Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ArtPapier
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-13, 04:55   

3. "Trudy". Natalia Kaniak wypowiada się o "Ghost world" i "Wilsonie":"Ghost world":

Cytat:
Autor nie fałszuje relacji między bohaterkami, nie dorzuca brawurowych ani fantazyjnych wątków w klimacie male gaze’u. Oczywiście przemawia swoim ironicznym stylem przez obie bohaterki, ale właśnie w taki sposób, aby zachwycić nastoletnich czytelników i czytelniczki i rozśmieszyć tych starszych. Trudno jednak, w kontekście całej twórczości Clowes’a, uznać ten album za typową opowieść o dorastaniu.


"Wilson":

Cytat:
Album Clowesa to zbiór jednostronicowych scenek, które, w przeciwieństwie do wstrzymujących opowieść gagów, pchają fabułę naprzód: śmiesząc, intrygując i wzruszając. Clowes doskonale wie, gdzie i w jaki sposób mimochodem rzucić żart, gdzie zaś postawić wolne od dymków kadry.


"Ghost world" i "Wilson"
To co przedstawiałem do tej pory o "Ghost world", to co już proponowałem Wam odnośnie "Wilsona"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-18, 06:50   

Nr 368:

1. "Czy dobry komiks to zły komiks?" - o pierwszej części "Brom" pisze Krzysztof Grudnik:Cytat:
Ezoteryka "Broma" ma charakter oświeceniowy, tzn. zarówno magiczne zjawiska, jak i sposoby ich kontrolowania wpisują się w zgoła racjonalny paradygmat. Wszystko podlega pewnym prawom, a magia - w tym wydaniu - opiera się na znajomości tych niecodziennych praw.

Cytat:
Zarówno pod względem scenariusza, jak i ilustracji, "Brom" jest komiksem dobrym. Nie znajdziecie w nim żadnych formalnych eksperymentów ani oryginalnych rozwiązań. W zamian za to nie ma tu też nieudanych eksperymentów i niesprawdzonych rozwiązań.


"Brom" #1
Zapraszam także do dotychczasowych materiałów

2. "Syntetyczna sielanka" - natomiast na temat "Vision" wypowiada się Michał Misztal:Cytat:
Losy syntezoidów są niepokojące, mroczne i przede wszystkim niewiarygodnie smutne. Może jako zwykły komiks obyczajowy "Vision" nie robiłby aż takiego wrażenia, jednak zderzenie "zwykłego życia" ze światem trykociarzy pozwoliło podejść do tematu tego, co można zrobić dla swojej rodziny, w naprawdę niebanalny sposób.

Cytat:
"Vision" to niesamowita pozycja, głównie dzięki scenariuszowi Kinga, jednak z nieodstającą od historii warstwą graficzną.


"Vision"
Tutaj także mamy już z czym zestawić
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-22, 07:53   

3. "Mały, wielki człowiek" - Radosław Pisula tak nam opowiada o "Shazam! Potworne stowarzyszenie zła":Cytat:
Recenzowany komiks jest przeznaczony przede wszystkim dla młodszych czytelników, chociaż i starsi mogą się dobrze bawić podczas lektury, ponieważ autor kilkukrotnie puszcza do nich oko. Smith łączy tutaj wartką narrację, nakreśla, jak istotne są relacje z rodziną, zgrabnie prowadzi Bill’ego przez kolejne szczeble kariery bohatera, ale też potrafi całkiem dobrze przestraszyć czytelnika czy to knowaniami ministra obrony Sivany, czy planami Mister Minda.


"Shazam! Potworne stowarzyszenie zła"
Vide także poprzednio

4. "Coś więcej niż nostalgia" - a tak Michał Misztal przedstawia "Death Save":Cytat:
"Death Save" to świetny komiks, który pod płaszczykiem prostej historii o koleżkach, dla których jedną z najważniejszych rzeczy na świecie są ich rekordy w salonie gier, przemyca bardzo dojrzałe treści oraz chwyta za serce. Przekazuje dużo więcej, niż widać to na pierwszy rzut oka, przy czym nie jest dziełem nieprzystępnym czy trudnym do zrozumienia. Jego magia polega na czymś więcej niż na tanim chwycie w postaci żerowania na nostalgii za czasami, o których opowiada.


