Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Paradoks
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-10-08, 08:12   

Dwie recenzje czwartej odsłony "Niezwykłej podróży":1. Pisze Marcin Andrys:

Cytat:
Przygodowo-fantastyczna opowieść nabiera bardziej sensacyjnego i szpiegowskiego charakteru. Nowe lokalizacje, kolejne sojusze – trudno się nudzić przy lekturze tego tomu.


"Niezwykła podróż" #4

2. Pisze Radosław Koch:

Cytat:
Komiks jest pełen wartkiej akcji, a Filippi umiejętnie manewruje pomiędzy wątkami fantastycznymi, a motywami sensacyjnymi czy szpiegowskimi. Bardzo mi się podobał występ Ala Capone'a, który idealnie pasuje do komiksu opowiadającego o alternatywnej wizji przeszłości. Nie zabrakło też humoru czy wielkich steampunkowych maszyn.


"Niezwykła podróż" #4
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-11-03, 05:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-10-13, 07:18   

"Marzi" #1: "Dzieci i ryby głosu nie mają" - trzeci dzisiejszego ranka ranka tekst Pawła Ciołkiewicza:Cytat:
Siła "Marzi" polega przede wszystkim na skontrastowaniu zwykłych, codziennych problemów kilkuletniej bohaterki z kłopotami, jakim musieli stawiać czoła Polacy w latach osiemdziesiątych. Życie w komunistycznej Polsce było dla dziewczynki źródłem wielu doświadczeń i przeżyć – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.


"Marzi" #1: "Dzieci i ryby głosu nie mają"
Nasze materiały
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-10-19, 07:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-10-16, 12:33   

Nie ma niespodzianki - także Paweł Ciołkiewicz: "Żelazo i kamień":Cytat:
Historia o wymuszonej współpracy skłóconych Krasnoludów niestety nie porywa. Fabuła jest mało interesująca i naprawdę trudno kibicować jej bohaterom, a jeszcze trudniej jakoś utożsamić się z nimi i zrozumieć ich motywację, tym bardziej że ich charakterystyki są zarysowane dość pobieżnie. W zasadzie trudno nawet chwilami zorientować się, kto jest kim, a co tu dopiero mówić o większym zaangażowaniu w zawiłości ich charakterów.


:evil2:

"Żelazo i kamień"
Pierwsze dwa teksty
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-10-22, 12:32   

"Garfield": "Tłusty koci trójpak" #1 - omawia Dominika Małecka:Cytat:
Lektura przygód najbardziej spasionego, fotogenicznego i wiecznie uśmiechniętego kota, to uczta dla oka i ducha. Cieszy inicjatywa Egmontu prezentująca "Tłusty koci trójpak". To kawał zacnej lektury i kupa śmiechu, która nie tylko nie straciła nic ze swej aktualności, ale wciąż bawi kolejne pokolenia.


"Garfield": "Tłusty koci trójpak" #1
Artykuł Tymoteusza Wronki, materiał z "Poważnej strony", materiał audio z "Konglomeratu Podcastowego"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-10-24, 10:28   

"Bler" #7 "Nieistnienie" - pisze Miłosz Koziński:Cytat:
Wątki poprowadzono sprawnie, a ograniczenie scen akcji na rzecz scen narracyjnych budujących historię pozwoliło autorowi częściowo uniknąć problemu z poszatkowaniem narracji. Szłapa nie uniknął rzeczonego problemu całkowicie, ale tym razem ma się wrażenie, że w opowieści brakuje jedynie kilku kadrów, a nie kilku stron.


"Bler" #7: "Nieistnienie"
Pierwszy artykuł + dodatkowe materiały
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-11-05, 07:27   

Cóż to wczoraj podrzucili... Ano taką masę tekstów, że aż moja kotka zamiałczała radośnie :-D

1. "Corto Maltese" #8: "Złoty dom w Samarkandzie" - pisze Paweł Ciołkiewicz:Cytat:
"Złoty dom w Samarkandzie" bez wątpienia zadowoli wszystkich miłośników przygód awanturniczego marynarza. Znów mamy opowieść rozgrywającą się na pograniczu jawy i snu. Znów postacie historyczne pojawiają się obok niezwykłych osobowości będących wytworem wyobraźni autora. Znów ważną rolę odgrywają odpowiednio przetworzone, nieco odrealnione okoliczności polityczno-militarne, w jakich cała historia została osadzona.


