Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wielkie Archiwum Komiksu
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-14, 10:56   

Dzisiaj także o nowości na rynku - bardzo autorowi recenzji czyli "Mamoniowi" dziękujemy :-D :

"Kłamstwo i jak to robimy":Cytat:
Niedookreślenie miejsca akcji pokazuje, że komiks porusza temat uniwersalny. Tak samo aktualny w Australii, Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych czy kołtuńskiej Polsce. Tom i Cleary... Ale równie dobrze to mogą być Tomasz i Klara mieszkający w Warszawie i tu obracający się wśród szczęśliwych Polaków. Kreujących swe szczęście, kreujących swe życie na inne niż jest w rzeczywistości.


"Kłamstwo i jak to robimy"
Szczegółowe informacje i przykładowe plansze
A w radio grają mi "Pink Floyd"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-15, 17:31   

Następne dwa teksty od "Mamonia" - się cieszymy jak zwykle :-D

1. "Klasyk w antologii" - "Relax - Antologia opowieści rysunkowych" #3:Cytat:
"Relax" to komiksy historyczne, jak np. "Wywiadowca XX wieku" z rysunkami Wróblewskiego, "Barykada na woli" Parzydły, "Poselstwo do Gniezna" Kobylińskiego czy też "Bolesławowe słupy" Rosińskiego. Przygodówki jak "Tajemnica kipu" Szyszki. Kryminały jak "Czarna róża" wspomnianego Wróblewskiego. Science fiction jak "Najdłuższa podróż" z rysunkami Rosińskiego, "Opowieści nie z tej Ziemi" Parzydły czy "Bionik Jaga" Marka Karnowskiego. Czy wreszcie humor serwowany w postaci "Orient Mena" Baranowskiego czy "Bajek dla dorosłych" Christy.


"Relax - Antologia opowieści rysunkowych" #3
Opis, szczegółowe informacje i przykładowe plansze

2. "Rodacy. Dwa":Cytat:
"Rodacy. Dwa" to kolejna praca Jakuba Topora, która wpisuje się w nurt komentarza społecznego. Autor szydzi w swych komiksów w kołtuństwa, zakłamania, głupoty i... Uwielbienia do zapiekanek. Rysuje je w stylistyce charakterystycznej dla undergroundu. Stąd moje porównanie do Andrzeja Mleczki. Ale równie dobrze można tu wspomnieć np. Janka Kozę, znanego ze swoich komentujących rzeczywistość rysunków drukowanych w rodzimych tygodnikach.


"Rodacy - Dwa"
Opis, szczegółowe informacje i przykładowe plansze
Napisana przez Marcina Waincetela recenzja tomu pierwszego
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-06-07, 07:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-26, 01:20   

Dzisiejszą przygodę z komiksami rozpoczynamy od kolejnych dwóch materiałów nadesłanych - dzięki :-D :

"Dziki Zachód. Po brazylijsku" - "Mamoń" i recenzja "Bandy dwóch":Cytat:
"Banda dwóch" jest kolejnym brazylijskim eksperymentem, który do Polski sprowadza Timof.

Cytat:
Sposób opowiadania komiksów poszedł do przodu. A ja – w trakcie lektury – miałem wrażenia, że czytam historyjkę, jaka nie do końca przetrwała próbę czasu.

Cytat:
Mamy dobrze nakreślone miejsca – z zasypywaną przez piach osadą dewotów Nova Nazare. Mamy starcie, doprowadzające do nieoczekiwanego finału (napiszę tylko, że dewotów nic nie zmieni…).

A mimo tego w "Bandzie dwóch" czegoś mi brakuje.


"Banda dwóch"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-27, 13:59   

"Wprawka do Żbika" czyli "Mamoń" omawia "Tajemnicę starego zamku/ Pościg za cieniem" a zatem trzynastą już część cyklu "Z archiwum Jerzego Wróblewskiego":Cytat:
Patrząc z perspektywy czasu konotacje ze Żbikiem są ogromne. Widać, że Białoszycki - nie będąc w stanie wejść do ogólnopolskiej serii gdzie pod względem scenariuszy królował pułkownik MO Władysław Krupka - stworzył na potrzeby bydgoskiej gazety lokalną wersję "Żbika". Nie ma w niej jednego, głównego bohatera w mundurze. Prym wiodą dzieciaki niespodziewanie wkręcone w kryminalną intrygę. Wystarczy, że zajrzą do podziemi starego zamku (jak w pierwszej z historii) albo odbiorą niewłaściwy telefon (jak w historii drugiej), a już ich wyobraźnia zaczyna pracować. I nie zwodzi ich na "cudne manowce" - jak śpiewał mistrz Stachura.


