Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kacza Agencja Informacyjna
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15481
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-28, 05:53   

"O lisie, który wychowywał kurczątka". Radosław Koch wczoraj podrzucił - dziękujemy :-D - artykuł O "Wielkim złym lisie":Cytat:
Dlaczego Wielki zły lis tak mi się spodobał? Może dlatego, że główny bohater jest ogromnym pechowcem, któremu nic się nie udaje. Po tym względem bardzo bohater przypomina Kaczora Donalda, a jak doda się do tego, że potem będzie wychowywał trójkę dzieci... Patrząc jednak z dalszej perspektywy, każdy z nas jest w jakimś stopniu pechowcem, więc łatwo możemy utożsamić się z sympatycznym lisem. Każdy też ma różne dylematy życiowe, które nie zawsze można łatwo rozwiązać.


Wielki zły lis"
Wcześniejsze materiały
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15481
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-06, 22:43   

A co w dniu dzisiejszym (gdyż jeszcze jest dzisiaj ;) ) od Radosława Kocha? Ano taka sympatyczna sprawa:

"Balet na wesoło" - "Studio tańca" #1-2:Cytat:
Nie byłoby niczym niezwykłym, gdyby Studio tańca mi się po prostu spodobało, lecz w pewnym momencie zauważyłem, że po prostu pochłaniam kolejne strony komiksu, a także z niecierpliwieniem wyczekuje na kolejne albumy. Co sprawiło, że seria złożona głównie z 1-stronicowych gagów aż tak mnie zaciekawiła?
Na pewno głównym powodem jest to, że komiks jest niezwykle śmieszny, a przy tym jest w nim wiele naprawdę sympatycznych i interesujących postaci. Bałem się, że wiele historii może być hermetycznych i trafią tylko do miłośników baletu, jednak gagi przeważnie są uniwersalne, a balet jest tylko elementem scenografii.


"Studio tańca" #1-2
Recenzje "Bajkochłonki"
Pierwsza recenzja drugiej części
Poprzednia recenzja pierwszej części
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-04-08, 14:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15481
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-03-04, 19:12   

"Walking Smurfs" - "Smerfy" #1: "Czarne Smerfy" - dziękujemy bardzo Radku :-D :Cytat:
Co wyróżnia klasyczne albumy Smerfów od później stworzonych historii? Dlaczego z ogromną radością czytałem Czarne Smerfy, choć wiele współczesnych albumów nie do końca mi przypadło do gustu? Według mnie magia pierwszych albumów wynika głównie z dwóch powodów.

Cytat:
Po pierwsze - ciekawe fabuły, pełne gagów dla czytelników w każdym wieku. Pierwsze albumy "Smerfów" przypominają pod tym względem "Asteriksa" czy "Lucky Luke'a". Są to historie ponadczasowe, z masą genialnego humoru i z ciekawą fabułą. Choć cały czas są to komiksy także przeznaczone dla dzieci, ale także starszy czytelnik znajdzie też w nich coś dla siebie.

Cytat:
Po drugie - autorski styl rysunków Peyo. Szczególnie w albumach stworzonych po powstaniu serialu animowanego, czuć że twórcy nie mieli zbytnio wolnej ręki i często Smerfy wyglądają w nich jakby były rysowane od linijki. Choć Smerfy z pierwszego albumu trochę różnią się wyglądem od tych serialowych, to grubsza kreska i trochę bardziej karykaturalny styl rysunków powodują, że album wygląda dużo lepiej niż późniejsze twory.


"Smerfy" #1: "Czarne Smerfy"
Vide także rano.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15481
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-03-10, 20:01   

"Mierząc się z dorastaniem" - "Lou!" 1-2: "Codziennik" i "Sielanka" - cieszymy się Radku :-D :Cytat:
Czym tak naprawdę jest Lou!? Jak dla mnie - komiksem o radzeniu z dorastaniem lub nawet bardziej ogólnie - mierzeniu się ze zmianami. Główną bohaterką jest Lou, która na pierwszych stronach komiksu jest dziesięcioletnią dziewczynką. W kolejnych albumach obserwujemy jak dojrzewa, odkrywa samą siebie, przeżywia pierwsze miłości czy rozstania.

Cytat:
Jedak pomimo poruszania poważnych tematów, nie jest to komiks dołujący, ponieważ na każde kilka poważniejszych stron, przypada jakiś naprawdę dobry gag. Tak jak w życiu - są zarówno momenty smutne, wzruszające, ale też zabawne i przyjemne.


