Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Książkarnia i Krótko acz treściwie - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-04, 11:06   

1. "Wiktoriańska Liga Sprawiedliwości" - "Liga niezwykłych dżentelmenów" #1:Cytat:
Moore jest tu, jak dziecko, biorące do rąk figurki swoich ulubionych bohaterów, nie wyrywając ich ze świata, do którego należą, ale umieszczając na styku literackich rzeczywistości i historycznych realiów, zestawia po raz pierwszy ze sobą w opowieści łączącej elementy z ich "rodzimych" dzieł. Bawi go odtwarzanie motywów, łączenie fikcji z faktami i żonglowanie tym, co w literaturze wiktoriańskiej kochają jej miłośnicy i sam autor. Jest to zabawne, jest inteligentne, ma swój klimat i charakter, czasem Moore ciekawie dekonstruuje postacie, ale...


"Liga niezwykłych dżentelmenów" #1

Artykuł Zacharego Zepsutego:

Cytat:
Alan Moore z wielką gracją opanował trudną sztukę żonglerki losowo dobranymi gatunkami, bohaterami i motywami literackimi. Niczym doświadczony rzemieślnik, odnawia zmurszałe, nieco zapomniane dzieła i tchnie w ich struktury nowe życie. Pisarze, którym poniekąd oddaje swój hołd i z których czerpie pełnymi garściami, pewnie byliby dumni z wyników jego wnikliwej pracy. Twórca Strażników to w końcu jedna z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie postmodernizmu, a jego erudycja oraz warsztat pisarki stoją na wysokim poziomie. Wystarczy zwrócić uwagę na szczegółowe, wręcz chorobliwe, opisy dotyczące pojedynczego kadru, które przesyła współpracującym z nim ilustratorom. W słowniku Maga z Northamptom, zapewne nie ma takich pojęć, jak: pójście na łatwiznę, bylejakość, opieszałość, czy tania prowizorka.


"Liga niezwykłych dżentelmenów" #1

Artykuł Przemysława Mazura:

Cytat:
Jak przystało na Moore’a, także w tym przypadku trudno mówić o kreowaniu postaci kierujących się nadmiarem altruizmu. Osobowości goszczące na kartach tej opowieści pod względem ogólnej kondycji psychicznej, delikatnie rzecz ujmując, wykazują odchyły od standardowej normy. De facto są to powichrowane parafrazy klasycznych superbohaterów sprzed nastania tzw. Mrocznej Ery. Ale też i rzeczywistość, w której zmuszeni są funkcjonować - pomimo wszędobylskiego blichtru imperialnej potęgi - nosi znamiona postępującego rozkładu. Stąd dewiacje i uzależnienia przeważającej części tytułowych bohaterów, z którym wspomniani radzą sobie co najwyżej połowicznie. Mamy zatem do czynienia z na swój sposób "idealnym" wzorcem osobowości, preferowanym przez istotną część współczesnych czytelników, zwykle spragnionych sycenia się patologiami i moralną niejednoznacznością.


"Liga niezwykłych dżentelmenów" #1

2. "Klasyka i nie klasyka" - "Ptyś i Bill" #3: "Co z niego wyrośnie?":Cytat:
Serię "Ptyś i Bill" wymyślił w 1959 roku ojciec "Sprycjana i Fantazjusza" i pracował nad nią aż do roku 2001. Dwa lata później pracę nad nią przejął Laurent Verron, który z pomocą różnych scenarzystów przygotował łącznie osiem albumów. W tym tomie, drugim, zbierającym komiksy z tego właśnie okresu, dostajemy trzy kolejne części przygód sympatycznych bohaterów. I jak zwykle całość jest udana, może fabularnie seria ta nie jest tak świetna, jak pozostałe trzy wydawane w ramach cyklu "Komiksy są super" (ale i tak to kawał dobrego komiksu, żeby nie było), ale graficznie całość prezentuje się wspaniale.


"Ptyś i Bill" #3: "Co z niego wyrośnie?"

