Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Paradoks
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15504
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-13, 06:32   

A co na początek nowego tygodnia? A to:

"Transmetropolitan" #4. Pisze Marcin Waincetel - podziękowania :-D :Cytat:
Jest w tej opowieści czarny, smolisty wręcz humor, który charakteryzuje społeczną satyrę, którą bez wątpienia jest wspólne dzieło Ellisa i Robertsona. Mroczny, bo pesymistyczny w gruncie rzeczy świat jutra… paradoksalnie zachwyca. Fascynuje. Narkotyczną aurą, stechnicyzowanym życiem, upadkiem wartości i obyczajów. Dekadencki urok prowokuje też do pytań związanych z naszym systemem etycznym. W tym właśnie, między innymi, zawiera się wielkość serii.


"Transmetropolitan" #4
Wczoraj także czytaliśmy o tej części.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15504
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-14, 05:20   

Dzisiejszy trochę mokry (przynajmniej u mnie ;) ) dzień rozpoczynamy od kolejnego materiału nadesłanego przez redakcję tego serwisu. Jarosław Drożdżewski recenzuje "K" - dzięki :-D :Cytat:
Historia ta nieco zawodzi, jeśli chodzi o oddanie wspinaczkowych realiów i tego, jak wyglądają akcje górskie w tym również te ratunkowe. Choćby przykład Elisabeth Revol i Tomka Mackiewicza pokazał, jak trudno sztuką jest ratowanie tych, którzy z jakichś powodów sami zejść nie potrafią. W japońskim komiksie wszystko wydaje się takie proste i bezproblemowe, kształtując nie do końca prawdziwy obraz, który może wypaczyć u czytelników pojęcie himalaizmu.


"K"

Trochę wcześniejszy artykuł "Frosztiego":

Cytat:
Scenariusz jest tutaj małym dziełem sztuki, tyle wyraźnych i silnych emocji wydobytych z pozoru błahej opowieści, nie spotka się zbyt często. Tōsaki Shirō (autor scenariusza) po mistrzowsku lawiruje pomiędzy obrazem alpinistów, jaki widzimy w mediach a ich prawdziwą naturą.

Cytat:
Świetne projekty postaci, twarze wyrażające masę różnych emocji, dbałość o najdrobniejszy detal alpinistycznego sprzętu. Do tego dochodzą genialne rysunki gór/teł oraz zastosowanie wyrazistych konturów przeplatających się z delikatną kreską i zabawa światłocieniem. Jednym słowem REWELACJA.


"K"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15504
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-16, 06:21   

1. Marcin Andrys recenzuje tom siódmy wydania zbiorczego "Largo Wincha":Cytat:
Znamy to aż nazbyt dobrze, ale mimo pewnej powtarzalności, świat biznesu kreowany przez twórcę Thorgala jest na tyle interesujący i pojemny, że kolejne perypetie Largo czyta się z niekłamaną radością i sporą atencją.

Główna w tym zasługa autora, który skrupulatnie buduje intrygę, dopracowuje każdy jej element, a udział Largo nasącza jak zwykle dynamiczną i sensacyjną akcją.


"Largo Winch" #7

2. "Star Wars Komiks" 2/2019: "Doctor Aphra: Gigantyczny zysk" omawia Jedi Nadiru Radena:Cytat:
Drugi tom "Doktor Aphry" (a trzecia historia z nią w roli głównej, licząc "Cytadelę grozy") pokazuje, że seria zmierza w dobrym kierunku. Może nie rysunkowo – i to się nie zmieni, dopóki Kev Walker jest na stanowisku głównego artysty – za to fabularnie, dialogowo i pod względem tzw. światotworzenia.


"Star Wars Komiks" 2/2019: "Doctor Aphra: Gigantyczny zysk"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15504
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-19, 15:04   

Minęły raptem trzy dni i kolejnych pięć materiałów od "Paradoksu" :

1. "Potężna Thor" #1: "Grzmiąca krew” - wypowiada się Przemysław Mazur:Cytat:
To, co z miejsca zwraca uwagę w trakcie zapoznawania się z tą propozycją wydawniczą to jej ilustracje powstałe za sprawą znanego już polskim czytelnikom Russella Dautermana. Są one skrupulatne, detaliczne i pełne buzującej witalności. W jego pracach nie ma miejsca na przysłowiową łatwiznę.

