Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Komiks - POLTERGEIST - Zrodzony z fantastyki
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-10-14, 14:00   

"Na drodze gniewu" - "Na początku był gniew..." - pierwszą odsłonę "Shi" omawia Marcin 'Karriari' Martyniuk:Cytat:
Zarówno wady, jak i zalety przedstawionej w Shi opowieści są widoczne od pierwszych chwil. Mocne i angażujące sceny jak te z wprowadzenia przeplatają się z bardziej stonowanymi, tworząc czasem wrażenie zlepku wydarzeń, jakie dopiero z czasem zbiegają się w spójny obraz.


"Shi" #1: "Na początku był gniew"
Dotychczasowe materiały
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-10-16, 08:33   

"Pół żartem, pół serio" - Tak swój artykuł o "Czarnym Młocie: Sherlocku Frankensteinie i Legionie Zła" zatytułował "Balint 'balint' Lengyel":Cytat:
Scenarzysta serwuje festiwal najrozmaitszych nawiązań do szeroko pojętej popkultury, dalece wychodząc poza obszar komiksu, chociaż ten również odrywa bardzo istotną rolę. Są więc wyraziści, chociaż podstarzali superbohaterowie oraz równie stetryczeli superwrogowie, a jedni i drudzy mocno już spuścili z tonu, a czasem nawet zdążyli się zakumplować.


"Czarny Młot: Sherlock Frankenstein i Legion Zła"
Fragment w audycji
Dotychczasowe omówienia
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-10-20, 11:36   

1. "Przygody X-Menów jeszcze nie były tak brutalne..." - Joanna 'Shadov' Walczak i "Uncanny X-Force" #2: "Era Archangela":Cytat:
Era Archangela to album w o wiele większym stopniu skupiający się na głównej osi fabularnej, omijającej znacznie poboczne wątki.

Cytat:
Poza dość wyraźnie zaznaczonym aspektem uczuciowymi, nie brakuje jednak akcji, czy ciężkich niemal samobójczych misji.


"Uncanny X-Force" #2: "Era Archangela"
Tom ten gości u nas po raz czwarty.

2. "Bardzo złe chwile" - po raz drugi Joanna 'Shadov' Walczak - na temat "Kurczęcia pieczonego" będącego dziewiątą odsłoną serii "Chew":Cytat:
Od samego początku John Layman utrzymuje odpowiednie tempo, rozciągając historię na trzech frontach, prowadzących do wspólnego, tragicznego zakończenia.

Cytat:
Scenarzysta nie utrzymuje jednak wszystkich składających się na ten tom pięciu rozdziałów w skrajnie negatywnych klimatach.


"Chew" #9: "Kurczę pieczone"
Vide oczywiście także wcześniej
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-10-28, 05:44   

"Gdy nikt inny nie ma odwagi" - Joanna 'Shadov' Walczak omawia "Opowieść ostatniego Iron Fista" - pierwszą odsłonę "Nieśmiertelnego Iron Fista":Cytat:
Opowieść ostatniego Iron Fista to album zdecydowanie niezły, ale nie wybitny. Niestety fabularnie jest raczej słabo, ale komiks nadrabia kolorami, rysunkami i lekkością, z jaką porusza się główny bohater.


"Nieśmiertelny Iron Fist" #1: "Opowieść ostatniego Iron Fista"
To szesnasty tekst o tej pozycji.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-11-08, 05:52   

"Historia kołem się toczy" - dziś na powitanie dnia przy dźwiękach "Perfect Strangers" z mojego wspaniałego radia Joanna 'Shadov' Walczak z omówieniem tytułu "Thor" #1: "Gromowładna":Cytat:
W pierwszym albumie nowa Gromowładna świetnie odświeża serię, zwłaszcza że Aaron zrezygnował z nadania jej wyniosłości czy pychy Thora. Właścicielka Mjolnira wydaje się bardziej rozważna, a równocześnie zawadiacka, w dodatku skrywa swoją prawdziwą tożsamość.