Cieszymy się bardzo Michale :-D
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-05, 12:52   

Od Michała dzisiaj następna nowość :-D :

"Dlaczego mówi na siebie Rena?" - "Gdy zapłaczą cykady" #7: "Księga pokuty", cz. 1:Cytat:
Trzeba przyznać, że scenarzysta tej serii – a zarazem autor jej growego pierwowzoru – miał świetny pomysł na to, jak bardzo wiele razy sprzedać ten sam pomysł. Najpierw robimy konkretną opowieść, potem przedstawiamy jej alternatywne wersje, a jeszcze później pokazujemy inna stronę tych wydarzeń, dopowiadając kwestie dotąd niejasne i udzielając odpowiedzi na kilka pytań. Co dalej? Okaże się w kolejnych tomach, bo wciąż nie wiemy jakże wielu rzeczy – i to kluczowych dla całej opowieści.

Ale autorom udaje się jednocześnie sprawić, by wszystko to nie rozczarowywało czytelnika.


"Gdy zapłaczą cykady" #7: "Księga pokuty", cz. 1
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-08, 11:22   

"Pokutny płacz cykad" - "Gdy zapłaczą cykady" #8: "Księga pokuty", cz. 2:Cytat:
Nie spodziewałem się, że "Księga pokuty" będzie aż tak udana. Już wcześniej wydarzenia alternatywne zaczynały nabierać sensu, wzajemnie się uzupełniając, ale dopiero teraz wszystko powoli układa się w jedną, wielką całość. Zaskakuje przy tym, intryguje, skłania do ponownego zaangażowania się w zrozumienie tego, co dzieje się w Hinamizawie i opowiedzenia za jedną z teorii. Czy nasze podejrzenia okażą się słuszne? A może już się okazują? O tym musicie przekonać się sami, ale chyba nie muszę mówić Wam, że warto?


"Gdy zapłaczą cykady" #8: "Księga pokuty", cz. 2

:-D
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-09, 06:34   

"Ostatni strzał". Dzisiaj na powitanie dnia od Michała - dziękujemy :-D - recenzja piątego tomu "100 naboi":Cytat:
Zebrane tu komiksy to mistrzowski popis zarówno pod względem scenariusza, jak i ilustracji. Świetna fabuła, oparta na sprawdzonych, najlepszych motywach z dzieł noir, z których Azzarello udało się wycisnąć wszystko, co najlepsze, podlana wielką konspiracja zahaczającym o spiskowe teorie dziejów, po prostu zachwyca.


"100 naboi" #5
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-09, 08:24   

"Lepiej późno niż wcale". I od razu kolejny tytuł - hurra! :-D : "Card Captor Sakura" #1:Cytat:
Sympatyczna, dziecięca bohaterka, zbieractwo, walki, fantastyka... Czyta się to lekko, szybko i bardzo przyjemnie. „Sakura” ma też swój interesujący klimat, potrafi zaintrygować, a przy okazji jest też znakomicie wykonana. Jak na dzieło pań z Clampa całość wydawać się może jednak jakaś inna. Nie ma tu czerni, wszędobylskiej symboliki, bogactwa rastrów i detali.


"Card Captor Sakura" #1
Pierwsza analiza
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-05-10, 05:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-10, 11:10   

"Wojowniczki z krainy marzeń". W dniu dzisiejszym zaś niespodzianka ;) Następna nowość :P czyli "Magic Knight Rayearth" #1:Cytat:
"MKR" to w końcu opowieść, która łączy w sobie motywy gatunkowe rodem z "Czarodziejki z księżyca" (od której zaczął się boom na japońską popkulturę w Polsce), z mrokiem, powagą i dojrzałym podejściem nawet do infantylnych kwestii, czego brakowało rodzimym i zachodnim produkcjom skierowanym do podobnej grupy odbiorców. Do tego mamy tu mnóstwo najróżniejszych elementów, które pokochaliśmy przed laty w mangach i anime (z mecha włącznie), a i nie można zapomnieć o świetnym wydaniu.


