Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
DC Maniak
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2019-04-20, 03:35   

Wczoraj Marcin Knyszyński (a wcześniej także inni) a dzisiaj Krzysztof Tymczyński - czyli "Shazam! Potworne stowarzyszenie zła" raz jeszcze :) :

Cytat:
SHAZAM!: POTWORNE STOWARZYSZENIE ZŁA to komiks stojący na poziomie, jakiego można było oczekiwać po nazwisku jego autora. Ważne jest jednak podkreślenie, że jest to lektura idealnie skrojona pod nieco młodszego wiekiem odbiorcę, jednocześnie z szacunkiem traktująca także i wieloletniego fana DC.

"Shazam! Potworne stowarzyszenie zła"

jacek 

Wysłany: 2019-04-25, 18:09   

Andrzej "Tallos" Radziejewski jest trzecim, który recenzuje "All Star Batman" #3: "Pierwszy Sojusznik":

Cytat:
Zabierając się za pisanie historii, w której pierwszoplanową rolę odgrywa Alfred Pennyworth, Scott Snyder podjął się nie lada wyzwania; kamerdyner jest bowiem jednym z najbardziej lubianych członków Bat-rodziny, czemu wyraz dał np. Damian w swoim Top 15 dowodów na to, że Alfred jest największym twardzielem w DCU. Wprowadzanie istotnych zmian w originie tego bohatera, a to właśnie między innymi Snyder robi w PIERWSZYM SOJUSZNIKU, mogłoby łatwo zepsuć tę postać lub sprowadzić na Amerykanina gniew fanów niezadowolonych z obranego przez niego kierunku. Na szczęście, Scott jest jednym z najlepszych scenarzystów pracujących dla DC Comics i także tym razem udało mu się podołać wyzwaniu.

"All Star Batman" #3: "Pierwszy Sojusznik"

jacek 

Wysłany: 2019-05-03, 13:26   

A dzisiaj o tytule anglojęzycznym - Dawid Scheibe opowiada o "Supergirl" #1: "Killers of Krypton":

Cytat:
Nie dostajemy tutaj nic szczególnie odkrywczego i zaskakującego, jeśli chodzi o cechy charakteru oraz sposób postępowania głównej bohaterki. Dostajemy po prostu to, co przynajmniej ja uważam za podstawy przy pisaniu przygód tej młodej Dziewczyny ze Stali. Poprzez umiejętne wymieszanie scen poważnych, przepełnionych dynamiczną akcją, humorystycznych oraz kilku wzruszających momentów historia ta jest prosta, zrozumiała, przystępna, a sympatycznej Kary po prostu nie da się nie polubić.

"Supergirl" #1: "Killers of Krypton"

jacek 

Wysłany: 2019-05-08, 16:05   

"Wielkomiastowa krucjata, czyli mniej udane Gotham Central" - o trzeciej odsłonie "Ex Machina" opowiada także "Marcin":

Cytat:
Przyznać muszę, że zaczęły mnie irytować te wszystkie nadnaturalne wątki psujące pięknie zarysowane społeczny aspekt. Postać w skafandrze płetwonurka wywołuje jedynie uśmiech zażenowania. Przecież na początku EX MACHINA była ewidentną satyrą na całe super hero. Stąd tandetny i prześmiewczy kostium głównego bohatera. Vaughan chciał pokazać, że z tym gatunkiem można zrobić coś więcej, że to nie muszą być historie o facetach w za ciasnych rajtuzach. Jednak im dalej w głąb tej opowieści, tym mocniej traci ona swoją początkową ideę (coraz poważniej traktuje fantastykę, która momentami zaczyna przysłaniać tło społeczne), przez co zaczyna ona przypominać to, co początkowo wyśmiewał i przeciwko czemu się buntował.

"Ex Machina" #3

I trochę wcześniej Michał Jankowski:

Cytat:
"Ex Machina" jest skonstruowana w określony sposób. Otrzymujemy każdorazowo kilka historii, które przybliżają nas mniej lub bardziej do rozwikłania zagadki mocy burmistrza. Często też są poświęcone określonej postaci drugoplanowej, pokazują zawiłość i skomplikowanie zarówno jej charakteru, jak i relacji z głównym bohaterem.
Siłą komiksu są retrospekcje. Poznajemy Mitcha, gdy jest już burmistrzem ‒ rozpoczął swoją kadencję w 2002 roku. Często jednak cofamy się w czasie do wydarzeń sprzed tego okresu, począwszy od roku 1999, gdy doszło do wypadku. Poprzez takie prowadzenie narracji nie można nigdy być pewnym, gdzie zawędrujemy tym razem.