"Thor" #1: "Gromowładna"
To czternasty materiał ta temat tej opowieści.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-12-17, 15:26   

Dawno nie zaglądałem do tego serwisu ale dam radę ;)

1. "Miłość w czasach samorodków" - Marcin 'Karriari' Martyniuk omawia "Kaczogród - Carl Barks" #1: "Powrót do Klondike i inne historie z lat 1952-1953":Cytat:
Decydowanie o wszystkim za pomocą rzutu monetą, tęcza służąca do wyznaczenia spadkobiercy, hipnoza, trudny żywot listonosza w trakcie zawieruchy śnieżnej, a może sprzedaż rozsypującej się willi? Już na kartach pierwszego tomu jasno widać, że Barks nie ograniczał się przy fabułach i dzięki temu czytelnicy otrzymywali prawdziwe perełki. Przygoda czyha na bohaterów na każdym kroku i zawsze towarzyszą jej emocje oraz dawka sytuacyjnego humoru.


"Kaczogród - Carl Barks" #1: "Powrót do Klondike i inne historie z lat 1952-1953"
Pierwsze dwa artykuły

2. "Podwodne łubudubu" - "Balint 'balint' Lengyel" bierze na warsztat "Zewnętrzne aspekty wewnętrznych postaw" czyli tom czwarty "Głębi":


Cytat:
Gdzieś tam poupychano szereg refleksji, wszystkie nieodmiennie dotyczące funkcji nadziei oraz posiadania celu na kształtowanie poczynań jednostki; oraz wpływu tejże jednostki na ogół postaw otaczającego go społeczeństwa. Nie zmienia to jednak faktu, że album stawia nacisk na akcję, co zostało zrealizowanie sprawnie, ale bez żadnych fajerwerków.


"Głębia" #4: "Zewnętrzne aspekty wewnętrznych postaw"
Poprzednie dwa teksty

3. "Nieskończony chaos" - Marcin 'Karriari' Martyniuk analizuje "Nieskończony kryzys":Cytat:
Od pierwszych stron dzieje się mnóstwo, kolejne bitwy przeplatają się z bardziej kameralnymi starciami, a wzniosłe, pełne trykociarskiego patosu kwestie wybijają się spośród dziesiątek chmurek dialogowych. Wszystko to scenariusz próbuje spinać dywagacjami o światach równoległych w możliwie zgrabny sposób, z tym że z różnym rezultatem.


"Nieskończony kryzys"
Już kilka razy czytaliśmy o tej opowieści

4. "Być wybrańcem" - Joanna 'Shadov' Walczak i materiał o "Dozorcy: Nie wszystko złoto":Cytat:
Krwawe i ciężkie momenty całkowicie zostały zdominowane wzajemnymi relacjami i złośliwościami nastolatków. Historia z jednej strony nie szczędzi więc czytelnikowi drastycznych widoków, ale z drugiej nie żałuje również ironii. Podczas lektury ciężko jednoznacznie określić, czy mamy do czynienia z ciężką, przesyconą krwią opowieścią, czy może pokazaniem młodych gniewnych.


"Dozorca: Nie wszystko złoto"
Zaległe recenzje: Jakuba Sytego, Dagmary Trembickiej i Kacpra Syguły

5. "Wielka draka na prowincji" - tom pierwszy "Grass Kings" w artykule Balinta 'balinta' Lengyela:Cytat:
Scenarzysta skutecznie gra na emocjach: z jednej strony inwazja ze strony mieszkańców Cargill, jak i motywy kierujące tamtejszym szeryfem są jak najbardziej naganne i nie budzą większych wątpliwości, z drugiej strony obywatele Królestwa Traw za sprawą swojej bezkompromisowości, wręcz fanatycznego uporu, zdobywają sympatię stopniowo i z największym trudem. Dodatkowym smaczkiem są mini-historyjki poprzedzające poszczególne epizody, skłaniające odbiorcę do interpretacji zamysłu autora.


"Grass Kings" #1
Jest to tak ciekawa historia, że zawsze warto do niej wrócić
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-12-23, 11:45   

Raz:

"Mała Syrenka na sterydach" - o "Aquamanie" pisze Daga 'Tiszka' Brzozowska:Cytat:
Prostota fabuły nie jest wadą samą w sobie, jednak przeszkadza już fakt, że producenci najwyraźniej starali się zmieścić ogrom niekoniecznie pasujących do siebie elementów. James Wan, reżyser, stara się przemycać tu poważniejsze treści: dylemat między odpowiedzialnością a wolnością, dramat rodzinny czy kwestię tolerancji dla odmienności.