"Magic Knight Rayearth" #1
Pierwsza recenzja
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-06-14, 09:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-11, 12:58   

"Zmiany i walka". Michał Lipka kontynuuje omawianie "Bakumana" i przed chwilą podrzucił tekst o osiemnastym już tomie tej mangi - uśmiechamy się do kolegi :-D :Cytat:
Czytając "Bakumana" trudno jest nie docenić wielkiego talentu zarówno scenarzysty, jak i rysownika.

Cytat:
A jaki to ma klimat, jakie napięcie, jakie emocje wyzwala... Śmieszy, smuci, intryguje i tylko szkoda, że znów trzeba czekać na kolejny tom, bo chyba nie znajdzie się czytelnik, który od razu nie chciałby załapać za kolejną część.

A wszystko to absolutnie genialnie zilustrowane.


"Bakuman" #18
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-12, 10:57   

Recenzje dwóch części "Czarodziejek.net" od Michała! Dziękujemy :-D

"Czarodziejki nie z Księżyca" czyli pierwszej:Cytat:
Całość jest co prawda mroczna, ale nie brak tu też lżejszych elementów, nuty uroku czy humoru. Sadyzm zrównoważony jest przez akcję, pojawiają się też ciekawe pytania, a wszystko to zostało znakomicie zilustrowane. Z prostotą, ale i mocą makabrycznych detali, które są w tym przypadku nieodzowne.


"Czarodziejki.net" #1
Pierwszy artykuł

"Czarodziejki z netu" - czyli drugiej:Cytat:
"Czarodziejki.net" to opowieść dla starszych czytelników – i to nie tylko tych, którzy wyrośli na opowieściach typu magical girl. To po prostu kawał dobrej, niegłupiej mangi rozrywkowej, która potrafi poruszyć i zaatakować mocnymi, brutalnymi scenami. Słodycz miesza się tu z lejącą się krwią, bohaterki są równie urocze, co ponure, a całkiem udane zaplecze obyczajowe łączy się z wszelkiej maści niezwykłościami. Bo jaka fantastyka może obyć się bez dobrych, przyziemnych wątków, z którymi czytelnik nie tylko może się identyfikować, ale przede wszystkim które stanowią swoistą kotwicę zaczepiająca nawet najbardziej wymyślne rzeczy w rzeczywistości?


"Czarodziejki.net" #2
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-15, 12:40   

"The promised survival horror" - "The Promised Neverland" #8:Cytat:
Bohaterowie nie mają chwili wytchnienia, niebezpieczeństwo czai się na nich ze wszystkich stron, a pomoc ciężko jest znaleźć. Ale co zrobić w świecie, gdzie bez sojuszników nie da się przetrwać? Shirai zbudował na tym wszystkim świetną opowieść, którą czyta się naprawdę dobrze i z zaciekawieniem.

Cytat:
Jednakże to ilustracje Posuki Demizu są najlepszym, co manga ma do zaoferowania. Rysunki mangaczki są znakomite, pełne lekkości, uroku i słodyczy, ale i detali.


"The Promised Neverland" #8

Czyli znakomicie :-D - dziękujemy :-D
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-16, 07:50   

"Pięknie podane, smakowite danie" - "Kulinarne pojedynki" #15 - podziękowania dla kolegi :-D :Cytat:
Ta manga jest pyszna. Jest smakowita. Wciąga. Uzależnia. Długo można by wymieniać. Lepiej nie czytać jej z pustym brzuchem, bo napady głodu i ślinotoku mogą przydarzać się Wam wówczas nader często. Zresztą nawet jeśli się najecie, istnieje duże ryzyko, że nabierzecie ochoty na jedzenie – to, co serwują nam autorzy bowiem tak bardzo rozpala wyobraźnię, że nie da się przejść obok tego obojętnie. Tym bardziej, że w mandze pokazują nam prawdziwe dania (ach jak one genialnie wyglądają!), przepisy na które także znajdziecie w tomiku.