"Ex Machina" #3

jacek 

Wysłany: 2019-05-15, 06:49   

Krzysztof Pielaszek i artykuł o "WKKDC" #70: "JSA: Złoty wiek":

Cytat:
W swoim wydźwięku ZŁOTEJ ERZE najbliżej oczywiście do NOWEJ GRANICY, choć więcej w niej mroku i śmierci. Nie jest oczywiście to dzieło aż tak genialne, jak na przykład STRAŻNICY, ale wciąż poruszające ważne tematy i rozliczające się z niełatwym momentem w historii Stanów Zjednoczonych. Świetnie oddający atmosferę braku zaufania, ale też ulgi wymieszanej ze strachem, która panowała wtedy w kraju Wujka Sama.

Cytat:
Bardzo do gustu przypadły mi rysunki Paula Smitha i kolory Rcharda Ory’ego, którzy w pracy nad tą serią wyraźnie inspirowali się pracami, chociażby Edwarda Hoppera, jak i bardziej pulpowymi pracami. Dzięki temu nie zestarzała się ona graficznie szczególnie, a niektóre kadry naprawdę cieszą oko.

"WKKDC" #70: "JSA: Złoty wiek"
Pierwsza recenzja oraz prezentacja

jacek 

Wysłany: 2019-05-17, 05:14   

Dzisiejszy komiksowy dzień rozpoczynamy od dwóch omówień z tego serwisu :) :

1. Krzysztof Pielaszek pisze o tytule "WKKDCC" #71: "Międzynarodowa Liga Sprawiedliwości" część 1:

Cytat:
Nawet polskie tłumaczenie nie położyło tak wielu żartów, jak mogłoby się wydawać (niestety często opierają się one w oryginale o nieprzetłumaczalne gry słownej). Poza humorem słownym dużo tu slapsticku, humoru sytuacyjnego, parodiowania konwencji czy etosu superbohaterskiego. Przy lekturze nie raz zaśmiejecie się do rozpuku, a to dopiero wstęp. Autorzy rozkręcają się w dalszych numerach.

Cytat:
To jednak nie poruszane tematy czy humor są największym atutem tej serii. Największym jej plusem, który sprawił, że zakochałem się w niej lata temu – są bohaterowie. Giffen i Dematteis popisali się niezwykłym kunsztem w ich kreacji. Podkręcono pewne cechy ich osobowości, pozwolono co chwilę prowadzić im utarczki na pięści bądź słowa, ale nie zmieniono ich w karykatury.

"WKKDCC" #71: "Międzynarodowa Liga Sprawiedliwości" #1
Prezentacja albumu

2. "Green Arrow" #5: "Konstelacja strachu" - omawia Krzysztof Tymczyński:

Cytat:
Pierwsza połowa tomu przedstawia nam losy Olivera Queena, który oskarżony o morderstwo i pozbawiony własnej firmy wyrusza w podróż po USA, by znaleźć jakieś ślady prowadzące go do szefostwa Dziewiątego Kręgu – organizacji, która stoi za wszystkimi jego kłopotami.

Cytat:
I w sumie nie byłoby w tym nic złego, gdyby poziom scenariuszy Percy’ego chociaż ocierał się o rewelacyjny komiks, do którego się odwołuje. Zamiast tego otrzymujemy cykl typowych, mało angażujących team-upów, mających z jednej strony pokazać jak dobrze Zielona Strzała współpracuje z najważniejszymi herosami globu i zarazem jak mocno nie pasuje do Ligi Sprawiedliwości.

Cytat:
Na szczęście druga część tomu, ta oryginalnie wydana jako TRIAL OF TWO CITIES i osadzona w kontinuum już po pierwszej odsłonie BATMAN: METAL (pojawia się stosowna wzmianka) jest już dokładnie tym, na co czekałem – wciąż głupkowatym, ale dającym mi jakąś dziwną i niezrozumiałą radość z lektury.

"Green Arrow" #5: "Konstelacja strachu"
Pierwszy artykuł plus dodatkowe informacje
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-08-15, 05:12, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2019-05-20, 04:28   

Na powitanie poniedziałku mocne uderzenie czyli "Transmetropolitan" #4. Analizuje Krzysztof Tymczyński:

Cytat:
Co świadczy o tym, że scenarzysta danej historii stworzył rewelacyjną postać? Oczywiście wiele rzeczy, spośród których jak dla mnie jedną z nich jest wzbudzanie w czytelniku żywych uczuć względem niej. Tak właśnie mam z Pająkiem Jeruzalemem – główny bohater serii miota mną straszliwie.

