Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Esensja - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-11-23, 18:02   

"Rajska kraina pośród rdzy" - po raz drugi w dniu dzisiejszym na temat pierwszej odsłony "Grass Kings" - teraz wypowiada się Piotr 'Pi' Gołębiewski:Cytat:
O samym Królestwie Traw nie dowiadujemy się wiele. Na razie nie wiadomo, kto zdecydował, że stanowi ono państwo w państwie, ani czemu twardzi ludzie je zamieszkujący oddali władzę akurat Robertowi. Ukazane z to zostało, że ziemia ta od wieków stanowiła pole wzajemnej walki i wchłonęła morze krwi.


"Grass Kings" #1
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-11-25, 06:44   

"Nieoczekiwany koniec" - Piotr 'Pi' Gołębiewski tak pisze na temat tytułu "W noc" będącego trzecim albumem "Moon Knighta":Cytat:
Choć wciąż mamy do czynienia z historiami mrocznymi, nie mają już w sobie pierwiastku niepokojącej psychodelii. W efekcie "W noc" to zbiór epizodów z życia Marca Spectora, w czasie których przekonuje się, że jest jedynie marionetką w rękach swojego patrona.


"Moon Knight" #3: "W noc"
Odsłonę tą przedstawiam już piąty raz

A tutaj jeszcze artykuł z "Paradoksu", który napisał Paweł Ciołkiewicz a nadesłał Marcin Andrys - dzięki :-D :

Cytat:
Scenariusz Bunna jest bardziej nasycony elementami okultystycznymi i tajemniczymi niż choćby wcześniejsza opowieść Briana Wooda. Tutaj duchy, magia i pradawne bóstwa są stale obecne i przenikają tę historię.

Cytat:
Tajemnicza postać, raz po raz wkraczająca do akcji cała na biało, ma w sobie coś intrygującego i niepokojącego. Wiemy o nim niewiele, a wiszące nad nim piętno szaleństwa i otaczająca go aura tajemnicy wzmacniana odpowiednio skomponowaną mieszanką cynizmu i wiary, nie pozwala na obojętność wobec jego poczynań.


"Moon Knight" #3: "W noc"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-12-01, 22:42   

Dzisiejszej nocy takie oto trzy teksty:

1. "Gra o tron" - "Złoty Wiek" #1 - analizuje Paweł Ciołkiewicz:Cytat:
Autorzy w bardzo interesujący sposób łączą przygodową opowieść o rycerskich zmaganiach z krytyką społeczną ukazującą ludzką niedolę i wynikające z niej dramaty.

Cytat:
Komiks mieni się zupełnie odrealnionymi, zaskakującymi kolorami, nadającymi całości charakter nieco psychodelicznej baśni.


"Złoty Wiek" #1
Rano też czytaliśmy o tej powieści graficznej

2. "Magiapunk" - "Monstressa" #3: "Przystań" - omawia Agnieszka 'Achika' Szady:Cytat:
Fabuła jest z rodzaju "jedna tajemnica wyjaśniła się ledwo do połowy, a już mamy dwie następne".

Cytat:
Co któryś rozdział kończy się krótkim wykładem kociej uczonej, profesor Tam Tam, objaśniającym różne aspekty polityki, magii i religii tego świata, jednak znowu to samo: nie wiemy, na ile można wierzyć jej słowom. Nawet nie dlatego, że miałaby kłamać – po prostu informacje pochodzące sprzed paru tysięcy lat mogą nie być dokładne.

Cytat:
Sana Takeda cyzeluje każdy kadr w najdrobniejszych szczegółach, dzięki czemu można je oglądać po wielokroć i wciąż odkrywać nowe elementy.


"Monstressa" #3: "Przystań"
Dotychczasowe materiały

3. "Bracia sztosy" - "Saga Orków" #1: "Dwaj bracia" - recenzuje Piotr 'Pi' Gołębiewski:Cytat:
Generalnie spojrzenie z innej perspektywy na świat fantasy wydaje się wciąż nie do końca wykorzystanym elementem i chociażby za podjęcie tego tematu "Saga Orków" wydaje się być pozycją godną polecenia. Niemniej czegoś tu brakuje.

