Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wielkie Archiwum Komiksu
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-02, 18:53   

"Kosowo. Wyjście z mroku" - dopiero co otrzymana od autora materiału czyli od "Mamonia" - dziękujemy - recenzja "Powrotu do Kosowa":Cytat:
"Powrót do Kosowa" pokazuje bezsens walk, jakie toczyły się na Bałkanach. Pokazuje spaloną ziemię, gdzie bezpańskie psy w wyludnionych wsiach nie mają już czego pilnować, sąsiedzi nie chcą na siebie patrzeć, zaś wiara w pomoc Zachodu z każdym miesiącem coraz bardziej topnieje. Jest komiksem pokazującym jak różne znaczenia mogą mieć podstawowe słowa: mundur, język, wina, tabu, twarz, propaganda, granica, represja... Wreszcie to kolejny głos mówiącym o bezsensie "oblężenia Sarajewa, masakry w Srebrenicy czy barbarzyństwa w Vukovarze". O grozie, która – cytując tekst z jednego z kadrów - spowszedniała.


"Powrót do Kosowa"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
Kosowo
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-09-04, 06:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-05, 06:54   

I mamy trzeci artykuł na temat tytułu "Tetris. Ludzie i gry". Autorem tego jest Dariusz Cybulski:Cytat:
Niniejszy komiks przyciąga czytelnika i jeszcze bardziej wciąga w swoją narracją, a gdy zaczniesz go czytać, to nie będziesz mogła/mógł się oderwać od niego!

Cytat:
Jest to opowieść osnuta na faktach historycznych i zbudowana w dość linearny sposób.
Na samym początku, nim poznasz historie stworzenia i dystrybucji gry, walki o prawa autorskie, to zaznajomisz się z faktami dotyczącymi samego powstania struktury gier i hazardu, już od czasów starożytnych.


:-D

"Tetris. Ludzie i gry"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-06, 11:54   

A dzisiaj co od nich? Ciekawi? Bo ja bardzo :mrgreen:

"Audubon w krainie ptaków" czyli "Audubon. Na skrzydłach świata" - nadesłał "Mamoń" - uśmiechy dla Niego :-D :Cytat:
Ptaki w komiksie są wszechobecne. Nawet kiedy bohater prowadzi dyskusje z napotkanymi ludźmi, w tle dzieje się ptasie życie. Ptaki przelatują, polują, gniazdują... Po prostu są, tworząc klimat historii. A sam komiks jest doskonale skrojonym portretem rzemieślnika, ale i artysty. Rzemieślnika, który ze strzelbą wyszukuje swych kolejnych ofiar. Ptaków, które preparuje a następnie przygotowuje do - tak to można określić - życia wiecznego.


"Audubon. Na skrzydłach świata"
Jak dotąd trzykrotnie czytaliśmy o tej fascynującej historii.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-07, 19:30   

Na dobranoc w dniu dzisiejszym następny materiał od "Mamonia" - o tytule "Sylwetki i cienie" - dzięki piękne :-D :Cytat:
Rzecznik napisał, że skończywszy prace nad komiksem udał się do Instytutu Pamięci Narodowej, by obejrzeć teczkę dziadka. Jakież było jego zaskoczenie, gdy okazało się, że jest właściwie pusta. Czyżby koledzy dziadka zadbali o zatuszowanie jego przeszłości? Czyżby miał na sumieniu więcej, niż przekazał synom?

Cytat:
Album Rzecznika jest małym dziełem sztuki. Cały komiks pod względem formalnym jest formalnym eksperymentem. Rysunki przeplatają się z odbitkami zdjęć, skany dokumentów z reprodukcjami książeczek z czasów PRL a także fotografiami odznaczeń, jakie Gustaw Rzecznik skompletował w swoim życiu.


"Sylwetki i cienie"
Artykuł Marcina Kamińskiego wraz z uzupełniającymi materiałami
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-10, 04:19   

"Mamoń" jako pierwszy zrecenzował "Morze Aralskie" - podziękowania dla Niego :-D :Cytat:
Na pierwszy rzut oka cóż może łączyć morze Aralskie z łososiami, bykiem zamieszkujący na dachu kamienicy czy nieboszczykami ubieranymi do trumny w stare ubrania? Niewiele. Wszystkie nowelki mają jednak coś, co można określić wspólnym mianownikiem. Jest nim przemijanie. Przemija morze Aralskie, przemijają naturalne hodowle łososi, przenika nasze życie... Dla trzech z nowelek - "Morze Aralskie", "Byk na dachu" oraz "Zapomniana sztuka pływania w górę rzeki" jest nim także bezrefleksyjne podchodzenie do problemów ochrony środowiska. Najlepszym przykładem do czego prowadzi zbyt ekspansywna polityka wykorzystywania natury jest tytułowe "Morze Aralskie", ze swoimi "szkieletami" statków, zastygłymi w piaszczystej pustyni...


