Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tanuki-Manga i Magia Mangi
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2019-02-15, 08:10   

"Ciułamy na wpisowe... - "Wieczny turniej" tym razem (tutaj po raz pierwszy) u "Aypy":

Cytat:
Ogółem "Wieczny turniej" to ciekawa pozycja. Zawiera w sobie dużo akcji, a także można przeżyć przygodę w nieco osobliwym gronie. Dosyć często pojawiają się różnego rodzaju docinki, które mają trochę rozładować atmosferę. Osobiście lubię, kiedy do poważniejszych sytuacji podchodzi się z dystansem, dlatego ten aspekt, jak najbardziej mi się spodobał. Świat, jaki został tutaj przedstawiony jest nietuzinkowy, trochę dziwny, ale zdecydowanie intrygujący. I tutaj pojawia się jeden z minusików, o którym muszę powiedzieć.

"Wieczny turniej"

A poniżej jeszcze omówienie Jarosława Knasia:

Cytat:
Choć komiks adresowany jest do młodzieży, to nie wszystko podlega tutaj łatwej ocenie: zwycięstwo w walce nie zawsze spaja drużynę, a intencje jej członków nie są kryształowo czyste. Niestety, sytuacja jest komplikowana trochę niepotrzebnie, gdyż świat, w którym żyją nasi bohaterowie, został przedstawiony bardzo pobieżnie i nie mam wcale na myśli tego, że nie otrzymałem jego szczegółowo rozrysowanej mapy.

"Wieczny turniej"

jacek 

Wysłany: 2019-03-02, 15:21   

"Stara miłość nie rdzewieje" - "Aypa" i artykuł o dwóch częściach "Perfect world":

Cytat:
Fabularnie "Perfect world" nie jest jakiś bardzo porywający, ale nie w negatywny sposób rozumienia tego słowa. Po prostu tempo opowieści jest dosyć wolne, a to sprawia, że jest miejsce na pewną refleksję, co w przypadku tego tytułu, wydaje mi się być czymś potrzebnym. Ale jeżeli miałabym tak bardzo ogólnie określić jaka jest przedstawiona tutaj historia, to powiedziałabym, że dosyć typowa, mimo wplecenia w nią motywu niepełnosprawności. Czy to źle? Wydaje mi się, że nie.

"Perfect world" #1-2

Omówienia "Easnadh":

O pierwszym tomie:

Cytat:
Debiut Kotori w gatunku josei trzeba zaliczyć do udanych. Pierwszy tom Perfect World mile mnie zaskoczył – autorka zgrabnie połączyła historię miłosną dla nieco starszych czytelniczek z dość realistycznym (choć nieco skrótowym) pokazaniem codzienności ludzi jeżdżących na wózku inwalidzkim. Nie grzęznąc w depresyjnym bagnie, mangaczce udaje się przedstawić zwyczajne problemy ludzi, którzy stracili władzę w nogach, i pokazać, jak reagują na swoje ograniczenia (zwłaszcza jeśli są sportowcami) oraz jak wymagający jest związek z osobą niepełnosprawną. Przemyca w historii trochę smutku, ale i trochę nadziei.

"Perfect world" #1

O drugim tomie:

Cytat:
Tsugumi i Ayukawa są parą i starają się być szczęśliwi: jeżdżą na wycieczki, spotykają się ze znajomymi, a od innych par, w których jedna strona jest niepełnosprawna, otrzymują wsparcie i dobre rady. Jednak Natura kocha równowagę – jako że w tomie pierwszym Rie Arudze udało się uniknąć niepotrzebnego dramatyzmu, w tomie drugim jest go aż za dużo.

"Perfect world" #2

jacek 

Wysłany: 2019-03-18, 12:21   

"Fascynujące opowieści" - to tytuł recenzji "Królestwa żwiru", którą napisała "Aypa":

Cytat:
Każde z opowiadań potrafi zaciekawić, a także ma swój specyficzny klimat. Tempo akcji jest szybkie, jednak nie wyobrażam sobie by przy tak krótkich historyjkach miałoby być inaczej. Ba! Jestem bardzo zadowolona z tego, że autorka nie poskąpiła nam efektownych zwrotów akcji. Bohaterowie również zasługują na słowo pochwały, bowiem są na tyle wyraziści, że czytelnik może się do nich przywiązać i z jeszcze większym zaangażowaniem śledzić losy ulubieńców.