"Lou!" 1-2: "Codziennik" i "Sielanka"
Zerknijcie także tu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15481
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-03-24, 07:16   

"Detektyw z brytyjskim akcentem" - Radosław Koch tak opowiada o dwóch częściach "Cliftona":Cytat:
Wszystkie albumy tak naprawdę łączy tylko postać głównego bohatera, którego też trudno jednoznacznie scharakteryzować. Z pewnością można powiedzieć, że jest osobą podkreślająca na swoim kroku swoją brytyjskość, a także uwielbiająca rozwiązywać różne zagadki. W tle przewija się jeszcze postać gospodyni, pani Partrigde, a reszta wątków zmienia się w zależności od nastroju scenarzysty.


"Clifton" #1-2

:-D

Poszukajmy dotychczasowych analiz
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15481
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-15, 18:14   

"Ciemne strony wiktoriańskiego Londynu" - "Czwórka z Baker Street" #1 "Tajemnicze porwanie" - dziękujemy Tobie Radku :-D :Cytat:
Najczęściej czasy wiktoriańskie są pokazywane we wszelakich tekstach kultury dwojako, albo, jak np. w Piotrusiu Pan Loisela, jest w nich niezwykle realistycznie prezentowany wiktoriański bezmiar biedy i cierpienia ludzi, albo przedstawiany jest wyidealizowany punkt widzenia na tamten okres. Autorzy Czwórki z Baker Street postanowili stworzyć komiks, który znajduje się gdzieś pomiędzy, jednocześnie w komiksie są uwypuklone pojedyncze problemy jak wykorzystywanie seksualne kobiet w burdelach czy też biedę na ulicach Londynu. Jednak sporo rzeczy nadal pozostaje w wyobraźni czytelnika, a historia nie szokuje brutalnością, realistycznym przedstawieniem biedy czy też scenami seksu. W sumie - pod względem podejścia do realizmu historii bardzo mi przypomina powstały parę lat później film "Hugo i jego wynalazek".


"Czwórka z Baker Street" #1 "Tajemnicze porwanie"
Pierwsze dwie wizyty tytułu
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15481
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-22, 03:35   

"Miksja i Świętopełk rządzą!" - "Lil i Put" 4 "Zawodowi bumelanci" od autora artykułu czyli pozdrawiamy Radka :-D :Cytat:
Seria po części powróciła do korzeni, po raz kolejny album składa się z wielu krótkich opowieści, a nie jest, jak było w 3. tomie, jedną wielką całością. Przygody bohaterów nadal śmieszą niezależnie czy rozgrywają się na 1, 2, 8 czy 46 stronach. Do głosu jednak dochodzą także bohaterowie, którzy wcześniej głównie pełnili drugoplanowe funkcje.


"Lil i Put" 4 "Zawodowi bumelanci"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15481
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-24, 07:11   

"25 lat "Kaczora Donalda": Złota era (1994-1999)" - pisze rzecz jasna Radosław Koch :-D :Cytat:
Już w najbliższą niedzielę minie 25 lat od premiery pierwszego numeru pisma, z tego powodu warto się pochylić nad historią magazynu, tym bardziej, że do tej pory nie powstało żadna publikacja na ten temat. Wgłębiając się w nią można dowiedzieć się z czego wyniknął fenomen Kaczora Donalda, czemu wybierano takie, a nie inne komiksy oraz dlaczego obecnie pismo jest tylko cieniem serii przed lat. Dla wielu z was może być to też podróż w nostalgiczne rejony.


:-D

"25 lat "Kaczora Donalda": Złota era (1994-1999)"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15481
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-29, 07:52   

"25 lat "Kaczora Donalda": Wywiad z Grzegorzem Rutke" - rozmawiali Radosław Koch i Bartłomiej S:Cytat:
Jak doszło do tego, że tyle świetnych historii pojawiło się w magazynie? Jak wyglądała praca w redakcji pisma? Czym wówczas zajmował się Tomasz Kołodziejczak? To tylko jedne z wielu pytań, na które odpowiedzi znajdziecie w tekście.
Jednak sam wywiad nie jest zwykłym powrotem do przyszłości, lecz podwójnym. Przez parę lat Grzegorz Rutke odpowiadał na pytania użytkowników forum Disneypolska.pl. Dziś, po 7 latach po zakończeniu pracy w Egmoncie, chciałem jednorazowo powrócić do tej tradycji i być może po raz ostatni zadać pytania redaktorowi Rutke dotyczące Kaczora Donalda.
Miłej lektury!