:brawo:

"Z archiwum Jerzego Wróblewskiego" #13: "Tajemnica starego zamku/ Pościg za cieniem"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-05, 04:57   

"Rafael. Ostatni ninja" - "Mamoń" wczoraj nadesłał - dzięki kolego :-D - swój tekst na temat "Wojowniczych Żółwi Ninja - Bodycount":Cytat:
To naprawdę komiks, który może stawać w szranki o tytuł „najdłuższej strzelaniny w historii”. Trup się ścieli na prawo i lewo, flaki wylewają z ciał a naboje latają ponad głowami wszystkich. Ale, ale. W tym szaleństwie jest fabuła! Jest powód, który doprowadza do strzelaniny, jest jej piękne rozwiniecie i... Zakończenie. Jak w porządnej antycznej sztuce. Z tym, że w "Bodycount" bohaterowie nie giną, jak w tragediach greckich.


"Wojownicze Żółwie Ninja - Bodycount"
A tutaj to co proponowałem do tej pory.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-05, 16:02   

Popołudniem następny tekst od "Mamonia" - się cieszymy bardzo :-D :

"Żywot tłumacza poczciwego" - "W głowie tłumaczy":Cytat:
W komiksie mamy wspomnienie pierwszych kłótni językowych a także pierwszych tłumaczy. Mamy biblijną Wieżę Babel, mamy prehistoryczne postaci (a’la "Jaskiniowcy" ze znanej kreskówki), ludy antyczne czy Hiszpanów Hernana Corteza podbijających Amerykę. Wszędzie tam i wtedy byli obecni tłumacze.

Cytat:
I właśnie tłumaczom i tłumaczeniom poświęcony jest komiks jaki napisał Tomasz Pindel. Spodziewałem się, że będzie to zbiorek pięciu krótkich historii narysowanych przez piątkę utalentowanych rysowników. Przyjemnym zaskoczeniem jest fakt, że to jeden, długi komiks.

Cytat:
Nie chcę wyróżniać nikogo z autorów. Każdy naprawdę doskonale odrobił swoje zadanie. Tak scenarzysta, jak i rysownicy. Efektem ich współpracy jest ważny komiks. Oby tylko nie przeszedł niezauważony. Pamiętajcie o nim przeglądając oferty wydawców.


"W głowie tłumaczy"
Czytajcie także wczoraj
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-07, 07:38   

Dariusz Cybulski jako pierwszy omawia tytuł "Kolorowa rzeczywistość czyli obraz PRL w polskim komiksie":Cytat:
Ta książka jest pełna cudownych opowieści, które przybliżają, jakże trudny był to okres dla Sztuki Komiksu. Maciej Jasiński idealnie wyjaśnia - dosłownie każdy niuansik - związany tym okresem. Np. wyjaśnia schemat kulturotwórczy, tych słynnych kiosków Ruch. Kolejek po komiksy, ale także obrazu samej kolejki pokazanej np. w gazecie z paskami komiksowymi na tle publikacji albumowej z Krajowej Agencji Wydawniczej.


:-D

"Kolorowa rzeczywistość czyli obraz PRL w polskim komiksie"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-08, 22:39   

"Ziemia jest płaska?" - "Mamoń" przed chwilą nadesłał - dziękujemy :-D - swój artykuł o "Encyklopedii wczesnej Ziemi":Cytat:
W podróż przez Wczesną Ziemię zabiera nas brytyjska autorka. To jej pierwsza książka wydana po polsku. Trzeba mieć nadzieję, że nie ostatnia. Autorka ma wszak niebywałą łatwość i w opowiadaniu, i w kreowaniu światów.

Cytat:
Przede wszystkim jest cudowną opowieścią szkatułkową. Złożoną z krótkich rozdziałów wynikających z potrzeby opowiadania, nawiązywania do przeszłości Wczesnej Ziemi, dopowiadania czegoś, o co czytelników chciałby zapytać autorkę.