"Death Save"
Materiał w audycji, pierwsza recenzja wraz z dodatkowymi wiadomościami
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-24, 11:52   

5. "Cofnąć czas" - Przemysław Pieniążek i "Podwodny spawacz":Cytat:
Studium tajemnicy i obsesji, opowieść o dojrzewaniu do odpowiedzialności, nietuzinkowa narracja o byciu i zostawaniu ojcem: "Podwodny spawacz" otwiera się na mnogość odczytań, przykuwając uwagę zarówno nienagannie budowaną dramaturgią, jak i pełną wizualnych metafor szatą graficzną. Realistycznie brzmiące dialogi, introspektywne partie pierwszoosobowej narracji oraz sekwencje kadrów doskonale sobie radzących bez słownego komentarza nie tylko przekonująco oddają relacje łączące bohaterów, ale także wywołują u odbiorcy szereg emocji i wzruszeń.


"Podwodny spawacz"
Cofamy się nie tak znowu daleko

6. "Zabójcza wirtuozeria" - Andrzej Ciszewski i "Jazz Maynard" #1: "Trylogia barcelońska":Cytat:
Wprowadzając na scenę wyrazistych bohaterów i protagonistki (vide: siostra Jazza Laura; jego dawna sympatia, niedająca sobie w kaszę dmuchać dziennikarka Lucia; wygadany Teo i charyzmatyczny gangster Judas, czyli dwaj kompanii, z którymi przed laty Maynard, jeszcze jako dzieciak, dokonywał zuchwałych kradzieży), jak również przedstawicieli najróżniejszych "grup interesu", Raule zgrabnie zawiązuje interpersonalne relacje, będące tłem dla silnie wybrzmiewającego w komiksie komentarza społecznego (temat przestępczości zorganizowanej, wszechobecnej korupcji, handlu żywym towarem, w tym dziećmi).


"Jazz Maynard" #1: "Trylogia barcelońska"
Tutaj zaś raptem do wczoraj
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-26, 02:19   

7. "Miłość kąsa" - Przemysław Pieniążek tak opowiada o "Draculi":Cytat:
Wyimki z dziennika pięknej Miny Murray przeplatają się z fragmentami zapisków jej ukochanego, Jonathana Harkera (feralnego gościa tytułowego hrabiego o aparycji Gary’ego Oldmana) tworzą tutaj solidny kościec dramaturgiczny, obudowany smakowitym "mięsem" w postaci prac Mike’a Mignoli, zapowiadających sztandarowe dokonania artysty we współtworzonej przez niego serii o perypetiach Hellboya. Fascynacja Amerykanina poetyką niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, jak również dorobkiem Jacka Kirby’ego i Alexa Totha, dostrzegalna jest także na kartach recenzowanego komiksu.


"Dracula"
Pod tym linkiem to co było do tej pory.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-28, 04:18   

8. "Ostry poker w Nowym Jorku o Pittsburghu nie wspominając" - Andrzej Ciszewski mierzy się z "Wojowniczymi Żółwiami Ninja - Bodycount":Cytat:
Pościgi, eksplozje, grad kul wystrzeliwanych z szybkostrzelnych giwer (w których rozsmakował się nawet nadmieniony żółw) oraz wszechobecna masakra w duchu exploitation to kluczowe elementy tej – umówmy się – bardzo pretekstowej fabuły, zabierającej czytelnika w morderczą podróż z Nowego Jorku do Pittsburgha. Zaprawiona czarnym humorem opowiastka zapewne skusi nie tylko (dorosłych!) fanów marki "Teenage Mutant Ninja Turtles", ale i miłośników prac Bisleya, przygotowującego na potrzeby niniejszego projektu przerysowane, szalenie ekspresyjne ilustracje.