:-D

Cytat:
http://www.komiksydisneya.pl/2019/04/25-lat-kaczora-donalda-wywiad-z.html
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15481
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-07, 05:25   

"Zachwycające japońskie opowieści" - Radosław Koch nadesłał - dziękujemy :-D swój artykuł o dwóch pierwszych częściach "Usagi Yojimbo Saga":Cytat:
Dark Horse podjęło mądrą decyzję rozpoczynając wydanie od prezentacji głównych bohaterów oraz krótkiej wprowadzającej historii z Usagim. Jednak jeżeli już w pełni wejdziecie do niezwykłego świata serii, to lektura drugiego tomu będzie już tylko przyjemnością.

Cytat:
Autor nie ogłasza poprzez fabułę komiksu, że za chwilę będzie wielka historia, która zmieni życie wszystkich postaci. Sakai powoli rozstawia pionki na planszy, które być może kiedyś zostaną użyte, czasem w najmniej spodziewanym momencie.

Cytat:
Sakai przedstawia też wiele doskonałych opowieści, w których tytułowy bohater pomaga napotkanym w trakcie swojej wędrówki osobom, często jest to też okazja do pokazania różnorakich elementów świata średniowiecznej Japonii.


"Zachwycające japońskie opowieści"
Artykuły od Michała Lipki
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15481
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-02, 05:12   

Nowy artykuł od Radosława Kocha - dziękujemy :-D :

"PRL z punktu widzenia dziecka - Marzi 1 "Dzieci i ryby głosu nie mają" i 2 "Nowe życie"":Cytat:
Czym jest Marzi? Opowieścią o dziewczynce dorastającej w Polsce przełomu lat 80. i 90., czyli ostatnich latach PRL-u i pierwszych III RP. Komiks nie skupia się na historycznych wydarzeniach, lecz wszystko pokazuje z punktu widzenia tytułowej bohaterki, której życie mocno zostało zainspirowane losami Marzeny Sowy, scenarzystki serii, rysownikiem komiksu jest natomiast Francuz Sylvain Savoia.

Cytat:
Bardzo trudno mi ocenić Marzi, ponieważ jest to komiks pełen kontrastów. Z jednej strony mamy infantylne historie o głównej bohaterce, które być może pokazują polską kulturę, to będąc mocno przegadane w większej porcji są ciężkostrawne. Z drugiej strony pojawiają są doskonałe opowieści związane z PRL-em, czy też wpływem przemian ustrojowych na codziennie życie Polaków. Nie brak też w tym wypadku doskonałych przemyśleń dotyczących solidarności czy wolności, które choć dotyczą historii rozgrywających się trzy dekady temu, to są aktualne po dziś dzień.


"PRL z punktu widzenia dziecka - Marzi 1 "Dzieci i ryby głosu nie mają" i 2 "Nowe życie""

Poszukajmy wcześniejszych materiałów:
Tutaj są o tomie drugim a tutaj o tomie pierwszym.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15481
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-06-30, 04:05   

Wczoraj nadesłane - dzięki - dwukrotnie Radosław Koch :-D :

1. "Niecne podstępki wezyra" - "Przygody wielkiego wezyra Iznoguda" #1:Cytat:
Dzięki braku ciągłej fabuły Goscinny nie ogranicza się i tworzy opowieści pełne absurdalnego humoru, w których doskonałe gry słowne są tylko wierzchołkiem humorystycznej góry lodowej. Scenarzysta bawi się konwencją mieszając orientalne przygody ze współczesnymi odniesieniami, doprawiając je często taką ilością absurdalnego humoru, że albo mogą niesamowicie śmieszyć, albo czytelnik może od nich się odbić.

Cytat:
Ogromną zaletą komiksu są też doskonale wymyśleni bohaterowie.


"Przygody wielkiego wezyra Iznoguda" #1
Pierwsze dwa artykuły.

2. "Komiksy Barksa inspiracją Rosy" cz. 4:Cytat:
W maju do sprzedaży trafił czwarty tom Kaczogrodu Carla Barksa pod tytułem Kamień filozoficzny. Wydanie wyróżnia się nie tylko tym, że zawiera aż 5 długich, cenionych przez czytelników z całego świata, opowieści, ale też publikacją wielu komiksów, które zainspirowały późniejszą twórczość Dona Rosy, w tym kilka rozdziałów Życia i czasów Sknerusa McKwacza.


