Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Esensja - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-08, 10:47   

1. "Ja cię kocham, a ty… nie żyjesz" - Paweł Ciołkiewicz opowiada o trzeciej części "Sagi o Potworze z Bagien":Cytat:
W przeciwieństwie do opowieści zawartej w poprzednim tomie, tym razem narracja Moore’a sprawia wrażenie bardziej rwanej, fragmentarycznej i chaotycznej. Ostatecznie oczywiście wszystko nieuchronnie prowadzi do z góry zaplanowanego finału, ale można odnieść wrażenie, że tym razem scenarzysta, podobnie zresztą jak tytułowy bohater komiksu, błądzi trochę po różnych światach.


"Saga o Potworze z Bagien" #3
Pierwszy artykuł, Zasoby tomu drugiego,zasoby tomu pierwszego

2. "Nie tylko klata" - czyli znowu o "Aquamanie" - tym razem u Agnieszki 'Achiki' Szady:Cytat:
"Aquaman" nie jest filmem, który ogląda się dla zapierających dech zwrotów fabuły czy też poruszania istotnych problemów (no, muśnięte zostało zagadnienie plastikowych śmieci w morzach). Główną atrakcją jest strona wizualna: od klaty tytułowego bohatera, poprzez śliczne miasteczko na Sycylii, aż po migoczące odblaskami światła starożytne podwodne ruiny. Mamy też nieco kiczowaty, ale przytulny zakątek "w środku Ziemi", obłędną "meduzią" suknię Mery oraz parę egzotycznych plaż.


:P

"Aquaman"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-10, 09:49   

"Dawno temu w Zamorze" - Piotr 'Pi' Gołębiewski bierze na tapet "Miasto złodziei" czyli drugi tom "Conana":Cytat:
Trzech scenarzystów pracujących nad niniejszy tomem – Kurt Busiek, Timothy Truman i Mike Mignola – bardzo sprawnie łączą ze sobą adaptacje opowiadań Roberta E. Howarda z wymyślonymi przez siebie epizodami, które uzupełniają luki między nimi.


"Conan" #2: "Miasto złodziei"
To siódma recenzja tej części.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-12, 07:55   

Kolejne dwa artykuły Piotra 'Pi' Gołębiewskiego:

1. "Puzzle doktora Dooma" czyli rzecz o "Tajnych wojnach":Cytat:
Tym, co stanowi o sile "Tajnych wojen", wcale nie jest ich rozbuchany charakter, mający na celu ujednolicenie marvelowskiego uniwersum, a skupienie się na głównym bohaterze całego zamieszania, czyli doktorze Doomie. Przedstawienie go jako postaci niejednoznacznej wypadło w tym wypadku nad wyraz intrygująco.


"Tajne wojny"
Daleko nie trzeba się wracać

2. "Piję, bo się wstydzę" czyli wypowiedź o "Pijaku":Cytat:
Niestety przeplatanie wątków fikcyjnych z autentycznymi niesie ze sobą sporo pułapek, których Hinrichs nie uniknął. Z jednej strony za bardzo odchodzi od treści książki by nazwać komiks jej adaptacją, z drugiej wtrąca wątki, które wydają się nie mieć znaczenia, albo są całkiem niezrozumiałe, jeśli nie zna się życiorysu Fallady.


"Pijak"
To nie pierwsza wizyta tej historii u nas.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-03-24, 09:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-14, 17:26   

"Historia w obrazkach": "Wybrani" by zginąć" - nowelę graficzną "Naród wybrany" recenzuje Sebastian Chosiński:Cytat:
Temat nasunął się sam. Bo o czym, trochę oczywiście upraszczając, może opowiedzieć światu żydowski emigrant z Polski, którego rodzice przeżyli Zagładę? Na "Naród wybrany" składa się pięć oddzielnych opowieści, które w niektórych miejscach fabularnie jednak się przecinają. Ich bohaterowie są postaciami fikcyjnymi, chociaż nie ma wątpliwości, że ich wycinkowe biografie wzorowane są na prawdziwych wydarzeniach.