"Corto Maltese" #8: "Złoty dom w Samarkandzie"

2. "Lucky Luke" #1: "Kopalnia złota Dicka Diggera" - przedstawia Marcin Andrys:Cytat:
Luke wygląda na starszego i poważniejszego, ale jego przygody charakteryzują się już sporą dawką humoru i to w większej mierze abstrakcyjnego. Niemniej trzeba stwierdzić, że mimo upływu ponad siedemdziesięciu lat najstarsze historie czyta się całkiem znośnie.


"Lucky Luke" #1: "Kopalnia złota Dicka Diggera"
Pierwsze dwa omówienia

3. "Usagi Yojimbo" #32: "Tajemnice" - również Marcin Andrys:Cytat:
Często można usłyszeć zarzut, że przygody Usagiego wymknęły się Sakaiowi spod kontroli i bohater błąka się bez celu na karta kolejnych tomików. Jeśli kogoś drażnią podobne historie i wyczyny dzielnego ronina, może poczuć się zmęczony wielotomową serią.


"Usagi Yojimbo" #32: "Tajemnice"

4. "Wonder Woman" #4: "Godwatch" - a teraz Przemysław Mazur:Cytat:
Gwoli uściślenia "Godwatch" nie jest finałem na miarę skali napięcia i dramatyzmu wygenerowanych opowieściami zawartymi w albumach “Kłamstwa” oraz "Rok pierwszy". Trudno wręcz opędzić się od poczucia, że Greg Rucka spokojnie byłby władny rozbudowywać poszczególne nurty swojej narracji, lecz wymogi kontraktu oraz konieczność przekazania pieczy nad fabularną stroną tego przedsięwzięcia Shei Fontanie (to właśnie ona odpowiadała za kolejny tom cyklu pt. "Serce Amazonki") wymusiły na nim pospieszne "dopinanie" wątków.


"Wonder Woman" #4: "Godwatch"

5."Shi" #2: "Król-Demon" - wypowiada się Jarosław Drożdżewski:Cytat:
Dobre w tym bagnie, które ukazał scenarzysta, jest to, że są to kobiety, które się nie poddają, które walczą o to, aby spod tego jarzma się wyrwać, baa mają też plan na coś więcej. To ważne. Ważne, bo to kobiety są tu najważniejszymi postaciami w komiksie i odgrywają w nim rolę wręcz niebagatelną.


"Shi" #2: "Król-Demon"
Artykuł Pawła Ciołkiewicza, artykuł Rafała Pośnika

6. "Storm" #7: "Zabójca z Eribanu. Ogary Marduka" - opowiada Przemysław Mazur:Cytat:
Tak jak wcześniej zasygnalizowano, Lodewijk coraz pewniej czuł się w roli scenarzysty. Sprzyjało to przywoływanej spójności serii, a zatem także rozwojowi osobowości bohaterów oraz niuansów świata przedstawionego. Stąd jakby nieco więcej drobnych, acz łatwo dostrzegalnych innowacji w psychologicznych charakterystykach kluczowych dla cyklu postaci.


"Storm" #7: "Zabójca z Eribanu. Ogary Marduka"

7. "Ultimate Spider-Man" #2 - zaprasza Jakub Syty:Cytat:
Nie zdradzając wiele, Craven jest gwiazdą reality show i Człowiek-Pająk z Nowego Jorku ma być jego kolejną ofiarą. Wszystko ku uciesze widzów jego programu. Brzmi kapitalnie? No ba.
Bendis kreuje również odjazdową Gwen Stacy, charakterną pannicę, zupełnie inną od tej, jaką znamy z klasycznych przygód Spider-Mana.