"Encyklopedia wczesnej Ziemi"
To trzecia wizyta tej historii.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-11, 05:13   

"Artystka wyzwolona". Na ciekawe rozpoczęcie weekendu "Artemizja" od "Mamonia". Dziękujemy :-D :Cytat:
"Artemizja" jest komiksem pokazującym zależności, jakie panują w XVII-wiecznym Rzymie czy Florencji. Jest komiksem ilustrującym pewien wycinek epoki baroku. Jednak to tylko przyczynek, by stworzyć opowieść o kobiecie. Scenarzystka Nathalie Ferlut pokazuje nam kobietę silną, niezależną. Kobietę łamiącą stereotypy.

Cytat:
Biorąc do ręki komiks o epoce baroku spodziewać by się można było po nim iście barokowego przepychu. Pełnych ornamentyki ociekających złotem kadrów. Jest zupełnie inaczej. Postaci są uproszczone, twarze wręcz pięknie-brzydkie (tak sobie je określiłem).


"Artemizja"
Pod tym artykułem znajduje się poprzedni opublikowany przeze mnie wcześniej.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-20, 17:00   

Dwa razy "Mamoń" - podziękowania :-D :

1. "Grand Prix":Cytat:
Głównymi bohaterami są kierowcy rajdowi: Hans Stuck von Villiez, Bernd Rosemeyer, Guy Moll, Ernst von Delius, Leslie Toliver...

Cytat:
Ale po rajdowcach nie widać, by byli w jakikolwiek sposób zaangażowani w politykę Adolfa Hitlera. Skupiają się na rajdach i zdają się być szczęśliwi, że mogą siadać za kółkiem swoich bolidów. Momentami wręcz drwią z Hitlera – jak wtedy, gdy na dziedzińcu kancelarii rzeszy jeden z nich pozwala sobie wręcz na sparodiowanie przemówienia fuhrera.

Cytat:
Marvano nie udaje, że nic złego wokół rajdów się nie dzieje. Pokazuje oczywiście szerzący się nazizm. Ławki z napisami "Nicht für Juden" (czyli: "Nie dla Żydów") zamalowywane są w pośpiechu przed berlińska olimpiadą, by zachować przed światem pozory normalności.


"Grand Prix"

Omówienia pierwszego wydania:

Jerzego Łanuszewskiego:

Cytat:
Bohaterami są najpopularniejsi niemieccy kierowcy tamtych czasów: Rudolf Caraciolla, Hans Stuck i Bernd Rosemeyer, a także kilka fikcyjnych, ale prawdopodobnych postaci. Wraz z nimi czytelnik poznaje zasady rządzące wyścigami, klimat rywalizacji, ale też ich oczami ogląda wydarzenia dziejące się wtedy na świecie. W Grand Prix dobrze oddano nastroje panujące wśród społeczeństwa niemieckiego: zachwyt nad postępem i najnowszymi zdobyczami technologii, radość z odbudowywania gospodarki po Wielkim Kryzysie oraz wiarę w świetlaną przyszłość.


"Grand Prix"

Jarosława Drożdżewskiego:

Cytat:
Mamy tu wyścigi samochodowe, mamy ukazane kolejne kroki prowadzące do wybuchu II WŚ, mamy wątek szpiegowski i dodatkowo jeszcze dostajemy wplecione w fabułę ciekawostki z tamtego okresu, jak choćby ta o wymyśleniu kserokopiarki czy o emisji w studiu Columbia słuchowiska radiowego Wojna Światów. Taki natłok wątków powoduje, że nie można napisać, o czym ten komiks tak naprawdę jest. Żaden z nich nie osiąga jakiejś zdecydowanej przewagi. Osoby liczące na komiks "sportowy" mogą mieć wrażenie, że umieszczono w nim za dużo wojny i polityki, a Ci którzy na nią liczą, stwierdzą, że przeważa w nim wątek wyścigowy.


"Grand Prix"

2. "Berlin":Cytat:
"Berlin" Marvano to komiks o mieście, które nie przestaje intrygować. A przy okazji o ludziach związanych z nim na kilka sposobów.