"Morze Aralskie"
Szczegółowe informacje, opis oraz przykładowe plansze
A tutaj o wspomnianej w tekście artykułu książce "Może (morze) wróci".
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-12, 03:35   

Na powitanie środka tygodnia artykuły nadesłane - najpierw od "Mamonia" - dzięki :-D :

"Futura Nostalgia" #3:Cytat:
Twórca trochę postraszy, trochę rozśmieszy... Powoli, kadr po kadrze, plansza po planszy, snuje swą straszną bajkę dla dorosłego czytelnika. Ale w trzecim tomie znów nie zdradza zbyt wiele. Dowiadujemy się raptem, że naszą bohaterkę czeka jeszcze trochę wysiłku, by dotrzeć do zagubionych przyjaciół. I zostajemy z niedosytem. Fabularnym. Bo pod względem graficznym Sandoval nie schodzi poniżej poziomu.


"Futura Nostalgia" #3Od razu artykuł Julity Pasikowskiej:

Cytat:
Wystarczy spojrzeć na okładkę "Futury Nostalgii. Część 2" i "Futury Nostalgii. Część 3", żeby zobaczyć jak główna bohaterka z przerażonej dziewczynki, zmienia się w coraz bardziej świadomą kobietę.
Tony Sandoval po raz kolejny zaskakuje opowieścią z pogranicza snu, wyobraźni i... koszmaru.

Cytat:
"Futura Nostalgia. Część 3" to kolejna dawka nieograniczonej niczym wyobraźni autora, elementów grozy splatanych z dziecięcą niewinnością, tęsknotą, walką o przetrwanie i magią otaczającego świata. To po prostu kalejdoskop różnych elementów, które razem tworzą coś niezwykłego.


"Futura Nostalgia" #3
Informacje, opis i przykładowe grafiki
Poszukajmy wiadomości o poprzednich częściach - może się uda ;)
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-17, 09:27   

"Z komiksem wśród zwierząt". A w dniu dzisiejszym "Mamoń" nadesłał omówienie "Baboon!" :) :Cytat:
W liczącym ponad 100 plansz komiksie nie pada ani jedno słowo. By pokazać emocje, Pau wykorzystuje gesty zwierząt, ich miny, ruch. Dzięki zastosowaniu cartoonowej stylistyki - wziętej z filmów animowanych - może je przerysować tak, by odbiorca nie miał problemów ze zrozumieniem co akurat autor chce przekazać.

Cytat:
Z jednej strony to dobrze wymyślona przygodówka. Z drugiej mądry komiks mówiący o emocjach, o odkrywaniu swej prawdziwej tożsamości i dążeniu do spełniania własnych potrzeb.


:brawo:

"Baboon!"
Artykuł Przemka Pawełka
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-17, 16:46   

Natomiast Dariusz Cybulski omawia tytuł "Audubon. Na skrzydłach świata":Cytat:
Dzięki niniejszemu komiksowi możemy odrobię poznać świat Johna Jamesa Audubona! Scenarzysta oraz rysownik spisali się na medal, jeden znakomicie rozpisał, a drugi rozrysował poszczególne wątki z historii. Poprowadzili to wszystko płynnie, niespiesznie, zaś postacie są nacechowane charakterkiem. A nie dość tego wprowadzili w narrację kilka fajnych, nowatorskich pomysłów. Jednym z nich jest niepowtarzany efekt z retrospekcjami, które przedstawiane są w formie mar sennych, lub w formie szamańskich snów i halucynacji, które mają w sobie coś z mistycyzmu.


"Audubon. Na skrzydłach świata"
Pod tekstem Dariusza znajduje się artykuł "Mamonia" nadesłany przez Niego wcześniej a pod tym linkiem wszystko po kolei.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-19, 04:31   

"Mamoń" wczoraj nadesłał artykuł o integralu "Nie przebaczaj" - dziękujemy :-D :Cytat:
Fabuła komiksu stworzona przez Kubę Ryszkiewicza dzieje się w międzywojniu, gdzieś na tzw. kresach wschodnich. Takie osadzenie akcji pozwala mu na dorzucenie do kotła ludowych wierzeń a także stereotypów, które przewijają się i dziś przez polsko-ukraińskie relacje.

Cytat:
Wydawca reklamując komiks mówi o inspiracjach filmami Quentina Tarantino czy też westernami jak "The Unforgiven". Filmowo dorzuciłbym jeszcze jeden tytuł - to "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. Komiksowo - cykl "Sambre". Chyba nieźle, jak na polską, komiksową produkcję niezależną?


