Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Książkarnia i Krótko acz treściwie - komiksy
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2019-02-02, 10:42   

"Napięcie narasta" - czyli artykuł o zatytułowanej "Ucieczka do Wisconsin" czwartej części "Odrodzenia" - super Michale :-D :

Cytat:
"Odrodzenie" tym właśnie stało od pierwszych stron i za to najbardziej je cenię, a fakt, że autorzy niespiesznie snują swoją opowieść, rozbudowując zarówno postacie, relacje między nimi, jak i świat, tylko świadczy na korzyść ich samych i ich serii.

Cytat:
Mamy więc miłość, nienawiść, zdrady, kombinowanie, jak wykorzystać zaistniałą sytuację do własnych celów... Tyle, jeśli chodzi o wątki, co się zaś tyczy horrorowych motywów, mamy tu tajemnicze stworzenia, mamy coś z opowieści o duchach i nawiedzonych miejscach, a i dla fanów makabry i estetyki gore nie zabraknie wrażeń. Całość podlana została wątkami z policyjnych thrillerów i całkiem szybką akcją, którą równoważą bardziej leniwe momenty.

"Odrodzenie" #4: "Ucieczka do Wisconsin"
Opis, szczegółowe informacje oraz przykładowe plansze
To co było o dotychczasowych tomach

jacek 

Wysłany: 2019-02-04, 13:59   

Całkiem niedawno bo 11 stycznia opublikowałem najnowszy artykuł o zatytułowanym "I żyli długo i burzliwie" otwarciu cyklu "Nienawidzę Baśniowa" a dzisiaj, w imieniu Michała Lipki, któremu za nadesłany tekst dziękuję :-D , zapraszam do zapoznania się z noszącym tytuł "Fujowy żywot" drugim tomem tej opowieści:

Cytat:
Całość jest więc bardzo umowna, mocno przerysowana i podkolorowana. Ale przede wszystkim jest zabawna, chociaż nie jest to humor dla każdego i raczej to miłośnicy czarnej jego odmiany będą czuli się tutaj najlepiej. W tym wszystkim nie brak także sentymentalnej, nuty, w końcu Young na warsztat wziął schematy pamiętane ze szczenięcych lat każdego z nas.

"Nienawidzę Baśniowa" #2: "Fujowy żywot"

jacek 

Wysłany: 2019-02-12, 09:05   

1. "Powrót do domu" - "Odyseja Lanfeusta" #1:

Cytat:
Lanfeust po latach powraca w tym tomie nie tylko w rodzinne strony, ale też i z nowymi przygodami. Na obu polach bohater stał się już swoistą legendą, dawno go nie widziano, choć pamiętano o jego dokonaniach (tym bardziej, że niedawno pojawiły się zbiorcze wznowienia jego wczesnych przygód). Ale jak po tym czasie przyjmą go rodacy/czytelnicy? Mam nadzieję, że równie dobrze, co kiedyś. Ci, którzy poznali go dopiero teraz, dzięki nowej edycji i dali się całości urzec, na pewno i tym tomem będą zachwyceni. Starzy czytelnicy, obawiający się, jak po latach będzie przebiegał powrót do całości to inny temat. Ale myślę, że i oni odetchnęli z ulgą, bo "Odyseja" to kawał dobrego, humorystycznego science fantasy, które nadal trzyma ten sam poziom.

"Odyseja Lanfeusta" #1
Artykuł Marcina Andrysa

2. "Mangowa mafia" - "Bakuman" #17:

Cytat:
"Bakuman" jest świetny i co tu dużo mówić. To, jak już wielokrotnie pisałem, jedna z najlepszych mang odstępnych na polskim rynku - i nie tylko, bo przecież jej odbiór na całym świecie jest jak najbardziej pozytywny i wymieniana jest wśród tych najbardziej wartych poznania. Wszystko to dzięki dwóm rzeczom: doskonałemu wykorzystaniu wszystkim znanych schematów shounen, ale zaszczepionych na zupełnie świeży grunt oraz niemalże perfekcyjnemu wykonaniu. Wisienką na tym torcie stają się zakulisowe ciekawostki ze świata mangi, które odsłaniają przed nami świat równie fascynujący, co bezlitosny.

