Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Booklips - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-03-26, 07:08   

"28% Polaków nie posiada w domu żadnej książki, kolejne 7% ma tylko podręczniki. Najnowsze wyniki stanu czytelnictwa":Cytat:
Biblioteka Narodowa opublikowała doroczny raport stanu czytelnictwa Polaków. Wyniki utrzymują się wciąż na tym samym poziomie - jedynie 37% zadeklarowało, że czytało w 2018 roku przynajmniej jedną książkę. Co więcej, 28% osób nie posiada w domu żadnej książki, a kolejne 7% ma tylko podręczniki.


"28% Polaków nie posiada w domu żadnej książki, kolejne 7% ma tylko podręczniki. Najnowsze wyniki stanu czytelnictwa"

:-?
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-03-30, 07:41   

"Powrót i ucieczka - rodzinna historia przemiany" - tak o "Krewnych" stanowiących znany już wśród nas pierwszy tom "Royal City" pisze Marcin Waincetel:Cytat:
Poróżnieni ze sobą bracia – jeden z nich to młodziutki ksiądz, drugi to uciekający w alkoholizm pracownik fabryki – nie mogą, a może nawet nie chcą znaleźć wspólnego języka. Matka, apodyktyczna i surowa kobieta, która zawsze chce postawić na swoim, żywi wieczne pretensje. Autor rozmieszcza w swoim komiksie bardzo różne punkty zapalne prowokujące do rodzinnych scysji.

Cytat:
Kadry, które stworzył Lemire zawierają w sobie silny pierwiastek melancholii.


"Royal City" #1: "Krewni"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-15, 06:52   

""Binio Bill i 100 karabinów" – trzeci album z przygodami polskiego krewniaka Lucky Luke’a" - piszą "mw" i "am":Cytat:
W najnowszym, trzecim już albumie zbiorczym przygotowanym przez Kulturę Gniewu opublikowano dwie historie: "100 karabinów" oraz "Śladami Kida Walkera".

Cytat:
Przygody Binio Billa to lekka i prosta, ale pomysłowa, widowiskowa i sprawnie rozrysowana rozrywka. Album może stanowić doskonałą lekturę dla młodych czytelników, a przy okazji być wyjątkową pamiątką dla wszystkich wielbicieli sztuki komiksowej z czasów PRL-u.


:-D

""Binio Bill i 100 karabinów" – trzeci album z przygodami polskiego krewniaka Lucky Luke’a"
Czytajcie także poprzednio
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-18, 06:09   

"Na początku "Mikołajek" był komiksem! Premiera pierwszego zbiorczego wydania obrazkowych historyjek duetu Sempe-Goscinny" - opowiada "am":Cytat:
Pierwszy komiks z Mikołajkiem ukazał się na łamach "Le Moustique" 25 września 1955 roku. Tworzony był w kolorze i miał formę jednostronicowych historyjek. Choć bohaterowie z wyglądu nieco różnią się od tych, których poznaliśmy z późniejszych książek, da się już zauważyć wszystkie składniki, które przesądziły w przyszłości o sukcesie Mikołajka...

Cytat:
Z okazji przypadającej właśnie 60. rocznicy ukazania się pierwszego opowiadania dostaliśmy sposobność zapoznania się z komiksami o Mikołajku. Wydany przez Znak Emotikon album pozwala nam odkryć początki małego chłopca w krótkich spodenkach.


:-D

"Na początku "Mikołajek" był komiksem! Premiera pierwszego zbiorczego wydania obrazkowych historyjek duetu Sempe-Goscinny"
Czytajcie również przedwczoraj.

;)
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-22, 05:37   

"O niemym chłopcu, który poszukiwał swojego głosu" - o "Ye" pisze dla nas Marcin Waincetel":Cytat:
Guilherme Petreca stworzył symboliczną opowieść, w której poszukiwanie głosu jest równoznaczne z poszukiwaniem samego siebie. To pasjonująca walka, a właściwie wojna, o to, żeby przezwyciężyć własne lęki oraz słabości – paraliżujące siły, które w komiksie zobrazowano jako trudne do zidentyfikowania istoty wyłaniające się ze świata cieni.


"Ye"
Dotychczasowe wypowiedzi

Plus jeszcze dwie - teraz odnalezione:

- pisał "Balint 'balint' Lengyel":

Cytat:
Brazylijczyk stworzył dość nietypową historię: nie jest to rzecz przygodowa, chociaż perypetie, jakich doświadcza główny bohater, mają właśnie taki charakter. Silne są też elementy fantasy, ale to też nie do końca ten gatunek. Recenzowany komiks jest baśnią dla dorosłych, z wieloma elementami blisko zahaczającymi o cechy właściwe dla tej formy literackiej: zauważalne są motywy wędrówki czy nadnaturalne elementy z końcowym zwycięstwem szeroko pojętego dobra nad złem.


