Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolorowe Zeszyty
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2019-01-19, 02:20   

"Kolorowe Zeszyty" #2472: "X-O Manowar" #1: "Żołnierz". Pisze Kuba Oleksak:

Cytat:
Nie zrozumcie mnie źle, tu wszystko jest na swoim miejscu, trudno jest mi zarzucić cokolwiek konkretnego odpowiedzialnemu za napisanie scenariusza Kindtowi czy rysownikowi Tomasowi Giorello. Obaj ze swoich obowiązków wywiązali się bardzo sumiennie, ale właśnie... Tylko tyle i nic ponad to. Pierwszy tom "X-O Manowar" to tylko solidne super-hero głównego nurtu z wizygockim barbarzyńcą z IV w. p.n.e uzbrojonym w futurystyczną "żywą" zbroję nawalającym się ufoludkami w kosmosie, które w żadnym momencie nie sprawiło, że moje serducho zabiło choć trochę mocniej.

"Kolorowe Zeszyty" #2472: "X-O Manowar" #1: "Żołnierz"
Już kilka razy ta opowieść gościła gościła na forum.

jacek 

Wysłany: 2019-01-19, 13:34   

Łukasz Wasilewski oraz dwa artykuły:

1. "Nieuchronność" czyli "Zabij albo zgiń" #4:

Cytat:
Nie winię Dylana - jest postacią tragiczną. Wydawało mu się, że jak weźmie sprawy w swoje ręce, to wszystkie problemy się rozwiążą. Problem w tym, że zapomniał, że jest częścią społeczeństwa, a nie mieszkającym na odludziu pustelnikiem.

Czwarty tom "Zabij albo zgiń" to dla mnie zakończenie satysfakcjonujące, nieprzekombinowane i umyślnie odarte z narracyjnej przebiegłości. Pochłaniając kolejne strony, miałem wrażenie, że tak po prostu musiało się skończyć.

"Zabij albo zgiń" #4
Mamy już do czego się wrócić

2. "Zawłaszczony superbohater" czyli "Joe Shuster. Opowieść o narodzinach Supermana":

Cytat:
"Joe Shuster. Opowieść o narodzinach Supermana" nie jest komiksem wybitnym ani szczególnie wciągającym. Bardziej przypomina fabularyzowany dokument (tym bardziej, że autor zadbał o zebranie materiałów) o stosunkowo mało spektakularnej historii. Superman poruszył miliony ludzi na świecie, ale jednak np. seryjny morderca i jego geneza bardziej przyprawiają o szybsze bicie serca. Tak czy inaczej, komiks warto przeczytać ze względów kronikarskich - żeby połączyć Supermana z twarzami i nazwiskami jego twórców.

"Joe Shuster. Opowieść o narodzinach Supermana"
Tytuł ten odwiedza nasze forum po raz siódmy.
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-01-29, 17:49, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2019-01-19, 23:24   

"Tytus, Romek i Atomek (oczywiście stoją w innej kolejności, damn) w wersji 2019". Art by Arkadiusz Klimek":

:shock:

jacek 

Wysłany: 2019-01-20, 04:34   

A dzisiaj w tym topiku będzie o... podróżach - odnaleziona w sieci przez koleżankę z innego forum strona kolegi z tamtego forum o Jego eskapadach:

"Cuby podróże małe i duże":

"Cuby podróże małe i duże"

jacek 

Wysłany: 2019-01-20, 08:28   

A także o hobby mojego dawnego kolegi - bardzo interesującym:

Cytat:
Piotr Konieczny to jeden z pionierów wytwarzania uzbrojenia wzorowanego na średniowiecznym rycerstwie w naszym województwie. Jego pancerze, miecze, szable i hełmy przed laty zamawiały grupy rekonstrukcji historycznych z całego kraju. Można je spotkać także w muzeach. Piotr Konieczny ze stali potrafi zrobić niemal wszystko, a jego pasją są elementy uzbrojenia dawnych wojów. Jego przygodę zaczęła się w 1993 roku, pod wpływem lektury książek historycznych.