"Naród wybrany. Nowela graficzna"
Pierwszy artykuł plus dodatkowe wiadomości
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-19, 08:39   

O "Zewnętrznych aspektach wewnętrznych postaw" wypowiedział się jeszcze jeszcze Paweł Ciołkiewicz:Cytat:
Perypetie Tajo i Mertali śledzi się nadal z zainteresowaniem, ale można chwilami odnieść wrażenie, że ta opowieść trochę straciła swój impet. Scenarzysta układa swoich bohaterów w różnych konstelacjach i stwarza im rozliczne okazje do prowadzenia filozoficzno-egzystencjalnych rozmów. Niestety, chwilami staje się to odrobinę męczące. Retrospekcja służąca wprowadzeniu do gry jeszcze jednej postaci też nie wypada przekonująco.


"Głębia" #4: "Zewnętrzne aspekty wewnętrznych postaw"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-21, 15:33   

Dzisiejszego popołudnia dwie nowości:

1. "Historia w obrazkach: Gdy sił brakuje na ostatniej prostej..." - Sebastian Chosiński wypowiada się na temat "Miasta światła" czyli trzeciej części "Berlina":Cytat:
"Berlin" Lutesa to nie tylko historia miasta w okresie międzywojennym; to – w szerszym kontekście – opowieść o upadku zachodniej cywilizacji i triumfie barbarzyńców. O świecie wykluwającym się z walki pomiędzy dwoma totalitaryzmami - nazistowskim i komunistycznym - której ofiarą padają zwykli ludzie.


"Berlin" #3: "Miasto światła"
Poprzednia wypowiedź

2. "Marvel: Łamie kości, burzy mury" - Piotr 'Pi' Gołębiewski analizuje "Wielką Kolekcję Komiksów Marvela" #159: "Karnak: Wszechobecną skazę":Cytat:
Scenariusz do "Wszechobecnej skazy" napisał legendarny Warren Ellis (przypominam - nie mylić z muzykiem współpracującym z Nickiem Cave'em) i jak zwykle podszedł do zadania z przekorą. W jego interpretacji Karnak jest brutalem nie liczącym się z ludzkim życiem, ani tym bardziej zdrowiem.

Cytat:
Tymczasem Ellis wyciągnął na wierzch jego skomplikowaną osobowość, starając się ukazać, jak wygląda świat widziany oczami kogoś, kto nie jest w stanie dostrzec jego pozytywnych stron, za to widzi same negatywne.


"Wielka Kolekcja Komiksów Marvela" #159: "Karnak: Wszechobecna skaza"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-05-14, 13:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-24, 15:57   

"Archeologowie XX wieku" - także Piotr 'Pi' Gołębiewski przeanalizował początek "Planetary":Cytat:
Warren Ellis nie tylko wspiął się tu na wyżyny wyobraźni, co bardzo sprytnie połączył popkulturowe wzorce w jedną całość, odkrywając przed nami całkiem nieznaną historię XX wieku.

Cytat:
Choć komiks bardzo dobrze się czyta, a my nie jesteśmy przygnieceni ilością tekstu, to jednak należy być bardzo uważnym, ponieważ te drobne elementy w przyszłości okazują się szalenie istotne. Do tego, aby zrozumieć niektóre koncepcje tworzone przez Ellisa, trzeba mieć na prawdę otwarty umysł.


"Planetary" #1
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-26, 14:44   

Raz:

"Miłość w czasach zarazy" - to napisany przez Pawła Ciołkiewicza artykuł o "Nacjolove":Cytat:
Kluczowe dla tej opowieści są – moim zdaniem – sekwencje ukazujące to, jak obaj bohaterowie radzą sobie z własną, tak gwałtownie odkrytą odmiennością. A radzą sobie na dwa odmienne sposoby. Jeden z nich próbuje wejść do nowego, tak wcześniej znienawidzonego, środowiska, drugi odwrotnie, z jeszcze większym animuszem udowadnia swoją męskość i potwierdza heteroseksualną orientację wśród nacjonalistycznych ziomeczków.


"Nacjolove"

Od razu zaległy tekst "Mamonia":

Cytat:
Najnowszy komiks Topora jest przemyślany w najmniejszych szczegółach. Autor znów dał się poznać jako skrzętny obserwator polskiej rzeczywistości i jej ciemnych stron. Dał się też poznać jako sprawny opowiadacz i sprawny rysownik. Stworzył historię pełną zwrotów akcji, dygresji, puszczania oka do czytelnika.