"Ye"

- pisał Jakub Wołosowski:

Cytat:
Akcji w "YE" jest pełno. Naprawdę, jest tego na tyle dużo, że wystarczyłoby na kilka innych pozycji. Jednocześnie, co warto podkreślić, tempo komiksu jest bardzo dynamiczne. W trakcie lektury nie miałem ani razu poczucia przeładowania treścią. Petreca świetnie prowadzi narrację, co jak na tak młodego autora (w czasie tworzenia "YE" miał 26 lat) robi wrażenie.

Cytat:
"YE" jest być może prostą opowieścią od strony fabularnej, ale przy tym jest przepięknie narysowanym komiksem. Wydawnictwo Mandioca w notce prasowej użyło słowa "brawurowa” i jest to jak najbardziej adekwatne określenie.


"Ye"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-23, 13:11   

""Nieznajomy" Anny Sommer – (nie)chciane dziecko, dwie kobiety i mężczyzna" - opowiada "[am]":Cytat:
"Nieznajomy" to historia o macierzyństwie, pragnieniu (lub też nie) posiadania dziecka i bólu wynikającym z niemożności zrealizowania swoich pragnień. Jak wyjaśnia autorka, każda z postaci – Helena, Vicky, Antoine – nosi sekret, który „jest jednocześnie ciężarem, jak i źródłem szczęścia”. Tworząc komiks, Anna Sommer czerpała częściowo również z osobistych doświadczeń. "Znam to uczucie, to pragnienie dziecka, które się nie pojawia" – mówi.

Cytat:
Na osobną uwagę zasługuje warstwa graficzna komiksu. Rysunki są minimalistyczne, pozbawione ramek. Autorka przy pomocy oszczędnych pociągnięć kreski potrafi wyrazić smutek, złość, rozczarowanie i radość bohaterów.


"Nieznajomy"
Tytuł ten zawitał do nas po raz trzeci.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-07-23, 16:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-28, 06:41   

"Lubię zaskakiwać – wywiad ze scenarzystą komiksowym Sylvainem Runbergiem" - rozmawiał Marcin Wancetel":Cytat:
Sylvain Runberg to komiksowy scenarzysta, który w równym stopniu ceni opowieści historyczne, jak i fantastykę. Wyraz fascynacji różnymi gatunkami widać w napisanych przez niego komiksowych seriach, które ukazały się w Polsce, jak "Podboje", "Konungowie", "Władza" czy "Millennium" na podstawie trylogii Stiega Larssona. Na temat tych właśnie tytułów porozmawialiśmy z belgijskim autorem.


:brawo:

"Lubię zaskakiwać – wywiad ze scenarzystą komiksowym Sylvainem Runbergiem"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-28, 08:56   

"Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda":Cytat:
"W 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty. W tym samym roku minie 35. rocznica Jego śmierci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu wielkich zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd" – brzmią słowa uchwały.


"Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda"
Leopold Tyrmand
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-30, 15:20   

"Ostateczne starcie" - Mirosław Skrzydło tak nam opowiada o czwartej części cyklu "BBPO: Plagi żab":Cytat:
Czwarty tom "Plagi żab" to apetyczne połączenie: groszowych opowieści grozy, monster movie, literatury awanturniczej, starożytnych wierzeń, kina wojennego i krwawego thrillera. Mignola i Arcudi pełnymi garściami czerpią z masowej popkultury, udanie rozwijają i domykają poszczególne wątki, serwując postmodernistyczną ucztę z prawdziwego zdarzenia.


"BBPO: Plaga żab" #4
To co na pewno było na forum

A tutaj to co chyba nie:

Aleksander Krukowski:

Cytat:
Chociaż komiks opowiada o zespole, to scenarzyści bardzo dobrze rozkładają akcenty pomiędzy poszczególnych jego członków. Mamy tu od początku do końca pełnowymiarowe postaci, które też w pewnym zakresie zmieniają się, ewoluują na kartach kolejnych tomów.
BBPO ma więc dużo elementów obyczajowych, sporo wątków pobocznych, retrospekcji i introspekcji. Ma też – co stanowi kolejny plus tej serii – świetny klimat: mroczny, niepokojący. Wrażenie zagrożenia cały czas towarzyszy czytelnikowi i nie wiemy nawet, czy zło nadciąga w formie nadprzyrodzonej, czy egzystencjalnej. Materialne (albo przynajmniej częściowo materialne) potwory mogą być groźne, ale wewnętrzne demony wcale im nie ustępują.


