Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czas na komiks
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2019-03-18, 03:09   

"Barras" #5 w artykule Sylwestra Wilka:

Cytat:
Barras zatacza kręgi wokół lokalnych, argentyńskich społeczności i bojówek czwarto czy piąto ligowych drużyn piłkarskich. Idzie się przyzwyczaić do krzywych gęb grona kibiców. Przez chwilę nawet ma się wrażenie, że któregoś się polubiło. Może nawet będzie mi jednego z tych twardych karków brakowało. Fabułę określiłbym jako interesującą, o pikanterii nadawanej przez lekkie zabarwienie polityczne.

"Barras" #5

Vide informacje - wczorajsza i poprzednia.

Oraz uzupełnienie materiałów dotyczących tej części - pisali:

Rafał Kołsut:

Cytat:
Czy piąta część "Barras" sprawdza się jako wielki finał? Cóż... niespecjalnie. Do ostatniej chwili liczyłem, że może autor zagra mi na nosie i znienacka postawi sytuację na głowie. A jednak doszło do tego, co było oczywiste od początku. Próba sztucznego, sterowanego pojednania kończy się gigantyczną bitwą każdego z każdym. I, co zaskakujące, trwa ona szalenie krótko – zaczyna się grubo za połową albumu i dosłownie po chwili zostaje zakończona. Utrera, który przyzwyczaił nas do długich sekwencji dzikich starć, tutaj zdaje się zamykać cykl w pośpiechu.

"Barras" #5

Krzysztof Lichtblau:

Cytat:
Niewiele jest osób na świecie tak potrafiących uchwycić wredne twarze wrednych ludzi. Utrera jak przystało na bacznego obserwatora życia, kapitalnie potrafi oddać emocje swoich bohaterów, a jego komiksy się pochłania a nie czyta!

Cytat:
Każdy z pięciu zeszytów serii jest fragmentem puzzle, które razem dają naprawdę imponujący obraz przestępczego, kibolskiego, Buenos Aires, uwikłanego w brudną polityczną grę.

"Barras" #5

Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze

jacek 

Wysłany: 2019-03-23, 10:11   

Po "Supersławną" sięgną tym razem Sylwester Wilk:

Jego materiał to rozmowa z synem na temat tytułu:

Cytat:
Kamala zajmuje w Marvelu miejsce, które odstąpił jej przed laty nastoletni Peter Parker. Wg zamysłu, za którym stał sam Stan Lee, oprócz posiadania supermocy, chłopak nie różni się niczym innych od kolegów ze szkoły. Uczęszcza na lekcje, nawiązuje relacje, jada obiady na stołówce. Czy utożsamiałeś się z bohaterką komiksu Supersławna, czy macie wspólne problemy?

W komiksie Kamalę spotykają problemy związane ze szkołą, np. brak czasu na naukę, czy też przejścia z kolegami. W związku z tym, że nie można być w trzech miejscach na raz, dziewczyna musi podjąć decyzję, wybrać co jest dla niej najważniejsze.

:-D

"Ms Marvel" #5: "Supersławna"l

jacek 

Wysłany: 2019-03-26, 11:36   

Pierwszy artykuł o nowym tytule :-D

"Brom" - pisze Sylwester Wilk:

Cytat:
Okazuje się, że Brom ma dwa oblicza. Jedno z nich zwyczajne, szare i normalne. Drugie niezwykłe, ujmujące i czające się w kącie. Chwilę mi to zajęło, żeby zrozumieć, w jaki sposób autorka przeplata obie formy komiksu. W prędkości, z jaką przeżywamy swoje życie, to co niewidoczne umyka nam bezlitośnie. Przecież nawet jak się uważa i wytęża wzrok, niektóre cienie widoczne są tylko przez chwilę. Z dusznego miasta autorka wyprowadza nas na spacer po kartuskich lasach. Tam odżywają legendy, Brom dowiaduje się czegoś dziwnego po części o sobie, po części o swojej matce. Przypominają mi się dziwne opowieści, które przekazywała mi moja babka.