"Królestwo żwiru"
Omówienie "Annielusa"

jacek 

Wysłany: 2019-03-25, 08:48   

"Avengers" #1: "Siedmiu wspaniałych" - nadesłał autor artykułu czyli Marcin Chudoba - dziękujemy :-D :

Z podsumowania:

Cytat:
Avengers. Siedmiu wspaniałych to typowy pierwszy tom opowiadający o przygodach "nowej" drużyny superbohaterów. Znalazło się w nim miejsce dla kilku schematycznych rozwiązań fabularnych, postaci o zróżnicowanym charakterze, scen przepełnionych akcją i walkami oraz elementów humorystycznych. Całość czyta się przyjemnie, choć nie jest to bardzo wymagająca lektura. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejny tom będzie utrzymany w podobnym tonie, a fabuła nie ulegnie pogorszeniu.

"Avengers" #1: "Siedmiu wspaniałych"
To czwarte odwiedziny tej opowieści.

jacek 

Wysłany: 2019-03-27, 14:53   

"Voynich Hotel" - omawia "Diablo":

Cytat:
W zasadzie brak tu jednoznacznie głównego bohatera bądź jasno określonego antagonisty. Zależnie od danego dnia prym wiedzie jedna z licznych postaci, a choć wiele z nich popełnia różne wątpliwe moralnie czyny, to jednak mają w sobie wdzięk, bądź też kierują nimi motywacje, które w ostatecznym rozrachunku budzą w czytelniku jeśli nie sympatię, to przynajmniej zrozumienie.

Cytat:
Osobną kwestią pozostaje kreska. Jest ona nietypowa i w głębokim poważaniu ma takie bzdety jak realizm czy anatomiczna poprawność. Bądź szczegółowość - aczkolwiek w tym przypadku należałoby policzyć to jako zaletę. Odrealnienie połączone z czarnym humorem i absurdalnością postaci i gagów tworzy wprost idealną kompozycję, która ułatwia czytelnikowi wsiąknięcie w świat przedstawiony.

"Voynich Hotel"

Pod artykułem głównym znajdują się linki do analiz poszczególnych tomów.

jacek 

Wysłany: 2019-03-30, 17:58   

"Cztery urzekające historie, czyli combo-post jednotomówek Waneko!" - rekomenduje "Aypa":

Cytat:
Kłamstwa bogów czytało mi się bardzo przyjemnie. Tym, co zdecydowanie jest plusem tej historii to pewien zwrot akcji, którego zupełnie się nie spodziewałam. Spokojny i melancholijny nastrój zostaje nagle przerwany przez odkrycie, które potrafiło zmienić dotychczas budujące się we mnie emocje i sprawiło, że ta jednotomówka zyskała dużo w moich oczach.

Cytat:
Jak możecie zauważyć, kolejną jednotomówką, po jaką sięgnęłam była bardzo króciutka manga, której rysownikiem była pani odpowiedzialna za ilustracje w Horimiyi***. Również i w tym przypadku jednotomówkę czytało mi się dobrze, jednak nie jest to ten typ opowieści, który miałby zostać w mojej głowie na dłużej.

Cytat:
Mangi, w których przewija się motyw kota nie są mi obojętne. Mam bardzo dużą słabość do tych futrzaków i nie ma, co tego ukrywać. Tym bardziej Ona i jej kot wydało mi się ciekawym tytułem i takowym też się okazał.

Cytat:
Zdecydowanie Sora i Hara znów wprowadziła mnie do tego niesamowitego świata, w którym to poplątane uczucia grają główne skrzypce. Chociaż tym razem dodaje do tego trochę problemów dorosłych, więc nie skupiamy się głównie na tych nastoletnich. Te pojawiają się za sprawą Sorano, którego back-story zostaje skrótowo wspomniane.

"Cztery urzekające historie, czyli combo-post jednotomówek Waneko!"

