Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gotham w Deszczu
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-27, 03:31   

A teraz trochę wcześniejsza recenzja - również napisana przez Michała Lipkę - dziękujemy :-D :

"Nowa era superbohaterów" - "WKKDC" #70 – "JSA: Złoty wiek":Cytat:
Złoty wiek nie jest może miniserią tak wielką, jak Strażnicy (arcydzieło z definicji jest czymś, czego pobić się nie da, a tym nadal pozostaje opowieść Moore’a), Miracleman czy Batman: Powrót Mrocznego Rycerza, ale jednocześnie w świetnym stylu podejmuje rzuconą przez nich rękawicę. Bierze zatem herosów, ich infantylną tradycję i najważniejsze elementy i osadza w konkretnych, bliskich czytelnikowi realiach społecznych i politycznych. Bohaterowie zostają odbrązowieni i ukazani w sposób ludzki, z pełną paletą wad. Ich pozytywne cechy nie zniknęły, zniknęła za to naiwność w ich postrzeganiu. To ludzie z krwi i kości, których lubi się i nienawidzi. Współczuje im, przejmuje nimi. Dzięki temu, nawet gdyby osadzeni zostali w nieszczególnie porażającej fabule, ratowaliby całą historię. Na szczęście Robinson nie ograniczył się tylko do tego jednego aspektu.


"WKKDC" #70 – "JSA: Złoty wiek"
Pierwsze omówienie wraz z prezentacją tytułu
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-29, 21:55   

"Liga z jajami" - "WKKDCC" #71 i 78. "Międzynarodowa Liga Sprawiedliwości", część 1 i 2 - nadesłał Michał Lipka (autor artykułu) - dziękujemy :-D :Cytat:
Międzynarodowa Liga Sprawiedliwości jest dziełem takim, jak filmy z lat 80. Zabawnym, sprytnie unikającym ograniczeń i wykorzystującym brak możliwości pobawienia się przez autorów niektórymi postaciami i wątkami jakby to była zaleta. Duża w tym zasługa komediowego tonu całości.

Cytat:
Szowinizm kontra feminizm, bohaterstwo kontra głupota. Bohaterowie nie tylko zdają sobie sprawę pozostawania w cieniu innych składów Ligii Sprawiedliwości, ale też i wydają się mieć świadomość, że są bohaterami komiksu, a nie prawdziwych wydarzeń.

Cytat:
Niezła szata graficzna też nie zawodzi. Klasyczna kreska, zabawy w stylu prezentowania za pomocą tekstu i obrazu sprzecznych rzeczy a także dynamizm całości są udane, choć kolor mógłby być lepszy.


"WKKDC" #71 i 78. "Międzynarodowa Liga Sprawiedliwości", część 1 i 2
Pierwsze omówienie + prezentacja części pierwszej
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-08-15, 05:13, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-02, 09:36   

"Oczyścić dobre imię" - analiza tytułu "WKKDCC"#73: "Green Lantern: Poszukiwany Hal Jordan" od Michała Lipki - super! :-D :Cytat:
Szybkie tempo, twardzi faceci, potężni wrogowie, seksowne kobiety odziane w stroje, które więcej pokazują niż zakrywają, spektakularne starcia, widowiskowe sekwencje... To wszystko tu jest, świetnie wykonane i wciągające. Do tego Johns bawi się greenlanternowymi motywami, puszcza oko do stałych czytelników serii, a jednocześnie dba o to, by całość była jak najbardziej przystępna dla tych, którzy nie siedzą w historii cyklu i bohatera.


Czyli fajnie ;)

"WKKDCC"#73: "Green Lantern: Poszukiwany Hal Jordan"
Vide również 12 czerwca.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-02, 14:39   Michał Chudoliński debiutuje na łamach opiniotwórczego "The Comics Journal" - najważniejszego pisma poświęconego komiksom na świecie - na początek wywiad z "Trustem" (po angielsku oczywiście):Cytat:
Michał Chudoliński: How did you begin your adventure in this medium?
Przemysław Truściński: It all started with my mother. I stayed at my grandma’s for the summer break when I was about eight or nine years old. I cried like the baby I was, so my mother gave me a comic book.