Od razu późniejszy artykuł "WKP:

Cytat:
Po okładce i tytule trudno spodziewać się, o czym właściwie traktuje ten komiks

Cytat:
Odkrywczość nie jest więc najmocniejszą stroną tego albumu, jednak to całkiem nieźle wykonana opowieść, którą czyta się szybko i bez znudzenia.

Cytat:
"W powojennym państwie polskim dominują nieszczęście, duma i strach". Tak o okresie międzywojnia w naszym kraju pisał magazyn Life w swoim reportażu. I o tym, w jak najbardziej dosadny sposób, przekonują się bohaterowie niniejszej opowieści.


"Nie przebaczaj" - integral

Przypomnijmy sobie recenzje poszczególnych tomów wchodzących w skład wydania zbiorczego:

- o pierwszym pisał na przykład Tomasz Miecznikowski:

Cytat:
Niestety, nie do końca wszystko w tej historii gra tak, jak powinno. Trochę wytrąca z rytmu przerysowany, pojawiający się znikąd czarny charakter i użycie pełnej gamy, na dodatek zrusyfikowanych wulgaryzmów, choć akurat te zabiegi zdają się być z pełną świadomością zastosowane przez scenarzystę. W efekcie precyzyjnie zbudowany nastrój rodzinnej sielanki zostaje rozbity mocnym, kontrastującym elementem.


"Nie przebaczaj" #1

- o drugim wypowiadał się między innymi Przemysław Pawełek:

Cytat:
Drugi akt to okazja do podniesienia skali dramatyzmu, wprowadzenia przynajmniej na chwilę antagonisty, czy zaognienia eskalacji konfliktu, który będzie miał swoje ujście w Wielkim Finale. Tu znowu nie mogłem powstrzymać się przed skojarzeniami z Gwiezdnymi Wojnami, gdzie właśnie środkowa część starej trylogii dzięki podkręceniu napięcia i paru zabiegom fabularnym zapisała się jako ulubiony epizod fanów.


"Nie przebaczaj" #2

- a o trzecim Jarosław Drożdżewski:

Cytat:
Siła tego komiksu tkwi w mojej opinii głównie w trzech elementach. Po pierwsze są to dobrze napisane i wykreowane postaci.

Cytat:
Druga z rzeczy, którą zapisać należy na plus to bardzo mroczny, brutalny i bezwzględny klimat historii. Od samego początku Ryszkiewicz narzucił w nim sporą dawkę przemocy i zła w czystej postaci i tak samo trylogię tę kończy.

Cytat:
I ostatni (aczkolwiek nie najmniej ważny) z elementów wartych podkreślenia to rysunki autorstwa Marianny Strychowskiej.


"Nie przebaczaj" #3
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-10-19, 10:34, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-19, 16:25   

"Bajka o Bajce". A teraz od tego samego recenzenta artykuł o zatytułowanym "Opowieść gołębia" czwartym tomie "Bajki na końcu świata" - znakomicie :-D :Cytat:
Dzieciaki pokochały Wiktorię i Bajkę.

Cytat:
I to właśnie dzieciaki najlepiej polecają tę serię swoim rówieśnikom. A "Bajka na końcu świata" to postapo dla młodego czytelnika.

Cytat:
Marcin Podolec – po kilku świetnie przyjętych komiksowych reportażach – w "Bajce na końcu świata" spróbował zainteresować komiksem inną grupę czytelników. Był to zabieg odważny, a jednocześnie ryzykowny. Patrząc jednak na efekt opłacało się spróbować.


"Bajka na końcu świata" #4: "Opowieść gołębia"

To pierwszy artykuł o tym tomie - sprawdzę więc czy uda mi się odnaleźć o poprzednich ;) :

Tutaj są o trzecim, tutaj są o drugim a tutaj o pierwszym.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-23, 11:26   

"Mamoń" właśnie podrzucił - bardzo się cieszymy :-D - swój artykuł o pierwszym tomie "Przygód wielkiego wezyra Iznoguda":Cytat:
Kim jest Iznogud? To mały, wredny i wkurzający typek, który w swym życiu ma tylko jeden cel. To wielki wezyr, który zrobi wszystko, by zostać kalifem w miejsce kalifa.

Cytat:
Jak się pozbyć kalifa? Metody są różne. Na dżina, na śnieg, na wycieczkę, na wyprawę łodzią, na magiczny napój, na... Wymieniać można długo. Każda z prób jest komedią omyłek, wpadek i źródłem mnóstwa nieporozumień. W roli głównej ofiary oczywiście nasz dzielny Iznogud (tak, tak; jego imię wzięło się od "is no good").