:-D

"Kulinarne pojedynki" #15
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-16, 16:44   

Na wieczór także dostaliśmy artykuł i to o jakim sympatycznym tytule :-D :

"Mikołajek w komiksie": "Mikołajek: Jak to się zaczęło":Cytat:
Książki o Mikołajku to już klasyka i można powiedzieć, że rzecz kultowa. Przede wszystkim jednak to inteligentna, zabawna lektura dla czytelników w każdym wieku, rozbrajająca niesamowitą logiką Mikołajka (przynajmniej jeśli chodzi o usprawiedliwianie swoich czynów) i niezliczonymi wypadkami, jakie zdarzają się jemu i ludziom w jego otoczeniu. Każda z jego przygód jest zabawna, ale i pełna trafnej satyry. A wszystko to uchwycone w sposób, który pozwala młodszym i starszym na równie dobrą zabawę i odczytywanie całości przez pryzmat swego wieku i doświadczenia.


"Mikołajek: Jak to się zaczęło"

Trochę wcześniejszy tekst Doroty Żak:

Cytat:
Goscinny i Sempé potrzebują zaledwie jednej strony, żeby rozbawić i przedstawić historyjkę bardziej przypominającą jakiś gag lub skecz. Pomagają im w tym kolorowe rysunki o prostej, ale jakże ekspresyjnej kresce. Mimika bohaterów to zaledwie kilka linii, a od razu wiadomo, co myślą i czują. Sylwetki postaci, zakorzenione od dawna w popkulturze, są już na tyle znajome, że witamy się z nimi jak z dobrymi przyjaciółmi.


"Mikołajek: Jak to się zaczęło"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-18, 11:01   

"Wilczyca i Czarny Książę wkraczają w dorosłość" - "Wilczyca i Czarny Książę" #14:Cytat:
... "Wilczyca i czarny książę" pozostaje naprawdę znakomitą opowieścią, która fanom mang dla nastoletnich dziewczyn bardziej, niż przypadnie do gustu.

Cytat:
Najbardziej śmiejemy się przecież wtedy, kiedy bohaterom nie wychodzi. Kiedy pakują się w kolejne tarapaty i komicznie miotają, starając się wybrnąć jakoś z sytuacji, w której się znaleźli. A że ci bohaterowie mają talent do pakowania się w kolejne kłopoty i wychodzenia z nich w bardzo specyficzny sposób, na czytelników czeka cała masa świetnej zabawy.


"Wilczyca i Czarny Książę" #14

Ależ masz tempo Michale :-D
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-19, 12:17   

1. "Pokonać łotrów" - "My Hero Academia: Akademia Bohaterów" #10:Cytat:
Nie da się napisać o "My Hero Academia" inaczej, jak o kwintesencji shounena. Jest tu bowiem wszystko to, za co kocha się gatunek. Podane w oczywistej formie, nie ma co temu zaprzeczać, bo w końcu seria ta to wzorcowy bitewniak, którego fabuła jest niczym innym, jak pretekstem do pokazania kolejnych walk w wykonaniu najróżniejszych, często jakże pokręconych i niezwykłych postaci. Ale jakie to są walki! I jakie postacie!


"My Hero Academia: Akademia Bohaterów" #10

2. "Przyszłość Spidera" - "Amazing Spider-Man. Globalna sieć" #2: "Mroczne królestwo":Cytat:
Nie ma się co oszukiwać, wątek z Panem Negatywem jest słaby. Jedynie pojawienie się Regenta daje tu pewne pocieszenie, choć niewielkie. Z czasem jednak wydarzenia zaczynają nabierać tempa, kiedy na scenę wraca Skorpion. Co prawda śmieszność tego wroga sprawiła, że pierwszy tom "Amazing Spider-Mana" od Marvel Now 2.0 był dość słaby, jednak teraz poprzez jego przewidywanie przyszłości, do fabuły wprowadzone zostają intrygujące wątki. Zresztą sceny w kosmosie i walki, nawet jeśli bywają pozbawione logiki, są spektakularne i miłe dla oka – głównie dzięki niezłym rysunkom uzupełnionym o naprawdę świetny kolor.


