Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolorowe Zeszyty
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2018-12-17, 13:09   

Adam Grochocki i artykuł o pozycji "Tajne wojny. Amazing Spider-Man: Odnowić śluby":

Cytat:
Kilkukrotnie widzimy Petera, który daje upust emocjom i nie liczy się z konsekwencjami swoich akcji. Chętnie zobaczyłbym więcej takiego Spider-Mana. Spider-Mana, który potrafi stracić kontrolę, przekroczyć granicę i nie żałować swoich decyzji.

"Tajne wojny. Amazing Spider-Man: Odnowić śluby"
Poprzednie dwa omówienia

+ artykuł "Rose (Vombelki)":

Cytat:
Generalnie to podoba mi się wizja dystopijnego świata, w którym rządzi tyran, mający się za boga. Co prawda ciężko mi to sobie wyobrazić, że najsilniejsi herosi nie byli w stanie powstrzymać jednego człowieka, ale mogę na to przymknąć oko.

"Tajne wojny. Amazing Spider-Man: Odnowić śluby"

jacek 

Wysłany: 2018-12-18, 07:25   

"Naprawianie linii czasowej" - Artur 'Arto' Sobala i rozważania o zatytułowanym "Nowy świat" czwartym tomie "Supermana Action Comics":

Cytat:
"Nowy Świat" łata dziurę po śmierci Supermana, porządkując dotychczasowe wydarzenia, co można przyjąć z ulgą. Teraz pozostaje czekać, co wydarzy się dalej. "Zemsta" pokazuje, że złoczyńcy po połączeniu sił mogą poważnie zagrozić herosowi z Kryptona, ale jak to czarne charaktery, nie obędą się bez kłótni o władze.

"Superman - Action Comics" #4: "Nowy świat"
Wcześniej pięć razy czytajcie w październiku.

jacek 

Wysłany: 2018-12-20, 10:08   

"Ach ten gangsterski klimat..." - Wiktoria Mierzwińska wypowiada się o "Batmanie - Rozbitym mieście i innych opowieściach":

Cytat:
Jeśli tak samo jak ja uwielbiacie klasyczne detektywistyczne opowieści o Batmanie, które okraszono niezwykle klimatycznymi i wręcz idealnie oddającymi powagę scenariusza planszami, musicie koniecznie przeczytać ten komiks.

"Batman - Rozbite miasto i inne opowieści"
O tej historii informuję dziewiąty raz.

jacek 

Wysłany: 2018-12-20, 11:20   

Przemek Pawełek i artykuł o pierwszym tomie "Planetary":

Cytat:
Elijah Snow niewiele pamięta ze swojego dotychczasowego życia. Siedzi w knajpie i pije by - no właśnie, po co? By zapomnieć? By sobie przypomnieć? Nie ważne, bo właśnie w tym momencie jego życia zgłasza się do niego organizacja Planetary. To archeologowie najdziwniejszych tajemnic ludzkości i badacze zagadek nie tylko z tego świata. Ktoś taki jak władający mrozem i dużo starszy niż wygląda Snow to dla nich cenny nabytek.

Seria Do scenariusza Warrena Ellisa to specyficzne przemieszanie komiksu superbohaterskiego z psychodeliczną wersją "Z archiwum X". Wszystko podtopiono tu w licznych nawiązaniach do kultury popularnej i podlano pulpowym sosem, jednocześnie zachowując spójną konstrukcję fabuły, która zmierza konsekwentnie w określonym celu. Ekipa Planetary trafia tu na przedziwne sprawy - proto-superherosa z lat trzydziestych, japońskich kaiju z Wysp Kurylskich, czy wyjątkowego komputera, którego procesy obliczeniowe ściśle powiązane są z teorią strun.

Ellis miesza tu popkulturę z teoriami rodem z fizyki kwantowej, i trzeba mu przyznać, ze zwykle wychodzi z tego obronną ręką. Obywa się raczej bez pseudonaukowego bełkotu, a dziwaczny klimat całości zbliża ten komiks do psychodelicznych dokonań Granta Morrisona (co ja akurat traktuję jako komplement). Ta dziwaczność fascynuje, kolejne sprawy mają intrygujące wprowadzenia, wszystko to się ładnie rozwija, a nad całością ciąży największa tajemnica - czym jest Planetary, jaki jest prawdziwy cel organizacji, i kto za nią stoi?