Cytat:
Jest w tym tomie zeszyt, który scenarzysta poświęca zagadnieniu dziecięcej prostytucji w mieście Pająka i jak dla mnie jest to zdecydowanie najlepszy fragment czwartego tomu.

Cytat:
Tymczasem zawarte w tomie dłuższe fabuły także sprawdzają się wyśmienicie.

:brawo:

"Transmetropolitan" #4
Najbliższy poprzedni artykuł tydzień siedem dni temu.

jacek 

Wysłany: 2019-05-22, 03:21   

Damian "Damex" Maksymowicz przybliża nam tytuł "Batman Metal" #1: "Mroczne dni":

Cytat:
Egmont sięgnął po francuską, trzytomową edycję zatytułowaną – bardziej chwytliwe – BATMAN: METAL. Polski czytelnik nie ma innego wyjścia, jak zakupić komplet. Wszystko przez to, że Francuzi uszeregowali główną historię i wszystkie towarzyszące jej tie-iny w sugerowanej kolejności czytania. I tu pojawia się dla mnie problem, albowiem najlepsze, co ma do zaoferowania METAL to eventowa mini seria plus prolog. Crossovery ominąłem, niezainteresowany ich opisem i dopiero teraz, mając w rękach polskie wydania przeczytam wszystko. W tej chwili 1/3 za mną. Czy mój hype na METAL nie osłabł i nadal polecam ten komiks? Tak, ALE...

"Batman Metal" #1: "Mroczne dni"
Wcześniejsze materiały

jacek 

Wysłany: 2019-05-26, 02:46   

Tomasz Kabza tak oto wypowiada się o tysięcznym numerze "Action Comics":

Cytat:
W zasadzie jedynie opowieść autorstwa Briana M. Bendisa, który wkrótce miał przejąć w swe ręce serię SUPERMAN, jest w jakiś sposób powiązana fabularnie z wydarzeniami z właściwych serii. Reszta to po prostu wariacje na temat Supermana i czasem także innych postaci z jego otoczenia.

Cytat:
Najbardziej do gustu przypadły mi dwie otwierające tom historie, nieco dłuższe od większości tutaj zebranych i liczących po kilkanaście stron.

Cytat:
Przyznam jednak, że wolałbym gdyby tych historyjek było mniej ale za to dłuższe, gdyż wtedy scenarzyści mieliby większa szansę rozwinąć skrzydła.

Cytat:
Jeśli chodzi o rysowników to mamy tu podobne urozmaicenie.

"Action Comics" #1000
A tak robili to poprzednio inni.

jacek 

Wysłany: 2019-05-26, 17:56   

Zaś pod wieczór Maurycy Janota tak pisze na temat "WKKDC" #72 będącego drugim tomem "Potwora z Bagien":

Cytat:
Historie, które znalazły się w omawianym albumie doceniłem z czasem, na długo po ich lekturze. Autor pozwala sobie tutaj na eksperymenty i puszcza wodze wyobraźni. Otrzymujemy tu chociażby przerażającą, miejscami obrzydliwą i szokującą, Miłość i śmierć, która jest opowieścią równie słynną i wybitną, co wspomniana Lekcja anatomii. Z drugiej strony znalazło się tu także miejsce dla melancholijnego, zgłębiającego psychikę Potwora, Pochówku czy też odstającej stylistycznie, ale intrygującej historyjki pt. Pog z udziałem niewielkich kosmitów, których statek trafia na bagna Luizjany.

"WKKDC" #72: Potwór z Bagien" #2
Prezentacja albumu
Omówienie i prezentacja tomu pierwszego

jacek 

Wysłany: 2019-05-29, 06:09   

Krzysztof Tymczyński oraz omówienie tytułu "Powrót Kida Flasha" będącego trzecim tomem "Nastoletnich Tytanów":

Cytat:
NASTOLETNI TYTANI to zwyczajna padaka, na którą nie powinniście tracić ani czasu, ani pieniędzy. Leży tu w zasadzie wszystko, a konsekwencja Percy’ego w pisaniu Robina jak totalnego kretyna, to taka swoista kwintesencja tego, jak słaba jest to seria.

Cytat:
Ten komiks to paździerz i to nawet, jeśli przymniemy oko, bo niby skierowany dla młodszych odbiorców. Nie polecam, trzymajcie się od tej serii z daleka.

