lecz sądzę, że dodanie kilku stron mogłoby umożliwić sprawniejsze poprowadzenie tej historii. Na szczęście Plemię Sów nie jest równocześnie dziełem ewidentnie nieudanym. Czyta się je bezboleśnie, całość ma - w ostatecznym rozrachunku - przysłowiowe ręce i nogi, a emocjonalne zakończenie oceniam na plus.


"Plemię Sów" #1
O tej historii czytamy po raz trzeci.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-10, 11:23   

"Gra wczech czasów" o pozycji "Tetris. Ludzie i gry" opowiada także Magdalena Kurek:Cytat:
Niby prosta, jednoosobowa gra logiczna, a jednak potrafiła zaabsorbować sobą na długie godziny. Powstawała w zespole Aleksjeja Pażytnowa w Akademii Nauk ZSRR w Moskwie na komputerze Elektronika 60. Inspiracją do jej powstania była układanka Pentomino.

Cytat:
Pojawiła się na rynku po raz pierwszy 6 czerwca 1984 roku w Związku Radzieckim. Wystarczyła chwila, by stała się wszechobecna, a duże firmy walczyły o prawo do jej wydawania. Dziś nikogo już nie dziwi, że stała się istotnym krokiem w rozwoju sztuki - podobnie jak nie dziwi jej obecność na wystawie w Nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Cytat:
Nie spodziewałam się, że o powstaniu gry można opowiedzieć w taki lekki, a zarazem interesujący sposób. Znałam grę Tetris, bo kto by jej nie znał. Uzależniała - z tym się zgodzę. Ale jak dotąd nie pokusiłam się, by sprawdzić, jak doszło do jej powstania. Dzięki czarno-biało-żółtym obrazkom krok po kroku poznałam zagmatwane losy jednej z najpopularniejszych gier na świecie. I mimo że mogłam wykorzystać ten czas na grę, to z przyjemnością poświęciłam go na ten pomysłowy komiks.


"Tetris. Ludzie i gry"

Zaległe wypowiedzi:
Pawła Deptucha, Joanny Wolf, Mariusza Soboty

Wywiad z autorem albumu
Aleksiej Pażytnow
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-17, 08:50   

"Co w mózgu piszczy" - a dziś Magdalena Kurek będąc dziesiątą zaprasza do zapoznania się z "Neurokomiksem":Cytat:
Wraz z bohaterem przemierzamy lasy neuronów i fantastyczną krainę zwaną Neurolandią. Ta z kolei zbudowana jest z lasu morfologicznego oraz krainy powiązań. Okalają ją ocean elektryczności, kanał farmakologiczny, królestwo eksperymentów, a także grota namiętności ze wzniesieniem, na którym znajduje się zamek Wielki Szachraj.

Cytat:
By przyswoić sobie niezbędna widzę (choć podaną w lekki sposób), potrzebni są nauczyciele. Przewodnikami po tej zagmatwanej strukturze, jaką jest mózg, zostali laureaci Nagrody Nobla tacy jak: Santiago Ramon y Cajal (neuroanatom), Camillo Golgi (włoski uczony), Sir Charles Scott Sherrington (lekarz i fizjolog), Sir Bernard Katz (elektrofizjolog), Sir Alan Lloyd Hodgkin (biochemik), sir Adrew Huxley (fizjolog i biofizyk), Eric Kandel (neurobiolog).


"Neurokomiks"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-22, 11:17   

"W każdym niemożliwym jest możliwość" - "Kłamstwo i jak to robimy" dzisiaj - tutaj poprzednio - w analizie Pawła Filipczyka:Cytat:
Dzieło Parrish pozbawione jest zaskakujących wydarzeń i niespodziewanych zwrotów akcji. To zapis rozmowy pomiędzy dwojgiem dawnych przyjaciół. Otaczające ich miejsca i ludzie stanowią najczęściej zaledwie mało istotne tło. Komiks nie posiada konkretnej puenty. Nie jest przy tym skomplikowanym filozoficznym wywodem, lecz prostą opowieścią, której siła tkwi w tym, iż zmusza ona do refleksji.

Cytat:
"Kłamstwo i jak to robimy" nie jest komiksem, który złotymi zgłoskami zapisze się w historii tego medium. Jestem pewien, że wielu osobom wyda się wręcz nudny, a ilustracje niejednego zniechęcą. Uważam jednak, że warto dać "Kłamstwu..." szansę, gdyż lektura tego tytułu to – ze względu na jego nieszablonowość – niezwykle ciekawe doświadczenie.


"Kłamstwo i jak to robimy"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-02, 10:33   

"Sztuka minimalizmu". Natalia Trzeja tak oto pisze o przedstawianym już na forum ośmiokrotnie "Tetris. Ludzie i gry":Cytat:
Tytułowa fraza sztuka minimalizmu idealnie oddaje nie tylko formę gry, ale i estetykę komiksu. Tak samo jak "Tetris", komiks nie potrzebuje (i nawet z nich nie korzysta) ogromnych, ekspresyjnych i artystycznie doskonałych ilustracji, aby chwytać za serce swoich czytelników. I tak jak w samej grze – prostota jest kluczem do jego wielkości.