- Postanowiłem zrobić pierwszą szablę, a później coraz bardziej mnie to wciągało, poznawałem technologię, czytałem, rozmawiałem z profesorami zajmującymi się tą tematyką i tak się zaczęło - mówi pan Piotr, który na co dzień prowadzi własny zakład kowalski w Klikawie koło Puław. W jego pracowni można znaleźć prawdziwe skarby, m.in. odwzorowane z dużą dokładnością pancerze lamelkowane, hełm wielki z przyłbicą, miecze Wikingów i Rusi Kijowskiej, plecionki kolcze. A to tylko ułamek tego, co zostało przez niego wykonane w ciągu ostatnich 20 lat.

Większość znajduje się na wyposażeniu grup rekonstrukcji historycznych m.in. w Warszawie i Poznaniu, a także wśród pasjonatów ze Szwecji i Norwegii.

Elementy uzbrojenia wykonane własnoręcznie przez Piotra Koniecznego można znaleźć również w Muzeum na Zamku w Janowcu oraz w puławskim muzeum PTTK. Oprócz zamówień komercyjnych, były również te naukowe, z których kowal z Puław jest najbardziej dumny. Chodzi o projekt „Legionista”, w którym pod kierownictwem naukowców z lubelskich uczelni, Piotr Konieczny wykonywał włócznie, miecze, hełmy i pancerze - repliki tych pochodzących z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Oczkiem w głowie naszego bohatera jest także stal damasceńska. - Udało mi się ją wytworzyć i wykonać z niej nóż, co nie było łatwym zadaniem. To jest bardzo twarda stal, w dawnych czasach Królestwo Polskie importowało ją z Damaszku - opowiada kowal, który podkreśla, że do tego rodzaju działalności wcale nie potrzeba drogich, sterowanych komputerowo pieców. - Wystarczy chęć i wiedza. Na temat technologii używanych w przeszłości do wytwarzania broni mógłby opowiadać godzinami. Jak się okazuje, w produkcji tego typu ważne są detale. Sposób wiązania rzemieni, rodzaje stali, nitowanie, waga poszczególnych elementów, grubość pancerzy, a nawet to, żeby technologicznie dany element był jednorodny pod względem historycznym. Z drugiej strony, istotny jest także rodzaj zamówienia. Część grup historycznych dla wygody i bezpieczeństwa używa znacznie lżejszych mieczy, niż ich oryginalne pierwowzory.

Na dowód Piotr Konieczny pokazuje dwa miecze, które na pierwszy rzut oka niewiele się od siebie różnią. Wystarczy jednak wziąć je do ręki, żeby zrozumieć o czym mówi. Jeden z nich jest ponad dwukrotnie cięższy. Tego rodzaju broń mogłaby wyrządzić poważne szkody, nawet podczas zabawy. - Na piknikach historycznych wolę przybrać postać średniowiecznego kowala. Piotr Konieczny nie tylko uczestniczył, ale także organizował szereg turniejów i wydarzeń tego rodzaju w regionie. Był współorganizatorem trzech pierwszych turniejów rycerskich w Janowcu, współtworzył również ten w Kazimierzu Dolnym. - Ale to dawne czasy, gdy miałem na to więcej czasu i pieniędzy.

Do dzisiaj jego pracownię opuściło już kilkadziesiąt noży, kilkanaście szabel, około dwudziestu hełmów, kilka bechterów, pancerzy lamelkowych oraz innego typu uzbrojenia, a także skórzane pochwy na miecze, rękojeści, elementy skuwane, itp.