:mrgreen:

Nastoletni Tytani #3: "Powrót Kida Flasha"
Szczegółowe informacje, opis oraz przykładowe plansze

jacek 

Wysłany: 2019-05-30, 13:14   

Maciej Matusz jest trzecim, który wziął na tapet "Starych i nowych wrogów" a więc czwarty tom "Nightwinga":

Cytat:
Atutem tej serii jest to, że nadaje się ona idealnie dla nowego czytelnika, który wcześniej nie miał okazji poznać Dicka Graysona/Nightwinga. Jeśli ktoś z Waszych znajomych zapytałby się przypadkowo o jakiś niezobowiązujący komiks, to bez wahania polećcie mu właśnie NIGHTWINGA.

Cytat:
Jak dla mnie mocnym punktem każdego tomu były pisane przez scenarzystę postacie, które z miejsca dało się polubić. W ostatnim tomie jest dokładnie tak samo. Na wysokim poziomie stoją dialogi, które są świetne, zawierają dużo humoru i wpływają na rozwój poszczególnych postaci. W przypadku głównego bohatera wewnętrzne rozważania dostarczają dużo informacji na jego temat.

"Nightwing" #4: "Starzy i nowi wrogowie"

jacek 

Wysłany: 2019-06-05, 10:26   

W dniu dzisiejszym również Maciej Matusz - z omówieniem znanego już tytułu "Dni pośród nocy":

Cytat:
Tomik DNI POŚRÓD NOCY jest zbiorem krótkich opowieści, które wcześniej nie zostały wydane w żadnym tomie. I to bardzo ciekawych według mnie, bo mamy tutaj większości historie innym bohaterem niż sam Władca Snów. To bardzo fajnie pokazuje, jak Neil mógł je pisać, gdyby dostał możliwość zajęcia się nimi w dłuższej perspektywie czasu.

Cytat:
Rysunki są tworzone przez różnych artystów, między innymi Mike’a Mignole, Stephena Bissete’a, Johna Totlebena. Dla mnie najbardziej przykuły uwagi rysunki Dave McKeana oraz malunki Teddy’ego Kristiansena. Uważam, że plansze ich autorstwa są najbardziej oryginalne i przykuwające uwagę.

"Dni pośród nocy"

jacek 

Wysłany: 2019-06-07, 04:08   

Andrzej "Tallos" Radziejewski i pierwszy na forum artykuł o albumie "Batman" #5: "Zaręczeni":

Cytat:
5. tom BATMANA z Odrodzenia jest bowiem nie tylko najlepszą historią o tym bohaterze pióra Toma Kinga, ale i chyba najlepszym komiksem z Gackiem w roli głównej, jaki zdarzyło mi się czytać - prawdziwym nietoperzowym opus magnum scenarzysty. Nie jest to jednak wbrew pozorom tytuł dla wszystkich.

Cytat:
Jednak nie tylko scenarzysta ZARĘCZONYCH zasługuje na worek pochwał, świetnie spisali się bowiem także rysownicy. Jest ich tutaj troje, jednak każde ilustruje inną historię, nie ma się więc wrażenia niespójności warstwy graficznej.

Cytat:
Relacje i dialogi pisane przez Taylora niejednokrotnie wzruszają czy inspirują, a to wszystko okraszone znakomitą warstwą graficzną. Nie sądziłem, że kiedyś wystawię taką ocenę, ale 6-/6 jest w pełni zasłużona.

"Batman" #5: "Zaręczeni"

jacek 

Wysłany: 2019-06-07, 19:13   

A wieczorem Tomasz Kabza z omówieniem zatytułowanego "Nadzieje i lęki" piątego albumu "Supermana":

Cytat:
Zazwyczaj zwykłem chwalić scenariusze Petera J. Tomasiego i Patricka Gleasona. Uważam że są twórcami jednych z najlepszych tytułów DC ostatniej dekady i rzadko kiedy schodzą poniżej pewnego poziomu. Tym razem jednak bardzo mnie zaskoczyli i dali ciała na całej linii. Dlaczego? O tym już w rozwinięciu.

Cytat:
Ogólnie to wydanie zbiorcze jest typowym średniakiem. Kompletnie zbędna pierwsza "opowieść" a pozostałe dwie po prostu porządne. Jego obecność na półce nie będzie powodem do wstydu, ale jeśli go tam zabraknie, to też raczej niewiele się straci.

"Superman" #5: "Nadzieje i lęki"
Szczegółowe informacje, opis oraz przykładowe plansze

Odpowiedz do tematu