Cytat:
Tym lepiej się złożyło, bo w tego typu tony "uderza" również scenarzysta tej realizacji. Pomimo okazjonalnie słabszych momentów ("Thor Gromowładny: Boża bomba") łatwo dało się zauważyć, że tworzenie perypetii "Czempiona Asgardu" (bez względu na to, czy był to "pan" czy "pani" Thor) przychodzi rzeczonemu nader łatwo, a przy tym sprawia mu niemało zawodowej frajdy.


"Potężna Thor" #1: "Grzmiąca krew”
Poprzednie wypowiedzi

2. "Amazing Spider-Man. Globalna sieć" #2: "Mroczne królestwo" - analizuje Marcin Andrys:Cytat:
Po słabym starcie Slott zaczyna się rozkręcać. Widać, że prywatne życie Petera będzie odgrywało marginalną rolę, a autorzy skupią się na jego międzynarodowej misji ratowania świata z rąk przeróżnych szumowin oraz zmagania się z licznymi problemami wewnątrz Parker Industries. Fani staroświeckiego Pająka nie mają tu za bardzo czego szukać, natomiast miłośnicy dynamicznych fabuł i zaawansowanych technologicznie zabawek zapewne rzucą cieplejszym okiem na dokonania Slotta i spółki.


"Amazing Spider-Man. Globalna sieć" #2: "Mroczne królestwo"
To trzeci tekst o tym tomie.

3. "Neonomicon" - pisze Paweł Ciołkiewicz:Cytat:
O najnowszym, wydanym po polsku komiksie Alana Moore’a można powiedzieć dwie rzeczy. Po pierwsze, stanowi on erudycyjną interpretację twórczości Lovecrafta, która na pewno dostarczy wszystkim miłośnikom jego prozy wielu okazji do tropienia rozmaitych nawiązań i odniesień do jego twórczości. Po drugie zaś, w ujęciu Maga z Northampton horror wykreowany przez Samotnika z Providence zyskuje zupełnie nowe, zaskakująco dosłowne oblicze.


"Neonomicon"

4. "Biblia w komiksie. Opowieść o Bogu i wielkich bohaterach" - po raz drugi Przemysław Mazur:Cytat:
W sposobie prowadzenia opowieści Emmerson posłużyła się sprawdzoną metodą wszechwiedzącego narratora. Nie zabrakło ponadto licznych cytatów i odniesień do pierwowzoru literackiego, co samo w sobie jest istotną wartością dodaną tej publikacji. Z kolei formuła plastycznego ujęcia tematu sprowadza się do ujmowania świata przedstawionego według prawideł stylistyki realistycznej.


"Biblia w komiksie. Opowieść o Bogu i wielkich bohaterach"

5. "Majowe nowości Ongrysa":Cytat:
Prezentujemy szczegóły dotyczące majowych publikacji Ongrysa. "Sędzia Dredd: Kompletne akta 2" oraz "Władcy Chmielu - wydanie zbiorcze" tom 1 to wydania kolekcjonerskie. "Kolorowa rzeczywistość czyli obraz PRL w polskim komiksie" oraz "Władcy Chmielu" - 1 - "Karol, 1854" to wydania zwykłe.

Premiera planowana na Festiwalu Festiwalu Komiksowa Warszawa. Do dystrybucji powinny trafić kilka dni po festiwalu.


"Majowe nowości Ongrysa"

:-D
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15504
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-20, 09:36   

Recenzja "Delty'" od autora materiału czyli Marcina Chudoby - bardzo dziękujemy :-D :Cytat:
Całość utrzymana jest w klimacie rodem z przygodowo-komediowych seriali animowanych, w wyniku czego zabrakło tu miejsca dla górnolotnej tematyki. W niektórych dialogach bohaterowie poruszają kwestię wspólnej egzystencji ludzi i androidów, jednak nie są to rozmowy skłaniające czytelnika do jakiejkolwiek refleksji.

Cytat:
Oprawa graficzna jest prosta, jednak czuć, że Anna Kamycka wprawnie operuje grafiką komputerową. Jedyne, co można zarzucić autorce, to nadmierne używanie rastrów przez co niektóre ilustracje sprawiają wrażenie rozmytych i powodują nieprzyjemny dla oczu efekt migotania.


"Delta'"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15504
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-22, 08:47   

Co tam dzisiaj z tego serwisu i z czego się cieszymy? :-D A to:

Po raz drugi "Neonomicon". Dzisiaj w przemyśleniach Piotra Dymmela:Cytat:
"Neonomicon" żyje Lovecraftem na każdym możliwym poziomie: pojawia się w dialogach pomiędzy bohaterami, prowadzi do miejsc znanych z kart opowiadań Lovecrafta, determinuje nazwy własne, pojawia w niezliczonych parafrazach, nawiązaniach, poglądach postaci, języku bohaterów czy klimacie opowieści.