"Nacjolove"
Wcześniejsze recenzje i materiały

Dwa:

"Król jest nagi" - o tytule "Wielka Kolekcja Komiksów Marvela" #118: "Kapitan Ameryka i Falcon: Bomba obłędu" opowiada Piotr 'Pi' Gołębiewski:Cytat:
Nie wiem, jak ten komiks był odbierany w 1976 roku w Ameryce, zwłaszcza w okresie poprzedzającym narodową uroczystość, ale dziś "Bombę obłędu" można traktować jedynie jako historyczną ciekawostkę, albowiem jej lektura prawie wcale nie sprawia przyjemności. Nawet jeśli komuś nie przeszkadza styl retro, to jednak dzieło Kirby'ego jest tak archaiczne w swojej formule, że nawet współczesnym odbiorcom musiała w czasie lektury rosnąć siwa broda.


"Wielka Kolekcja Komiksów Marvela" #118: "Kapitan Ameryka i Falcon: Bomba obłędu"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-28, 13:57   

"Bolek i Lolek. Zupełnie nowe przygody" - recenzuje Joanna Kapica-Curzytek:Cytat:
Przygody Bolka i Lolka toczą się wokół wydarzeń wyznaczonych przez kalendarz, co dzieciom pozwala identyfikować się z bohaterami.

Cytat:
Ważnym bohaterem książki jest Zuch – pies Bolka i Lolka, towarzyszący im właściwie wszędzie, nawet tam, gdzie nie powinien się znajdować (pomysłowość chłopców nie ma granic!).

Cytat:
Pomysłowi chłopcy łobuzują, mają mnóstwo pomysłów i energii, ale nie brak im rozsądku – mogą być więc dla młodych czytelników pozytywnym przykładem. Wzbudzają też sympatię ilustracje Sary Szewczyk, nawiązujące do filmowych animacji, ale wprowadzające oczywiście wiele nowych elementów.


"Bolek i Lolek. Zupełnie nowe przygody"

Analizuje Tomasz Drabik:

Cytat:
Wydarzenia, w których biorą udział Bolek i Lolek są dramatyczne i zabawne. Pozwalają czytelnikom nie tylko dobrze się bawić, ale wyciągać pewne wnioski. Stanowią swojego rodzaju przestrogę przed wieloma nieodpowiednimi zachowaniami. Nauka, która z nich płynie jest łatwo przyswajalna i przedstawiona w sposób bardzo obrazowy.


"Bolek i Lolek. Zupełnie nowe przygody"

Omawia Ewa Nowicka:

Cytat:
Autorka uczy, jak powinno się traktować zwierzęta, a także uświadamia dzieci, jakie czekają ich obowiązki, jeśli już zdecydują zaopiekować się czworonogiem. Pomogą im w tym pytania znajdujące się na samym końcu książki.
Znalazło się także sporo miejsca na opowieści o dbaniu o środowisko i rzeczywistości wokół siebie.

Cytat:
Jednak najważniejszą nauką, która przewija się w zasadzie w każdej części lektury, jest ta o sztuce dawania i wzajemnego wsparcia.


"Bolek i Lolek. Zupełnie nowe przygody"

:-D
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-29, 10:36   

Dwie recenzje od Pawła Ciołkiewicza (z dwóch różnych serwisów), za które ze szczerą radością dziękujemy :-D

"Gwiazdy cały czas są na niebie" - "Mushishi" #6:Cytat:
Yuki Urushibara konsekwentnie snuje swoje opowieści kreując nastrojową i pełną zadumy atmosferę. Każdą historię można interpretować jako zaproszenie do namysłu nad uniwersalnymi problemami, z jakimi mierzą się ludzie.

Cytat:
Wszystko jest ukazane z – chciałoby się powiedzieć – japońską wrażliwością i delikatnością. Autorka mówi o sprawach ważnych, ale robi to w sposób pozbawiony wszelkiego patosu.


"Mushishi" #6
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-01, 07:16   

Na ciekawe powitanie dnia taki nowy tekst autorstwa Sebastiana Chosińskiego:

"Trzymajmy za niego kciuki!" - "James Bond 007" #2: "Eidolon":Cytat:
"Eidolon" jest kontynuacją "Warga", choć warto wiedzieć, że nieznajomość tomu pierwszego wcale nie uniemożliwia zrozumienia fabuły przedstawionej w drugim.

Cytat:
Mając w pamięci kilka filmów czy powieści o Bondzie, jesteśmy w stanie bez problemu przewidzieć rozwój fabuły, co oznacza, że brytyjski scenarzysta nie wychyla się poza znany od lat schemat.