Cytat:
Jest nadzieja, że w następnych tomach to się bardziej wykrystalizuje.


"Saga Orków" #1: "Dwaj bracia"
Artykuł Michała Lipki
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-12-04, 16:03   

1. "Pyrrusowe zwycięstwo" - Paweł Ciołkiewicz opowiada o "Podniebnym Orle":Cytat:
Jirō Taniguchi łączy epicką opowieść o walce w obronie swoich praw z rekonstrukcją zdarzeń historycznych. Trudno nie odczytywać tego komiksu, jako wyrazistego manifestu politycznego, który nabiera szczególnego znaczenia właśnie dzisiaj. Walka Indian wcale się bowiem nie skończyła, zmieniła się tylko jej forma. Ich prawa nadal są łamane, a oni sami wciąż czują obowiązek walki o systematycznie niszczoną od wieków przyrodę.


"Podniebny Orzeł"
Opowieść ta gościła na "FK" w maju i w lutym

2. "Cyniczny, bezczelny i... ulubiony" - Agnieszka 'Achika' Szady próbuje oswoić dla nas pewnego kota :P :Cytat:
Tomiki z paskami z Garfieldem pojawiały się już w Polsce kilkanaście lat temu, zarówno w wersji czarno-białej jak i kolorowej. Niestety, czasem obarczone poważnymi wadami tłumaczenia.

Cytat:
Tak czy siak, chyba po raz pierwszy mamy okazję poznać historię Garfielda, Jona i Odiego od samego początku.


"Garfield": "Tłusty koci trójpak" #2
Materiały o pierwszym tomie
A tutaj jeszcze jeden.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-02-26, 16:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-12-06, 07:14   

"Na południu bez zmian" - to tytuł napisanej i nadesłanej przez Pawła Ciołkiewicza recenzji piątego tomu "Kaznodziei" - dziękujemy :-D :Cytat:
Tym razem Garth Ennis nie wplata do swojej historii żadnych pobocznych wątków. Od początku do końca śledzimy perypetie tytułowego kaznodziei, który najpierw robi porządek małej mieścinie, a później trafia do dawnej przyjaciółki Tullip. Dla scenarzysty to doskonała okazja, by pokazać zaściankowość, zachłanność, chciwość, rasizm, obłudę i głupotę szerzącą się niczym zaraza.


"Kaznodzieja" #5

Artykuł Piotra Pocztarka:

Cytat:
Genialny scenarzysta Garth Ennis już wtedy zauważał problemy, które nawet dziś są bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Dla przykładu, z przyjemnością przyglądałem się trafnym komentarzom na temat szkodliwego ścisłego podziału ról chłopców i dziewczynek, czy też o wciąż pędzącym naprzód rasizmie, ksenofobii czy tzw. "feminazizmowi". Po raz kolejny okazuje się, że pod maską obrazoburczości kryją się naprawdę mądre i ponadczasowe myśli, które warto przeszczepić sobie do własnej głowy, jeśli jeszcze ich tam nie ma.


"Kaznodzieja" #5

Artykuł Pawła Deptucha:

Cytat:
Piąty tom to trochę przystopowanie i zjazd na boczny tor, ale w "Kaznodziei" przecież nie chodzi jedynie o podążającą w konkretnym kierunku fabułę, a o twórczą odwagę powiedzenia tego co się myśli i o nieokiełznaną chęć pokazania środkowego palca czasom zwiastującym nadejście politycznej poprawności.


"Kaznodzieja" #5
Dotychczasowe odwiedziny tej części przygód Jesse Custera
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-12-08, 06:20   

Paweł Ciołkiewicz podrzucił następny artykuł - oczywiście pięknie się uśmiechamy :-D :

"Jaskółka":Cytat:
"Jaskółka" stanowi wartościową publikację, doskonale wpisującą się w polskie obchody stulecia odzyskania niepodległości, choć nie jest to komiks łatwy w odbiorze. Elżbieta Żukowska oraz Andrzej Chyży snują bowiem swoją opowieść nie ułatwiając czytelnikowi orientacji w opisywanych zdarzeniach. Główne elementy intrygi trzeba mozolnie wyławiać z kolejnych rozrzuconych w czasie i przestrzeni epizodów.