"Aquaman"
Czytaj także tutaj

Dwa:

"Metro z Godzillą w tle" - tak na temat "Giants" wypowiada się Marcin 'Karriari' Martyniuk:Cytat:
Z jednej strony można się cieszyć, że z tak ładnie sportretowanej opowieści będą czerpać przyjemność również starsi odbiorcy, jednak nie sposób nie dostrzec, że będzie ona mniejsza niż kiedy po komiks sięgną młodsi. Na pewno trzeba pochwalić autorów za unikanie moralizatorskiego tonu, ale jednocześnie nasuwa się pytanie o sens takiego przeciągania historii, pomimo w gruncie rzeczy prostego przesłania.


"Giants"
Dziewięć dotychczasowych omówień
+ dwa zaległe:
Tomasza Drabika i Tymoteusza Wronki
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-02-23, 19:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-02, 17:24   

A:

"Zawody detektywów" - "Sherlock Holmes: Pojedynek z Irene Adler" - omawia Marcin 'Karriari' Martyniuk:Cytat:
Zabawa przebiega w taki sam sposób, co przy wcześniejszych tytułach Fox Games, zatem weterani paragrafowej części portfolio wydawnictwa poczują się jak w domu, a nowi nabywcy błyskawicznie zrozumieją meandry gry.

Cytat:
Tym razem wprowadzono tryb rywalizacyjny, w którym dwie osoby mogą stanąć w szranki i sprawdzić, kto jest lepszy w detektywistyczne klocki. Jest to jednak głównie ciekawostka.


"Sherlock Holmes: Pojedynek z Irene Adler"
Artykuł z "Młodego giercownika", opis i szczegółowe informacje

B:

"Nieudany crossover?" - "Superman odrodzony" w artykule Joanny 'Shadov' Walczak:Cytat:
Dan Jurgens bardzo wiele zaryzykował wprowadzając nową postać (antagonistę), która dla nie będącego na bieżąco czytelnika DC Odrodzenia pozostanie obcym charakterem. Wątki z nim zajmują większą część albumu, więc siłą rzeczy nie pozostaje nam nic innego jak uzbroić się w cierpliwość, bo chociaż historia jest słaba, to posiada ciekawe przejawy oryginalności.


"Superman Odrodzony"
Już siedmiokrotnie czytaliśmy o tej historii.

C:

"Krew, czy flaki, oto jest pytanie...?" - po raz drugi Joanna 'Shadov' Walczak - na temat "Nienawidzę Baśniowa" #1: "I żyli długo i burzliwie":Cytat:
Poznajemy świat, relacje między bohaterami, które tu są wyjątkowo ważne, i nieco humorystycznych wstawek, scen czy dialogów, chociaż w przypadku "Nienawidzę Baśniowa" należy mówić o czarnym humorze. Nie zmienia to jednak faktu, że pomimo baśniowego charakteru i równie bajkowych bohaterów, wszystko determinują: ciągła rozwałka i masowe masakry, jakich dopuszcza się Gertrude.


"Nienawidzę Baśniowa" #1: "I żyli długo i burzliwie"
Całkiem sporo już o tym tytule Wam prezentowałem.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-10, 12:01   

1. "Wracając na Dziki Zachód" - Joanna 'Shadov' Walczak recenzuje "Marshala Blueberry'ego":Cytat:
Fabularnie każdy miłośnik serii będzie zaspokojony, bowiem chociaż historia zwalnia, to śledzimy całą arenę politycznych knowań, oszustw i rzezimieszków, którzy spiskują i rzucają porucznikowi kłody pod nogi. Sam zainteresowany z kolei nie pozostaje im dłużny i nie raz pokazuje, że potrafi sprytnie wykorzystać każdą sytuację na swoją korzyść.


"Marshal Blueberry"

Niezamieszczony w stosownym czasie tekst Marcina Kamińskiego:

Cytat:
"Marshal Blueberry" zakończył swój żywot na trzecim tomie. I mimo, że od strony biznesowej cykl okazał się przedsięwzięciem udanym (prawa do niego zostały sprzedane do kilkunastu krajów), to artystycznie nie zadowolił nikogo – ani czytelników, ani twórców. Trudno się temu dziwić, bowiem "Marshal Blueberry" choć nie jest komiksem złym, pozostaje dziełem boleśnie przeciętnym.


"Marshal Blueberry"
To z czym już mieliście okazję się zapoznać: materiał audio, omówienia.