"Bakuman" #17

Brawo Michał :-D

jacek 

Wysłany: 2019-02-13, 12:17   

"Za świetlaną przyszłość" - "My Hero Academia: Akademia Bohaterów" #9:

Cytat:
Wszystko, co sprawia, że shounen jest tak popularny, w tej serii znalazło swoje miejsce i zostało dobrze wykorzystane. Jest niepozorny bohater, który wkracza na ścieżkę bycia swoistym wybrańcem (mogą się z nim zatem identyfikować docelowi czytelnicy), jest szybka akcja, dużo humoru, potężni przeciwnicy, widowiskowe pojedynki i nuta erotyki także się znalazła - w tym tomie zresztą autor nie mając pomysłów na zapełnienie miejsca serwuje nam kącik z bohaterkami w bieliźnie.

;)

"Za świetlaną przyszłość" - "My Hero Academia: Akademia Bohaterów" #9

Znakomicie Michał :-D

jacek 

Wysłany: 2019-02-14, 08:15   

"Miłość silniejsza niż śmierć" - "Dar trzech króli" u Michała Lipki:

Cytat:
Owszem, nie ma tu zbytniej oryginalności, ale i nie o nią chodzi. Chodzi natomiast o klimat i emocje, a tych tutaj nie brakuje ani przez chwilę. Może nie do końca kupiła mnie koncepcja nieba i pieniędzy, ale przeważające w "Darze" wątki obyczajowe są jak najbardziej znakomicie wykonane. Dużo tu łez, dużo uśmiechów, jeszcze więcej pięknie wyrysowanych kadrów ukazujących nam zarówno urzekające plenery, jak i ujmujące scenki rodem z życia każdego z nas.

"Dar trzech króli"
Dwa wcześniejsze omówienia

A tutaj jeszcze zaległe:

- "Otai":

Cytat:
Początkowo zaskoczyło mnie, że manga skierowana jest do czytelników z grupy demograficznej seinen. Mimo tego, że bohaterowie mają swoje lata miałam wrażenie, że manga bardziej trafi do młodszego czytelnika, który lubi idealizowanie uczucia miłości. Ta sama historia, z większą dozą dojrzałości i animowana np. przez Makoto Shinkaia - owszem - byłaby skierowana do starszego widza, ale w tej mangowej formie nie do końca to czułam.

"Dar trzech króli"

- Dagi 'Tiszki' Brzozowskiej:

Cytat:
To znana od lat, krążąca zwłaszcza w kręgach religijnych (szczególnie chrześcijańskich, ale w innych religiach też możemy znaleźć analogiczną historię) opowieść o miłości żony i męża, którzy poszukiwali idealnych prezentów świątecznych dla tego drugiego, ale przez brak porozumienia całkowicie zmarnowali poniesione na ten cel ofiary.

Dar trzech króli, poza ciekawą wymową, wyróżnia się jeszcze dwiema rzeczami: śliczną kreską i ciekawą kompozycją kadrów.

"Dar trzech króli"

- Sary Glanc:

Cytat:
Oddanie Daichiego do zmarłej i próby Akari oddania mu wolności powinny poruszyć czytelnika, niestety mam wrażenie, że autor nie zdołał oddać wymyślonej przez siebie historii miłosnej i zamiast pełnej wzruszeń opowieści o uczuciu, które trwa nawet po śmierci, otrzymujemy tytuł mdły i wyprany z uczuć.

"Dar trzech króli"

- Anny Andrys:

Cytat:
Opowieść czyta się bardzo przyjemnie. Chwilami wzrusza, gdy Daichi tak usilnie trzyma się wspomnień, a chwilami bawi, bo w zachowaniu "niebiańskiej" Akari znajduje się wiele humoru. Przede wszystkim jest to jednak opowieść o miłości, która wciąż jest silna, nawet po śmierci. Czasami, gdy się kogoś kocha, trzeba wiedzieć, kiedy pozwolić mu odejść, kiedy ruszyć nową drogą. Cała ta nostalgiczna historia ubrana jest w przepiękne rysunki, które tylko podkreślają jej walory.

"Dar trzech króli"

jacek 

Wysłany: 2019-02-14, 13:52   

"Gy fantasy spotyka horror". Oraz jeszcze "Berserk" #20:

Cytat:
"Berserk” to bezwzględnie seria dla dorosłych. Mroczna, krwawa i brutalna ani przez chwilę nie oszczędza czytelnika, oferując mu ekstremalne przeżycia serwowane w szybkim tempie. Jest tu coś z shounenoweggo bitewniaka, bo akcja i walki dominują nad tym tomem, ale przeniesione na dojrzalszy grunt, na który zapuszczają się czytelnicy wychowani na takich mangach, jak "Dragon Ball" czy "Naruto", którzy wyrośli już z ich klimatów. Tu motywy i schematy podobnych opowieści zostają wykorzystane w dojrzały sposób i podlane rasowym horrorem, w którym wszelkiej stwory i makabra aż wylewają się ze stron.