"Jaskółka"

Artykuł Marcina Kamińskiego:

Cytat:
"Jaskółka" to opowieść z wieloma bohaterami, rozgrywająca się w wielu różnych miejscach i na kilku płaszczyznach czasowych. Jej zaplanowanie było wyzwaniem, ale zapanowanie nad nią w komiksowych kadrach zwyczajnie autorów przerosło. Czytelnik szybko zaczyna gubić się w gąszczu nazwisk i pseudonimów, od których w dymkach jest gęsto. Zamieszanie potęgują źle rozegrane fabularnie sceny sprawiające, że niektóre zdarzenia ciężko zrozumieć, albo można je zrozumieć opacznie.


"Jaskółka"
Opis, informacje i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-12-09, 20:51   

Coś w sam raz na lekkie rozpoczęcie nocy ;)

"Rąbek u spódnicy" - Agnieszka ‘Achika’ Szady przedstawia część pierwszą "Studia Tańca":Cytat:
Źródłem gagów często są zastosowania baletu w życiu codziennym – na przykład do wkręcania żarówek albo ściągania na klasówkach – a także knowania Carli, bez końca starającej się sabotować treningi i występy koleżanek.

Cytat:
Styl rysowania i kolorowania jest przyjemny dla oka, choć pozbawiony jakichś wyrazistych cech.


"Studio tańca" #1
Recenzja Michała Lipki
Omówienie Tomasza Kleszcza
Artykuł Marcina Waincetela
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-12-11, 11:02   

"Mój przyjaciel Stalin" - Marcin Osuch i artykuł o "Złotym domu w Samarkandzie":Cytat:
Tradycyjnie już Pratt zabiera swojego bohatera (a nas wraz z nim) w podróż przez egzotyczne krainy. Tym razem są to tereny rozpadającego się właśnie imperium osmańskiego i Azji Środkowej. Oczywiście autor nie byłby sobą, gdyby charakterystycznej dla tego obszaru mieszanki kulturowo-religijnej nie uzupełnił dodatkowymi elementami.


"Corto Maltese" #8: "Złoty dom w Samarkandzie"
Recenzja Pawła Ciołkiewicza

Oraz recenzje pierwszego wydania:

2. Tadeusza Fułka
1. Arka Królaka
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-12-12, 17:02   

"Twoje serce do życia wystarczy..." - od Pawła Ciołkiewicza natomiast recenzja "Wagi" stanowiącej drugi tom "The Black Monday Murders":Cytat:
Stopniowo poznajemy kulisy krwawych rozgrywek toczących się pomiędzy różnymi stronnictwami i nawet wymyślane przez scenarzystę dodatki tym razem nie przeszkadzają w lekturze. W ogóle można odnieść wrażenie, że jest ich mniej i faktycznie wnoszą do opowieści istotne informacje.

Cytat:
Warstwa graficzna komiksu to niezmiennie prawdziwy majstersztyk. Rysunki Tomma Cokera są doskonałe - realistyczne, mroczne i poruszające. Rysownik nadal obficie podlewa swoje plansze tuszem, co przydaje im mrocznego charakteru.


:brawo:

"The Black Monday Murders" #2: "Waga"
Czytaj i słuchaj również w czerwcu (dwa razy) oraz w maju (sześć razy) i w kwietniu (dwa razy). Najbliższy materiał o "Chwale mamonie" 3 maja
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-12-14, 20:11   

"Historia w obrazkach": "Wszystko zostaje w rodzinie" - to tytuł artykułu, który Sebastian Chosiński napisał na temat powieści graficznej "Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu":Cytat:
Komiks Żyda o polsko-belgijskich korzeniach potrafi jednocześnie rozśmieszyć i wprawić w bezbrzeżny smutek. Rysunki mające wywołać uśmiech sąsiadują w nim bowiem z kadrami nawiązującymi do ikonicznych zdjęć z czasów Holokaustu. Stopniowo jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że "Drugie pokolenie" ma tak naprawdę wydźwięk optymistyczny. Przede wszystkim dzięki temu, że dla obu Kichków stało się swoistym katharsis.


"Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu"

Wcześniejsze materiały gdyż nie wszystkie opublikowałem we właściwym czasie:
Artura Tojzy, "bko/ agz/", Olgi Wróbel, Andrzeja Ciszewskiego, Dominika Szcześniaka, Michała Jutkiewicza i Pawła Warownego.
O tej opowieści napisał także Jakub Demiańczuk w "Gazecie Prawnej" (22 stycznia 2016 roku) lecz nie mogę opublikować tego tekstu gdyż jego rozpowszechnianie jest płatne - jednak bez problemu (oraz oczywiście warto) można go odnaleźć w sieci.
Opis, informacje o tytule i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-12-23, 05:46   

1. "Koniec prywatności" - Marcin Osuch omawia "Ghost Money":Cytat:
Historia opowiedziana w "Ghost Money" jest przedstawiona na tle bardzo solidnie zbudowanego świata i to na wszystkich praktycznie poziomach. Mamy porządnie przedstawiony globalny układ polityczny. Nadal pierwsze skrzypce grają Stany, ale Chiny depczą im po piętach. Wizja rozwoju technologicznego też jak najbardziej rozsądna.


"Ghost Money"
A tutaj poprzednie teksty.

2. "Smacznego..." - Paweł Ciołkiewicz recenzuje "Jarmila":Cytat:
Komiks Marka Rubeca stanowi ciekawą, ale nie do końca satysfakcjonującą próbę satyryczno-ironicznego spojrzenia na współczesne społeczeństwo konsumpcyjne. W krótkich historyjkach ukazujących absurdy dzisiejszego świata nie ma bowiem nic specjalnie odkrywczego ani przełomowego.


"Jarmil"

Od razu artykuł Jakuba Wołosowskiego:

Cytat:
Wiersz, by odpowiednio wybrzmiał, musi otrzymać chwilę ciszy. Lektura kolejnego tuż po tylko osłabi jego wydźwięk. Tak samo jest z poszczególnymi opowiastkami o Jarmilu.

Cytat:
Rubec posługuje się absurdem, ironią i przekąsem, które podkreślają na koniec puentę każdej z historii.


"Jarmil"

3. "Rodzina na swoim" - Piotr 'Pi' Gołębiewski analizuje "Tajne wojny. Amazing Spider-Man: Odnowić śluby":Cytat:
Peter wyrzekł się swojego pajęczego alter ego i został przykładnym obywatelem. Problemy zaczynają się w momencie, kiedy jego córka zaczęła przejawiać umiejętności odziedziczone po tatusiu, jak szósty zmysł, nadludzka siła i chodzenie po ścianach.
Muszę przyznać, że wszystko to tworzy wyśmienitą rozrywkę.

Cytat:
Być może za bardzo ekscytuję się niniejszym komiksem, ale już dawno żadna opowieść o Spider-Manie nie poruszyła we mnie tylu nostalgicznych nut.


"Tajne wojny. Amazing Spider-Man: Odnowić śluby"
To piąta analiza tej opowieści.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-12-29, 05:55   

"Okrucieństwo świata skrzatów" - Konrad Wągrowski tak pisze o "Pięknej ciemności":Cytat:
Świat małych ludzików rządzi się swoimi prawami – jednocześnie szuka beztroskiej zabawy, ale w obliczu nieustannego zagrożenia i braku pożywienia prowadzi bezwzględną walkę o przetrwanie, w którym przeżyją tylko najsilniejsi albo najsprytniejsi. Jawi się to jako gorzka groteskowa przerysowana wersja naszego świata, ale... czy aby na pewno przerysowana?