"Neonomicon"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-05-24, 02:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15504
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-23, 08:49   

Takie oto dwie nowości - pewnie, że się uśmiechamy i serdecznie machamy do nich łapkami - są na "Narodowym" :-D :

1. "Batman Metal" #1: "Mroczne dni. Omawia Przemysław Mazur:Cytat:
Mimo gwiazdorskiego statusu w komiksowej branży Scott Snyder nie zawsze radzi sobie z niekiedy aż nazbyt wygórowanymi ambicjami, które zwykł on przejawiać. W pierwszym zbiorze "Metalu" podjął on bardzo ryzykowną grę z czytelnikiem, jako że tym razem owe ambicje zdają się sięgać zenitu. Zakres oddziaływania obmyślanych przezeń zdarzeń obejmuje bowiem nie tylko znane z wcześniejszych utworów m.in. Geoffa Johnsa ("Nieskończony Kryzys") i Granta Morrisona ("Ostatni Kryzys") multiwersum, ale de facto redefiniuje dotychczasowe pojęcie uniwersum DC Comics. Tymczasem nie wszystkie spośród zaproponowanych przez scenarzystę "Amerykańskiego Wampira" koncepcje sprawiają wrażenie sensownych.


"Batman Metal" #1
Tutaj zaś to co już mogliście przeczytać.

2. "Card Captor Sakura" #2. Recenzuje Marcin Chudoba:Cytat:
Akcja drugiego tomu ponownie ma charakter epizodyczny. Nadal śledzimy działalność Sakury, która z różnym skutkiem stara się łapać zbiegłe karty. Niemniej, autorki postanowiły wprowadzić na scenę dwie nowe postaci, co wpłynęło na charakter omawianego tomiku. Nie brakuje w nim przygód oraz lekkiego humoru znanych z poprzedniej odsłony, jednak dużo mówi się o przeszłości i miłości.


"Card Captor Sakura" #2
Omówienia części pierwszej
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15504
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-25, 06:41   

Cóż tam rano od tego serwisu? Ano to - dziękujemy :-D :

1. "Dracula" - pisze Piotr Żniwiarz:Cytat:
Fabuła komiksu jest dość wiernie przeniesiona z ekranu na papier, w czym bez wątpienia ogromna zasługa weterana komiksowego świata Roya Thomasa – niegdysiejszego naczelnego Marvel Comics, znanego u nas z bestsellerowego cyklu Conan Barbarzyńca. Sprawnie i bez problemów zaadaptował on dzieło Coppoli, nie zapominając o wszystkich jego najważniejszych elementach, tj. gotyckiej opowieści okraszonej delikatnym wątkiem romantycznym, przygodową akcją oraz rzecz jasna horrorem. Trzeba przyznać, że przekręcając kolejne kartki tego albumu, można wczuć się w świat przedstawiony niegdyś na ekranie, docenić architekturę wiktoriańskiego Londynu, a przy okazji podziwiać warsztatową biegłość Mike’a Mignoli.


"Dracula"
Już kilka razy zapoznawałem Was z tym tytułem.

2. "Najbliższe plany Taurus Media" - przedstawia Czesław Wyrwidąb:Cytat:
Jak wieść gminna niesie, wydawnictwo Taurus Media wraca z mocnymi tytułami w najbliższych tygodniach. Na czerwiec i lipiec planowane są cztery tytuły.


"Najbliższe plany Taurus Media"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15504
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-27, 05:55   

Po raz trzeci na temat "Marzi" #2: "Nowe życie" - pisze Paweł Ciołkiewicz - dziękujemy :-D :Cytat:
Główna siła "Marzi" jako serii polega przede wszystkim na przenikliwości i spostrzegawczości Marzeny Sowy. Autorka scenariusza w intrygujący sposób opowiada o swoim życiu, przeplatając dziecięce odczucia i emocje ze zdarzeniami historycznymi. Dzięki temu lektura komiksu to fascynująca i nostalgiczna podróż w przeszłość. Podobnie, jak w przypadku tomu pierwszego znów pewnie u wielu czytelników obudzą się wspomnienia. Tym razem będą one związane z szalonymi latami dziewięćdziesiątymi, które przyniosły ówczesnym nastolatkom niezwykły powiew wolności.