Czas rozejrzeć się za dotychczasowymi sprawami ;)

"Kłamstwa bogów", "Nie odpychaj mnie", "Ona i jej kot", "Ona i jej kot" - artykuł zaległy, "Sora i Hara".

jacek 

Wysłany: 2019-04-07, 11:17   

"Extraordinary X-Men" #1: "Przystań X" - dziękujemy Marcinie :-D :

Cytat:
Z rozczarowaniem stwierdzam, że Extraordinary X-Men. Przystań X powiela wszystkie schematy znane z dotychczasowo wydanych opowieści o marvelowskich mutantach.

Cytat:
Ciekawy element omawianego tytułu stanowi zbrodnia popełniona przez Cyclopsa. Niestety Jeff Lemire, scenarzysta Przystani X, nie wyjaśnił, w jaki sposób Scott rozwścieczył cały świat. Pozostaje mieć nadzieję, że ten wątek zostanie należycie rozwinięty w kolejnych tomach.

Cytat:
Oprawa graficzna, za którą odpowiedzialny jest Humberto Ramos, prezentuje standardowy dla tego artysty poziom.

"Extraordinary X-Men" #1: "Przystań X"
Dotychczasowe omówienia

Plus wypowiedź Tomasza Drozdowskiego:

Cytat:
Nie znajdziemy tu enigmatycznych wątków rodem z Gideon Falls ani rodzinnego dramatu na miarę Royal City. Dane nam jest za to poznać nieco inną wersję klasycznej drużyny Marvela. Dlaczego inną? Lemire nie porzuca dziedzictwa postaci, dodaje mu jedynie autorskiej świeżości. Wyraźnie czuć wyrzuty sumienia Wolverine’a, zagubienie Jean czy obawy Ororo, lecz nowe realia wymagają zdecydowanego działania. Szczególnie w erze równie ponurej, co krótko po Dniu M. No i Nightcrawler cytujący Biblię to naprawdę coś. Jeff Lemire tworzy więc dzieło mniej indywidualne, ale nie pozwala sobie na całkowite płynięcie z prądem, nadając bohaterom swój sznyt.

Oraz przemyślenia Jakuba Wołosowskiego:

Cytat:
Po raz kolejny dostajemy X-Menów, którzy muszą mierzyć się z odrzuceniem przez resztę społeczeństwa. Tak jak na samym początku przygód mutantów w ogóle, jak i wiele razy później. W związku z tym mam mieszane uczucia. Z jednej strony łatwo postawić nowej serii zarzut wtórności, ale z drugiej… To łatwy punkt wejścia dla kolejnych nowych czytelników, przy zachowaniu tych wszystkich elementów, które w X-Menach zawsze były ważne.

Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-05-21, 15:28, w całości zmieniany 3 razy  

jacek 

Wysłany: 2019-04-09, 08:12   

"Kolor ludzkich emocji" - "Aypa" jest pierwszą, która przybliża nam tytuł "Op: Bezbarwne dni Itaru Yoake" #1 :-D :

Cytat:
Nie ma, co ukrywać. Trzeba powiedzieć to prosto z mostu. Po przeczytaniu pierwszego tomiku "Op", przepadłam. Manga ta stała się jedną z tych, których kontynuacji będę wypatrywać z niecierpliwością. Dlaczego tak się stało? Przede wszystkim jest to zasługa konstrukcji historii oraz głównego bohatera. Yoneda przedstawia nam tutaj bardzo tajemniczą, obfitą w poplątane relacje, ale zarazem lekką, z pewną dozą humoru opowieść detektywistyczną.

"Op: Bezbarwne dni Itaru Yoake" #1

jacek 

Wysłany: 2019-04-12, 06:10   

Marcin Chudoba nam podrzucił taki oto nowy artykuł o tytule "Amazing Spider-Man. Globalna sieć" #01: "Wrogie przejęcie":

Cytat:
Amazing Spider-Man. Globalna sieć. Wrogie przejęcie zmienia dotychczasowy wizerunek tytułowego bohatera. Peter Parker postrzegany jest jako kolejny biznesmen na miarę Tony’ego Starka, który pragnie odmienić świat przy pomocy zaawansowanych technologii, z tym, że zamiast bogacić się na sprzęcie konstruowanym przez Parker Industries, młody przedsiębiorca inwestuje pozyskane dobra w osoby z biedniejszych kręgów społecznych.