Cytat:
W rolach drugoplanowych cała masa barwnych postaci o oryginalnych imionach, dopasowanych do funkcji, jakie spełniają na planszach. Tu ogromny ukłon w stronę tłumacza.

Cytat:
Wydanie w grubych albumach, zbierających po kilka tomików serii, jest drugą próbą wprowadzenia "Iznoguda" na nasz rynek. Pierwsza miała miejsce blisko dwie dekady temu i zakończyła się na sześciu komiksach. Jak będzie teraz? Wiadomo, że ciąg dalszy nastąpi serii.


"Przygody wielkiego wezyra Iznoguda" #1
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe grafiki
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-24, 10:50   

Od "Mamonia" również i dzisiaj coś nowego - podziękowania :-D :

"Listopad":Cytat:
Historia - choć ma konkretnych bohaterów - jest tak naprawdę historią uniwersalną. Składa się z krótkich migawek z życia. Krótkich scen, które powoli prowadzą do rozpadu. Scen okraszonych muzyką i fragmentami z filmów. Scen będących impresjami na temat nieudanego życia. Życia, na które - częstokroć - sami się skazujemy nie potrafiąc uczynić kroku, by pójść wreszcie gdzieś do przodu...


"Listopad"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-27, 13:50   

Minęły trzy dni i następna przesyłka - dzięki :-D :

"Nieustanne tango" - "Corto Maltese" #10: "Tango":Cytat:
Powoli zbliżamy się do końca naszej przygody z najsłynniejszym bohaterem wykreowanym przez Hugona Pratta.

Cytat:
Nie jest to wszak pierwsza wizyta Corto Maltese w Argentynie.

Cytat:
Tradycyjnie już Corto Maltese w dużej mierze rozgrywa się w dymkach.

Cytat:
W odcinku "Tango" jest jednak też miejsce an kilka pościgów, kilka ucieczek oraz liczne morderstwa oponentów...


"Corto Maltese" #10: 'Tango"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-29, 12:39   

I dzisiaj także - "Batman. Mroczny książę z bajki" - nadesłał oczywiście "Mamoń" - autor omówienia, któremu pięknie dziękujemy :-D :Cytat:
Marini we wstępie pisze, że chciał stworzyć historię kryminalną w stylu noir. I rzeczywiście. Wyszedł mu pulpowy kryminał, gdzie – prócz kalek znanych z Batmana – pojawiają się nawiązania znane z kultury.

Cytat:
Batman w wersji Mariniego jest namalowany. Na planszach nie brakuje dużych kadrów, pełnych szczegółów. Marini często kreską kreuje na nich jedynie postaci, pozwalając, by farbki dopełniły reszty.

Cytat:
Marini sprawnie wszedł świat trykotów. Wiadomo, że nie zostanie w nim na dłużej. Dlatego ten jeden album powinien znaleźć się na półkach nie fanów tylko Batmana, ale także miłośników dobrego komiksu europejskiego.


"Batman. Mroczny książę z bajki"
Poprzednie dwie recenzje
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-07-23, 08:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-30, 05:06   

"Mamoń" i omówienie zatytułowanego "Jestem z ciebie dumny" czwartego tomu "Ireny" - super kolego!:Cytat:
Dziś to już dorosła kobieta, której towarzyszy kilkuletnia córeczka. Również dwutorowo napisany jest scenariusz najnowszego tomu serii. Narratorką tragicznej historii nadal jest Irena Sendlerowa. Mała Yefefiya wprowadza do niej kilka wątków humorystycznych.

Cytat:
Irena musi zmierzyć się ze śmiercią matki. By nie zostać zdemaskowaną, nie może nawet pojawić się na jej pogrzebie.

Cytat:
Komiks o Irenie Sendlerowej nikogo nie powinien dziwić. Jej historia pasuje do wszelakich form sztuki. Wciąż zaskakujący jest za to fakt, że uczynili to nie twórcy z Polski czy z Izraela, ale cały zespół francusko-niemieckich twórców.


"Irena" #4: "Jestem z ciebie dumny"

Artykuł Julity Pasikowskiej:

Cytat:
Komiksy opowiadają historię w chronologicznym porządku, z często zdarzającymi się retrospekcjami lub wtrąceniami. Wszystkie książki układają się w jedną całość, dając razem całkowity obraz bohaterskich czynów Ireny oraz osób, których spotkała na swojej drodze, wojny, cierpienia i nadziei.

Cytat:
Twórcom komiksu udało się pokazać, jak skomplikowany był proces dostarczania pożywienia, lekarstw czy dokumentów i w jakim zaawansowanym stopniu działała konspiracja. Irena miała wokół siebie ludzi na których mogła polegać.


"Irena" #4: "Jestem z ciebie dumny"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe grafiki
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 12