"Ultimate Spider-Man" #2
Poprzednie omówienie + odnośniki do materiałów dotyczących pierwszej odsłony

8. "Komiks i My" Nr 7 - przy klawiaturze Jarosław Drożdżewski:Cytat:
Obecnie w piśmie tym rządzą i dzielą komiksy "obojętne" światopoglądowo, ale też świeża komiksowa krew. Jest więc dużo „grzeczniej” niż bywało wcześniej i pytanie, czy tego typu stępienie zębów, które pismo miało, wyjdzie mu na dobre czy wręcz przeciwnie?


"Komiks i My" Nr 7

9. "Kajtek i Koko w kosmosie" #3: "Przyjaciel Jol" - po raz trzeci dzisiejszego ranka Przemysław Mazur:Cytat:
Oczywiście Janusz Christa nie byłby sobą, gdyby nie wkomponował w owe perypetie pokaźnej dawki błyskotliwego humoru. Owa jakość fabularna uzupełniona o nadspodziewanie nowatorskie koncepty z zakresu fantastyki naukowej sprawiają, że pomimo upływu blisko pół wieku od ich pierwotnej prezentacji czytelnik złakniony dobrej przygody z dużym prawdopodobieństwem nie będzie w stanie oderwać się od tej lektury.


"Kajtek i Koko w kosmosie" #3: "Przyjaciel Jol"
Przemyślenia Michała Lipki

10. "Gnat" #4: "Rose" - a teraz Damian Maksymowicz:Cytat:
Odmienny ciężar gatunkowy staje się widoczny dość szybko i dlatego nie dajcie się zmylić, "Rose" nie jest komiksem all-ages. "Gnat" był utworem międzypokoleniowymi, ale jego prequel w moim odczuciu nie nadaje się dla najmłodszych.


"Gnat" #4: "Rose"
To czwarta wizyta tego tomu na forum.

11. "Dinozaury: Skamieliny i pióra" - ponownie Jarosław Drożdżewski:Cytat:
Przedstawiane fakty, daty, nazwy i okoliczności prezentowane są w bardzo przystępnej, a zarazem pozbawionej infantylności formie. To sprawia, że choć pozornie jest to komiks dla młodszego grona odbiorców, to i poczucia straconego czasu nie odczują starsi. Wręcz przeciwnie mogą oni pogłębić swoją wiedzę.


"Dinozaury: Skamieliny i pióra"
Analiza Michała Lipki

12. "Mroczne plany - wydanie zbiorcze" - teraz także Jarosław Drożdżewski:Cytat:
Fabuła tej historii, choć może niezbyt wyszukana, to naprawdę ciekawi, a wykorzystanie historycznej postaci w takim kontekście, w jakim zrobił to Włoch, dodatkowo jeszcze uczucie zaintrygowania wzmacnia. Jest to nie tylko erotyka, ale też sporo sensacji i ciekawe, zaskakujące zakończenie.


"Mroczne plany - wydanie zbiorcze"
Recenzja Michała Jankowskiego

13. "Plemię sów" #1 - nie ma niespodzianki - Jarosław Drożdżewski:Cytat:
Komiks jest naprawdę pomysłowy, na tych 60 stronach dużo się dzieje, nie brakuje dynamicznych pojedynków, dramaturgii i zwrotów akcji. Łukasz dobrze też rozpisał samych bohaterów, których wraz z każdą kolejną ukazaną retrospekcją poznajemy lepiej i przywiązujemy się do nich. Są to postaci "jakieś", mające swoją historię i tajemnice, są też wielowymiarowe, więc łatwo się z nimi identyfikować.


"Plemię sów" #1
Tekst Michała Wasilewskiego

14. "Akt" #19 - na koniec tego potężnego pakietu oczywiście Jarosław Drożdżewski :-D :Cytat:
Jeśli do tej pory nie mieliście okazji zapoznać się z żadnym numerem pisma "Akt", to wrześniowy numer jest chyba fajną ku temu okazją. Ciekawe teksy publicystyczne, kilka udanych komiksów w środku i perełka w postaci Mawila gwarantują chwile udanej rozrywki. Zresztą dla samej okładki, która przywodzi na myśl festiwalowe plakaty, warto pismo to nabyć.