Cytat:
Pod kątem fabularnym niewiele można zarzucić recenzowanemu komiksowi, jest to solidna pozycja przepełniona walkami, pościgami, zwrotami akcji oraz suchymi żartami charakterystycznymi dla pozycji z Człowiekiem-Pająkiem.

"Amazing Spider-Man. Globalna sieć" #01: "Wrogie przejęcie"

Dziękujemy Marcinie :-D

Ten tytuł ma już swoją historię na forum.

jacek 

Wysłany: 2019-05-07, 08:07   

A co w dniu dzisiejszym od Marcina Chudoby? A to:

"Potężna Thor" #1: "Grzmiąca krew":

Cytat:
Potężna Thor. Grzmiąca krew wpisuje się w nurt współczesnych narracji fabularnych mających na celu ukazanie silnych, niezależnych kobiet. Rzutuje to na kreację postaci Jane. Niemniej jednak kierująca się rozsądkiem i gotowością poświęcenia własnego życia dla dobra ogółu, mająca świadomość zbliżającej się śmierci Gromowładna, sprawdza się w roli Thora o wiele lepiej, niż charakteryzujący się przerostem ego Odinson.

Jasne, że dziękujemy :-D

"Potężna Thor" #1: "Grzmiąca krew"
O tej historii czytamy po raz trzeci.
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-05-10, 04:51, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2019-05-08, 08:22   

Najnowsza recenzja od Marcina Chudoby - dzięki serdeczne :-D :

"Vision":

Cytat:
Historia opowiedziana przez Toma Kinga budzi niepokój już od pierwszego rozdziału, w którym Visionowie rozmawiają ze sobą używając dokładnie przemyślanych, perfekcyjnie dobranych słów, uśmiechając się bardzo miło i serdecznie do wszystkich napotkanych osób. Napięcie rośnie stopniowo ze strony na stronę. Podsycają je sceny, w których młode syntezoidy zaczynają odczuwać miłość i głęboki zachwyt nad sztuką, bowiem takich uczuć nie zaprogramował im ojciec oraz przepełnione antysemityzmem cytaty z Kupca weneckiego autorstwa Williama Szekspira.

Cytat:
Całość została ukazana przy pomocy bardzo prostej oprawy graficznej, która bądź co bądź świetnie wpisuje się w tę nietypową historię.

"Vision"
Materiały porównawcze

jacek 

Wysłany: 2019-05-12, 06:57   

"Diablo" przybliża nam tytuł "Moje lesbijskie doświadczenia w walce z samotnością":

Cytat:
Bo cokolwiek by o Lesbijskich doświadczeniach... mówić, trudno nazwać je historią lekką. Kreska zdaje się zapowiadać co innego, ale przedstawiona w tej mandze autobiograficzna opowieść, mimo faktycznego występowania "momentów" (tu nic nie przebije poszukiwania cnoty głównej bohaterki), obfituje w treści dalece mniej przyjemne. Skupia się na zmaganiach autorki z jej licznymi fobiami, frustracjami i różnego rodzaju psychicznymi zwichrowaniami.

"Moje lesbijskie doświadczenia w walce z samotnością"
Recenzja wydania oryginalnego
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-06-17, 15:53, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2019-06-02, 17:46   

"Diablo" pisze o dwóch tomach mangi "Czarodziejki.net":

Najpierw o pierwszym rzecz jasna ;)

"Czarodziejki.net" #1:

Cytat:
Historia z pierwszego tomu ma, siłą rzeczy, charakter wstępu do dłuższej opowieści, więc za wiele faktów o świecie przedstawionym czy też dalszej fabule jeszcze nie poznajemy. Nie dostajemy też szczególnie dużej ilości informacji na temat bohaterek. Dwóch, gdyż z czasem Aya pozyska towarzyszkę w postaci koleżanki z klasy, Tsuyuno Matsumari. Jest ona zresztą zupełnym przeciwieństwem zahukanej Ayi – twarda, bezwzględna, a bywa, że także okrutna. Biorąc poprawkę na to, co ją spotkało, można ją poniekąd zrozumieć, ale trudno czuć do niej szczególną sympatię. Do Ayi zresztą, mimo jej dobrego serca, także.