:mrgreen:

"Brom"
Opis, szczegółowe informacje i przykładowe plansze
A przepraszam - było już o nim w audycji.

jacek 

Wysłany: 2019-03-30, 06:39   

"Dracula – wywiad z wampirem" - pisze Sylwester Wilk:

Cytat:
Artysta napracował się intensywnie, oddając mroczny charakter opowieści. Jego uproszczona kreska pasuje tu doskonale, reszta szczegółów chowa się w cieniu ciemnych plam. Niech działa wyobraźnia. Doskonale też został oddany teatr cieni, w którym opanowanie żądzy krwi jaką wykazuje się tytułowy wampir, nie dotyczy rzucanego przez niego na ścianę konturu. Ten żyje swoim życiem i obrazuje to, co się dzieje we wnętrzu postaci. Dzięki temu ilustracje ogląda się z zapartym tchem, na końcu opowieści wydając jedynie westchnienie. Wow.

"Dracula - wywiad z wampirem"
Coś czuję, że o tej opowieści graficznej będzie teraz co i rusz ;)

jacek 

Wysłany: 2019-04-02, 12:58   

"Hubert chce ciastko" - oczywiście Sylwester Wilk :) :

Cytat:
Przeprowadziłem test ze swoimi odroślami, ich recenzja jest krótka. Nuda! Nie ma się im co dziwić. Opowieść, którą otrzymujemy, jest kwaśna niczym woda w kanałku żerańskim. Hubert przesiąknięty jest goryczą prozy życia, sączącą się ze zwyczajnych sytuacji, jakich w życiu każdego człowieka (czy szczura) wiele. Dotkliwie czyta się cyniczne i podszyte zrezygnowaniem komentarze jego żony albo obserwacje świata, w którym nie ma miejsca dla naszego bohatera.

"Hubert chce ciastko"
Patrzcie także w sobotę oraz... 9 lutego ;)

jacek 

Wysłany: 2019-04-15, 17:32   

... Sylwester Wilk ;) tak nam opowiada o "Labiryncie":

Cytat:
Thiago Souto, argentyński artysta, o którym dowiedzieć się można nie za wiele (nawet posiłkując się internetem), zabrał mnie w fantastyczną podróż. Wystarczyło, że przymknąłem na chwilę oczy, a znalazłem się daleko od rzeczywistego świata. Każdy niepoprawny marzyciel wie, że fantastyczne płaszczyzny znajdują się tuż obok i naprawdę niewiele trzeba, aby się do nich przenieść. W Labiryncie otrzymujemy doskonale wszystkim znaną narrację z punktu widzenia mieszkańca nierealnego świata.

"Labirynt"

A tak uczynił to kilka dni wcześniej Paweł Ciołkiewicz:

Cytat:
Według informacji wydawcy Thiago Souto wplótł do swojego dzieła wątki autobiograficzne. Możemy się tylko domyślać, o co chodzi. W końcu nie byłby on pierwszym autorem mówiącym o szkolnych prześladowaniach i ucieczce do świata wyobraźni. Na pewno jednak opowiedział o swoich przeżyciach w wyjątkowy i niepowtarzalny sposób. Jeśli jest to zatem autobiografia, to być może należałoby mówić o jej nowym gatunku, lub raczej podgatunku. W każdej autobiografii mamy do czynienia z konstruowaniem na nowo narracji o przeszłości autora. W każdej autobiografii fakty (a może nawet "fakty") przeplatają się z fikcją w jakiś sposób. Tu jednak jest inaczej. Proporcje zostały odwrócone. Do surrealistyczno-onirycznej historii autor wprowadza jakieś elementy swojej autobiografii.