Cytat:
Graficznie wciąż daleko jest do pełnej satysfakcji, lecz można odnieść wrażenie, że Jason Masters mimo wszystko poradził sobie odrobinę lepiej niż w poprzednim albumie.


"James Bond 007" #2: "Eidolon"
Patrz i czytaj także wcześniej.
Zasoby tomu pierwszego
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-05-03, 13:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-03, 09:18   

"Gdy przegrasz partię szachów, to tak jakbyś umarł". Paweł Ciołkiewicz tak pisze o "Zabójcy z Eribanu. Ogarach Marduka" będących 7 tomem "Storma":Cytat:
Lektura obu opowieści zawartych w tym tomie nadal stanowi źródło czystej, bezpretensjonalnej rozrywki. Scenariusze są dynamiczne i obfitują w zaskakujące zwroty akcji. Podczas lektury daje się odczuć, że również dla twórców praca nad tymi historiami jest źródłem radości. Scenarzysta bawi się w wplatając do opowieści to, co akurat go fascynuje.

Cytat:
Zarówno scenariuszowo jak i graficznie wszystko prezentuje się coraz atrakcyjniej. Scenarzysta wprowadza do opowieści nowe elementy, dbając jednocześnie o zachowanie spójności i ciągłości historiii, a rysownik testuje nowe rozwiązania graficzne.


"Storm" #7: "Zabójca z Eribanu. Ogary Marduka"
Artykuł Przemysława Mazura
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-03, 11:07   

"Transformers: Chcę je wszystkie!" Natomiast Piotr 'Pi' Gołębiewski recenzuje "Transformers. Kolekcja G1" #1: "Walka o władzę":Cytat:
Jak powszechnie wiadomo, cała mitologia Transformers (podobnie, jak G.I.Joe i He-Man) powstała na zlecenie firmy Hasbro, aby zwiększyć sprzedaż produkowanych przez nią zabawek. Ponieważ same Transformersy były czadowym pomysłem, pobudzającym wyobraźnię, wymyślenie im chwytliwej otoczki nie było trudne.

Cytat:
O tym, że twórcom chodziło o przyciągniecie uwagi potencjalnych kupców zabawek, niech świadczy to, że w starcie przybyszów z Cybertrona wmieszano najpopularniejszego superbohatera Marvela, czyli Spider-Mana.

Cytat:
Zaczynamy rozróżniać poszczególnych bohaterów, którym nadano indywidualne cechy. To właśnie okazało się kluczem do sukcesu Transformers, jako marki, ponieważ poza fajnym wyglądem można było utożsamiać się z bohaterami.


"Transformers. Kolekcja G1" #1: "Walka o władzę"
To piąty materiał o tej historii.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-04, 08:05   

Wojciech Gołąbowski jako pierwszy (przynajmniej nic mi nie wiadomo o wcześniejszych artykułach) wziął na tapet "Pochód zimowy 1918-1920": "Epopeję 5. Dywizji Syberyjskiej":Cytat:
Wraz z bohaterami czujemy przenikliwy mróz, brniemy w głębokich śniegach, czujemy bezsilność otaczani przez przeważające siły wroga - wreszcie także gniew w reakcji na dezercje, przechodzenie na stronę bolszewików coraz to innych oddziałów, tchórzostwo Francuzów i zdradę Czechosłowaków. Bo o tym, że rozpaleni rewolucyjnym zapałem komuniści nie respektowali żadnych umów ani zasad, pisać nawet nie warto - przecież wiadomo, do czego byli zdolni.


"Pochód zimowy 1918-1920": "Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze, o formacji w "Wikipedii"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-06, 15:39   

"Jak u siebie" - Paweł Ciołkiewicz akurat podesłał takie oto przemyślenia dotyczące "Ziemi trwogi" stanowiącej czwartą część "Centaurusa" - się radujemy a jakże :-D :Cytat:
W czwartym tomie autorzy swoim zwyczajem oszczędnie podają nowe informacje i bardzo powoli prezentują dalszy rozwój wypadków.

Cytat:
Czwarty tom opowieści Luiza Eduardo de Oliveiry, Rodolphe'a D. Jacquette'a oraz Zorana Janjetova zawiera kilka nowych informacji o ekspedycji, ale nie można jeszcze mówić o jakimś dramatycznym zwrocie akcji.


"Centaurus" #4: "Ziemia trwogi"
Artykuły o tomie trzecim, artykuły o tomie drugim, artykuły o tomie pierwszym
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13