"Comics Outsider: An Interview with Przemysław Truściński"
Przemysław Truściński

:brawo:
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-03, 05:19   

Taki oto materiał zamieszczony wczoraj kilka minut przed godziną 24 :) przez Michała na swoim blogu i, co za tym idzie, na "Krainie komiksu" - dziękujemy :-D :

"Zły – Wprawka do scenariusza" - autorem wypowiedzi jest Krzysztof Sokołowski:Cytat:
Polegując – z konieczność zdrowotnej – na brzuchu z zamkniętymi oczami, wyobrażałem sobie, jak można by tego dokonać. I pewnego dnia, gdy wprost z łóżka siadłem do komputera, żeby w coś pograć (czytać nie mogłem, więc nie mogłem pracować), ku własnemu zaskoczeniu zapisałem od jednego rzutu... "pomysł na film" oddający, mam wrażenie, sprawiedliwość "Złemu" i jego autorowi. A jednocześnie uwspółcześniony do gustów dzisiejszego "konsumenta popkultury" przez oparcie go na sprawdzonej, prostej formule. I otwierający drogę kontynuacjom. Bo nieprawdą jest, co napisałem: "Henryk Nowak zrobił swoje, Henryk Nowak może odejść... i odchodzi". Nie, Henryk Nowak ma jeszcze sporo do zrobienia.


"Zły – Wprawka do scenariusza"
Leopold Tyrmand
Przykładowa recenzja "Złego" Tyrmanda
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-05, 06:57   

Dzisiaj będzie przynajmniej czterokrotnie Michał Lipka i to w dodatku przynajmniej z trzech różnych serwisów - super! :-D :

1. "Z sentymentu do dawnych czasów" - "WKKDCC"#74: "Superman i Legion Superbohaterów":Cytat:
Oczywiście widomo, że najwięcej z lektury wyniosą miłośnicy Supermana znający zarówno jego losy, jak i losy Legionu, bo Johns zawsze dość mocno gra na sentymentach i nie przestaje puszczać do nich (czytelników, nie sentymentów) oka. Ale i bez tego to świetny komiks, który czyta się szybko i przyjemnie. Tym przyjemniej, że rysunki Gary’ego Franka są naprawdę znakomite. Mają swoje minusy, podstawowym jest ten, że dzieci wyglądają tutaj, jakby cierpiały na progerię, ale jednocześnie całość jest realistyczna, szczegółowa i autentycznie wpadająca w oko. Szczególnie, że rysownik swoje prace utrzymuje mocno w klimacie filmów z Christopherem Reevem – i to do tego stopnia, że postacie mają rysy twarzy aktorów odgrywających je w filmach.


"WKKDCC"#74: "Superman i Legion Superbohaterów"
Pierwsza recenzja i prezentacja

2. Powrót do przyszłości" - "WKKDCC" #75: "Nastoletni Tytani: Przyszłość jest teraz":Cytat:
Odtworzenie sukcesu i jakości Kontraktu z góry skazane jest na porażkę, bo już w roku swego powstania tamta opowieść nie była szczególnie odkrywcza. Obroniła się poruszaniem dojrzałych, niekiedy kontrowersyjnych tematów i znakomitym balansowaniem w szarej strefie moralnej. Johns zdaje sobie z tego sprawę, dlatego chociaż w swojej opowieści zamieszcza kilka ważkich dylematów, każąc bohaterom rozważać sprawy pokoleniowego konfliktu, tak mocno odnoszącego się do historii z lat 80., serwuje nam przed wszystkim niezłą rozrywkę opartą na temacie samograju. Bo takim bez dwóch zdań są podróże w czasie i pokazywanie nowych wersji doskonale znanych nam postaci. I na tym polu Przyszłość jest teraz sprawdza się naprawdę dobrze.


"WKKDCC" #75: "Nastoletni Tytani: Przyszłość jest teraz"
Pierwsze omówienie plus prezentacja
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-25, 19:33   

"Shadow of the Bat" - pisze Łukasz Chmielewski:Cytat:
Rosnąca od 1989 roku popularność Batmana wywołana premierą filmu Tima Burtona spowodowała, że wydawnictwo DC Comics postanowiło zwiększyć liczbę tytułów z Nietoperzem w roli głównej. I tak w 1989 roku do miesięczników Detective Comics i Batman dołączyło Legends of the Dark Knight, a we wrześniu 1992 roku, trzy miesiące po premierze filmu Batman Returns, fani komiksu otrzymali pierwszy zeszyt nowej serii Batman: Shadow of the Bat. Kolejne numery ukazywały się do 2000 roku, w którym serię zamknięto. Teraz, po latach, DC Comics postanowiło zebrać całość w gustownych tradepaperback’ach. Niniejszy artykuł poświęcony jest tejże właśnie serii, gdy scenariusze na jej potrzeby tworzył Alan Grant.


