Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Booklips - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-22, 07:36   

"Uświadamianie czytelnika" - Artur Maszota omawia album "W głowie tłumaczy":Cytat:
Można powiedzieć, że bycie w cieniu stanowi istotę tego zawodu. Panuje przekonanie, że tłumacz ma być niewidzialny. To nie o nim mamy myśleć, oddając się lekturze, a co najwyżej o autorze książki.

Cytat:
"W głowie tłumaczy” ma formę wywiadu z tłumaczką, która opowiada odbiorcom o przekładzie literackim. Jej słów nie rejestruje jednak kamera, lecz artyści rysownicy. W końcu to nie film, lecz komiks. Cofamy się do zarania dziejów ludzkości i poznajemy początki międzyludzkiej komunikacji.

Cytat:
Mało prawdopodobne, żeby tłumacz, jak przekonuje Tomasz Pindel, obierał swoją drogę życiową, myśląc o dorobieniu się niezłych pieniędzy. I poza względami artystycznymi właśnie ta mieszanka pasji do literatury i ambicji intelektualnych oraz pragnienie dotarcia z danym dziełem do ogółu powinna sprawić, że sięgając po następną książkę, zwrócimy baczniejszą uwagę na nazwisko człowieka, który dokonał tego niezwykłego procesu przełożenia świata pisarza na nasz język ojczysty.


"W głowie tłumaczy"
To czwarta analiza tego tytułu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-25, 19:42   

"Rzeczy po Szarlocie Pawel na śmietniku":Cytat:
Nie wiadomo, ile dokładnie rzeczy trafiło do kontenera znajdującego się na rogu ulic Niegolewskiego i Felińskiego. Internauci wspominają o kliszach z Kleksem do sitodruku, notatkach, szkicach, rysunkach, przyborach malarskich. Nie brakowało również książek i komiksów z osobistej biblioteczki autorki, a także jej prywatnych dokumentów i materiałów, w tym zapisków dotyczących drzewa genealogicznego czy... przepisu na papryczki w zalewie octowej.


"Rzeczy po Szarlocie Pawel na śmietniku"

:-/

Szarlota Pawel
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-01, 06:07   

"Grzeszne i bezpruderyjne aniołki Horacia Altuny. Premiera pierwszego tomu "Voyeur"". Wypowiadają się jako drudzy Marcin Waincetel i Artur Maszota:Cytat:
Argentyński artysta potrafi bezbłędnie wykorzystać możliwości, które oferuje w opowieściach graficznych konwencja spod znaku tajemnic alkowy. Tworzone przez niego historie cechuje niemała frywolność, pomysłowe wykorzystanie do miłosnych igraszek codziennej scenografii oraz inteligentna gra z odbiorcą, który doceni zarówno sensualne piękno, jak i grę słowną czy kulturowe skojarzenia.

Cytat:
Ktoś mógłby powiedzieć, że kobiety i mężczyźni nakreśleni przez Altunę są niemalże bliźniaczo do siebie podobni pod względem fizjonomii. Artysta odwołuje się w ten sposób do wyobrażeń na temat idealnych kochanków hojnie obdarzonych przez matkę naturę. Nie popełnia jednak grzechu wtórności.


"Grzeszne i bezpruderyjne aniołki Horacia Altuny. Premiera pierwszego tomu "Voyeur""
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-03, 13:29   

"Tetris. Ludzie i gry" Boxa Browna – historia powstania najpopularniejszej gry komputerowej na świecie - to tekst [am] czyli Artura Maszoty:Cytat:
Box Brown stworzył komiksową biografię, która unika hoolywoodzkich zabiegów polegających na wycinaniu mniej istotnych postaci, łączeniu wątków fabularnych i przekłamywaniu wydarzeń w celu odpowiedniego udramatyzowania fabuły. Jak przystało na rasowego dokumentalistę, nie demonizował na siłę przebiegłych prawników i chciwych biznesmenów. Przedzierając się przez gąszcz biznesowych powiązań, stworzył spójną i czytelną opowieść, która traktuje nie tylko o Pażytnowie i Tetrisie.