"Komiksy Barksa inspiracją Rosy" cz. 4
O "Kamieniu filozoficznym i innych historiach z lat 1955-1956" czytajcie wcześniej tutaj.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-07-13, 17:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15481
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-07, 22:26   

"O kocie, który został rysiem". Rozpoczynam nocne nadawanie :P Radosław Koch dzisiaj nadesłał - bardzo dziękujemy :-D - swoją recenzję tytułu "Las Złamanych Serc" stanowiącego część pierwszą nowego cyklu "Bardzo dzika opowieść":Cytat:
Bardzo mi się podobał sam koncept na historię, czyli stworzenie powolnej opowieści drogi z charyzmatycznymi zwierzętami w roli głównej podczas której dojdzie do przemiany głównej bohaterki, która będzie musiała się zmierzyć nie tylko z własnymi obawami, ale też z własną przeszłością i przyszłością.

Cytat:
Teoretycznie mogłoby się wydawać, że mając ciekawych bohaterów, interesującą fabułę, intrygującego wroga oraz świetnie zakończenie, Bardzo dzika opowieść będzie doskonałą lekturą, a tak niestety nie jest. Wynika to z tego, że jak dla mnie opowieść momentami jest zbyt przegadana, często historia stoi w miejscu, a humoru nie raz brak. Bohaterowie są ciekawi, ale w interakcjach pomiędzy nimi brakuje dobrze i zabawnie napisanych dialogów.


"Bardzo dzika opowieść" #1: "Las Złamanych Serc"
To co już mogliście przeczytać
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15481
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-11, 08:34   

Dwa następne materiały od Radka - bardzo dziękujemy :-D :

1. "Kaczor Donald: Upadek kultowego magazynu?" - podcast "Mysie Uszy":Cytat:
"Mysie Uszy" to istniejący od początku roku podcast o Disneyu współtworzony m.in. przez Radosława Sołtysiaka z kanału Disneymania. Najnowszy odcinek programu został poświęcony wydawanym Polsce komiksom Disneya, a głównie świętującemu w tym roku 25-lecie "Kaczorowi Donaldowi". Miałem przyjemność być gościem wydania i wraz z Radosławem Sołtysiakiem i Markiem Pisarzewskim porozmawiać o przeszłości pisma, ale także o pomysłach na kolejne lata. Przy okazji wyjawiona została data premiery 1000. numeru "Kaczora Donalda".


"Kaczor Donald: Upadek kultowego magazynu?" - podcast "Mysie Uszy"

2. "Kowboj w Kanadzie" - "Lucky Luke" #71: "Piękna prowincja":Cytat:
Fabularnie "Piękna prowincja" jest albumem bardzo dobrym, ponieważ główny wątek - śledztwo w sprawie znikających transportów i tajemniczego biznesmena - został poprowadzony dobrze, a komiks czyta się z ciekawością. Wydaje mi się jednak, że scenarzyście zabrakło pewnej wprawy w pisaniu komiksu humorystycznego jakim jest "Lucky Luke". Teoretycznie można było album wypełnić wieloma doskonałymi gagami opartymi na kontrastach pomiędzy Amerykanami a Kanadyjczykami. Trochę ich jest, choć może nie zawsze są najlepsze. Jednak poza tym nie pamiętam żadnego innego gagu, sceny z Bzikiem były jeszcze bardziej żałosne niż zwykle, a stale pojawiające się przypisy nie pomagały w płynnej lekturze komiksu.


"Lucky Luke" #71: "Piękna prowincja"
Artykuł od Michała Lipki
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15481
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-07-14, 19:15   

A dzisiejszego wieczoru taki oto materiał od Radosława Kocha - dziękujemy :-D :

"Dobre komiksy Disneya" #31: "Spadające narty" (KD 2019-07):Cytat:
Pierwsza połowa komiksu to ciąg doskonałych gagów z udziałem pechowego kaczora i nart wodnych. Jak zwykle twórca idealnie manewruje pomiędzy scenariuszowym realizmem, a płynącym z rysunków lekkim przerysowaniem potęgującym humorystyczny charakter komiksu. Czuć w tym mistrzostwo Barksa, ponieważ praktycznie każdy kadr sam w sobie jest śmieszny. Jednak znacznie lepsze jest zakończenie komiksu, które choć wygląda na dość typowe, to dzięki udziałowi Daisy jednak jest niezwykle zabawne. Prowadzi ono też do ciekawych przemyśleń - czy to Daisy nie jest największym kaczgorodzkim szwarccharakterem?


"Dobre komiksy Disneya" #31: "Spadające narty" (KD 2019-07)
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 12