"BBPO: Plaga żab" #4

Krzysztof Ryszard Wojciechowski:

Cytat:
Ogółem ostatni tom nie zawiódł. To istny komiksowy blockbuster, opowieść na jebanych sterydach. Więcej tu niż w poprzednich tomach akcji, rozwałki, gigantycznych Lovecraftowskich potworów i pulpowego mięska. Nie sposób jednak zauważyć, że autorzy postawili raczej na rozpierduchę, niż na pogłębianie portretów postaci – a to było największym plusem poprzednich odsłon. Nie wyszło źle, ale trochę mi tego brakowało i mam wrażenie, że nieco odejmuje to głębi całej opowieści, której największą siłą było przecież pogłębianie świata Hellboya.


"BBPO: Plaga żab" #4
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-10, 04:18   

"Wędrowiec o wyostrzonych zmysłach na krańcu wszechświata" – piątek rozpoczynamy od recenzji komiksu "Aama" #2: "Niewidoczne rojowisko" Frederika Peetersa - napisał ją Marcin Waincetel:Cytat:
Peeters daje nam wgląd w retrospekcje, dzięki którym dowiadujemy się o początku i końcu małżeństwa Nima, jego codziennym życiu, pracy w sklepie z antykami, a także o tym, jak szczególną istotą była w jego życiu córka imieniem Lila.

Cytat:
Peeters z pełną świadomością wykorzystuje konwencję fantastyki naukowej, gdy ilustruje w jaki sposób roboty potrafią rozwijać nową formę autonomicznego życia – obecność specyficznych, biologicznych maszyn, które zażarcie bronią swojej planety, sprawia, że "Aama" zawiera w sobie nawet elementy grozy.


"Aama" #2: "Niewidoczne rojowisko"
To pierwsze omówienie drugiego tomu - poszukajmy wiadomości o pierwszym.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-15, 05:50   

"Sztuka ornitologii – Ameryka widziana z lotu ptaka" – recenzja komiksu "Audubon. Na skrzydłach świata" Fabiena Grolleau i Jérémie Royera. Pisze Marcin Waincetel:Cytat:
Uczestnicząc w lekturze, uczestniczymy w podróży. Przemierzamy dzikie knieje, dajemy się porwać zmiennemu nurtowi rzek, próbujemy przetrwać burzę, aby potem wsłuchać się w opowieści przy blasku księżyca. Wyprawa Audubona okupiona była licznymi trudnościami, stanowiła śmiertelne ryzyko, choćby ze względu na tropikalne choroby. Jednak najgroźniejszą z nich była obsesja. Autorzy sprawnie zniuansowali złożony charakter bohatera, po trosze podróżnika, po trosze romantyka, który w komiksie sam siebie porównuje do Ikara. Na szczęście zakończenie historii jest inne niż w greckim micie.


:-D

"Audubon. Na skrzydłach świata"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-01, 12:49   

"Element większej układanki" - Marcin Waincetel jest drugim, który omówił tytuł "Tetris. Ludzie i gry":Cytat:
Wirtualny fenomen został ukazany z różnych perspektyw. Dowiadujemy się, że o Tetrisa toczyła się wielka gra na szczeblu korporacyjnych gigantów. Skomplikowana sieć układów pomiędzy brytyjską firmą Andromeda, japońskim Nintendo, amerykańskim Spectrum i wieloma innymi, mniejszymi oraz większymi podmiotami, może wzbudzić zainteresowanie. I to nie tylko u pasjonatów elektronicznej rozrywki.

Cytat:
Komiks Browna cechuje spójna wizja. Portret Pażytnowa wpisany jest w większy obraz przemian, jakie zachodziły na świecie od połowy lat 80. ubiegłego wieku. Rozrysowana w sposób prosty, przy pomocy jedynie trzech kolorów – bieli, żółci i czerni – historia posiada też satysfakcjonujący finał, w którym jeden z ojców sukcesu Tetrisa definiuje w osobisty sposób istotę sztuki i rozrywki.


"Tetris. Ludzie i gry"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-13, 11:26   

"Azymut" – jedna z najpiękniejszych baśni współczesnego komiksu w klimacie "Niezwykłych przygód Barona Münchhausena" - Marcin Waincetel wziął na tapet cztery części "Azymutu":Cytat:
Jeżeli w baśniach można zapisać ludzkie lęki i marzenia, to "Azymut" – jako wymykająca się klasyfikacji opowieść przesiąknięta magicznym folklorem – stanowi idealny przykład na potwierdzenie tych słów.
W historii rozgrywającej się poza czasem i pomiędzy miejscami kilkoro bohaterów stara się bowiem zrozumieć uniwersalne prawdy dotyczące życia i śmierci, dwóch stron tej samej monety.