"Tetris. Ludzie i gry" Boxa Browna – historia powstania najpopularniejszej gry komputerowej na świecie
Pierwsze dwie analizy + dodatkowe wiadomości
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-05, 11:40   

1. "Przypływy szczęścia, odpływy beznadziei" - Marcin Waincetel jako pierwszy wypowiada się o "Falach:Cytat:
Autorowi udało się w bardzo przemyślany sposób spleść kolejne rozdziały, które doskonale ze sobą korespondują. Zwłaszcza że motywem przewodnim komiksu jest przezwyciężanie własnych słabości, próba ujarzmienia naturalnych żywiołów i radzenie sobie z traumatycznymi przeciwnościami losu. "Fale" to niezwykła w swej wymowie historia o przemijaniu oraz woli walki. Zabarwiona subtelnym humorem i melancholią, co znajduje swój wyraz w stonowanej szacie graficznej. Minimalistyczne rysunki postaci doskonale wtapiają się w scenografię Hawajów i Kalifornii.


"Fale"

2. "Ukazał się finałowy numer "Żywych trupów"! Robert Kirkman kończy kultową serię komiksów" informują [mw,am]:Cytat:
W pewnym sensie zabicie tej serii było bardzo podobne do zabicia głównego bohatera. Dużo, dużo trudniejsze, ale takie samo uczucie. Nie chciałem tego robić. Wolałbym kontynuować opowieść, ale sama historia mówi mi, czego chce i czego wymaga. To musiało się zdarzyć. Czy tego chciałem, czy nie


"Ukazał się finałowy numer "Żywych trupów"! Robert Kirkman kończy kultową serię komiksów"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-08-25, 05:37, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-13, 08:41   

"Rodzinny kataklizm, czyli... melodia zwiastująca pewną apokalipsę" - Marcin Waincetel jest następnym, który opowiedział o "Suicie Apokaliptycznej" stanowiącej otwarcie "Umbrella Academy":Cytat:
Bo "Umbrella Academy" to zarówno słodko-gorzka historia rodzinnych traum, jak również nieprzewidywalny komiks rozrywkowy i wielobarwna mozaika złożona z popkulturowych nawiązań – do fantastyczno-naukowych magazynów groszowych z pierwszej połowy ubiegłego wieku, do twórczości Alana Moore’a, ojca "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów", wreszcie do uniwersum "X-Men". Wszak dysfunkcyjne dzieciaki Hargreevesa są obdarzone supermocami i żyją na marginesie społeczeństwa, podobnie jak mutanci z Marvela.


"Umbrella Academy" #1: "Suita Apokaliptyczna"
A tutaj jeszcze materiał w audycji.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-28, 09:25   

Kolejne dwie recenzje z tego serwisu:

1. "Wojna fantasmagorii" - zatytułowany "Czarne chmary, biały żagiel" czwarty tom "Azymutu" recenzuje będąc czwartym Mirosław Skrzydło:Cytat:
Tym, co najbardziej zachwyca w omawianym komiksie, jest pieczołowita konstrukcja rzeczywistości i jej osobliwych mieszkańców. Zadziwiająco wypada różnorodność odwiedzanych krain i światów, choćby sułtanatu Baby Musira, ponurej metropolii barona Smutku czy cudacznego Tycistanu.

Cytat:
Sam "Azymut" można uznać za mariaż czystej fantastyki, new weird, grozy, ckliwego romansidła, subtelnej erotyki, opowieści awanturniczej, steampunka oraz literatury postmodernistycznej i powieści przygodowej spod znaku Julesa Verne'a.


"Azymut" #4: "Czarne chmary, biały żagiel"

2. "Na barce francuskiego ruchu oporu" - natomiast o drugim tomie "Lotu kruka" opowiada będąc trzecim Marcin Waincetel:Cytat:
Autorowi w zmysłowy sposób udało się nakreślić miłosną relację pomiędzy Jeanne a François zapoczątkowaną w albumie pierwszym. Na jaw wychodzą teraz nieznane fakty z przeszłości włamywacza, dochodzi do emocjonalnych rozliczeń. Podróż bohaterów jest przez to podwójnie fascynująca – bo z jednej strony sygnalizowana jest groza wojny, nawet jeśli we Francji nie była ona tak dotkliwa, a z drugiej pojawia się walka na racje i poglądy, z której rodzą się pytania o zaufanie i lojalność.