Cytat:
O przygotowaniach do lotu, tankowaniu maszyn, podwieszaniu bomb, rozruchu, formowaniu kolumny na 20 tysiącach metrów… O brytyjskich fortecach i niemieckich myśliwcach.
Ale i o rzeczach bardziej ludzkich niż śmierć. Rodzącym się uczuciu, chwilach wolnych od lotu spędzanych gdzieś na brytyjskich łąkach pełnych złocistych łanów zboża i czerwonych maków.

Cytat:
Marvano pokazuje głupotę wojny, głupotę wynikającą z podziałów ideologicznych i systemów totalitarnych. Nie jest to pierwsze jego tego typu dokonanie.


"Berlin"

Artykuły o pierwszym wydaniu:

Miłosza Kozińskiego:

Cytat:
Oprócz głównej intrygi, dotyczącej próby ucieczki hitlerowskiego zbrodniarza z zaciskającej się wokół niego sowieckiej obławy, komiks oferuje nam w przystępnej i interesującej formie możliwość zapoznania się z tłem historycznym drugiej połowy XX wieku. Galeria bohaterów serwuje nam postaci intrygujące swoim zachowaniem i osobistymi motywacjami oraz bez wyjątku niejednoznaczne moralnie co dodatkowo podnosi poziom zainteresowania ich losami u potencjalnego odbiorcy dzieła Marvano.


"Berlin"

Przemka Szymczaka:

Cytat:
Berlin opowiada o samolotach i latających nimi bohaterach. Odmalowuje obraz społeczeństwa po wojnie. Przedstawia na wpół dramatyczną, na wpół sensacyjną historię o ludziach złapanych w sieć sprzecznych uczuć: miłości i nienawiści. Przede wszystkim jednak ten komiks jest opowieścią o samym Berlinie. To portret miasta w trzech odsłonach, odpowiadających trzem różnym okresom w jego najnowszej historii.


"Berlin"

Rafała Pawłowskiego:

Cytat:
Tytułowy Berlin jest tu niemym świadkiem przyśpieszonego dojrzewania młodych ludzi, którym nie dane będzie razem smakować życia. To historia jakich wiele, opowiedziana jednak z wdziękiem i stanowiąca hołd dla uczuć pogrzebanych w zgliszczach wojennej pożogi.

Cytat:
Sensacyjny scenariusz, w którym do jednego kotła wrzucono, obok alianckiego lotnika, piękną Żydówkę, syna esesmana oprawcy, radzieckiego dorobkiewicza, plany tajemniczej broni i skrzynie pełne złotych sztabek, jest zdecydowanie przekombinowany. Bohaterowie nie budzą specjalnej sympatii i śledzimy ich losy bardziej z obowiązku niż zainteresowania.


"Berlin"

"Milwaukee Meg":

Cytat:
Historie są wielowątkowe i po brzegi wypełnione akcją, czasy i miejsca mieszają się zgrabnie i przetasowują, tworząc prawdziwy kalejdoskop wydarzeń, z którego dopiero samemu trzeba stworzyć obraz całości. Postaci są barwne i nie ma tu tendencji do polaryzowania: ci są dobrzy, ci źli... Każdy "ma tu swoje za uszami", ale też każdy jest ofiarą - wojny, ojca, losu, nazistów czy okoliczności. Marvano zadbał także o dokładność historyczną i oddanie atmosfery tamtych lat, są nawet wstawki opisujące sytuację międzynarodową i przedstawiające położenie, w jakim znajdują się bohaterowie.

Trzeba jednak zauważyć, że te straszliwie skomplikowane intrygi, wszelakie zwroty i zawroty akcji... są przewidywalne aż do bólu.


"Berlin"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-07-18, 12:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-21, 05:14   

"Profesor Chrapkiewicz-Chapeville" w artykule Dariusza Cybulskiego:Cytat:
Niniejszy komiks jest opowieścią biograficzną o niezwykłym człowieku. Żyjącym we Francji Franciszku Chrapkiewiczu-Chapeville. Ten prawdziwy bohater, wybitny naukowiec, żołnierz Armii Krajowej, ambasador Polski - urodzony 2 stycznia 1924 w Godowej, niedaleko Strzyżowa wpisał się swoimi czynami w historię polski i świata.