- Właściwie mógłbym ubrać i uzbroić całego rycerza. Korci mnie, żeby wykonać taką pełną zbroję dla kogoś, kto jeździ na koniach. Taką prawdziwą, do walki. To byłoby coś, czym chciałbym się zająć - przyznaje Piotr Konieczny, który mimo tego, że od lat zajmuje się bardziej prozaicznymi zamówieniami, swojej pasji do historii i uzbrojenia, nie porzucił.

jacek 

Wysłany: 2019-01-20, 09:45   

Piotr recenzuje oryginalne wydanie "Strażników" czyli "Watchmen":

Cytat:
Watchmen Alana Moore'a to dzieło kompletne. Poczynając od fantastycznie wykreowanych, wiarygodnych bohaterów, przez momentami wgniatającą w fotel fabułę, aż po piękne ilustracje Dave'a Gibbonsa. Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika ambitnych powieści (nie tylko graficznych).

"Watchmen"

No to przypomnijmy sobie recenzje polskiego wydania, które napisali:

Tomu drugiego:

Michał Lipka

Tomu pierwszego:

Michał Lipka, Paweł Matuszek, "Zachary Zepsuty", Kamil Śmiałkowski i Daniel Gizicki

jacek 

Wysłany: 2019-01-20, 11:41   

"Tesla strikes back" - "Trzy Duchy Tesli" #2: "Spisek Prawdziwych Ludzi" w artykule Michała Wasilewskiego:

Cytat:
Marazano i Guilhem w swoim dziele uciekają od czarno-białego podziału na dobro i zło. Zarówno główni protagoniści jak i postaci poboczne, jawią się jako jednostki niejednoznaczne moralnie. Obcowanie młodego Travisa z Teslą i jego sprzymierzeńcami, wystawi na próbę światopogląd chłopaka. Autorzy przedstawiają wydarzenia z poprzedniego tomu (wskazane jest zapoznanie się z nim, przed lekturą dwójki) w nowym świetle, zaskakując czytelnika i silniej angażując go w historię.

"Trzy Duchy Tesli" #2: "Spisek Prawdziwych Ludzi"
To trzecia recenzja drugiego tomu.

jacek 

Wysłany: 2019-01-20, 14:25   

Pan Sławomir Ryniuk nadesłał dzisiaj do "Krainy komiksu" taką oto notatkę, za którą oczywiście dziękujemy :-D

Cytat:
Dziś mija 123 rocznica urodzin Mariana Walentynowicza ilustratora Koziołka Matołka.
"Najprawdopodobniej późnym latem lub wczesną jesienią 1932 r. Jan Gebethner, właściciel znanej firmy wydawniczej, w towarzystwie rysownika związanego z oficyną, Mariana Walentynowicza, wybrał się w odwiedziny do Kornela Makuszyńskiego, który z powodu przewlekłej choroby (zaawansowana cukrzyca) przebywał w sanatorium w Otwocku 1. Goście mieli plan: namówić pisarza do stworzenia historyjki obrazkowej dla dzieci.
Sama idea takiej publikacji pojawiła się wcześniej, podczas rozmowy księgarza z ilustratorem w kawiarni Lourse a: [ ] byłem jej częstym gościem i w tym lokalu właśnie podczas spotkania z Marianem Walentynowiczem powstał pierwszy pomysł "Koziołka Matołka".
[Gebethner 1989: 55]"
Marian Walentynowicz w wywiadzie dla "Słowa Powszechnego" w 1957 r. tak wspominał tę wiekopomną chwilę:
"Był to nasz wspólny pomysł. W siedzibie Makuszyńskiego w Otwocku, przy butelce wina, szukaliśmy bohatera do książeczki obrazkowej dla dzieci. Przejrzeliśmy wszystkie zwierzęta, poczynając od kota i psa, a kończąc na zwierzętach egzotycznych. Doszliśmy do wniosku, że wszystko już było. Przyszedł mi do głowy kozioł. Kozioł, koziołek, Koziołek Matołek. Już piszę - powiedział Makuszyński - i wzięliśmy się do pracy".
Przygody Koziołka Matołka to prekursor polskiego komiksu wydanego pod koniec listopada 1932 roku