"Akt" #19

:brawo:

+

15. "Nieśmiertelny Iron Fist" #3: "Historia Żelaznej Pięści" - Marcin Andrys:Cytat:
Epizody zebrane w "Historii Żelaznej Pięści" uzupełniają i rozszerzają informacje dotyczące zarówno mitologii nieśmiertelnego Iron Fista, jak również wybranych, acz niezwykle ciekawych osobowości dzierżących moc Shou-Lao.


"Nieśmiertelny Iron Fist" #3: "Historia Żelaznej Pięści"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-12-30, 13:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-11-06, 09:53   

I od razu drugi dzisiaj tekst od Pawła Ciołkiewicza:

"Oskar i Fabrycy" #2: "Dyliżans widmo":Cytat:
Najeżony gagami komiks czyta się doskonale. Akcja gna tutaj na złamanie karku - bohaterowie, a wraz z nimi i czytelnicy nie mają ani chwili wytchnienia. Maciej Kur, autor scenariusza do serii "Lil i Put" oraz nowych przygód Kajka i Kokosza, stworzył historię mającą wszelkie szanse, by zainteresować pochłonięte swoimi smartfonami dzieci oraz dać kilka chwil nostalgicznej uciechy ich rodzicom.


"Oskar i Fabrycy" #2: "Dyliżans widmo"
Pierwsze omówienie wraz z odnośnikami do pierwszej odsłony
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-11-07, 13:50   

"Anibal 5". Pisze Przemysław Mazur:Cytat:
Scenarzysta chętnie dworuje sobie ze schematów fabularnych stosowanych w różnych odmianach narracji heroicznych. Zarazem jednak akcja gna na całego, a jej zwrotów jest co niemiara. Ponadto Jodorowsky skwapliwie zadbał, by jego nabyta jeszcze u schyłku lat 60. XX w. renoma obrazoburcy została także w tym przypadku niezagrożona.


"Anibal 5"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-11-08, 09:57   

"Avengers. Czas się kończy" #4 - tym razem u Pawła Ciołkiewicza:Cytat:
Co można powiedzieć po zakończeniu tej opowieści? Bez wątpienia było to przedsięwzięcie na ogromną skalę i Jonathan Hickman udowodnił, że był w stanie zapanować nad wszystkimi wątkami. To zasługuje na szacunek. Jednocześnie niestety sformułowanie "przerost formy nad treścią" zyskało nową egzemplifikację – naprawdę wszystko to można byłoby opowiedzieć w sposób bardziej zwarty i pozbawiony wielu absurdalnych dodatków.


"Avengers. Czas się kończy" #4
Artykuł "SQ"
Artykuł Michała Lipki
Artykuł Tomasza Drozdowskiego
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-11-15, 08:20   

Dwa następne artykuły:

1. "Star Wars Komiks" #77 (5/2018): "Poe Dameron: wojenne historie" - analizuje "Jedi Nadiru Radena":Cytat:
"Wojenne historie" (w rozumieniu całego tomu) notują pewien spadek formy w stosunku do dwóch poprzednich komiksów z cyklu "Poe Dameron" - za co w głównej mierze odpowiada "Legenda utracona" - ale jednocześnie wciąż reprezentują wysoki poziom oparty na sprawdzonej formule: zabawie połączonej z odrobinką powagi i refleksji.


"Star Wars Komiks" #77 (5/2018): "Poe Dameron: wojenne historie"
Materiał audio

2. "Ye" - opowiada Jarosław Drożdżewski:Cytat:
Petreca podszedł do tej historii w sposób niebanalny. To trochę taka baśń przeznaczona dla dorosłych. Niezwykłe krainy i miejsca, które odwiedza Ye, łączą się z przepięknymi i niezwykłymi jego przygodami. Jednocześnie fabuła jest dojrzała, w której nie brak poruszania dość trudnych tematów i odważnych rozwiązań. Jest tu zło, pojawia się śmierć, ale też znajdzie się dużo miłości i walki o to, co dla każdego z bohaterów najważniejsze.