Aczkolwiek sadzę ze smutkiem, a wręcz jestem pewny, że jest mało rozpoznawalny w naszym pięknym kraju. Tymczasem i bez kozery napiszę, że mamy szansę życia obok takiej Osobistości i przebywania i uczenia się od legendy!


"Profesor Chrapkiewicz-Chapeville"
A tutaj oprócz informacji również przykładowe plansze.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-24, 03:03   

"Alan Moore. Twórca z Providence rodem". Piątek rozpoczynamy od nadesłanego wczoraj przez autora recenzji artykułu o tytule "Neonomicon" - dziękujemy "Mamoniu" :-D :Cytat:
"Neonomicon" nie jest komiksem dla zwykłych miłośników Alana Moore’a. Dość powiedzieć, że ci, którzy zaczytywali się w "Lidze Niezwykłych Dżentelmenów", "Zagubionych dziewczętach", "Strażnikach" czy "V jak Vendetta" mogą poczuć się zawiedzeni. W "Neonomiconie" nie ma lekkości w kreowaniu świata. Nie może zresztą jej być, skoro całość ma być osadzona w wizjach jakie rodziły się w głowie H.P. Lovecrafta. Skoro ma być odniesieniem do nich i ma być z nimi – w jakiś tam sposób – spójna.


"Neonomicon"
Daleko nie trzeba się wracać ;)
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-25, 05:14   

Recenzję "Zawodowych bumelantów" czyli czwartej odsłony przygód "Lila i Puta" nadesłał jej autor czyli "Mamoń" - podziękowania :-D :Cytat:
Dość powiedzieć, że ich (Macieja Kura i Piotra Bednarczyka) historia uznana została za oddającą ducha prac nestora polskiego komiksu - twórcy tak kultowych serii jak "Kajtek i Koko" oraz "Kajko i Kokosz". A to już porządna rekomendacja.

Cytat:
Jest śmiesznie i strasznie. Świat to bowiem pełen krasnoludów, duchów, utopców czy elfów. A wszystko zostało wyrysowane "ostrą", nieco undergroundową bednarczykową kreską.


"Lil i Put" #4: "Zawodowi bumelanci"
Pierwsze omówienie
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-28, 04:26   

Nowy tydzień rozpoczynamy od następnych materiałów nadesłanych:

"Mamoń" omawia "Królewską konną" czyli trzeci tom "Kajka i Kokosza: Nowych przygód" - dziękujemy :-D :Cytat:
Wejście w buty mistrza nie jest łatwym zadaniem. Christa był gawędziarzem, celnym obserwatorem PRL-owskiej rzeczywistości, której absurdy przemycał na komiksowe plansze. Dzięki temu "Kajko i Kokosz" był komiksem kilkupokoleniowym. Młodszym zapewniał doskonałą rozrywkę - bo był to komiks świetnie napisany fabularnie. Do starszych zaś puszczał oko. Nowe przygody też są komiksem wielopokoleniowym. Młodsi dostają dobrze skonstruowaną i napisaną przez Kura historię. Starsi zaś będą łapać się, że odkrywają kolejne nawiązania już nie do PRL-u czy też III RP (lub jak wolą inni IV RP), ale do kultowej serii sprzed lat.


"Kajko i Kokosz: Nowe przygody" #3: "Królewska konna"
Pierwsza wypowiedź
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15508
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-05-31, 12:55   

"Mamoń" dopiero co podrzucił swój - tutaj pierwszy - tekst o pozycji "Tetris. Ludzie i gry":Cytat:
"Tetris. Ludzie i gry" graficznie nie jest fajerwerkiem. Narysowany został prostą kreską, ale to żaden zarzut. Brown dzięki temu oddaje atmosferę gier, o której opowiada.

Cytat:
Pokazuje moment, w jakim twórca "Tetrisa" znalazł się gdy jego wynalazek wypływa za Żelazną Kurtynę. Nieświadomy sukcesu dalej pracuje na rzecz socjalizmu. Nieświadomy tego, że za jego plecami ktoś robi niezłe biznesy na spadających klockach. Jest wreszcie komiksem o tym, jak – finalnie – Pażytnow składa swe życiowe "klocki" i odzyskuje prawa do "Tetrisa".


"Tetris. Ludzie i gry"

Dzięki serdeczne :-D
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 12