"Amazing Spider-Man. Globalna sieć" #2: "Mroczne królestwo"
Archiwa tomu pierwszego

3. "Nie tylko "kryzysy" - "Batman Metal" #1: "Mroczne dni":Cytat:
Scott Snyder przed laty zachwycił nas zarówno świetnym „Amerykańskim wampirem”, jak i znakomitymi opowieści o Batmanie pisanymi dla "Nowego DC Comics". W "Odrodzeniu" zszedł nieco na dalszy plan, tworząc całkiem udaną, ale nierówną serię "All Star Batman", wciąż jednak czekałem, że pokaże jeszcze na co go stać i po części tak jest właśnie w "Metalu". Po części, bo najciekawsze są tu tajemnice i pytania. Potem opowieść zmienia się w czystą akcję, opartą na temacie-samograju, jakim jest żonglowanie wizerunkami alternatywnych wersji doskonale znanych nam postaci, a co za tym idzie także wydarzeń. Czyta się to świetnie, z dużą przyjemnością – tym większą, im bardziej znacie uniwersum DC – niemniej nie narzekałbym, gdyby Snyder pomagający mu autorzy przedłużyli tajemniczą stronę opowieści.


"Batman Metal" #1: "Mroczne dni"

Oho ho!

:mrgreen:
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-19, 17:19   

I jeszcze dwa razy dzisiaj Michał !

4. "Wulgarnie, ale nie głupio" czyli "Transmetropolitan" #4:Cytat:
Ellis sięga tu po wszystkie najważniejsze motywy science fiction, ale takiego przyziemnego, bardziej cyberpunkowego, gdzie ludzi bardziej interesuje to, co mogą przeżyć na Ziemi i we własnej głowie, niż podbijanie kosmosu. A że wszystko to jest realistyczne, przekonujące i nawet w najbardziej udziwnionej konfiguracji, gdzie do głosu dochodzi nie rozsądek a satyryczna prześmiewczość wydaje się możliwe, z czasem zaczyna przerażać.


"Transmetropolitan" #4
Publikacje o tomie trzecim
Publikacje o tomie drugim
Publikacje o tomie pierwszym

5. "Trzeci taniec" czyli "Studio tańca" #3:Cytat:
Nie myślcie jednak, że "Studio tańca" to seria przeznaczona głównie dla tych, którzy tańcem się interesują. Nie ma co zaprzeczać, że ci zaznajomieni z tematem znajdą tu więcej rzeczy, niż laicy, ale nawet osoby niecierpiące tej dziedziny sztuki, będą bawić się znakomicie w trakcie lektury. Ja za tańcem nie przepadam, nie jest to coś w czym czułbym się dobrze, a jednak komiksy te pochłaniam z wielką przyjemnością i ochotą na więcej.


Cytat:
https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/04/studio-tanca-3-beka-bertrand-escaich-i.html

Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
To co dotyczyło dwóch pierwszych odsłon cyklu
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-23, 07:54   

A co dzisiaj? A to ;) :

1. "Usagi powraca" - "Usagi Yojimbo Saga" #1:Cytat:
Sakai stworzył przyjemne przygodowe fantasy, mocno osadzone w folklorze i historii. Podlał to wszystko iście baśniowo-disnejowską stylistyką i klimatem kina lat 80., gdzie komedia, dramat i fantastyka płynnie łączyły się z modą na azjatyckie sztuki walki (w końcu pojawiają się tu nawet Żółwie Ninja).


"Usagi Yojimbo Saga" #1

2. "Prawie jak manga" - "Usagi Yojimbo Saga" #2:Cytat:
Warto zacząć chyba od tego, że Sakai początkowo wcale nie chciał tworzyć królika, a najzwyklejszego człowieka samuraja, wzorowanego na Miyamoto Musashim, filozofie, strategu, roninie. Pewnego razu narysował jednak królicze uszy zawiązane na czubku głowy w węzeł i spodobało mu się to.

Cytat:
Owszem, mam wrażenie, że gdyby "Usagi Yojimbo" był mangą, a nie komiksem amerykańskim na mandze wzorowanym, wyszedłby nawet jeszcze lepiej, ale i tak jest znakomicie.


"Usagi Yojimbo Saga" #2
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 13