Warto sięgnąć po tę serię, o ile chce się przeczytać niegłupi komiks superbohaterski, będący odskocznią od tkwiącego w koleinach głównego nurtu. Czytając go czułem pewien żal, że DC i Marvel zacementowały ramy mainstreamu, wobec którego Planetary i podobne mu serie jest najwyżej marginesem - a przecież to nie jest jakaś awangarda dla intelektualistów, tylko po prostu nieszablonowy komiks rozrywkowy. Dobrą robotę wykonał tu Warren Ellis, niemal równie dobrą, choć momentami dość sterylną, zrobił John Cassaday, cieszy mnie Paulina Braiter, która zastąpiła Pierwotnego Tłumacza. Gdy w polskim tłumaczeniu przedmowy Alana Moore'a pojawia się nawiązujące do mitologii słowo 'janusowy', z tyłu głowy miałem, że są tłumacze, którzy by pewnie to przerobili na 'januszowy'.

No ale żarty na bok. "Planetary" to osobliwy klimat i naprawdę solidna odskocznia od typowych trykotów, a w bonusie crossover z Authority - nienajlepszy, ale bonusowo pojawia się pewien pan z Providence, dobre i to.

Dwa pierwsze omówienia
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-12-27, 13:27, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2018-12-20, 16:41   

"Star Wars Komiks" 6/2018 - "Zemsta droida":

"Star Wars Komiks" 6/2018 - "Zemsta droida"

"Star Wars Komiks" 6/2018 - "Zemsta droida":

"Star Wars Komiks" 6/2018 - "Zemsta droida"

jacek 

Wysłany: 2018-12-20, 18:53   

Jasiek Bryg i artykuł o "Aquamanie":

Cytat:
Film jest zaskakująco poważny, a raczej stoi w zaskakującym rozkroku między powagą, a jej brakiem.

Cytat:
Scenariusz zdecydowanie sprawia wrażenie napisanego według schematu "byłem tutaj, zrobiłem tamto" i motywacje postaci nie mają szans wybrzmieć, czym film zdecydowanie przegrywa z filmami MCU...

Cytat:
Co film traci w scenariuszu, kreacjach aktorskich, zyskuje w stronie wizualnej. Och, jak ten film pięknie wygląda.

"Aquaman"
I od razu inne recenzje tego filmu: Łukasza Muszyńskiego, Dagi 'Tiszki' Brzozowskiej, Piotra Grabca, Dawida Muszyńskiego, Anny Tatarskiej, Jędrzeja Dutkiewicza i Przemysława Mazura a tutaj o postaci "Aquamana" w 'Wikipedii" - na "Krainę komiksu" dane w piątek.

jacek 

Wysłany: 2018-12-22, 04:32   

"Kim jestem?" - Wiktoria Mierzwińska recenzuje "Blüdhaven" czyli drugi tom "Nightwinga":

Cytat:
Jestem zaskoczona, iż autorzy pokazali nam w Blüdhaven tak wiele z prywatnego życia pierwszego sidekicka Batmana. Spodziewałam się raczej nieco więcej brawury, udowodnienia, że Nightwing wyszedł z cienia Mrocznego Rycerza. A tu psikus.

"Nightwing" #02: "Blüdhaven"
Czytajcie ostatnio w czerwcu
+ taki oto utwór na powitanie dnia :)

jacek 

Wysłany: 2018-12-22, 07:32   

"Śladami apostołów. Kim byli ludzie, którzy rozpoczęli duchową rewolucję?" - odpowiedzi próbuje udzielić Andrew Todhunter:

Cytat:
Niezbyt nadawali się na przywódców. Większość lepiej znała się na łataniu sieci rybackich niż na zdobywaniu nowych wyznawców. Mimo to 2000 lat później apostołowie wciąż przyciągają ludzi na całym świecie.

"Śladami apostołów. Kim byli ludzie, którzy rozpoczęli duchową rewolucję?"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-12-31, 13:41, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2018-12-23, 07:13   

Przemek Pawełek opowiada o "Mieście złodziei" czyli drugiej części "Conana":

Cytat:
Pierwszy tom przygód Conana z Dark Horse okazał się być dla mnie baaardzo pozytywnym zaskoczeniem. Lekkie, niemal klasyczne heroic fantasy, sprawna kreska, jeszcze sprawniejsza komiksowa narracja - ja tego nie czytałem, ja to pożarłem. Tom wyrobił mi pewne oczekiwania wobec kontynuacji, i jak to zwykle w takich sytuacjach bywa - nieco się zawiodłem. Choć nie do końca. Ale po kolei.