"Lot kruka" #2
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-01, 12:37   

"Fenomen Michaela Chabona. Najważniejsza powieść mistrza amerykańskiej prozy już w księgarniach" - [am] omawia zatytułowaną "Niesamowite przygody Kavaliera i Claya" najnowszą książkę Michaela Chabona:Cytat:
Opowieść o przyjaźni, miłości, poświęceniu, sztuce i Nowym Jorku - trzecia książka Chabona to szalony rollercoaster skrajnych emocji, przygód i namiętności z pieczołowicie zbudowaną akcją i historią amerykańskiego komiksu w tle. Fabuła rozpoczyna się na Brooklynie w 1939 roku. Do domu Sammy'ego Claya przybywa jego kuzyn Josef Kavalier, któremu właśnie udało się uciec z okupowanej przez hitlerowców Pragi. To początek niezwykłej przyjaźni i tytułowych "niesamowitych przygód" dwóch żydowskich chłopców, którzy czerpiąc ze swoich doświadczeń, lęków i pragnień, zaczynają kreować światy superbohaterów i wspólnie przelewać je na karty komiksów.


"Fenomen Michaela Chabona. Najważniejsza powieść mistrza amerykańskiej prozy już w księgarniach"
Michael Chabon
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-14, 07:45   

"Prawdziwie dziwaczna rodzinka" - Marcin Waincetel recenzuje "Wartości rodzinne":Cytat:
"Wartości rodzinne" to niebanalnie dowcipne perypetie everymanów, ludzi niby zwyczajnych, u których dzieją się jednak rzeczy niezwyczajne.

Cytat:
Prawdziwie dziwaczna rodzinka, która boi się, że domowa impreza skończy się skandalem, a wzrusza się, gdy przebywa razem – bo to wartość sama w sobie! Tacy są Królowie. "Wartości rodzinne" stanowią ciekawe, miejscami może nieco obrazoburcze widowisko atrakcji.


"Wartości rodzinne"
Wczoraj było krótko u Andrzeja Kłopotowskiego
A tutaj po raz pierwszy
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-09-19, 06:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-07, 17:55   

"W pogoni za...?" - Z lekkim opóźnieniem - cóż - tak bywa ;) - napisana przez Marcina Waincetela recenzja recenzja komiksu "Mój nowojorski maraton":Cytat:
Autobiograficzna opowieść napisana i narysowana przez francuskiego artystę jest - w najbardziej ogólnym sensie - zapisem przygotowań do nowojorskiego maratonu, a więc jednej z największych i najważniejszych imprez tego typu na świecie.

Cytat:
"Mój nowojorski maraton" nie jest jednak pretensjonalnym, lajfstajlowym poradnikiem w formie komiksu. Nic z tych rzeczy. W historii zwizualizowanej jedynie przy pomocy czerni i bieli zawarto pełną gamę emocjonalnych barw, jeśli w taki sposób można opisać drogę, którą przeszedł Sébastien.


:!:

"Mój nowojorski maraton"
To czwarte zrecenzowanie tego albumu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-21, 07:19   

"Wywiezione w 1945 roku książki wróciły do Biblioteki Politechniki Gdańskiej":Cytat:
Czasem trzeba długich lat, żeby książki powróciły na swoje miejsce. Biblioteka Politechniki Gdańskiej otrzymała od Uniwersytetu w Bremie 15 woluminów, które zostały z niej wywiezione w styczniu 1945 roku z obawy przed zbliżającym się frontem wojennym.

Cytat:
Uniwersytet w Bremie już w 2000 roku przekazał 750 woluminów należących niegdyś do dawnych zbiorów Politechniki Gdańskiej. Otrzymany wówczas depozyt zapoczątkował powstanie Pracowni Zbiorów Zabytkowych i Starych Druków w uczelnianej bibliotece.


:idea:

"Wywiezione w 1945 roku książki wróciły do Biblioteki Politechniki Gdańskiej"

Politechnika Gdańska
Uniwersytet w Bremie
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-28, 08:10   

"Kosztowna cena wychowania przestępców" - Marcin Waincetel recenzuje zatytułowany "Tchórz/Lawless" tom pierwszy "Criminala":Cytat:
"Criminal" to umiejętne wykorzystanie gatunkowych prawideł kryminału z domieszką opowieści sensacyjnej i dramatu obyczajowego, gdzie wiarygodnie umotywowani bohaterowie potrafią zaskakiwać. Bardzo intrygująco ukazane są nie tylko postacie męskie, ale również kobiece - aktywne uczestniczki dramatycznych wydarzeń.