"Piękna ciemność"
Już niejednokrotnie mogliśmy zapoznać się z tą historią.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-06-30, 11:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-01, 12:20   

A co nowego tutaj mamy? A to:

1. "Moebius: Betonowy pterodaktyl, niesforne ciało jamiste i fabryka belgijskich gąbek" - Marcin Knyszyński analizuje album "Mistrzowie Komiksu - Nowa kolekcja" #83 - "Arzach, Szalony Erektoman, Wakacje Majora":Cytat:
Kilkustronicowe odloty Moebiusa, w których oglądamy migawki jego stanu ducha w różnych okresach twórczości. Autor nie tłumaczy niczego i zaprasza do gry na tylko sobie znanych warunkach. Taka gra nie jest oczywiście fair, ale o sprawiedliwość nigdy tutaj nie chodziło. Przewaga twórcy nad odbiorcą jest trwale wpisana w twórczość Moebiusa – kupujemy to albo nie.


"Mistrzowie Komiksu - Nowa kolekcja" #83 - "Arzach, Szalony Erektoman, Wakacje Majora"

2. "Pierwsza ofiara, druga zdrada" - Sebastian Chosiński zastanawia się nad tytułem "Batman - Detective Comics" #2: "Syndykat ofiar":Cytat:
Patetycznego Człowieka-Nietoperza, walczącego z najbardziej nawet wymyślnymi potworami, widzieliśmy już niejeden raz; tym większą wartość ma portret Batmana moralnie przybitego i rozbrojonego, dręczonego wyrzutami sumienia, starającego się uwierzyć w słuszność własnej walki, zwłaszcza gdy niektóre z bliskich mu osób zaczynają w nią wątpić.


"Batman - Detective Comics" #2: "Syndykat ofiar"
Całkiem sporo już o tym tomie czytaliśmy.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-01-29, 12:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-01, 13:31   

I jeszcze raz dzisiaj - tym artykuł nadesłany - dziękujemy :-D

"Do stu milionów kabestanów!" - Paweł Ciołkiewicz opowiada o drugim tomie przygód "Bernarda Prince'a":Cytat:
Przygody Bernarda Prince’a to pozycja obowiązkowa przede wszystkim dla wszystkich wielbicieli starych komiksów. Opowieści zawarte w drugim tomie zbiorczego wydania tej serii, choć zostały stworzone na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, także i dziś dostarczają solidnej porcji przygód, umożliwiających oderwanie się od codzienności. Te komiksy są zadziwiająco atrakcyjne i nadal czyta się jednym tchem.


"Bernard Prince" #2
A tutaj teksty o tomie pierwszym.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-03, 08:20   

1. "Mój ojciec jest naleśnikiem, a matka się złamała" - na temat "Pana Żarówki" wypowiada się Konrad Wągrowski:Cytat:
Odjechane? No pewnie! Ale w żadnym momencie nie tracące kontaktu z realizmem, bo wszystkie przypadłości i przygody bohaterów mogą być odczytywane jako metafory różnych ludzkich zdarzeń. Bo w gruncie rzeczy "Pan Żarówka" jest przede wszystkim komiksem o dojrzewaniu. Bohater musi poukładać swe trudne relacje z rodzicami, które dodatkowo komplikują się po rodzinnych dramatach – ale nadal w stosunku dziecka do rodziców i rodziców do dziecka jest dużo autentycznych i złożonych emocji.


"Pan Żarówka"
To z czym już Was zapoznawałem.

2. "Nie obgryzaj paznokci!" - zaś początek "Palcojada" analizuje Marcin Knyszyński:Cytat:
Joshua Williamson w pierwszym tomie, stanowiącym jedną trzecią całej historii, nerwowo stroi instrumenty, brzdąka, co chwilę uderza w jakiś mocny akord, ale nie zaczyna naprawdę grać – nie konkretyzuje jeszcze fabuły, nie nadaje jej żadnego zdecydowanego kierunku. Paradoksalnie, dzieje się bardzo dużo i bardzo szybko: ilość nieoczekiwanych zwrotów akcji i makabrycznych, szokujących wydarzeń, które nawiedzają to ponure i mroczne miasteczko jest zbyt duża, aby utrzymany został przez cały czas nastrój grozy i tajemniczości.


"Palcojad" #1
Ta historia już także nieraz gościła na "FK".
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 12