Marian Walentynowicz, "Koziołek Matołek"

jacek 

Wysłany: 2019-01-21, 10:07   

Wywiad z autorem oraz recenzja jego książki - z Adrianem Bednarkiem rozmawiał Michał N.:

Opis wydawcy książki:

Cytat:
"O NOWEJ KSIĄŻCE "SKAZANY NA ZŁO": "Jedno wydarzenie. Jedna decyzja. Jeden błąd. I twoje życie już nigdy nie będzie takie samo. Dom na kredyt, skromna firma i kochająca żona - oto życie niespełna trzydziestoletniego Wiktora Hauke. Ale pewnego dnia wszystko, co uznawał za najważniejsze, zostanie przekreślone, a to za sprawą jednego, niewybaczalnego błędu... Przez jedną nieprzemyślaną decyzję Wiktor stał się niewolnikiem spełniającym czyjeś wynaturzone zachcianki. Aktorem wbrew woli osadzonym w roli przez wyjątkowo sadystycznego, bezwzględnego, zwyrodniałego reżysera. Czy będzie potrafił stawić opór swojemu oprawcy? Co będzie w stanie poświęcić, by zawalczyć o to, na czym zależy mu najbardziej? A może wynik tej okrutnej gry jest z góry przesądzony?"

Wywiad, recenzja książki

jacek 

Wysłany: 2019-01-21, 12:33   

"26 najbogatszych ma tyle majątku, co połowa ludzkości. "Zagraża to przyszłemu postępowi"":

Cytat:
3,7 miliarda ludzi – ta liczba według Oxfam określa biedniejszą część populacji planety i to właśnie ich łączny majątek jest mniej więcej równy temu należącemu do wąskiej grupy najbogatszych. Coroczny raport organizacji pojawia się przy okazji Światowego Forum Gospodarczego w Davos. Można w nim przeczytać między innymi o tym, że 2018 był kolejnym rokiem koncentracji majątku i umocnienia pozycji najbogatszych.

"26 najbogatszych ma tyle majątku, co połowa ludzkości. "Zagraża to przyszłemu postępowi""

:-(

jacek 

Wysłany: 2019-01-22, 03:33   

"Blog (głównie) słowiański" czyli "pijanamorana" recenzuje "Postrzyżyny" stanowiące pierwszą część przygód "Borki i Sambora":

Cytat:
Mimo osadzenia w słowiańskim uniwersum historia może nie zadowolić dojrzałego odbiorcy. Scenariusz jest mocno tendencyjny, wydaje się banalny, a świat przedstawiony jest jednoznacznie czarno - biały. Może brakować odcieni szarości.

Cytat:
Czy warto? Moim zdaniem owszem, w wypadku kiedy masz małego potworka i chciałbyś go wprowadzić w świat legend polskich i zainteresować dorobkiem słowiańskim.

"Borka i Sambor" #1: "Postrzyżyny"
Wcześniejsze recenzje i informacje

jacek 

Wysłany: 2019-01-22, 14:22   

Tylko kilka dni trzeba było czekać na następny materiał o "Rękawicy Nieskończoności" - ten jest autorstwa Adama Grochockiego:

Cytat:
Podczas poszczególnych potyczek stopniowo poznajemy Thanosa, odkrywamy, że jego intelekt co najmniej dorównuje jego sile. Jest równie przebiegły, co brutalny przez co staje się potężnym zagrożeniem dla każdego istnienia we Wszechświecie. Fantastyczne kształtuje to jego postać i tworzy pierwszą tak złożoną charakterystykę czarnego charakteru w historii komiksu superbohaterskiego.