"Shadow of the Bat"

Dziękujemy Michał :-D
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-06, 12:07   

Bartłomiej Łopatka recenzuje noszący tytuł "Zaręczeni" piąty tom "Batmana":Cytat:
Samo założenie, że Batman i Catwoman udają się do miejsca obłożonego międzynarodowymi sankcjami, gdzie bohaterowie nie mają wstępu, bo akurat tam uciekła zwykła obywatelka Gotham, zapowiada się słabo. Późniejsza sekwencja przebijania się tej dwójki przez sztampowych wojowników-mięso armatnie i wreszcie nielogicznie prowadzony, a momentami aż śmieszny pojedynek pań wzbudzają jedynie żal i dużą dozę rozczarowania.


"Batman" #5: Zaręczeni"
To siódma wizyta tego tomu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-11, 14:47   

"Nic dwa razy się nie zdarza?" - o "Batman: The Killing Joke" wypowiada się dr Barbara Szymczak-Maciejczyk:Cytat:
Warto zadać sobie pytanie o to, czy rzeczywiście potrzebujemy znać genezę Jokera, by jego chichot dalej wywoływał gęsią skórkę?

Cytat:
Jednak skoro już wiadomo, w jakich okolicznościach narodził się sardoniczny kawalarz (choć wersje są co najmniej dwie), to wystarczy i nie ma najmniejszego sensu powielać tej samej historii każdorazowo w nowym medium.

Cytat:
Postać Księcia Zbrodni wciąż inspiruje twórców, to jest stwierdzenie, z którym nie można się kłócić. Ponowne wcielenia antagonisty nieustannie budzą zainteresowanie czytelników i widzów na całym świecie.


Dziękujemy :-D

"Batman: The Killing Joke"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-16, 18:00   

"Batman Detective Comics" #5: "Życie w samotności" - dziś (tutaj wcześniej) - w przemyśleniach Bartłomieja Łopatki:Cytat:
Pod względem fabularnym i relacji między poszczególnymi postaciami ta odsłona "Detective Comics" wypada słabo. Tynion IV próbuje grać na emocjach czytelnika kilkoma łzawymi scenami, ale warstwa emocjonalna (powrót Tima, nowy Tim kontra stary Tim i Bruce, wszechobecny żal w ich dialogach, wątek Spoiler) zostaje zamieciona pod dywan przez irracjonalne dążenie do walki i niemal nieustanną nawalankę. Tym bardziej irytuje korzystanie z kilku ogranych klisz próbujących uzasadnić nieprzekazanie kluczowych informacji czy konflikt między postaciami.


:P

"Batman Detective Comics" #5: "Życie w samotności"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-09-25, 10:29   

"Wszyscy jesteśmy Ikarami - komiks" - gratulujemy autorom pomysłu i wykonania :-D :Scenariusz: Michał Chudoliński
Ilustracje: Łukasz Jagielski
Redakcja: Krzysztof Kietzman

Cytat:
Z okazji 80-lecia postaci Mrocznego Rycerza chciałem przypomnieć, na czym polega moc tej postaci. Zwłaszcza teraz, kiedy coraz częściej jego przygody łączą się z konwencjami science-fiction, fantasy, w których przeistacza się z Bat-Boga, co często daje efekt odwrotny od zamierzonego.


Michał Chudoliński

Cytat:
Zależało mi, by jak najlepiej opowiedzieć historię rysunkami, a przy tym pokazać Mrocznego Rycerza moimi oczami, odnaleźć się w Gotham City, jego ulicach, zakamarkach i ślepych zaułkach.

Cytat:
Ale przede wszystkim, zwyczajnie, nie chciałem tego spieprzyć!


Łukasz Jagielski

Artykuł
Komiks
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-01-06, 16:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-10-26, 02:47   

Także Michał Chudoliński napisał o "Jokerze" - poczytajmy zatem co ma nam do powiedzenia :-D :Cytat:
Nie owijając w bawełnę, film nie przypadł mi do gustu. Jest przytłaczający, smutny. Obniża nastrój, sprawił, że wyszedłem z kina rozdygotany. Z jednej strony rozumiem zamysł Phillipsa, chcącego poprzez postać Jokera dojść do jądra ciemności, w którym obecnie się znajdujemy.

Cytat:
Satyry wobec mediów, polityków, a zwłaszcza prawicowców i konserwatystów jest tutaj co nie miara, zwłaszcza wobec Donalda Trumpa. Krytyka mediów wyjęta wprost z opus magnum Franka Millera jest nadal zasadna. Ba, jest nawet gorzej niż w 1986 roku, ponieważ fałsz zlewa się z prawdą niczym zanieczyszczenia w oceanie. Niemniej twórcy "Jokera” nie są sprawiedliwi wobec rzeczywistości. Starają się ukazać nieefektywność demokracji, szwankowanie systemu, kiedy jest na odwrót.