Conan to jak wiadomo jeden z najklasyczniejszych bohaterów proto-fantasy. Śmiałek, barbarzyńca, siłacz, łotr, awanturnik. Pierwszy tom, zgodnie z tytułem, mówił o początku jego sagi. Drugi tom przenosi go do tytułowej metropolii, gdzie nasz skąpo ubrany osiłek realizuje się jako sprawny złodziej. Sprzyja mu siła, umiejętność wspinaczki, męstwo i brak skrupułów. Jego śmiałe działania stają się jednak dla niejednego cierniem w boku.

Niby wszystko jest OK, ale drugi tom ma dla mnie dwa problemy. Po pierwsze - te kolejne kradzieże i włamania stają się nieco monotonne. Po drugie - większość tomu (a liczy on sobie ponad 460 stron) jest dość przegadana jak na historie przygodowe, a zwłaszcza tekstowa narracja staje się przez to obciążeniem.

Nie brak tu jednak jasnych punktów. Niezła jest finałowa opowieść, gdy Conan z towarzyszem stają się niemal bezradni, uwięzieni w domu pełnym pułapek, po którym szaleje bestia. Gwoździem programu jest jednak krótka opowieść do scenariusza Mignoli. Być może to moje psychofaństwo przemawia, ale jednak miałem uczucie, że na te zeszyty poziom skacze o parę poziomów do góry, narracja staje się wartka, płynna, a kadrowanie nasiąka patentami, które dobrze znamy z Hellboya. Także w okładkach zebranych w finale nie brak prac Mike'a.

Ktoś może powiedzieć, że nie ma co po Conana sięgać, bo to generyczne fantasy, zresztą czytałem już takie głosy. Jest to jednak sprawnie podana adaptacja fantasy pierwotnego, klasycznego, prawie wszyscy po Conanie i Władcy Pierścieni to permutacje już znanych patentów. Dlatego warto, pomimo pewnej narracyjnej nieporadności, warto także bo Mignola, ale pamiętajcie, że ten tom zauważalnie odstaje od pierwszego.

Pierwsza recenzja wraz z dodatkowymi wiadomościami

jacek 

Wysłany: 2018-12-23, 08:13   

"Pełna moc Superboy'a" czyli "Superman" #4: "Czarny świt" - pisze Artur 'Arto' Sobala:

Cytat:
Cieszyć może fakt, że poprzednie wydarzenia, z pozoru nic nie znaczące, w "Czarnym Świcie" okazują się istotne. Doprowadza to do sytuacji, w której warto ponownie ocenić wcześniej przeczytane zeszyty. Wszystko powoli składa się w całość, a rzeczy wydające się bezsensowne, są po prostu elementem większej układanki.

"Superman" #4: "Czarny świt"
Dotychczasowych pięć recenzji

+ wypowiedzi:

Piotra Pocztarka:

Cytat:
Scenariusz Petera J. Tomasiego (przy udziale Gleasona) to wciągająca, emocjonująca i dobrze skonstruowana opowieść o rodzinie. Jej największą zaletą jest to, że nie jest przegadana i rzadko wpada w nieznośny patos, a jednocześnie sporo w niej akcji, chociaż nie tyle co w nomen omen Action Comics.

Adama Grochockiego:

Cytat:
Czarny świt odważnie wywraca do góry nogami wszystko, co do tej pory wiedzieliśmy o Hamilton, ukrywających się Kentach i Jonie. Prawda o wiosce nie tylko zaskakuje, ale też wyjaśnia pojedyncze wątki z poprzednich tomów. Gigantyczna kałamarnica, podziemne potwory, czy nawiedzony las znalazły tutaj swoje całkiem niezłe uzasadnienie.

jacek 

Wysłany: 2018-12-24, 08:44   

"Palce lizać" - "Irek" analizuje otwarcie "Palcojada":

Cytat:
Fani "Siedem" czy "Milczenia owiec" radujcie się! Oto na naszym rynku pojawił się komiks na miarę tych kultowych filmów. Mimo że tytuł sugeruje skoncentrowanie się na jednej postaci, tak naprawdę co chwilę zostają opisane przypadki innych "ciekawych" morderców.