Cytat:
"Tetris. Ludzie i gry" to nie tylko opowieść o narodzinach Ojca Wszystkich Gier, ale o życiu człowieka artysty, o wojnie między korporacjami usiłującymi zdobyć wyłączne prawa do gry, niekoniecznie angażując w całe przedsięwzięcie autora. To opowieść o sztuce, człowieczeństwie i grach w życiu człowieka.


"Tetris. Ludzie i gry"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-16, 05:53   

"Niewinność złożona w ofierze" - o "Krakenie" pisze Paweł Filipczyk:Cytat:
"Kraken" ma w sobie zarówno coś z dramatu obyczajowego, jak i horroru, jednakże w pierwszej kolejności jest thrillerem. Niestety, w ostatecznym rozrachunku niespecjalnie oryginalnym, gdyż poszczególne elementy, tworzące całość, pojawiały się już w mnóstwie innych opowieści. Nie każda historia musi być jednak nowatorska, a w tym konkretnym przypadku Pagani całkiem sprawnie łączy znane komponenty, co powoduje, że Kraken to wciągający komiks, który niejednego czytelnika zaskoczy swoim finałem. Jego plusem jest też kilka mocnych, robiących wrażenie scen – jak chociażby ostatni kadr, doskonale puentujący całą opowieść.


:)

"Kraken"

Słuchajcie tutaj.
A czytajcie tutaj.
I tutaj.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-04, 08:21   

"Audubon - siła marzeń" - Magdalena Kurek wypowiada się się o albumie "Audubon. Na skrzydłach świata":Cytat:
Pomysłodawcą, by powieść graficzną poświęcić Audubonowi był belgijski ilustrator Jeremie Royer. Pewnego dnia bowiem podczas słuchania radia natrafił na audycję dotyczącą ilustracji powstałych spod ręki Johna. Doszedł do wniosku, że to doskonała historia na komiks. Zaangażował Fabiena Grolleau i po dziesięciu miesiącach dzieło zostało ukończone. W tym czasie przeczytali pamiętniki ornitologiczne i przeszukali otchłanie Internetu. Opłacało się - efekt końcowy jest tego dowodem.

Cała historia to opowieść o człowieku, którego zamiłowanie, a następnie pasja, przeradza się w destrukcyjną obsesję. To cena, jaką trzeba zapłacić za to, by podążać za własnym marzeniem, pragnieniem i żyć w zgodzie z samym sobą.


"Audubon. Na skrzydłach świata"
Pisemne analizy
Materiał w audycji
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-09-19, 11:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-10, 08:50   

"Dobrzy vs. źli" - o "Reborn. Odrodzonej" pisze Paweł Filipczyk:Cytat:
Zdecydowanie najmocniejszym punktem "Reborn. Odrodzonej" jest szata graficzna. Greg Capullo – ceniony rysownik, znany chociażby z pracy przy "Batmanach" – pokazuje tu pełnię swoich możliwości. Charakterystyczna, ostra kreska, dbałość o szczegóły, biegłość w tworzeniu dynamicznych scen, kreatywność i pomysłowość. To wszystko sprawia, że ilustracje cieszą oko, a niektóre z nich to wręcz małe arcydzieła komiksowej sztuki.

Cytat:
Mniej ciepłych słów należy się natomiast odpowiedzialnemu za scenariusz Millarowi.

Cytat:
Szkot stawia na akcję i nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że kompletnie brak tu emocji i jakichś bardziej zaskakujących elementów. Sytuacja poprawia się na szczęście w dwóch ostatnich rozdziałach, gdy jesteśmy coraz bliżej finału.


"Reborn. Odrodzona"
Cofamy się jak ktoś jest zainteresowany
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-14, 18:47   

"Dziewczyny rządzą" - "Królowe dramy" stanowiące otwarcie "Giant Days" wzięła tym razem na tapet Sylwia Sekret:Cytat:
Kilka imprez, atak grypy, atak zemsty, miłosny zawód, niespodziewane odwiedziny - w tych wszystkich wydarzeniach będziemy towarzyszyć Daisy, Esther i Susan w ich pierwszych dniach na studiach. I choć każda z nich studiuje co innego, dziewczyny zdaje się łączyć prawdziwa przyjaźń. Wspierają się, pomagają sobie nawzajem, dbają o siebie. Jedna poprzysięga zemstę za tę drugą. Prawdziwa kobieca sztama. A czytelnik ma w tym wszystkim tylko jedną rolę - po prostu dobrze się bawić.