"Azymut" - jedna z najpiękniejszych baśni współczesnego komiksu w klimacie "Niezwykłych przygód Barona Münchhausena"

O czwartej części nie było do tej pory żadnego materiału, o trzeciej, drugiej i pierwszej było bardzo dawno temu także załączam przykładowe omówienia:

Tom III: "Antropotamy Nihilu" - pisał zatem Maciej Gierszewski:Cytat:
Baśniowy charakter opowieści wbrew pozorom nie jest odrealniony, a ma znamiona uniwersalności. Scenarzysta nie jedzie na ogranych pomysłach, a wprowadza kolejne elementy rzeczywistości. Wielkim plusem jest niesamowita wyobraźnia w kreowaniu postaci i zdarzeń, które wspaniale wizualizuje rysownik.


"Azymut" #3: "Antropotamy Nihilu"

Tom II: "Niech piękna zdycha" - pisał chociażby Maciej Jasiński:Cytat:
Prawie każdy z bohaterów ma jakieś swoje tajemnice z przeszłości. Czyni to wykreowany świat znacznie bogatszym, ale także sprawia, iż postacie są wielowymiarowe, można być niemal pewnym, że kryją w sobie coś jeszcze, co wyjdzie na jaw – zapewne w kolejnych tomach.

Cytat:
Oprawa graficzna jest po prostu śliczna. Malarskie kadry autorstwa Jean-Baptiste'a Andreae można oglądać bardzo długo, delektując się różnymi szczegółami i detalami.


"Azymut" #2: "Niech piękna zdycha"

Tom I: "Poszukiwacze zaginionego czasu" - wypowiadał się między innymi Tymoteusz Wronka:Cytat:
O ile o scenariuszu Wilfrida Lupano można się wypowiadać z licznymi znakami zapytania, bo większość wątków nadal się rodzi (aczkolwiek należy podkreślić umiejętne wprowadzanie poszczególnych postaci i tworzenie relacji między nimi), to zdecydowanie można wydać opinię o stronie graficznej autorstwa Jean-Babtiste’a Andreadae’a. I będzie to laurka, gdyż ilustracje są zdecydowanie najsilniejszą stroną Poszukiwaczy zaginionego czasu.


"Azymut" #1: "Poszukiwacze zaginionego czasu"

;)
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-06-17, 07:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-14, 10:36   

Po najnowszym artykule o tomie o tomie pierwszym wracamy do tomu drugiego - o "Royal City" #2: "Sonic Youth" pisze bowiem także Marcin Waincetel:Cytat:
W kadrach tej komiksowej opowieści autorowi udało się zawrzeć świat ludzkich doznań. A czyni to niekiedy nawet bez użycia choćby jednego dymku z dialogami, wypisując wszystkie emocje na twarzach, na których zastygł smutek, rozczarowanie, ale też ekscytacja z pierwszego pocałunku czy cielesnego zbliżenia pomiędzy dwójką zakochanych. W bardzo wymowny sposób oddano miłość siostry do brata, troskę o zdrowie dziecka czy rozmowę pomiędzy ojcem a synem – szefem i pracownikiem – podczas której waży się przyszłe życie. Małe wielkie wybory.


"Royal City" #2: "Sonic Youth"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15505
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-18, 12:41   

Dzisiaj w "Booklipsie" o nowej inicjatywie jaką jest "Noc księgarń" ;) :

"Takiej nocy jeszcze nie było! Dystrybutor książek organizuje pierwszą Noc Księgarń":Cytat:
Takiej nocy jeszcze nie było. Z okazji jubileuszu 20-lecia działalności dystrybutor książek OSDW Azymut zorganizuje Noc Księgarń. 20 września w kilkudziesięciu księgarniach w całej Polsce odbędzie się pierwsza edycja wydarzenia, które - podobnie jak Noc Muzeów - ma na stałe wpisać się w kalendarz ogólnopolskich inicjatyw kulturalnych.

Cytat:
Obok spotkań autorskich, wydarzeń literackich, konkursów czy koncertów w programie mają znaleźć się także specjalne atrakcje dla najmłodszych czytelników oraz możliwość spędzenia całej nocy (od zmierzchu do brzasku) w księgarni. Wydarzenie, podobnie jak Noc Muzeów i Noc Bibliotek, ma na stałe wpisać się w kalendarz ogólnopolskich inicjatyw kulturalnych.


"Takiej nocy jeszcze nie było! Dystrybutor książek organizuje pierwszą Noc Księgarń"

:-D
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 13