:mrgreen:

"Wojownicze Żółwie Ninja - Bodycount"
Nasze zasoby
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-05, 07:42   

Nr 369:

1. "Szukając odpowiedzi" - z "Labiryntem" mierzy się w tą niedzielę Przemysław Pieniążek:Cytat:
Oniryczna opowieść drogi, parabola o trudach dojrzewania, introspektywne studium samotności oraz przepracowywania bolesnych doświadczeń (przemoc ze strony rówieśników, figura nieobecnego ojca) lub kameralna historia o przemijaniu i konieczności podejmowania wyzwań losu – "Labirynt" pełen jest interpretacyjnych ścieżek, którymi można podążać do woli.

Ta imponująca wizualnym rozmachem bajka dla młodszych i starszych zaświadcza także o artystycznym kunszcie Brazylijczyka.


"Labirynt"
To także nie jest nowość na "FK"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-09, 07:51   

2. "Na przekór oczekiwaniom" - to tytuł napisanego przez Michała Misztala artykułu o trzech tomach wydania zbiorczego "Invincible. Niezwyciężonego":Cytat:
Tutaj zwroty akcji naprawdę mają znaczenie, zresztą pierwszy z nich uderza dość mocno już w albumie otwierającym serię, a po przeczytaniu trzeciego wydania zbiorczego czytelnik powinien już wiedzieć, że tego typu zabiegi absolutnie nie są tu rzadkością. Jeszcze zobaczycie, że wraz z kolejnymi odsłonami cyklu co chwilę będziecie łapać się za głowę, myśląc, że jakieś wydarzenie wywróciło cały świat "Niezwyciężonego" do góry nogami – tylko po to, by wkrótce stało się to znowu. A potem znowu.

Cytat:
Jak już wspominałem, w "Invincible" znaczenie ma w zasadzie wszystko, a czytelnik będzie wielokrotnie zaskakiwany tym, jak zręcznie scenarzysta potrafi wrócić do czegoś, co za pierwszym razem nie wyglądało na szczególnie istotny wątek.


Invincible. Niezwyciężony #1-3

Poszukajmy wcześniejszych omówień:
Tutaj są o tomie trzecim, tutaj są o tomie drugim, tutaj są o tomie pierwszym
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-12, 04:39   

3. "Cisza przed burzą" - tak swój artykuł o "Osobliwościach" będących trzecim tomem "Descendera" zatytułował Michał Misztal:Cytat:
Dostajemy stosunkowo niewiele nowych wątków, a przecież chciałoby się już wiedzieć, co będzie dalej. Z drugiej strony, Lemire nadal ma lekkie pióro i bez trudu wciąga czytelnika w swoją historię. Jeśli wziąć to pod uwagę, nie ma znaczenia czy ją rozwija, czy akurat decyduje się pokazać, przez co przeszli jego bohaterowie, zanim ich poznaliśmy.


"Descender" #3: "Osobliwości"
Oczywiście nie pierwszy raz rekomenduję Wam ten tom.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-18, 03:45   

Nr 370:

1. Na interesujący początek soboty "Pogromczyni Holofernesa" czyli "Artemizja" w artykule Andrzeja Ciszewskiego:Cytat:
Retrospektywna narracja, snuta także przez służącą Martę (towarzyszącą w podróży wyżej wymienionym niewiastom), odsłania przed nami kolejne rozdziały życia tytułowej bohaterki, która nie dość, że od najmłodszych lat zajmowała się mieszaniem farb i gruntowaniem płócien ojca, to także sama zgłębiała tajniki rysunku oraz malarstwa mimo restrykcyjnych praw i skostniałych konwenansów.


"Artemizja"
Wcześniejszy tekst tydzień temu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-20, 05:49   

2. "Grzechy rodziców" czyli "Ultimate Spider-Man" #3. Pisze Mirosław Skrzydło:Cytat:
Jeśli ktoś myśli, że dalsze perypetie Parkera będą spokojniejsze, to srogo się rozczaruje. Bendis podnosi bowiem poprzeczkę, a ostateczny upadek herosa jest pewny. Pierwsze strony niniejszego albumu nie zapowiadają tragedii, która rozegra się wraz z rozwojem fabuły.

Cytat:
Rysownik Mark Bagley po mistrzowsku przedstawia hulającego na pajęczynach Spider-Mana, jego czarne wcielenie oraz postać diabolicznego Venoma.