"Berserk" #20

jacek 

Wysłany: 2019-02-15, 12:07   

"Poznaj moich rodziców" - "Wilczyca i Czarny Książę" #13 - super :-D :

Cytat:
Jak pisałem na wstępie, "Wilczyca i czarny książę" nie jest tak dynamiczną, szybko poprowadzoną opowieścią, jaką była na początku. Zwolnienie tempa nastąpiło zresztą już jakiś czas temu, więc jeśli dotychczas nie stanowiło to dla Was minusa, nie będziecie zawiedzeni. Zresztą nawet jeśli rzecz ta rozczarowała Was w pewnym stopniu, perypetie Saty i Eriki nadal mają w sobie tyle uroku, humoru i emocji, że nie sposób się przy nich nudzić. Wręcz przeciwnie, zabawa wciąż jest udana, wciągająca i warta czytania.

:P

"Wilczyca i Czarny Książę" #13

jacek 

Wysłany: 2019-02-18, 12:06   

Michał Lipka także ze swojego bloga dzisiaj :-D

"Znaleźć witaminę swego życia" - "Vitamin":

Cytat:
"Vitamin" to w równym stopniu opowieść o prześladowaniu w szkole, braku pomocy z każdej strony, szukaniu swojego miejsca, co i przestroga przed brakiem dostatecznie silnych przekonań (a zarazem i seksem w zbyt młodym wieku).

Cytat:
Czyta się ją szybko, choć nie można powiedzieć, że z przyjemnością. Całość zaś potraktowana została jak najbardziej poważnie, więc na zabawne momenty praktycznie nie ma tu miejsca.

Świetnie kolego :-D

"Vitamin"
Artykuł Dagmary Trembickiej-Brzozowskiej
Omówienia "Aliry14" i "Easnadh"

jacek 

Wysłany: 2019-02-19, 10:39   

"Ostatnia kronika" - "Kronika Duchów" #3:

Cytat:
Cóż, całkiem nie tak dawno temu pisałem, że obawiam się, iż przewidziałem to, czym autorka "Kroniki" chce zaskoczyć czytelników. Rzecz ta dotyczyła przeszłości Chloe i była tak oczywista, że aż trudno byłoby jej nie dostrzec. I stało się, przewidziałem, Seiju nie zaskoczyła mnie tu tym, czym najbardziej powinna. Ale za to pojawiła się kwestia, której nie przewidziałem i za to należy się autorce spory plus. Oczywiście wielu takie obrót sprawy może rozczarować, ale mnie w ostatecznym rozrachunku manga nie zawiodła. Tym bardziej, że autorka wyjaśnia wszystko na początku tomiku, a to, co czeka dalej, jest jak najbardziej udane.

:mrgreen:

"Kronika Duchów" #3

Dziękujemy :-D

A tutaj o pierwszych dwóch częściach.
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-07-19, 14:15, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2019-02-20, 08:40   

"Czas rozstania" - "Karneval" #22:

Cytat:
Po ostatnich kilku tomach skupionych przede wszystkim na retrospekcjach, wydawało się, że niewiele pozostało już do powiedzenia. Właściwie jedynie tylko to kto i po co porwał Naia. A jednak gdy zasiadłem czytać ten tom, nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bo autorka zaczęła dodawać pytań, a nie poczułem, że choćby spróbuje na nie wszystkie odpowiedzieć na tych dwustu stronach. Czy to robi, czy nie, to już pozostawiam do odkrycia Wam. A warto, bo dwudziesty drugi tomik "Karnevala" pochłania się dosłownie na raz.

;)

"Karneval" #22

jacek 

Wysłany: 2019-02-21, 11:12   

A co dzisiaj przed południem? Już informuję ;) :

"ReLIFE" #9:

Cytat:
Cieszy mnie, że z dość prostej fantastyki, gdzie nie wszystkie motywy science fiction mnie przekonały, opowiadającej o szkolnym życiu, "ReLIFE" przeszło drogę prowadzącą do całkiem udanej opowieści o miłości. Miłości wyzwalającej tym większe emocje w czytelnikach, że być może skazanej na zapomnienie.

"ReLIFE" #9

Brawo Ty! Kolego :-D

jacek 

Wysłany: 2019-02-22, 11:17   

"Apetyty rośnie w miarę czytania" - no właśnie - czy jesteście już po śniadaniu? :mrgreen: . Michał przed sekundą nam podrzucił taki swój tekst będący omówieniem czternastej już części "Kulinarnych pojedynków":

Cytat:
Nie ma znaczenia, że bohaterowie nie walczą tu na śmierć i życie (choć i bardziej realne zagrożenie dla ich zdrowia także się z czasem pojawia, ale to już musicie odkryć sami – i wcale nie mam tu na myśli zatrucia nieświeżymi produktami), bo ich starcia przy kuchni są równie widowiskowe i emocjonujące, co wielkie bitwy o losy świata.

Super Michale :-D

"Kulinarne pojedynki" #14

jacek 

Wysłany: 2019-02-23, 14:31   

Michał Lipka codziennie dostarcza nowe artykuły - super Michał! :-D

"Rycerze Cydonii" - "Rycerze Sidonii" #14:

Cytat:
Tsutomu Nihei to twórca specyficzny, bo idący pod prąd wszystkiemu, co ustalone. W jego historiach, nawet jeśli pojawiają się jakiś początek i koniec, niewiele różnią się one od całej reszty. Odpowiedzi na pytania nie zostają nam udzielone, jedynie zasugerowane, zostawiając miejsca na domysły i interpretacje – tym szersze w kontekście innych mang autora a także wiedzy wszelkiej maści...

"Rycerze Sidonii" #14

jacek 

Wysłany: 2019-02-25, 12:26   

"Życie za murami sierocińca". Michał Lipka wrócił do "The Promised Neverland" i przed chwilą podrzucił tekst o siódmej części - bardzo mu dziękujemy :-D :

Cytat:
Cóż, na pewno nowy etap opowieści. Bohaterowie wydostali się poza mur, wiedzą jak wygląda życie za nim, ale wciąż tajemnice są tym, co popycha akcję do przodu. Oczywiście teraz akcenty rozłożone są nieco inaczej, choć to wciąż przede wszystkim survival horror. Z dziećmi w roli głównej, ale przez to tym bardziej emocjonujący. I chociaż nie czujemy na karku uciekającego czasu, jak to miało miejsce, kiedy wraz z bohaterami odliczaliśmy czas do złożenia demonom ofiary z któregoś z dzieci, to jednak napięcie wciąż jest odczuwalne.

The Promised Neverland" #7

jacek 

Wysłany: 2019-02-26, 14:47   

1. "Problemy z ojcami" - "Superman. Action Comics" #5: "Booster Gold":

Cytat:
Co prawda jeszcze w kolejnym tomie (czyli owym wspominanym już 1000 zeszycie) dołoży swoje trzy grosze, ale będzie to już przekazanie pałeczki nowym artystom. Dlatego to właśnie tu Jurgens zabiera nas na szaloną jazdę bez trzymanki, puszczając oko do czytelników zaznajomionych z serią, a całej reszcie serwując spektakularną opowieść akcji, którą czyta się tak, jak ogląda wypełnione po brzegi efektami specjalnymi kinowe blockbustery. A wszystko to podlane sentymentalnymi uczuciami do postaci Człowiek ze Stali i przygotowujące grunt pod nowe przygody.

"Superman. Action Comics" #5: "Booster Gold"

2. "Czy Vision śni o elektrycznych owcach" - "Vision":

Cytat:
Niby nie ma tu nic odkrywczego, bo nad ludzką naturą androidów zastanawiano się już od samego początku istnienia tego nurtu w fantastyce, a jednak elementy te, podobnie jak akcja i estetyka superhero, zostały tu znakomicie wykorzystane i dobrze zmiksowane. Lektura dostarcza nie tylko świetnej rozrywki, ale też i potrafi skłonić do myślenia (mi najbardziej żal jest żony Visiona). Całość pozostaje przy tym lekka i dynamiczna, a świetna szata graficzna z miejsca wpada w oko, łącząc brudnawą kreskę, zwyczajność i nutę efekciarstwa w spójną całość.

"Vision"
Recenzja pierwszego wydania

Bardzo się cieszymy Michale :-D
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-03-07, 07:37, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu