Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ArtPapier
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-03, 05:23   

Nr 363:

1. "Niepokojąco podobny do Bogarta*" - na temat "Pijaka" wypowiada się także Natalia Kaniak:Cytat:
Jakob Hinrichs w niebywale przejrzysty sposób opowiedział zagmatwaną i bogatą w niuanse historię. Unikając tandetnych chwytów, przedstawił skomplikowane losy Hansa Fallady: targanego nałogiem i chęcią tworzenia artysty. W szkatułkowej kompozycji zawarł dodatkowo wspaniale uniwersalną, jak i przybliżającą przedwojenną codzienność historię upadłego przedsiębiorcy. Wszystko to zaś podane w lapidarnym stylu charakterystycznym dla projektantów graficznych. Hinrichs bezbłędnie operuje kolorami i kształtami, miejscami nawiązując do niemieckich malarzy międzywojnia, w innych partiach zaś przywołując historię designu.


"Pijak"

2. "Tommy" - o "Krewnych" czyli początku "Royal City" opowiada również Michał Misztal:Cytat:
Jeff Lemire niewątpliwie potrafi opowiadać i po raz kolejny udowadnia to w "Krewnych". Twórca "Czarnego Młota" lubi też spokojne (bywa, że tylko pozornie) krajobrazy wsi oraz miasteczek; niejednokrotnie bardzo dobrze wychodziło mu budowanie z tego spokoju specyficznej, leniwej atmosfery, nawet jeśli (jak w słynnych "Opowieściach z Hrabstwa Essex") w miejscach tych nie brakowało dramatów. "Royal City" to rzecz z podobnej szuflady, ale nie ma tu za wiele spokoju – komiks jest mocny i wulgarny, Lemire znowu podchodzi do tematu nieco inaczej, co cieszy, bo nie powiela schematów.


"Royal City" #1: "Krewni"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-06, 08:53   

3. "Przewrotność Brubakera" - tak swój materiał o czwartym tomie "Zabij albo zgiń" zatytułował Michał Misztal:Cytat:
Rzecz jasna Brubaker – a właściwie spoglądający na nas z okładki, ubrany w kaftan bezpieczeństwa Dylan – opowiadając swoją historię, zdaje sobie sprawę, że łamie pewne schematy; że obrana przez niego konwencja może zdenerwować czytelnika, niemniej tym razem to działa. "Zabij albo zgiń" przestało zjadać swój własny ogon i wreszcie do czegoś prowadzi.


"Zabij albo zgiń" #4
To co już Wam proponowałem

4. "Dać się zdybać" - o "Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa" pisze Kamil Czaja:Cytat:
Postawienie na absurd sprawia, że Bąbelek i Kudłaczek oraz Orient-Men są ponadczasowi trochę jak "Hydrozagadka" 1970 Andrzeja Kondratiuka czy "Rejs" 1970 Marka Piwowskiego. Nawet gdy pojawia się dialog, który można by czytać jako aluzję do (wtedy) bieżącej sytuacji, to z racji tego, że sytuacja jest dziwnym trafem nieustająco fatalna, a rozmowa postaci przybiera typowo dla Baranowskiego absurdalną formę, taki fragment bawi i dziś fantastycznie.


"Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa"
Pierwsze dwa omówienia
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-10, 09:04   

5. "Seks, przemoc i kontrola" - Andrzej Ciszewski bierze na tapet "Mroczne plany":Cytat:
Seks na sprzedaż i przewrotna gra w dobrowolne uprzedmiotowienie i poniżenie to nie jedyne zagadnienia poddawane krytycznemu, choć tu i ówdzie zaprawionemu ironicznym dystansem oglądowi przez Manarę, którego z miejsca rozpoznawalna kreska po raz kolejny powołuje do życia wyraziste, uwodzicielskie postacie kobiece, w równym stopniu wijące się w ekstazie, co spozierające na czytelnika/podglądacza z lekką dozą sarkazmu.


"Mroczne plany"
To czwarty materiał o tej opowieści graficznej.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-12, 06:42   

6. "Zemsta jest kobietą" - tak o "Królu-Demonie" stanowiącym drugą część "Shi" opowiada Przemysław Pieniążek:Cytat:
Niniejszy tom dobrze sprawdza się jako nastrojowa opowieść o zemście, w czym niemała zasługa pieczołowicie zarysowanego kontekstu historycznego, jak i sprawnie budowanej dramaturgii. Połączenie elementów przygody, melodramatu, kryminału oraz thrillera, tym razem z dodatkiem nadnaturalnego pierwiastka, po raz kolejny przyniosło ciekawy efekt.


"Shi" #2: "Król-Demon"
Poprzednia analiza w listopadzie.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-14, 05:25   

7. "Umarł król, niech żyje król(owa)" - tak o "Rycerzach Heliopolis" #1: "Nigredo, faza czernienia" opowiada Przemysław Pieniążek":Cytat:
W niniejszej serii współtwórca "Synów El Topo" gładko miksuje ze sobą fakty i fikcję (na scenę wkraczają Ludwik XVI i Maria Antonina; stajemy się także świadkami śmierci Jean-Paula Marata), za sprawą retrospekcji rzucając nieco więcej światła na okoliczności poczęcia i pełne dramatycznych zawirowań dalsze losy bohatera cyklu. Obowiązkowa porcja przemocy, szczypta erotyki, sceny wizyjne i elementy właściwe horrorowi – już w pierwszym tomie scenarzysta stara się dostarczyć czytelnikowi jak najwięcej wrażeń, zwięźle, choć przekonująco oddając także ducha epoki.


"Rycerze Heliopolis" #1: "Nigredo, faza czernienia"
Czytajcie też całkiem niedawno.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-17, 03:16   

Nr 364:

1. "Rogata dusza". Zgodnie z zapowiedzią od razu drugie omówienie "Porzuconego" - to zostało napisane przez Przemysława Pieniążka:Cytat:
Opowieść o zdradzie, pokucie i samotności: "Porzucony" jest kolejnym istotnym fragmentem wielowymiarowej panoramy tytułowego zakątka, w którym mieszają się sprawy tego świata i rzeczywistości będącej domeną należącą do istot rodem z mitów, legend, baśni oraz podań.


"Hrabstwo Harrow" #5: "Porzucony"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-19, 09:52   

2. Tam, gdzie przechadzają się bogowie". Mamy pierwsze omówienie powieści graficznej "K", autorem którego jest Przemysław Pięniążek:Cytat:
Debiutująca w roku 1993 manga doskonale sprawdza się jako opowieść o zdobywaniu kolejnych szczytów (rozumianych nie tylko dosłownie), studium pokonywania duchowych słabości i mentalnych ograniczeń, jak również jako komiksowy traktat o górach – pięknych, fascynujących, a jednocześnie zwodniczych i szalenie niebezpiecznych dla beztroskich lub wręcz aroganckich śmiałków.


"K"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-23, 16:39   

3. "Nadnaturalne zagadki Peerelu". Zgodnie z zapowiedzią od razu drugi materiał o dwóch częściach "Wydziału 7" - autorem tego jest Andrzej Ciszewski:Cytat:
"Operacja Totenkopf" oraz "Larinae" to dwa pierwsze zeszyty rodzimej serii, będącej ciekawym połączeniem opowieści w duchu przygód kapitana Jana Żbika z wątkami nadnaturalnymi stanowiącymi chleb powszedni dla załogi Biura Badań Paranormalnych i Obrony (BBPO) rodem z komiksów współtworzonych przez Mike’a Mignolę. Scenarzysta "Wydziału 7" Tomasz Kontny ("Pasażer", "Winda/Graniczna") sprawnie żongluje gatunkowymi konwencjami (horror, czarny kryminał), z powodzeniem wykorzystując lokalny koloryt w jego warstwie historycznej, społecznej i kulturowej.


"Wydział 7" #1: "Operacja Totenkopf" i #2: "Larinae"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-03-01, 07:57   

4. "Ryboczłek, Homunkulus i cała reszta" - tak swój zbiorczy tekst o "BBPO: Pladze żab" zatytułował Przemysław Pieniążek:Cytat:
Zapomniane świątynie bluźnierczych kultów, sekretne zakątki ukryte pod powierzchnią oswojonej rzeczywistości oraz manifestacje wstydliwej, kolektywnie wypartej, niejednokrotnie naznaczonej przelaną krwią przeszłości to kluczowe motywy przejawiające się na kartach "Plagi żab", podobnie jak przygody Hellboya silnie odwołującej się do przeróżnych mitów, legend i podań, garściami czerpiąc z prozatorskiego dorobku Howarda Phillipsa Lovecrafta.


"BBPO: Plaga żab" #1-4

Poszukajmy poprzednich materiałów:

Te, które były o tomie czwartym, te, które były o tomie trzecim, te, które były o tomie drugim, te, które były o tomie pierwszym
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-03-17, 09:10   

Nr 336:

1. "Spadająca gwiazda" - "Doktor Star i Królestwo Straconej Przyszłości". Pisze Radosław Pisula:Cytat:
Lemire znakomicie przeprowadza tutaj wiwisekcję supergeniusza, którego nagle zaczyna dopadać życie: bo choć może latać w gwiazdy, bez ukochanych osób nie ma to tak naprawdę większej wartości. Star jest jednocześnie wszystkim tym, co cudowne w klasycznych bohaterach, oraz tym, co najbardziej ludzkie w człowieku. Na przestrzeni zaledwie czterech numerów Lemire mieści genezę postaci i całe jej życie – z największym wzlotem i jeszcze większym upadkiem, którego jednak gorzki posmak zostaje przełamany przez znakomite finałowe katharsis.


"Doktor Star i Królestwo Straconej Przyszłości"
To ósma wizyta tej historii.

2. "Paranormalne śledztwo" - "Planetary" #1. Opowiada Mirosław Skrzydło:Cytat:
Niniejszy album złożony jest z kilku błyskotliwych – pozornie niepowiązanych ze sobą – nowel, nawiązujących do różnych gatunków literackich.

Cytat:
Ellis wprowadza do fabuły masę niesamowitości i tajemnic, choćby gigantyczne japońskie monstra, gliniarza-ducha, kosmiczny artefakt do podróży w czasoprzestrzeni, przedwojennych herosów, a także historię rodem z groszowych pulpowych opowiadań.

Cytat:
Realistyczne ilustracje Johna Cassadaya idealnie korespondują z intrygującymi nowelami twórcy "Transmetropolitan". Amerykański artysta w pełen maestrii sposób przedstawił fantastycznych bohaterów wykreowanych przez Ellisa.


"Planetary" #1
O tej powieści graficznej było ostatnio równo dwa tygodnie temu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-03-18, 05:31   

3. "Nieoczekiwana zamiana miejsc". To tytuł napisanego przez Przemysława Pieniążka artykułu o "Predatorze. Łowcach":Cytat:
Atutem recenzowanego dzieła jest sprawnie rozpisana dramaturgia: po mocnym otwarciu autor zwięźle, lecz ciekawie zarysowuje relacje między bohaterami, by w dalszej części komiksu poświęcić się wyłącznie cieszącej oko "rozwałce" (powietrze robi się ciężkie od wystrzelonego ołowiu), w której role myśliwych i zwierzyny zmieniają się w iście kalejdoskopowym tempie.


"Predator. Łowcy"

I od razu podsumowanie z recenzji autorstwa Moniki Pawłowskiej:

"BLEEP BOOP BLEEP":

Cytat:
"Predator. Łowcy" Chrisa Warnera to pozycja przeznaczona dla fanów kosmicznego stwora. Znajdą oni tutaj wszystkie charakterystyczne dla serii leitmotivy (jak choćby Predator stukający palcem w swą słynną bojową rękawicę: "BLEEP. BOOP. BLEP. BLEEP. BLEEP, BLIP") Wciągająca, trzymająca w napięciu akcja (z jednym spektakularnym zwrotem), dynamicznie następujące po sobie wydarzenia, dobrze narysowane sceny licznych bijatyk i – przede wszystkim – możliwość spotkania oko w oko z Predatorem to największe zalety komiksu. Lektura umila oczekiwanie na kolejny film z serii, a przy okazji zachęca do nauki języków obcych. Jestem ukontentowana.


"Predator. Łowcy"
Szczegółowe informacje i opis
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-03-24, 15:59   

4. "Dziewczyny, chyba (nie) jesteśmy już w Cleveland - tak o piątym tomie "Paper Girls" opowiada Przemysław Pieniążek:Cytat:
Amerykanin ponownie serwuje nam elegancko skrojoną, skrzącą się od szeroko rozumianej intertekstualności perypetię z udziałem zadziornych protagonistek, tradycyjnie dużo uwagi poświęcając dialogom. Dialogom w równym stopniu skrzącym się od pokręconej nowomowy (charakterystycznej dla wypowiedzi reprezentantów odległej przyszłości, której jednym z przejawów jest eksponowany w poprzednich albumach język młodzieży opracowany przez liternika Jareda K. Fletchera), co uroczo naturalnych i okazjonalnie podlanych soczystymi bluzgami, skądinąd świetnie dookreślających i tak już wyraziste profile gazeciarek.


"Paper Girls" #5
Kiedy to było ostatnio o tej opowieści? Aha - w środę ;) :

5. "Nie dogadamy się" - Dominik Szcześniak omawia dla nas tom pierwszy "Złotej kolekcji" Janka Kozy:Cytat:
Podczas lektury "Złotej kolekcji" nie zaśmiałem się ani razu, choć gdy na bieżąco czytałem prace Janka Kozy, uśmiech towarzyszył mi dość często. Dawkowanie i oczekiwanie na kolejny komiks robiło swoje. Pojedynczo zabawne, poustawiane obok siebie prace wywołały już inny rodzaj emocji. To komiksy generujące przygnębienie, dół i marazm. Wyciągające na wierzch wszystkie najgorsze cechy ludzi.


Janek Koza: "Złota kolekcja"
Wcześniejsze spojrzenia na tytuł.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-03-27, 09:39   

6. "Lista przebojów". Tak swój materiał o drugim tomie "Hip Hop Genealogii" zatytułowała Natalia Kaniak:Cytat:
Niestety, Ed Piskor kocha hip-hop bezkrytycznie, a formuła laurki, którą przyjął, by opowiedzieć o "niesamowitych przygodach chłopaków z dzielnicy", to w zasadzie dopieszczony fan-art; skrupulatnie rozrysowany list miłosny do raperów, w najlepszym wypadku zaś historia hip-hopu w miniaturach z podpisami. Ot, elementarz subkultury. Na nic jednak warsztat i wymuskany styl (nawiązujący do graffiti i offsetu), skoro w opowieści brak chociażby rysu dramaturgicznego. Brak też dogłębnego spojrzenia na inne elementy kultury hip-hopowej jak taniec czy język.


"Hip Hop Genealogia" #2
Popatrzcie także tutaj.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-03-30, 05:52   

7. "O szczurze, który kochał ludzi" - "Hubert chce ciastko" w omówieniu Andrzeja Ciszewskiego:Cytat:
Bajka zwierzęca we współczesnym wydaniu, czyli niepozbawiona elementów groteski przypowieść o poszukiwaniu prawdy o samym sobie; o palącej potrzebie przynależności; o pragnieniu społecznego awansu i niedolach zsyłanych przez korporacyjny etos pracy: "Hubert chce ciastko" otwiera przed nastoletnim – jak i tym nieco starszym – czytelnikiem szereg możliwych interpretacji.


"Hubert chce ciastko"
To pierwsza recenzja aczkolwiek informacje o tytule już opublikowałem.
A tutaj szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-04-05, 07:31   

Nr 367:

1. "Topielec zieleni" - Krzysztof Grudnik omawia trzy pierwsze tomy "Sagi o Potworze z Bagien":Cytat:
W reinterpretacji Moore’a obserwujemy zarówno literalną, jak i metaforyczną "dekompozycję" potwora z bagien. Scenarzysta kwestionuje w tym momencie tak zwane "zawieszenie niewiary", na którym opiera się spora część fantastyki, także tej komiksowej.

Cytat:
I wtedy Moore przychodzi z rozwiązaniem, które całkowicie zmienia status postaci: potwór z bagien wcale nie jest Hollandem, którego ciało zmieniło się na skutek wypadku. Alec umarł. Potwór z bagien nie jest człowiekiem przemienionym w roślinę – jest rośliną naśladującą człowieka.

Cytat:
Zwrot, jaki idzie za tą reinterpretacją, jest trudny do przecenienia.


"Saga o Ptoworze z Bagien" #1-3
Poszukajmy wcześniejszych materiałów

2. "Fotograficzne legendy" - Magdalena Kempna-Pieniążek analizuje "Legendy Dzikiego Zachodu":Cytat:
Mierzenie się z dziejami takich mitów Zachodu jak Szalony Koń to ryzykowne przedsięwzięcie. Serpieri rozgrywa je w swoim stylu. Scenariusz Raffaele Ambrosio opiera się na skądinąd znanych faktach związanych z przebiegiem bitwy nad Little Bighorn w czerwcu 1876 roku, porażką Custera i późniejszą gehenną plemienia Lakota. Narracja oscyluje między reporterskim stylem (krótkie zdania w czasie teraźniejszym) a próbą historycznej rekonstrukcji (obecność przypisów).


"Legendy Dzikiego Zachodu"
Pierwsze omówienie
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 12