2. "Gdzie Joker nie może... Joker wszędzie może..." - "Powrót Mrocznego Rycerza - Ostatnia krucjata" - również Joanna 'Shadov' Walczak:Cytat:
W powieści, Miller aż nadto akcentuje przemijający czas Bruce’a Wayne'a, równocześnie skupiając całą uwagę wokół rzeczy, które Szary Syn Gotham pragnie zrobić – czyli na wyszkoleniu nowego Robina. W tych scenach najbardziej widać ogromny wpływ Azzarello, który doskonale poradził sobie ze zbudowaniem mrocznego, kryminalnego klimatu, jaki potęguje każda kolejna wspólna misja bohaterów.


"Powrót Mrocznego Rycerza - Ostatnia krucjata"
O tej powieści graficznej było już naprawdę sporo
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-16, 16:38   

"Historia wolności" - Balint 'balint' Lengyel wypowiada się o tytule "Walka kobiet. 150 lat bitwy o wolność, równość i siostrzeństwo":Cytat:
Mimo, że scenarzystka jasno ukazuje – i nie próbuje z tym faktem polemizować – jakim przeobrażeniom uległa pozycja kobiet w cywilizacji zachodniej oraz dostrzega pozytywne aspekty przemian społecznych jakie zaszły w państwach cywilizacji zachodu, to jednak jej komiks nie jest tak optymistyczny jakby mógł. Breen nadal wskazuje kręgi kulturowe, w których płeć piękna traktowana jest przedmiotowo, bez możliwości swobodnej edukacji czy wyrażania osobistych poglądów. Mowa tu oczywiście o krajach, w których dominującym wyznaniem jest islam.


"Walka kobiet. 150 lat bitwy o wolność, równość i siostrzeństwo"
Poprzednie wpisy
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-24, 12:58   

"Czy kaczki śnią o sielskich krainach?" - "Kaczogród - Carl Barks" #2: "Moja snów dolina i inne historie z lat 1952-1953" - zastanawia się Marcin 'Karriari' Martyniuk:Cytat:
Zróżnicowanie i oryginalność często ocierająca się o absurd, ale to niezaprzeczalnie jeden z największych atutów fabuł tworzonych przez Amerykanina. Owszem, to dalej zbiór mieszany, w którym niektóre komiksy będą w większym stopniu skierowane do najmłodszych, ale w skali całego tomu nie stanowi to problemu i starsi fani Disneya również znajdą sporo dla siebie.


"Kaczogród - Carl Barks" #2: "Moja snów dolina i inne historie z lat 1952-1953"
Artykuł Marcina Waicetela
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-02-09, 13:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-05, 17:38   

"Kraj lat dziecinnych". Adam Waskiewicz przybliża nam w swojej opinii tytuł "Dzieci i ryby głosu nie mają" będący początkiem "Marzi":Cytat:
Czytając o popularności tego komiksu w krajach zachodniej Europy, nietrudno domyślić się, że – przynajmniej częściowo – odpowiada za to egzotyka przedstawionych w nim sytuacji, nierzadko wręcz, patrząc z dzisiejszej perspektywy, surrealizm, połączony równocześnie z elementami, które będą zrozumiałe pod każdą długością i szerokością geograficzną. Niełatwe relacje z rodzicami, samotność jedynaczki, szkolne przyjaźnie i rywalizacja z rówieśnikami to coś, do czego mogą odnieść się także ci odbiorcy, dla których benzyna na kartki i stanie w kolejce po pomarańcze sprzedawane tylko po kilogramie na osobę muszą jawić się niczym bajka o żelaznym wilku.


"Marzi" #1: "Dzieci i ryby głosu nie mają"
Już niejednokrotnie zapoznawałem Was z tym tytułem.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-17, 07:05   

"Po co zmieniać coś co jest dobre?" - pyta się Joanna 'Shadov' Walczak omawiając "Jak nie teraz to kiedy?" czyli piątą część "Giant Days":Cytat:
To, że tym razem natrafimy na wiele powierzchownym wątków nie oznacza, że "Giant Days" #5 jest słabszą pozycją. Wręcz przeciwnie. Nie skupiając się na konkretnych wydarzeniach, cieszymy się wieloma humorystycznymi scenkami, jakie generują protagonistki. Susan, Esther i Daisy, pomimo że dojrzały i akademik odcisnął na nich swoje piętno, nadal potrafią dramatyzować z mniej znaczących powodów.


"Giant Days" #5: "Jak nie teraz to kiedy?"

Okazuje się, że mamy trochę zaległości - o tym tomie pisali również:

Piotr Pocztarek:

Cytat:
Chociaż Allison często przemawia stereotypami, robi to w delikatny, prześmiewczy sposób, powodując automatyczne skojarzenia i podejmując w ten sposób rozmowę z czytelnikiem. Dialogi są rozbrajające i przezabawne, podobnie jak kreska Maxa Sarina, a całość sprawia, że można ryczeć ze śmiechu.