"Rękawica Nieskończoności"

jacek 

Wysłany: 2019-01-22, 15:58   

Trzy najnowsze materiały:

1. "Czy uda się uratować planetę Ziemię?" - "Nieskończony kryzys" jeszcze w artykule Pauliny Korek:

Cytat:
Podczas czytania odczuwałam szereg emocji, zaczynając od smutku a kończąc na gniewie. Z pewnością Nieskończony Kryzys przyniósł mi kilka godzin dobrej zabawy, na tyle udanej, że zapomniałam o otaczającym mnie świecie i jego problemach.

Cytat:
Czy dać się wciągnąć w rozgrywki superbohaterów?
Myślę, że jak najbardziej tak. Historia jest ciekawa, zaś kadry i kwestie poszczególnych bohaterów zostały dopracowane w dwustu procentach.

"Nieskończony kryzys"

2. "Kobiece pokazy siły" - "Thor" #2: "Kto dzierży młot?" również w omówieniu Patrycji Szustak:

Cytat:
Thor nigdy nie był tytułem, który zainteresuje każdego, a w tej odsłonie nie dość, że główną bohaterką jest kobieta, to jeszcze świetnie daje sobie radę z wyzwaniami. Mimo to, ten album zasługuje na uwagę jak największej liczby osób, ponieważ, najprościej mówiąc, wypadł bardzo ciekawie. Bohaterów da się polubić, a niektórzy wręcz skradną nam serca, fabuła rozwija się szybko oraz okazuje się wciągająca, a grafiki zapadają w pamięć.

"Thor" #2: "Kto dzierży młot?"

3. "Prawda potrafi nas zniszczyć" - "Prawda" czyli trzeci tom "Wonder Woman" także w analizie Patrycji Szustak:

Cytat:
Wonder Woman: Prawda to świetny komiks, który zadowoli tych bardziej wymagających czytelników, lubujących się w tym uniwersum, jak i dopiero zaczynających poznając świat, jaki mają nam do zaoferowania Greg Rucka, Liam Sharp, a także Laura Martin. Niesamowite grafiki, podbijające serca fanów, sprawiają, że zapoznawanie się z historią Diany jest istną przyjemnością. Postaci są stworzone tak, aby spodobały się każdemu. Główna bohaterka jest piękną kobietą, która przyciąga oko wszystkich osób znajdujących się obok, a pobudki, jakimi się kieruje, są godne podziwu.

"Wonder Woman" #3: "Prawda"

jacek 

Wysłany: 2019-01-22, 18:05   

Tomasz Bazylewicz omawia mangę "Cross x Regalia":

Cytat:
To, co wydaje się największym plusem – zamknięta formuła historii – okaże się również pewną wadą. Generalnie objętość stron jest ograniczona a ilość faktów nie pozwala odpocząć nawet na chwilę czytelnikowi. Momentami wręcz odczuwamy pewien niedosyt, bowiem pewne postacie potraktowano bardzo pobieżnie, zaś niektóre wątki nie doczekają się rozwinięcia tudzież należytej konkluzji.

"Cross x Regalia"
Pierwszych pięć wypowiedzi.

jacek 

Wysłany: 2019-01-23, 00:29   

"Stary mutant i (też) może!" – "Staruszek Logan" #1: "Strefy wojny". Recenzuje "Anforius":

Cytat:
Po przełożeniu ostatniej kartki mogę stwierdzić, że bawiłem się całkiem nieźle. Czułem pewien niedosyt, ponieważ z jednej strony dostałem wyraźnie napisaną postać i zagadkową fabułę oraz ciekawie zaprezentowany świat. Do tego idealnie pasującą oprawę graficzną, która tylko wzmacniała wrażenia, jakich doświadczałem, towarzysząc Loganowi w podróży. Jednak z drugiej strony wędrówka donikąd nas jeszcze nie zaprowadziła. Odwiedziliśmy wiele miejsc, spotkaliśmy wielu znajomych, ale dalej nic nie wiemy.

"Staruszek Logan" #1: "Strefy wojny"
Poprzednie materiały

Odpowiedz do tematu