"Labirynt"
Oraz Jarosław Drożdżewski

Szczegółowe informacje, opis oraz przykładowe plansze

jacek 

Wysłany: 2019-04-29, 07:08   

"Krótka Kronika Marvela '46" - przedstawia oczywiście Sylwester Wilk:

Cytat:
Rok '46 przyniósł aż dwa crossovery. Oba rozegrały się na łamach All Winners Comics, pisma zbierającego opowieści, w których główne role odgrywały najważniejsze postaci wydawnictwa.

Cytat:
Drużyna All Winners-Squad powróciła w tym samym roku w All-Winner Comics #21. Co było w numerze pomiędzy crossoverami? Nic. A to dlatego, że częstą praktyką wydawnictwa w tamtym czasie było zachowywanie numeracji magazynów przy jednoczesnym zmienianiu ich nazw.

Cytat:
Rok 1946 przyniósł kolejnych bohaterów dla nastolatków takich jak choćby młoda Margie Collins. Po szybkich oględzinach okazuje się ona brunatnowłosym klonem Patsy Walker.

Cytat:
Po klapie serialo-filmu o Kapitanie Ameryce z 1944 roku, wizja Hollywoodu przetaczała się wielokrotnie przez kartki komiksów Marvela. Superbohaterowie wpadali na plany filmów, by wybawiać ekipę z tarapatów.W podzięce proponowano im miejsce w obsadzie.

Cytat:
Należałoby wspomnieć o Miss America w Marvel Mystery Comics, która wyruszyła do Ameryki Południowej, w historii bardzo zbliżonej do tej, którą obserwowaliśmy w Miss Fury.

Ciekawe :-D

"Krótka Kronika Marvela '46"

jacek 

Wysłany: 2019-05-05, 10:54   

O trzecim tomie "Invincible" napisał tym razem Sylwester Wilk:

Cytat:
Trzeci tom przynosi dużo akcji, w bardzo dobrym smaku. Wielokrotnie wydarzenia komentowałem westchnieniami lub szeptając "O Ja pierdziele" albo i "zajedwabiście!!!" Przede wszystkim, dlatego że bójki (albo lepiej – starcia) są przedstawione w bardzo wiarygodny sposób. Wiadomo, Invinicible przetrwa, bo już jest zapowiedziany kolejny tom, ale we wszystkich ciosach czuć grozę. Posiadają też emocjonalne uzasadnienie, czuć jak bohaterowie wściekają się, a gniew emanuje z kartek. No i leje się krew, czasami rozbryzguje po pełnych kartkach.

"Invincible" #3

jacek 

Wysłany: 2019-05-18, 13:53   

Nie zdziwicie się chyba jak podam, że w dniu dzisiejszym również Sylwester Wilk - w dodatku dwukrotnie ;) :

1. "Marzi" #2: "Nowe życie":

Cytat:
Ze stron komiksu Marzi wyglądają na mnie oczy dziecka. Duże, niebieskie, będące lustrem wydarzeń także i mojego dzieciństwa. Byliśmy świadkami cudów takich jak przemiana polityczna, czy rewolucja technologiczna. Następne pokolenia nie będą znać mundurków, kartek, rosyjskich gierek w łapanie jajek, czy Vibowitu. Emocjonalną podróżą jest spojrzeć na tamten świat, który widziałem będąc dzieckiem. Dlatego że, tamtej rzeczywistości już nie ma. Ba, nawet jak uda mi się odnaleźć skrawek ze wspomnień, wygląda on już inaczej.

"Marzi" #2: "Nowe życie"
Słów co nieco u Artura, poszukajmy wiadomości o tomie pierwszym - o już :)

2. "Wojownicze Żółwie Ninja - Bodycount":

Cytat:
Miło było ponownie przeżyć szaleńczą jazdę, podczas gdy bohaterowie dostają zastrzyk adrenaliny wywoływany przez jazgot szybkostrzelnej broni, a trup ścieli się gęsto w fontannie krwi i przy salwach wyskakujących z oczodołów gałek ocznych. Tak przerysowana przemoc nie brzydzi mnie w ogóle, przekornie wywołuje uczucie, że jestem w domu.

"Wojownicze Żółwie Ninja - Bodycount"
Vide dopiero co!

jacek 

Wysłany: 2019-06-02, 08:18   

A w dniu dzisiejszym dla odmiany Bartosz Kuchta ;) , który opowiada nam o noszącym tytuł "Grzmiąca krew" pierwszym tomie "Potężnej Thor" :P :

Cytat:
Mimo że te wszystkie krainy tworzą wielki świat, a skala wydarzeń ogromna, wszystko tak naprawdę sprowadza się do relacji, głównie tych rodzinnych. Mamy tu próby ciągłego udowadniania czegoś ojcu czy sprostania oczekiwaniom przyszłego teścia. Mamy piękne relacje dziecko-matka oraz mąż-żona. Perełką jest kłótnia małżeńska pomiędzy Wszechmatką Freyją a Odynem. Dostajemy też masę problemów z zaufaniem. Widzimy tu bogów, którzy mają kłopoty z tolerancją, megalomanią, uprzedzeniami. Rządzi nimi zazdrość, niezrozumienie czy brak chęci do dialogu. Prowadzi to wszystko do tragicznych w skutkach wydarzeń, które dopiero są w stanie złagodzić spór. Czy to nie brzmi znajomo? To właśnie wielka siła Jasona Aarona, który potyczkę pomiędzy bogami sprowadza na ludzki, niedoskonały jak my, zrozumiały dla nas ton.

"Potężna Thor" #1: "Grzmiąca krew"
Tak wiem - wczoraj też było tej opowieści.

Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-09-24, 13:38, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2019-06-05, 05:39   

Sylwester Wilk - tak znowu On :) - opowiada o dwóch tomach "Usagi Yojimbo Saga":

Cytat:
Tytułowy Usagi to wędrowny ronin, samuraj bez pana, który nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu. Samotny wojownik przemierza feudalną Japonię, zahaczając o liczne wioski, zaglądając czasem do większych miast, czy zamków. Łazęga tyczy się też wydawnictwa, które wydaje przygody królika.

:P

Cytat:
Ponad 1200 stron wciągającej, emocjonującej, samurajskiej opowieści. Nie wiem, jak Sakai to robi, że forma komiksu się nie wyczerpuje. Przy lekturze nie nudziłem się nawet przez chwilę. Saga to linia dla niecierpliwych, dla tych, którzy nie mieli do czynienia z Usagim oraz nie mają siły na poszukiwania dotychczas wydanych wydań zbiorczych.

:)

"Usagi Yojimbo Saga" #1-2
Pierwsze dwie wizyty

jacek 

Wysłany: 2019-06-10, 07:28   

"Krótka Kronika Marvela rok 1947" - prezentuje oczywiście Sylwester Wilk:

Cytat:
1947 to kolejny ciężki rok dla komiksów. Stan Lee, edytor wydawnictwa Timely Comics, dwoił się i troił, aby utrzymać firmę na rynku historii obrazkowych. Coraz silniejszym trendem był potok opowieści romantycznych, skierowanych głównie do żeńskiej publiczności. Humorystyczne, krótkie opowiastki opowiadające o zwyczajnych realiach w stylu balu licealnego, kupna samochodu, czy zmiany pracy, podsycane były relacjami damsko-męskimi. Czy The Man zapomniał o superbohaterach? Nie, ale Ci mieli się coraz gorzej.

"Krótka Kronika Marvela rok 1947"

jacek 

Wysłany: 2019-06-13, 08:26   

1. "Nie chcę, ale muszę" - "Bartosz" wypowiada się o "Polowaniu" będącym wspominanym już u nas drugim tomem "Bloodshot: Odrodzenie":

Cytat:
Scenarzysta umiejętnie korzysta z istniejących dobrodziejstw popkultury i czerpie z nich garściami. W Polowaniu dostajemy wszystko, co dobrze znamy i lubimy.