"Marzi" #2: "Nowe życie"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15504
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-29, 21:13   

Na dobranoc "Paradoks" - machamy łapkami w podziękowaniu :-D :

"Dni pośród nocy" - omawia Małgorzata Chudziak:Cytat:
Album zawiera aż pięć niepowiązanych ze sobą historii, których autorem, albo (współ)pomysłodawcą był Neil Gaiman. Przed każdą z nich znajduje się strona wstępu napisana przez scenarzystę. Tłumaczy on, dlaczego dana opowieść powstała i nadaje jej szerszy kontekst historyczny. Jest to niezwykle przydatne, zwłaszcza że zeszyty powyciągane są z różnych serii.

Cytat:
Dni Pośród Nocy to pozycja ciekawa, ale nierówna. Pierwsza połowa albumu bardzo przypadła mi do gustu, kiedy drugą nazwałabym po prostu przeciętną, jeżeli nie średnią. Myślę, że fani Gaimana i/lub Potwora z Bagien powinni sięgnąć po ten komiks. Okruchy twórczości scenarzysty zebrane w jeden album to całkiem fajny pomysł.


"Dni pośród nocy"
O tym tytule ostatnio było w ubiegłym tygodniu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15504
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-30, 04:41   

Kolejny artykuł od tego serwisu - dziękujemy :-D - Jarosław Drożdżewski jako pierwszy omawia graficzną opowieść biograficzną zatytułowaną "Edelman":Cytat:
Tylko właśnie, czy aby na pewno jest to komiks tylko i wyłącznie o Edelmanie? Według mnie nie. Cechą charakterystyczną, ale i ogromną zaletą tej publikacji jest fakt, że za pomocą opowieści snutej przed Edelmana (narracja w pierwszej osobie) Cholewiński rozprawia też o historii Polski.

Cytat:
Cholewiński potrafi z jednej strony przybliżyć to, z czym mierzyć się musiał Edelmana i reszta Polaków, a z drugiej potrafi oddać charakter i sposób myślenia żydowskiego działacza. Ważne, że zachowuje przy tym bezkompromisowość i historyczną uczciwość.

Cytat:
Specyfikę tego albumu podkreślają dodatkowo kadry i plansze stworzone przez Michała Arkusińskiego.


"Edelman"
Przypomnijmy sobie bohatera tego tytułu
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15504
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-31, 07:01   

Dzisiejszy dzień rozpoczynamy od nadesłanego wczoraj artykułu z tego serwisu - podziękowania :-D - o "Wampirach" pisze tym razem Piotr Dymmel:Cytat:
"Wampiry" to komiks nieśpieszny. Jego rytm wyznacza tempo mozolnej marszruty komandosów przez obłędnie zieloną dżunglę i opowieści żołnierzy, na gorąco komentujących swoje położenie. W serii monologów bohaterowie przedstawiają się czytelnikom i swoim współtowarzyszom, dla których są tak samo anonimowi, jak dla nas. W ten sposób poznajemy między innymi Machado, milczącego protagonistę, weterana po trzech turach służby w Gwinei, który jest bohaterem szczególnym. Machado ma zdolność widzenia rzeczy, które wydarzą się w niedalekiej przyszłości.


"Wampiry"

I od razu zaległe omówienia:

Aleksandra Krukowskiego:

Cytat:
Mamy tu gęsty klimat, pełen napięcia, emocjonalnego bagażu, wątpliwości. Mamy ludzkie umysły zawieszone między często okrutną przeszłością a niepewną przyszłością. Mamy niezbywalne w wojennej sytuacji zagrożenie. Mamy wreszcie powolne osuwanie się w szaleństwo i rozmywanie granic rzeczywistości. Czy w "Wampirach" rzeczywiście dochodzi do kontaktu z nadprzyrodzonymi istotami, czy może to tylko gra zmęczonych umysłów? Czy potworność jest tu nadludzka, czy może właśnie ludzka na wskroś? W jaki sposób wojna zmienia ludzi, a w jaki pozwala manifestować swoją najmroczniejszą stronę?


"Wampiry"

Oraz Tymoteusza Wronki:

Cytat:
Komiks przenosi nas do Afryki na początek lat 70. ubiegłego wieku, a konkretnie do portugalskiej kolonii w Gwinei, gdzie trwa rebelia skierowana przeciwko europejskiej dominacji. Autorzy nie skupiają się jednakże na zawiłościach geopolityki, a przedstawiają historię oddziału portugalskich żołnierzy, którzy ruszają na misję zwiadowczą na terytorium Senegalu, gdzie mają zlokalizować bazę gwinejskich rewolucjonistów.