"Ultimate Spider-Man" #3
Poprzednie trzy recenzje, przypomnijmy sobie tomy drugi i pierwszy
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-21, 04:16   

3. "Powrót do przeszłości" czyli "Sonic Youth" także w wypowiedzi Michała Misztala:Cytat:
Mówiąc metaforycznie: autor przewija kasetę do początku, odpada więc ważny dla cyklu wątek metafizyczny. Tommy nadal żyje, a my dowiadujemy się, jak doszło do jego śmierci.

Cytat:
To zaledwie lekkie rozbudowanie charakterów Tommy’ego i jego najbliższych, ale nadal jest to dobrze napisany i narysowany, interesujący komiks.


"Royal City" #2: "Sonic Youth"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-22, 02:44   

4. "Krusząc fasadę" - "Kłamstwo i jak to robimy" dzisiaj (tutaj dotychczas) w omówieniu Andrzeja Ciszewskiego:Cytat:
Naturalne, chwilami dosadne dialogi przekonująco oddają ambiwalentną, zaprawioną pierwiastkiem lęku, wstydu i zażenowania relację między parą głównych bohaterów zwierzających się ze swoich życiowych (w tym erotycznych) doświadczeń.


"Kłamstwo i jak to robimy"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-07-18, 06:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-04, 13:28   

Nr 371:

1. "Czas Minutematów" - Przemysław Pieniążek zbiorczo omawia pięć tomów "100 naboi":Cytat:
Azzarello kapitalnie rozpisuje biografie poszczególnych postaci. Oczywiście, niektórym poświęca więcej uwagi, innym mniej, ale wszystkie pionki i figury pojawiające się na dramaturgicznej planszy mają w sobie niekwestionowaną dozę autentyzmu. Niemała w tym zasługa realistycznie brzmiących dialogów, skrzących się od wulgaryzmów, slangowych określeń i charakterystycznych dla danej osoby sposobów wypowiedzi. W historii współautora "Jokera" nie odnajdziemy prostych opozycji dobro-zło, czarne-białe: świat "100 naboi" to domena wszelkich odcieni szarości, w której nic nie jest takie, jakim się początkowo wydaje.

Cytat:
Ekspresyjne prace etatowego rysownika serii, Eduardo Risso, doskonale współgrają z treścią i wymową scenariuszy Azzarello. Zmyślne wykorzystywanie neo-noirowego entourage’u, mistrzowskie przejścia między poszczególnymi sekwencjami kadrów ukazujących wydarzenia rozgrywające się w różnych porządkach czasoprzestrzennych, zabawy z perspektywą czy zaskakujące punkty widzenia – widok z lufy pistoletu w tytułowej historii otwierającej tom 1 bądź z rozpiętego rozporka ("Spokój", tom 4) – to główne, choć nie jedyne atuty ilustracji argentyńskiego artysty.


"Czas Minutemanów"

Warto porównać z wcześniejszymi materiałami:
Tutaj są o tomie piątym, tutaj są o tomie czwartym, tutaj są o tomie trzecim, tutaj są o tomie drugim a tutaj o pierwszym.

:P
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-07, 17:39   

2. "Dendryty, soma, akson i kreski" - Marzena Boniecka jako kolejna pisze na temat "Neurokomiksu":Cytat:
To zaskakujące, jak w prostej formie można pomieścić historię o rozwoju neurobiologii, medycyny, historię o działaniu ludzkiego mózgu, pamięci oraz fikcyjną opowieść o podróży bohatera po Neurolandii. Ale "Neurokomiks" nie jest bajką. Nie należy lekceważyć tematu, którego omówienia podjęli się Roš i Farinella. Być może sama forma komiksu wydaje się zabawna – nie brakuje w nim śmiesznych i groteskowych momentów – choć naładowana mądrą treścią. Prosta, czarno-biała grafika jest ciekawa, ale nierozpraszająca czytelniczki/czytelnika w trakcie lektury. Nie jest też infantylna. To obrazkowa historia, przemyślana i pełniąca określoną funkcję, o której już wspominałam.


"Neurokomiks"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 13