:idea:

"Giant Days" #1: "Królowe dramy"

A tutaj jeszcze pradawny artykuł "giery:

Cytat:
Scenarzysta wykreował żywe, spontanicznie reagujące i wiarygodne bohaterki, które czytelnik z miejsca zaczyna lubić. Całość napisana jest ze swadą, lekko i zabawnie. Trochę brakuje w "jedynce" wątku przewodniego, który spajałby ze sobą poszczególne epizody. Ów brak jest szczególnie widoczny w pierwszej połowie albumu. Potem jest lepiej, bo na scenę wkracza Graham McGraw, z którym narratorka kiedyś pozostawała w bliskich relacjach, a teraz darzy go szczerą nienawiścią.


"Giant Days" #1: "Królowe dramy"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-17, 18:32   

"Takie nasze" - A w dniu dzisiejszym ta sama recenzentka pisze a zatytułowanym "Obudźcie mnie jak będzie po wszystkim" również już znanym drugim tomie tego cyklu:Cytat:
Drugi tom, "Obudźcie mnie, jak będzie po wszystkim", to jeszcze więcej tego, co otrzymaliśmy w tomie pierwszym, a więc więcej: nauki, ironii, stereotypów i przede wszystkim humoru.

Cytat:
Zabawne jest to, że gdyby spojrzeć na nie z dystansem, nie wiedząc, że się przyjaźnią, w życiu nie połączylibyśmy tych trzech totalnie różnych postaci w jedną paczkę. W paczkę, w której każda ruszy na ratunek tej drugiej - choćby nie wiem co. Ale także wyśmieje jej nową fryzurę, hobby lub... nową miłość. Takie znajomości chyba właśnie na studiach mają największą rację bytu, prawda?

Drugi tom "Giant Days" to przede wszystkim niezwykle udane dialogi, cięte riposty (tu głównie króluje — rzecz jasna — Susan), zabawne sytuacje i komiczne w skutkach decyzje dziewczyn.


:mrgreen:

"Giant days" #2: "Obudźcie mnie jak będzie po wszystkim"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-21, 11:00   

"Na wskroś dziewczyńsko". Sylwia Sekret i wypowiedź o trzecim tomie "Giant Days". Tom ten nosi tytuł "Bycie miłą nic nie kosztuje":Cytat:
Bo sercem "Giant Days" jest właśnie przyjaźń tych trzech zwariowanych dziewczyn; przyjaźń, która opiera się na tym, że każda z nich jest inna – zarówno wizualnie, jak i pod względem charakteru. Nawiązując do ich rozmowy z pierwszego tomu – pewnie, gdyby nie miały pokoi w akademiku obok siebie, nigdy by się nie zaprzyjaźniły. Bo takie relacje jak ich, tak dziwne i jednocześnie silne, biorą się głównie z przypadku.

W trzecim tomie Giant Days nie zwalnia tempa – co to, to nie. Da się jednak wyczuć minimalnie inny sposób narracji, trudno jednak powiedzieć, czy jest on gorszy.


"Giant Days" #3: "Bycie miłą nic nie kosztuje"

Wcześniejszy artykuł Dagmary Trembickiej:

Cytat:
Allison prowadzi akcję bardzo zgrabnie i nawet w momentach, zdawałoby się, abstrakcyjnych pewnie trzyma wodze fabuły. Nic nie dzieje się bez przyczyny i skutku, co Susan, Daisy i Esther odczują bardzo wyraźnie. Jednocześnie, mimo że wątek obyczajowy jest dość przyziemny i miejscami smutny, "Giant Days" nie traci tu nic ze swojej lekkości i komediowego zacięcia. Dzięki temu dydaktyzm historii jest bardzo delikatny i wyważony, ukryty w tle - przez co tym ciekawszy. Scenarzysta zręcznie przeplata powagę i absurd, sprawiając, że na nowo pokochamy opowieść o szurniętych studentkach.

Cytat:
Graficznie poziom jest równy - nie mamy tu zawirowań z twórcami, cały tom rysuje Max Sarin i widać, że doskonale czuje się w poetyce "Giant Days". Jego kreska jest ekspresyjna, momentami przypomina środkami wyrazu mangę, a czasem ciąży ku bardziej realistycznemu stylowi narracji.


"Giant Days" #3: "Bycie miłą nic nie kosztuje"
Z tą odsłoną przygód zwariowanych dziewczyn już oczywiście się spotkaliśmy

:-D
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-26, 13:25   

"Malarką być" - Magdalena Kurek pisze o "Artemizji":Cytat:
Artemizja to niesamowity życiorys malarki wszech czasów, pokazujący, że siła jest kobietą. Zbrodnia, jaką bez wątpienia jest gwałt, stanowi centrum powieści i zarazem początek nowego życia bohaterki. Poza tym książka porusza też trudny temat relacji rodzinnych i niezależności. Autorki za pomocą pięknych, barwnych grafik pokazują mechanizmy towarzyszące przemocy, solidarność kobiet, ale i samotność ofiar. Wydawałoby się, że tamte czasy to przeszłość, jednak sądzę, że przekaz w dalszym ciągu – niestety – pozostaje aktualny.


:idea:

"Artemizja"
O tej historii najbliżej było w lipcu
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 13