"Wampiry"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15504
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-31, 11:39   

Tom pierwszy wydania zbiorczego "Władców chmielu" recenzuje Paweł Ciołkiewicz:Cytat:
Śledzimy pasjonujące dzieje poszczególnych członków browarniczej rodziny, a jednocześnie poznajemy społeczno-historyczny kontekst ukazanych w komiksie zdarzeń. Migracja, niepokoje społeczne, pierwsza wojna światowa, rewolucja robotnicza – wszystko to stanowi tło zdarzeń. Dodatkowo każdy tom rozpoczyna się od krótkiego wprowadzenia zawierającego garść informacji o aktualnej sytuacji na świecie. W szczególny sposób zaakcentowane zawsze zostają zdarzenia związane z rozwojem sytuacji na rynku piwowarskim. Dowiadujemy się między innymi, jak w poszczególnych krajach powstawały wielkie piwne imperia – m.in. Heineken w Holandii, Carlsberg w Danii.


"Władcy chmielu" #1
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15504
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-01, 19:22   

Miłosz Koziński omawia "Trudne pożegnanie" stanowiące tom pierwszy "Miasta Grzechu" - dziękujemy :-D :Cytat:
Sin City wyraźnie nawiązuje do największych klasyków filmowego i literackiego nurtu noir. To prosta historia, w której przesiąknięty wadami i nałogami antybohater spoza społecznego nawiasu stara się, na przekór siłom korupcji przesiąkającym świat, osiągnąć coś dobrego. Miller nie kryje się ze swoimi inspiracjami, kreując świat pełen męskich i nieco szowinistycznych twardzieli, szukających w nich oparcia kobiet i polujących na nie degeneratów dążących do spełnienia swoich chorych perwersji. Autor znajduje jednak sposobność, by umieścić w tym mrocznym, groteskowym i na swój sposób spowitym grozą świecie odrobinę honoru i męstwa, a nawet kapkę czarnego humoru, który pozwala odetchnąć w czasie intensywnej i angażującej lektury.


"Miasto Grzechu" #1: "Trudne pożegnanie"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15504
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-03, 06:41   

Takie oto trzy najnowsze materiały - brawo Wy :-D

1. "Kajko i Kokosz": "Nowe Przygody" #3: "Królewska Konna". Pisze Luiza Dobrzyńska:Cytat:
Czytając nowy komiks, miałam nieodparte wrażenie, że zmarły ponad dziesięć lat temu Janusz Christa albo ożył, albo w jakiś paranormalny sposób kieruje zza grobu tercetem Kur-Kiełbus-Bednarczyk. Absolutnie żaden z zespołów testowanych przez Egmont nie może się równać z tą trójką. Mimo lekko unowocześnionej kreski nad "Królewską Konną" unosi się wyraźnie wyczuwalny duch twórcy, a historia doskonale pasuje do oryginalnych dokonań Christy.


"Kajko i Kokosz": "Nowe Przygody" #3: "Królewska Konna"
To piąte odwiedziny tego tytułu.

2. "Ariol" #5: "Co gryzie muchę S?" - recenzuje Paweł Ciołkiewicz:Cytat:
Emmanuel Guibert znalazł patent na historie o Ariolu i cały czas sprawdza się on doskonale. Krótkie, zabawne i inteligentnie spuentowane historie właściwie same się czytają. Również w warstwie wizualnej nie ma żadnych niespodzianek. Marc Boutavant konsekwentnie utrwala swoją graficzną wizję uniwersum Ariola.


"Ariol" #5: "Co gryzie muchę S?"
Pierwsze omówienie

3. "Nieformalne spotkanie retro-komiksowe w Krakowie" - informuje Jan Lorek:Cytat:
Kojarzysz adres Powiśle 7 w Krakowie?

Jeśli pamiętasz lata 90., zbierałeś czy jedynie czytałeś wydawane wtedy przez TM-Semic zeszyty lub po prostu jesteś zainteresowany tematem i chcesz w luźnej atmosferze, przy kuflu piwa lub innego napoju porozmawiać, zapraszamy pod hotel Sheraton w Krakowie,...


"Nieformalne spotkanie retro-komiksowe w Krakowie"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-07-20, 04:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 12