Cytat:
Mroczna, posępna aura, którą emanuje "Criminal", to zasługa Seana Phillipsa. Brytyjski artysta przyzwyczaił nas już do sugestywnie skomponowanych plansz z realistyczną kreską i głębokimi plamami czerni. Wydaje się, że rysownik potrafi bezbłędnie oddać intencje swojego kolegi scenarzysty.


:-D

"Criminal" #1: "Tchórz/Lawless"
Przemyśleń nam przybywa
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-10-16, 15:10   

"Graficzna adaptacja "Niezwyciężonego" Stanisława Lema już niebawem w księgarniach!":Cytat:
Wizualnie komiks zamyka się w dwóch tonacjach kolorystycznych, są to: pomarańcze z odcieniami czerwieni oraz błękity z szarością i spora ilość czerni.

Cytat:
Autor buduje sceny nie zamykając ich w regularnych kadrach co dodaje powieści dynamicznego charakteru.

Cytat:
W warstwie literackiej Mikołajczyk zastosował niemalże niezmienioną, oryginalną wersję tekstu.


:idea:

"Graficzna adaptacja "Niezwyciężonego" Stanisława Lema już niebawem w księgarniach!"
Stanisław Lem
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-10-21, 07:14   

"Georgi Gospodinow laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019":Cytat:
W sobotę 19 października we Wrocławiu już po raz czternasty wręczono Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, najważniejsze wyróżnienie przyznawane pisarzom z Europy Środkowej, których proza została wydana po polsku. W tym roku po raz pierwszy Angelusa otrzymał pisarz pochodzący z Bułgarii. Georgiego Gospodinowa jury doceniło za powieść "Fizyka smutku”, określaną bułgarskim "Sto lat samotności".


:!:

"Georgi Gospodinow laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019"

Recenzja "Fizyki smutku", którą napisał "Paweł":

Cytat:
Tu nigdy nie wiesz kiedy zaczynasz się zanurzać, nie masz pojęcia czy trajektoria którą obrałeś, jest optymalna, ani czy w ogóle dokądkolwiek cię doprowadzi. Jak w labiryncie, ciągłe mylenie tropów i interpretacji. A właśnie symbolika labiryntu ma tu znaczenie kluczowe, aczkolwiek nie jest to jedyny metaforyczny pierwiastek tej opowieści. Bohater Gospodinowa, niezależnie już czy będący w centrum czy na uboczu własnych doświadczeń, swoją nietypową relację oplata postacią Minotaura.

Cytat:
Narracja bułgarskiego pisarza jest pocięta i fragmentaryczna, ale przy tym zadziwiająco spójna. Nie ma w sobie nic z epizodyczności, cały przedstawiony konstrukt jest przemyślany i celowy. Owa fragmentaryczność oddaje w sposób przekonujący destrukcję świata emocjonalnego bohatera. Mimo postmodernistycznej formy, fraza pełna jest tradycyjnej tęsknoty, którą w przewrotny sposób podkreśla właśnie użyta forma.


:idea:

"Fizyka smutku"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-08, 12:14   

"Zapraszamy do Łodzi na 9. Targi Ciekawej Książki":Cytat:
Wszystkich pasjonatów literatury i nie tylko zapraszamy do odwiedzenia 9. Targów Ciekawej Książki, które odbędą się w terminie 22-24 listopada 2019 w hali Expo Łódź. "Tak pisać, by słowom było ciasno, a myślom przestronnie" – to tegoroczne hasło przewodnie wydarzenia.

Targi Ciekawej Książki są strefą promocji dobrej książki, wymiany myśli, poglądów i dyskusji, miejscem spotkań literackich ze znanymi autorami i ludźmi kultury. Dla miłośników dobrej literatury nie zabraknie nowości wydawniczych w promocyjnych cenach.


:!:

"Zapraszamy do Łodzi na 9. Targi Ciekawej Książki"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 12