"Czarodziejki.net" #1

A teraz o drugim :) :

"Czarodziejki.net" #2:

Cytat:
Mimo pewnego rozbudowania świata przedstawionego, czy też może raczej wyjaśnienia pewnych niejasności fabularnych i nakreślenia szerszego tła wydarzeń, w samej mandze wiele się nie zmieniło. Mamy tu sporo retrospekcji, mających uzasadniać pewne wydarzenia i postawy postaci (co moim zdaniem wyszło średnio, no ale cóż…), za to o wiele mniej przemocy i patologii. To akurat według mnie wyszło serii na dobre.

"Czarodziejki.net" #2
Poprzednie publikacje

jacek 

Wysłany: 2019-06-11, 07:21   

A dniu dzisiejszym o sporo starszym tytule - tak starym, że trzeba go koniecznie przypomnieć - zwłaszcza, że jest wyjątkowy :) :

"Teukros" recenzuje opowieść graficzną "Święta Teresa z Avila":

Cytat:
Patrząc na liczbę osób, które na Tanuki.pl ujawniły przeczytanie ww. komiksu (na dzień dzisiejszy – zero) uznać należy, że nie wzbudził on większego zainteresowania. Cóż, hagiografia to gatunek przeznaczony dla bardzo konkretnej grupy odbiorców; niemniej jednak wydaje się, że akurat w tym przypadku lektura byłaby bardzo pouczająca także i dla naszych wydawców mangi...

Cytat:
W recenzowanym tomiku można znaleźć jeden dodatek – krótką przedmowę o. dr. hab. Mariana Zawady (konsultanta naukowego Świętej Teresy), w gruncie rzeczy podziękowania i gratulacje dla sióstr paulistek za interesujący pomysł publikacji hagiograficznej w formie komiksu.

"Święta Teresa z Avila"

Artykuł "Frydzi":

Cytat:
Pod względem fabularnym komiks prezentuje się całkiem nieźle, wszystkie wydarzenia układają się w ciąg przyczynowo-skutkowy. Oczywiście nie jest to szczegółowa biografia i nie znajdziemy w niej pogłębionego portretu psychologicznego Teresy.

Cytat:
Rysunki (wszystkie w kolorze) przypadły mi do gustu. Postacie są ładne i można zakochać się w ich oczach – dużych i wyrazistych, a jednocześnie bardziej ludzkich niż mangowych. Tła nie są szczegółowe, ale wystarczają do określenia miejsca akcji i wkomponowują się w klimat całości. Urzeka za to kwiatowa ornamentyka pojawiająca się na niektórych stronach.

"Święta Teresa z Avila"
Opis, szczegółowe informacje oraz przykładowe plansze, o bohaterce opowieści w "Wikipedii"

jacek 

Wysłany: 2019-06-22, 06:09   

"Chcecie lekką ciężkostrawną potrawkę z nadwrażliwego i odrobinę płaczliwego seme oraz silnego acz opiekuńczego uke? Czemu nie. Do stołu podano." - "Hikari16" recenzuje "Rodzinkę od zaraz":

Cytat:
Wbrew wszelkiemu rozsądkowi jest nad wyraz ciepło i przytulnie. Kolorowo i puchowo. Tęczowo. Świat przedstawiony jest tak optymistyczny, że aż niemożliwy. To utopia, świetnie napisana i zilustrowana, ale tylko utopia. Podkolorowana, w której aż kipi od jaskrawych barw, ale sympatyczna i słodziutka. Jak ciepłe lody, które tak uwielbia moja siostra. Jak roztopiona, płynna czekolada, którą ja uwielbiam. Czytając mangę, uśmiechałam się od ucha do ucha, a płomień miłości i troski głównych bohaterów rozgrzewał moje serce do czerwoności. Ale jak zwykle w takich przypadkach, jest jeden wielki minus.

Cytat:
Ci, którzy skuszą się na Rodzinkę od zaraz, będą musieli przygotować się na pewną infantylność, czy też raczej infantylizację świata i postaci, przejawiającą się narastającą z każdym rozdziałem naiwnością.

"Rodzinka od zaraz"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-06-28, 08:47, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu