Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
DC Maniak
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2019-01-29, 12:47   

Krzysztof Tymczyński jako pierwszy zmierzył się z zatytułowanym "JLA/JSA: Cnota i występek" 64 albumem "WKKDC":

Cytat:
Pod kątem konstrukcji opowieści, mamy tu do czynienia z dość typowym spotkaniem dwóch grup herosów, które rozpoczyna się od nieporozumienia i walki, by potem powoli dochodzili oni do istoty problemu. Nie jest to żaden wielki spoiler, zapewne już dawno się domyśliliście, iż wspomniana powyżej siódemka herosów nie stała się zła bez żadnego powodu i odkrycie tej zagadki stanowi istotę komiksu.

Cytat:
64 tom "WKKDC" to takie swoiste stany średnie. Spotkanie obu największych grup herosów "DC Comics" prawdopodobnie nie zapadnie Wam na długo w pamięci, ale jednocześnie nie uważam, by był to tom, po lekturze którego będziecie chcieli wywalić go na śmietnik.

"WKKDC" #64: "Cnota i występek"
Prezentacja albumu
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-04-27, 19:15, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2019-02-03, 12:34   

Drugi dzisiaj artykuł o "Negatywnym" czyli piątym tomie "Flasha". Autorem tego jest Dawid Scheibe:

Cytat:
Motyw bohatera, który mimo woli staje się nagle zagrożeniem dla mieszkańców nie jest niczym nowym i wielokrotnie przerabialiśmy to na różnych przykładach. Od początku zdajemy sobie sprawę, że jest to tymczasowy stan i za chwilę wszystko wróci do normy, a Flash dostanie szansę udowodnienia, że jego interwencje nie doprowadzają już do zniszczenia całej ulicy, czy też utraty życia przeciwnika. Finał tej historii nastąpi już na początku kolejnego tomu. Czytając ten komiks przed oczami z automatu pojawia się obraz pewnego herosa z konkurencyjnego wydawnictwa, który swego czasu opanowany był przez kosmicznego symbionta.

"Flash" #5: "Negatywny"

jacek 

Wysłany: 2019-02-08, 00:42   

"Superman Action Comics": "Efekt Oza" - pisze Tomasz Kabza:

Cytat:
Otwierające album "Tylko Człowiek" to opowieść jakich w tytułach z Supermanem były już niezliczone ilości – ileż to razy czytaliśmy jak mimo obopólnej niechęci Clark i Lex muszą ze sobą współdziałać, zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy to Luthor postanowił zostać superbohaterem. Jedyne co ją wyróżnia to fakt, że napisana jest słabiej niż większość z nich.

Cytat:
Czy ta chwila oddechu przysłużyła się samemu "Efektowi Oza"? Niestety nie za bardzo. Jedyną ciekawą w niej rzeczą jest tożsamość głównego złego. Choć jej pomysł niespecjalnie mi się podobał, to przyznam, że przynajmniej dla tych, którym udało się uchować w niewiedzy, będzie ona zaskakująca. Ma ona też spory potencjał i mogłaby stawiać przed Człowiekiem ze stali interesujące dylematy, ale niestety w tym komiksie ich praktycznie nie uświadczymy.

Cytat:
Najciekawiej w tomie wypada epilog tej opowieści, co zaskakujące ponownie pióra Williamsa, choć według pomysłu Jurgensa. Nie jest to nic specjalnego, ale przynajmniej pokazuje jak wydarzenia z "Efektu Oza" wpłynęły na Supermana i rozstroiły mu nerwy doprowadzając do potencjalnie bardzo nieodpowiedzialnej ale i intrygującej decyzji jaką podejmuje w finale.

"Superman Action Comics": "Efekt Oza"

Za chwilę będzie druga recenzja tego albumu.
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-02-12, 01:13, w całości zmieniany 2 razy  

jacek 

Wysłany: 2019-02-11, 08:40   

Dawid Scheibe jako pierwszy zmierzył się z albumem "WKKDC #65": "Batman: Czarna rękawica" a teraz dzieli się z nami swoimi uwagami:

Cytat:
Mający sentyment do lat swojej młodości, Szkot lubuje się w odświeżaniu i wplataniu w aktualne realia mniej znanych wątków/postaci sprzed kilku dekad, czego przykładem jest właśnie ta trzyczęściowa historia. Inspirowani Batmanem trzecioligowi herosi z różnych zakątków świata i często w bardzo cudacznych, absurdalnych kostiumach to oczywiście pierwsza przygrywka do późniejszej serii pisanej przez tego scenarzystę, a konkretnie chodzi o BATMAN INC. Po raz pierwszy również słyszymy o organizacji Czarna Rękawica, która z nieznanych na tą chwilę powodów postanowiła zniszczyć całkowicie życie Człowieka-Nietoperza. Udało się stworzyć niezwykły klimat tajemnicy, niepewności oraz dreszczyku emocji, przez co aż chce się sprawdzić, co będzie się działo dalej.

:brawo:

"Batman: Czarna rękawica"
Prezentacja komiksu

jacek 

Wysłany: 2019-02-13, 20:54   

"Suicide Squad" #4: "Ziemianie w ogniu" dzisiaj - poprzednio tutaj - w omówieniu Maurycego Janoty:

Cytat:
Omawiany tomik przeczytałem w moment i choć nadal doskwiera mu mnóstwo problemów, które rzucały się w oczy już wcześniej, to jest w nim jakaś odpowiednia porcja popcornowej, niewymagającej rozrywki. Wciąż przez kolejne numery przewijają się wyłożone w niezręczny sposób powracające żarty (tu np. scenarzysta kilkukrotnie bez większej gracji stara się rozbawić poprzez ukazanie absurdalnej postaci Cosmonuta), a tacy bohaterowie, jak Harley Quinn, Boomerang czy też June Moone są u Williamsa zwyczajnie irytujący, ale przy sporej wyrozumiałości można przymknąć na to oko.

"Suicide Squad" #4: "Ziemianie w ogniu"

jacek 

Wysłany: 2019-03-02, 06:08   

Krzysztof Pielaszek tak oto rzecze na temat "Rozłamu" będącego czwartym tomem cyklu "Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni":

Cytat:
HAL JORDAN I KORPUS ZIELONYCH LATARNI to idealny komiks superbohaterskiego środka. Niektóre tomy czyta się przyjemnie. Inne zaś wyparowują z głowy po kilku minutach od lektury. ROZŁAM plasuje się bliżej tej drugiej kategorii. Niby zmienia status quo Latarników, ale większość detali ginie w naszej pamięci szybciej niż pamięć o wczorajszym lunchu.

"Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni" #4: "Rozłam"
Już kilka razy zapoznawałem Was z tą częścią.

jacek 

Wysłany: 2019-03-05, 08:57   

"WKKDC" #66: "Potwór z bagien" #1 - przedstawia Maurycy Janota:

Cytat:
Omawiana pozycja (specjalnie nie używam tutaj słowa "recenzowana") to wyjątkowo niepotrzebny album, obok którego najlepiej przejść obojętnie. Świeży dubel, na którego naprawdę nie warto wydawać pieniędzy. Nie dość, że prezentuje jedynie sam początek znakomitej sagi, przez co pomija dalsze rozdziały i nie pozwala poznać zakończenia, to dodatkowo nie opłaca się go kupować z czystych względów finansowych. Dwa numery kolekcji to koszt 84 złotych, podczas gdy oferujący dokładnie te same treści pierwszy tom zeszłorocznego wznowienia kosztuje w internetowych dyskontach mniej niż 70. Czy zatem istnieje jakikolwiek logiczny powód ku temu, żeby stawiać wydanie Eaglemoss ponad wydanie Egmontu? Poza panoramą, która może i wygląda efektownie na półce, ale też nie traktujmy jej jako poważnego argumentu w dyskusji.

:mrgreen:

"WKKDC" #66: "Potwór z bagien" cz.1
Prezentacja tytułu
No to przypomnijmy sobie zeszłoroczne wznowienie.
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-05-26, 17:54, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2019-03-08, 06:28   

Dawid Scheibe wziął na tapet "Wojnę Żartów z Zagadkami" i oto co ma nam do opowiedzenia:

Cytat:
Po pierwsze jest to fabuła, która w końcu nie jest nudna i tym razem dobrze rozpisana. Jest to odświeżająca i wciągająca odmiana po ostatnim albumie zatytułowanym JESTEM BANE. Mamy tutaj konflikt między Człowiekiem-Zagadką (Riddler), a Jokerem, którzy obrali sobie za cel zabicie naszego zamaskowanego mściciela. Obaj wymienieni zbierają sojuszników w postaci innych złoczyńców zamieszkujących Gotham, a następnie walczą między sobą o prawo do zabicia Mrocznego Rycerza. Może wydawać się to banalna historią, ale w rzeczywistości tak nie jest. Wiele scen zrobi na Was mocne wrażenie i zapamiętacie je na długo. Na szczególną uwagę zasługuje kolacja w posiadłości Wayne'ów, gdzie Riddler z Jokerem błyszczą, grają pierwsze skrzypce.

"Batman" #4: "Wojna Żartów z Zagadkami"
Już kilkakrotnie prezentowałem tą historię.

jacek 

Wysłany: 2019-03-19, 08:53   

Krzysztof Tymczyński recenzuje "Sagę europejską" stanowiącą trzeci album "Ludzi Północy":

Cytat:
Potraktujcie to jako ciekawostkę, ponieważ konstrukcja serii jako całości sprawia, że ta bądź inna forma wydania nie wpływa na odbiór samych historii. Te praktycznie bez wyjątków są względem siebie zupełnie niepowiązane i po SAGĘ EUROPEJSKĄ można sięgać nawet nie znając obu poprzednich odsłon. Ale czy warto?

Cytat:
Tym razem otrzymujemy aż pięć historii. Dwie krótkie, jedna średniej objętości i dwie solidnie napakowane. Te najkrótsze stanowią moim zdaniem najsłabsze fragmenty tomu.

Cytat:
Byłem mocno zaskoczony, gdy Egmont swego czasu ogłosił wydanie LUDZI PÓŁNOCY. Tytuł ten nigdy nie był obecny w rankingach największych klasyków imprintu i opublikowane tomy udowodniły wyraźnie, dlaczego tak jest. Nie jest to zła seria, ale daleko jej poziomem do znacznie słynniejszych kolegów pokroju 100 NABOI, KAZNODZIEI czy DOOM PATROL.

"Ludzie Północy" #3: "Saga europejska"
To trzeci tekst o tym tomie.

jacek 

Wysłany: 2019-03-22, 09:38   

1. Maurycy Janota i piąty tekst o "Dziedzictwie" - piątej części "Ligii Sprawiedliwości" ("Odrodzenia"):

Cytat:
Dziedzictwo nie zdołało poprawić mojego odbioru tej serii, ale mimo wszystko kilka rzeczy udało się tu lepiej niż w poprzednich częściach. Do pewnego momentu Hitch potrafił wzbudzić moje zainteresowanie na temat tożsamości głównego złoczyńcy, nazywającego siebie "Monarchinią". Byłem naprawdę ciekaw kto w tej biednej wersji FLASHPOINTU przeszedł na "ciemną stronę mocy". Szkoda tylko, że odpowiedź na to pytanie okazała się daleka od satysfakcjonującej...

"Liga Sprawiedliwości" #5: "Dziedzictwo"

2. Andrzej "Tallos" Radziejewski oraz szósty artykuł dotyczący "Ostatniego kryzysu":

Cytat:
Przede wszystkim, OSTATNI KRYZYS, jak zresztą wiele eventów o takiej skali, cierpi na przerywaną, niespójną fabułę: parę ciekawych zdawałoby się wątków nie jest odpowiednio naświetlonych (np. ogłoszony przez Alana Scotta "Paragraf X"), a z niektórych postaci można było spokojnie zrezygnować, bo nic nie wnoszą do całości. Przed lekturą spodziewałem się także, że zobaczę w komiksie sporo dziwności i absurdów - które w tym medium bardzo lubię - jednak elementy tego rodzaju niezbyt przypadły mi do gustu: były może dziwaczne, ale brakowało w nich takiego pozytywnego szaleństwa, jakiegoś takiego efektu "wow, that's weird".

"Ostatni kryzys"

jacek 

Wysłany: 2019-03-24, 17:39   

Także Krzysztof Pielaszek napisał artykuł o szóstym tomie "Kaznodziei":

Cytat:
Kiedy opadnie kurz, zatryumfuje jednak wolna wola, miłość oraz prawdziwa przyjaźń – co wydaje się idealnym zakończeniem dla tak cynicznego utworu, jak KAZNODZIEJA. Fabularnie jest to finał przebiegły, głęboko satysfakcjonujący oraz pełen emocji.

Graficznie mamy do czynienia ze standardem prezentowanym już wcześniej przez Steve’a Dillona i wspomagającego mu Johna McCrea. Fani i antyfani wiedzą czego się spodziewać. Ja pozostaję neutralny, acz daleki od zachwytów.

"Kaznodzieja" #6

jacek 

Wysłany: 2019-03-28, 05:20   

Maciej Matusz jako trzeci opowiada o "Ucieczce" będącej czwartą odsłoną "Flasha":

Cytat:
Napomniałem o zmianie status quo, oraz że z niecierpliwością na takie zmiany czekałem. Chyba każdy oczekiwał od początku ogłoszenia Odrodzenia na pewne konkretne rewolucje dotyczące głownego bohatera i dziwi fakt, że dokonano tego dopiero teraz. Zmienia to istotnie życie Barry'ego i ciekawi mnie bardzo, jak dalej ułożą się jego przygody. Coś, czego nie odczuwałem odnośnie tej serii, a to już dla mnie jest sporym plusem.

"Flash" #4: "Ucieczka"

jacek 

Wysłany: 2019-04-01, 15:18   

A dzisiaj mamy pierwsze omówienie zatytułowanego "Green Lantern: Zemsta Green Lanternów" 68 tomu "WKKDCC". Przygotował je Krzysztof Tymczyński:

Cytat:
Złoczyńca jest tu raczej pretekstem do tego, by pokazać jak dobrymi kumplami są Jordan i Queen oraz jak mocno zmienili się na przestrzeni lat. Nic szczególnie specjalnego, jeśli mam być szczery. Ale to i tak nic w porównaniu z kolejnym rozdziałem, gdzie dostajemy połączenie sił Jordana i Batmana, by skopać tyłek nowemu Tattooed Manowi.

Cytat:
Po tych dwóch krótkich opowiastkach przechodzimy wreszcie do konkretów i nie ukrywam, że moja ocena całości momentalnie poszybowała w górę. Hal Jordan próbuje na nowo uporządkować swoje życie, gdy nagle zostaje zaatakowany przez Laterna Tomara-Tu.

Cytat:
Dopiero tutaj dostałem to, czego oczekiwałem po tym komiksie od początku - prostej, nieskomplikowanej zbytnio, ale bardzo poprawnie napisanej opowieści o kopaniu się po mordach w kosmosie.

"WKKDCC" #68: "Green Lantern: Zemsta Green Lanternów"

:-D

Prezentacja albumu

jacek 

Wysłany: 2019-04-15, 15:11   

Również Krzysztof Tymczyński przygotował materiał o "Shazamie!" :-D :

Cytat:
Scenariusz trzymał się mniej więcej kupy, co wcale w superbohaterskich produkcjach standardem nie jest (patrz: obecna inkarnacja ”Hellboya” #smutek ), reżysersko też w zasadzie trudno jest mi do czego się przyczepić. Nie wiem, może łagodnieje na stare lata, a może tak bardzo chciałem, żeby ten film mi się spodobał, że nałożyłem sobie klapki na oczy? Jest jednak parę rzeczy, które mnie do końca nie przekonały.

"Shazam!"

jacek 

Wysłany: 2019-04-19, 03:50   

"Nie gódź się." "Jedyną myślą nie do zniesienia jest to, że znieść można wszystko." Na ciekawe powitanie dnia Marcin i tekst o drugim tomie "Łasucha":

Cytat:
Tom drugi kontynuuje wątki rozpoczęte przez wcześniejszą odsłonę. Wracamy do znanych nam już bohaterów w momencie, gdy będą musieli zmierzyć się z konsekwencjami podjętych wcześniej decyzji.

Cytat:
Nie ma tu irracjonalnego zachowania. Wszystko jest motywowane i uzasadniane wcześniejszym doświadczeniem i przeżyciami bohaterów. To sprawia, że bohaterowie stają się bliżsi czytelnikowi, a cała opowieść przybiera bardzo wiarygodnego rysu.

Cytat:
Cały czas powraca również pytanie o moralność i jej zachowanie w niemoralnych czasach.

"Łasuch" #2
Vide także w tych miejscach.

Odpowiedz do tematu