"Giant Days" #5: "Jak nie teraz to kiedy?"

Tymoteusz Wronka:

Cytat:
W tomie "Jak nie teraz, to kiedy?" nie mamy do czynienia ze spójną osią fabularną. To raczej zbiór historii wykorzystujących luźne nitki z wcześniej utkanych wątków; ewentualnie po prostu dopełniających obrazu całości. Jest to więc historia o przekręcie studenckim, obsesji na punkcie byłego faceta, konfrontacji marzeń z realiami studenckiego wykształcenia, perypetiach związanych z wynajmem nowej kwatery czy wreszcie wyprawie na festiwal muzyczny.


"Giant Days" #5: "Jak nie teraz to kiedy?"

i Marcin Andrys:

Cytat:
John Allison wie, jak nawet z niewielkich i niespecjalnie ważkich problemów rozpisać angażującą i wciągającą sytuację, która prócz stosownej dawki dramatyzmu podlana jest morzem humoru. Gagi i kąśliwe dialogi to najmocniejsza strona Giant Days. W tym miejscu warto pochwalić tłumacza, gdyż przez komiks się płynie, a niektóre pomysłowe dialogi udanie wpasowują się w żartobliwy ton opowieści.


"Giant Days" #5: "Jak nie teraz to kiedy?"

A tutaj pierwsze omówienie.

Zaś w radio dopiero co był Michael Jackson
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-24, 16:53   

1. "Góralska impreza" - "Kajko i Kokosz" #13: "Posiady guślorek" - recenzuje Agnieszka 'jagnamalina' Bracławska:Cytat:
"Kajko i kokosz. Posiady guślorek" to album, który został przetłumaczony na gwarę góralską, a jego oryginalny tytuł brzmi "Festiwal czarownic". Sięgnęłam po ten komiks z ciekawości, była to moja pierwsza styczność z czytaniem historii w tym dialekcie. Dialekt nadaje uroku, ale przez język (dla osób mało lub w ogóle go nie znających) opowieść może być niezrozumiała. Na szczęście jest wyjście z tej sytuacji: na końcu książki zamieszczono słowniczek, który pomoże w lekturze.


:mrgreen:

"Kajko i Kokosz" #13: "Posiady guślorek"

No to poszukam oryginału:
I... na forum nie znalazłem - zatem trzeba poprosić o pomoc ciocię "Google":
Jest tutaj.

2. "Nie taka wielka ucieczka" - Tomasz 'Asthariel' Lisek omawia tom pierwszy "Runaways":Cytat:
Pierwszy tom "Runaways", napisany przez Briana K. Vaughana (znanego m.in. z wyróżnionej nagrodami Eisnera serii "Y - ostatni z mężczyzn") to przede wszystkim historia o walce pokoleń i zdradzie, jakiej bohaterowie doświadczyli ze strony osób, którym najbardziej ufały. Jakkolwiek koncept brzmi fascynująco, to niestety jego potencjał nie został wykorzystany tak dobrze, jak na to zasługuje – Alex i jego przyjaciele dość sprawnie przechodzą do porządku dziennego nad wstrząsającą prawdą o swoim pochodzeniu i działalności ich rodzin, zatem nie doświadczają zbytnio dylematów odnośnie do tego, co zrobić dalej.


"Runaways" #1
A to pozycja już znana dość dobrze.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-03-02, 07:38   

"Rozczarowanie?" - "Najwyższe fantazje" stanowiące czwartą część "Rat Queens" wzięła na tapet też Joanna 'Shadov' Walczak:Cytat:
Pomimo że ciężko przełknąć fakt ogromnej luki fabularnej pomiędzy trzecim, a czwartym tomem, to kolejne zmagania awanturniczych kobiet w najnowszej części nie straciły nic ze swojej humorystycznej strony. Kurtis J. Wiebe świetnie radzi sobie z przerysowywaniem przygód dziewczyn, tak aby wyglądały na skrajnie nieodpowiedzialne. Nieobce są mu sceny dwuznaczne, pełne erotycznych aluzji, wulgarne czy krwawe i brutalne.


"Rat Queens" #4: "Najwyższe fantazje"
No to przypomnijmy sobie również wspomniany tom trzeci.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-08-14, 16:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 12