Cytat:
Każdy gdzieś już to widział albo o tym czytał. Lemire znane motywy miesza ze sobą, oblewa w kryminalnym, niepokojącym sosie i w sam jego środek wrzuca ciekawego bohatera.

Cytat:
Strona wizualna, za którą odpowiada Butcha Guice, prezentuje się bardzo dobrze. Proste, prostokątne kadry w przy stonowanej tonacji barw kolorysty. Służą one pozornie powolnej narracji, stopniowo budując napięcie.

"Bloodshot: Odrodzenie" #2: "Polowanie"

2. Natomiast "Karo" mierzy się z "Chlebem wolnościowym":

Cytat:
Paweł Piechnik jest znany w środowisku właśnie dzięki temu, że potrafi poważne tematy przenieść na karty komiksów.

Cytat:
Autor zebrał wspomnienia kilkunastu więźniów obozu koncentracyjnego w Lublinie. To właśnie ich historie, a raczej krótkie przebłyski pamięci umieścił w swoim komiksie. Czytamy w nim o wstrząsających wydarzeniach, jakie miały miejsce na Majdanku (bo tak potocznie nazywamy ten obóz). Wspomnienia podzielone są na kategorie takie jak chleb, śmierć, wolność, ale subiektywnie odebrałam temat pożywienia jako jeden z najważniejszych.

Cytat:
Że komiks? Że trywialna forma? A może właśnie ta forma sprawia, że w ogóle jesteśmy w stanie przeczytać tak trudne i bolesne wspomnienia.

"Chleb wolnościowy"
Szczegółowe informacje, opis oraz przykładowe grafiki

jacek 

Wysłany: 2019-06-17, 11:22   

Sylwester Wilk jako trzeci analizuje zatytułowany "Suita Apokaliptyczna" tom pierwszy "Umbrella Academy":

Cytat:
Zalążek fabularny Umbrella Academy złapał mnie za włosy i zabronił odwracać wzroku.

Cytat:
Dalej (niestety) im głębiej w las, tym coraz większy chaos.

Cytat:
Zadaję sobie pytania, czy może jest to wypadkowa faktu, że autor wzbraniał się przed opowiadaniem genezy bohaterów, czy chciał, może aby czytelnik powrócił do komiksu i poszukał na spokojnie informacji.

Cytat:
Wygląda więc na to, że Umbrella Academy jest jak jazz, albo co najmniej rock progresywny. Jedno słuchanie nie wystarczy, by sięgnąć do dna, z każdym kolejnym przesłuchaniem odkrywamy nowe poziomy, a dzieło gwarantuje nowe doznania.

"Umbrella Academy" #1: "Suita Apokaliptyczna"

jacek 

Wysłany: 2019-06-23, 08:46   

Drugi raz dzisiaj o pierwszym tomie "Hawkeya: Odmienionego" - teraz w omówieniu "Bartosza":

Cytat:
Naszym Clintem Bartonem często rządzą wspomnienia. Współczesne poczynania bohaterów przenikają się z przeszłością. Lemire ciekawie przemyślał sprawę, zazębiając tak wątki. Poszczególne odczucia, czy konkretne wybory teraz i kiedyś zdają się grać na tych samych emocjonalnych strunach, a historia zataczać koło. Jest tu mnóstwo małych, fajnych rzeczy, z którymi bawią się twórcy. Warto choćby z tego powodu przeczytać komiks więcej niż raz. Szczerze powiem, jak nie jestem wielkim fanem retrospekcji, tutaj jednak interesowały mnie one bardziej niż główna fabuła z misją od S.H.I.E.L.D.

"Hawkeye: Odmieniony" #1

Odpowiedz do tematu