"Palcojad" #1
Już siedem razy czytaliśmy o tym tytule.

"Od zabójstwa do zabójstwa" - "Norn" wypowiada się na temat "Tajnych wojen: Thorowie":

Cytat:
Interesująca i trzymająca w napięciu fabuła, wyraziści różnorodni bohaterowie, cudownie rozpisane dialogi oraz miła dla oka kreska – wszystko co powinno znajdować się w dobrym komiksie! Do tego nieważne czy jesteś fanem komiksów ze stajni Marvela, samego Thora, kryminałów czy po prostu kręcą Cię superbohaterowie jako tacy – znajdziesz tu coś dla siebie.

"Tajne wojny: Thorowie"
To piąta wypowiedź na temat tej historii.
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-01-16, 08:31, w całości zmieniany 2 razy  

jacek 

Wysłany: 2018-12-24, 13:20   

"Pierwszy Robin" - Wiktoria Mierzwińska i materiał o tytule "Nightwing" #3: "Nightwing musi umrzeć!":

Cytat:
"Seeley sprytnie wplótł do scenariusza obecnego Robina, który bądź co bądź, jest postacią bardzo kontrowersyjną."
"Dzięki postaci Damiana czytelnik może zobaczyć, czym dokładnie Dick Grayson różni się do Brucea Waynea."
"Obserwowanie przemiany superchłopca w prawdziwego superbohatera jest bardzo przyjemnym doświadczeniem."

"Nightwing" #3: "Nightwing musi umrzeć!"
Dotychczasowe analizy

jacek 

Wysłany: 2018-12-25, 13:31   

"Baśniowy bad trip" - kolejna ocena "Pięknej ciemności" - tym razem autorstwa Krzysztofa Ryszarda Wojciechowskiego:

Cytat:
To niezwykle unikalna fabuła, rzecz jakiej jeszcze nie doświadczyliście w żadnym znanym medium. Już na poziomie samego pomysłu na milę oddalona od sztampy, jaką możemy spotkać w większości tworów kultury powtarzających utarte schematy. Przy całym swoim okrucieństwie to również opowieść głęboko humanistyczna, mówiąca sporo o rodzaju ludzkim. Rzecz, mimo baśniowych ilustracji, na pewno nie przeznaczona dla dzieci, a do tego tak mocno sugestywna, że i dorosłemu potrafi zrobić nie lada krzywdę i wywołać w nim silne emocje.

"Piękna ciemność"

jacek 

Wysłany: 2018-12-26, 06:39   

"Faecbook pozwalał szpiegować swoich użytkowników. Netflix, Spotify, Amazon i Microsoft mieli z tego korzystać":

Cytat:
Sprawę ujawnił niedawno w specjalnym raporcie The New York Times. Jego dziennikarze weszli w posiadanie dokumentów wskazujących na transakcje, w których figuruje ponad 150 nazw różnych firm. Wszystkie pozyskiwały od Facebooka informacje o użytkownikach. Dzięki temu mogły skuteczniej pozycjonować reklamy i dostosowywać działanie własnych aplikacji jednocześnie sprytnie omijając politykę prywatności. W zamian portal społecznościowy zwiększał swoją bazę wirtualnych dusz.

"Faecbook pozwalał szpiegować swoich użytkowników. Netflix, Spotify, Amazon i Microsoft mieli z tego korzystać"

O! Kurczę...
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-12-31, 13:41, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2018-12-26, 07:09   

"Molly za skrajem świata"- Bartek Biedrzycki omawia zatytułowany "Magia i stal" tom pierwszy cyklu Nika Pierumowa "Blackwater":

Cytat:
Pierumow jest rzemieślnikiem, ale rzemieślnikiem bardzo dobrym. Roztacza przed odbiorcą panoramę świata bogatego, barwnego, pełnego emocji i wstrząsających wydarzeń. Swojej bohaterce pozwala przejść z przytupem przez kolejne etapy campbellowskiej podróży bohatera, od odmowy przyjęcia zadania, przez zmianę stron, termin u starej mistrzyni, aż po symboliczną śmierć dotychczasowego światopoglądu.

"Molly za skrajem świata"
I od razu inne artykuły: "Świat książkocholiczek", Urszuli Janiszyn oraz "Agi".
Nik Pierumow

Odpowiedz do tematu