Cytat:
Wydźwięk "Jokera" brzmi niczym wołanie na puszczy. Szanuj bliźniego jak siebie samego? Intencje dobre, ale realizacja niekonsekwentna, stronnicza. Pewnie się tym narażę wielu czytelnikom i odbiorcom, ale nie wyszedłem z kina ubogacony po tym filmie. Zostałem za to przygnieciony ciężarem opowiadanej historii.


"Joker"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-15, 12:01   

"WKKDCC" #76: "Batman: Dynastia Mrocznego Rycerza" - wypowiada się jako trzeci Michał Lipka :-D :Cytat:
"Dynastia Mrocznego Rycerza" to komiks bardzo nierówny. Nie fabularnie, bo wszystkie trzy rozdziały opowieść ("Mroczna przeszłość", "Mroczna teraźniejszość" i "Mroczna przyszłość") są po prostu świetnie napisane, ale graficznie.

Cytat:
Tak czy inaczej, jako całość album ten ogląda się nieźle, za to czyta już naprawdę świetnie. Mike W. Barr serwuje nam tu bowiem przemyślaną zabawę motywami i schematami mitologii Mrocznego Rycerza rozciągniętą na dwanaście stuleci.

Cytat:
To dobra pozycja na 80. urodziny Człowieka Nietoperza.


:)

"WKKDCC" #76: "Batman: Dynastia Mrocznego Rycerza"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-20, 14:33   

Michał Lipka i "Krisis in the krimson kryptonite" - ale fajnie :-D :Cytat:
Oczywiście musicie liczyć się z tym, że cokolwiek tu zobaczycie, było zarówno wcześniej, jak i później. Także lepiej wykonane. Z tym, że waga pewnego wydarzenia przedstawionego na łamach tego albumu jest tak znacząca, że po dziś dzień jest on uważany za rzecz kultową. Jakie to wydarzenie, zdradzać nie będę, kto nie wie, nich dowie się sam, całej reszcie zaś przypominać nie muszę. Plusem jest też samo wykonanie. Powaga, z jaką autorzy podchodzą do całości, mimo pojawienia się postaci tak komicznej, jak Mr. Mxyzptlk, ma swój urok, a świetna szata graficzna - połączenie realizmu i udanego, stonowanego koloru (gościnnie pojawia się tu nawet John Byrne) - dobrze to wszystko uzupełnia.


:)

"Krisis in the krimson kryptonite"

A poniżej napisana przez Dawid Scheibe recenzja polskiego wydania:Cytat:
Oczywiście część osób może się przyczepić, że to kolejny komiks w tej kolekcji zdominowany niepotrzebnie przez Supermana, albo że znów mamy do czynienia z dublem. Mnie natomiast cieszy fakt, że właśnie ten konkretny rozdział przygód Ostatniego Syna Planety Krypton doczekał się u nas ponownego wydania. Po pierwsze dla tego, iż jest to kawał wciągającej, inteligentnie napisanej i przystępnie narysowanej lektury. Po drugie dlatego, że wreszcie można posiadać całość w postaci jednego zbioru w twardej oprawie, co prezentuje się znacznie lepiej, niż kilka nadszarpniętych zębem czasu zeszytów na słabej jakości papierze.


:)

"WKKDC" #79: "Superman: Kryzys Szkarłatnego Kryptonitu"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-22, 15:32   

"WKKDCC" #80: "Hawkman: Wieczny Lot" - również od Michała Lipki - dzięki :-D :Cytat:
Co można powiedzieć o tym albumie, jak nie to, że to po prostu stricte rozrywkowa opowieść dla młodzieży? Nieszczególnie odkrywcza, tym bardziej niezaskakująca, ale naprawdę przyzwoicie wykonana. Najbardziej warta uwagi ze względu na fakt, że to pierwszy komiks o Hawkmanie wydany w naszym kraju, ale przecież też i Johns to scenarzysta, który nie zawodzi.

Cytat:
Śledztwo, tajemnice przeszłości, przygody dziejące się w rożnych epokach, wreszcie konkretna akcja i bohaterowie, którzy już nie pałają do siebie zbyt wielką sympatią – wszystko to składa się na komiks przypominający nieco filmy z tzw. "Kina Nowej Przygody".


;)

"WKKDCC" #80: "Hawkman: Wieczny Lot"
Pierwsza wypowiedź plus prezentacja
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 14