"Ye"
Pierwszy tekst i wiadomości
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-11-17, 07:14   

"Punisher MAX" #5 u Przemysława Mazura:Cytat:
Garth Ennis nie jest twórcą idealnym i nie raz (a nawet nie trzy) zdarzały mu się tzw. wypadki przy pracy. Współtworząc serie "Punisher MAX", dał on jednak popis swego kunsztu, obdarowując tym samym fanów "Człowieka-Armaty" być może najbardziej udaną odsłoną krwawej sagi o zmaganiach Franka Castle’a ze zorganizowaną przestępczością.


"Punisher MAX" #5

Artykuł Piotra Pocztarka:

Cytat:
Pierwsza połowa "Punisher Max" tom 5 to przede wszystkim przemoc - przerysowana, groteskowa, niczym nie skrępowana i w dużej mierze przerażająca.

Cytat:
Druga część tomu to świetnie skonstruowana opowieść Valley Forge, Valley Forge - chyba najlepiej przemyślany koncepcyjnie i najdojrzalszy epizod z Punisherem, jaki udało się napisać Ennisowi.


"Punisher MAX" #5
Wcześniejsze recenzje
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-11-22, 14:15   

1. "Giuseppe Bergman" #2: Afrykańskie przygody" - omawia Jarosław Drożdżewski":Cytat:
To nie jest łatwy w odbiorze (choć niekiedy przekraczający granicę dobrego smaku) Manara, a raczej wymuszający od nas niezwykłe skupienie i ogromną chęć, aby poznać ten album. Może się to wydać banałem, może być dziwne, ale wielokrotnie podczas lektury tego komiksu miałem ochotę rzucić go w kąt, bo mnie męczył. I jeśli ktoś dziś zapytałby mnie, o czym jest ta historia, to szczerze bym odpowiedział, że do końca nie wiem, co autor miał na myśli… Taki jest to właśnie komiks.


"Giuseppe Bergman" #2: "Afrykańskie przygody"
Przypomnijmy sobie zatem tom pierwszy oraz sięgnijmy po tom trzeci.

2. "Jonah Hex” #7: "Zabójczy ołów" - recenzuje Małgorzata Chudziak:Cytat:
A co znajdziemy w środku poza piachem i oczywiście krwią?
Piękne kobiety próbujące zwieść Hexa. Użyją całego swojego uroku, aby tego dokonać.

Cytat:
Najlepiej w całym tomie prezentuje się historia o jakże zgrabnym tytule Rzezignat. Przywiodła mi na myśl Ogra z Sutter Camp z trzeciego tomu Undertakera.

"Jonah Hex" #7: "Zabójczy ołów"
Pierwsze dwie analizy.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-11-23, 13:41   

Marcin Andrys jako pierwszy przedstawia nam "Aniela" - 36 tom "Thorgala" - to ostatni album namalowany przez Grzegorza Rosińskiego:Cytat:
Yann nie ma wyczucia w stopniowaniu napięcia, wprowadza zbędne sceny, a kiedy dynamizuje akcję, czyni to w sposób chaotyczny i mało atrakcyjny. Może w nowym rozdaniu będzie czuł się znacznie pewniej, niż domykając wątki poprzedników.
Przy pożegnalnym tomie nie sposób nie wspomnieć o rysunkach naszego rodaka - Grzegorza Rosińskiego. Autor przyzwyczaił nas do szczegółowych niekiedy rozbuchanych graficznie malunków, jednak, przeglądając trzydziesty szósty tom, widać, że nie miał on już serca i zapału do pracy.


"Thorgal" #36: "Aniel"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-12-11, 10:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-11-25, 09:42   

"Czarny świt" stanowiący czwartą część "Supermana" omawia również Damian Maksymowicz:Cytat:
Fabuła sprowadza się najlepiej, gdy skupia się na postaciach i sekretach miasteczka oraz jego mieszkańcach, którzy nie są tym, na kogo wyglądają. Oczywiście nie mogło zabraknąć naparzanek i te, choć rozrysowane są tak, że wręcz kipią energią, odciągają od tego, co stanowi o sile "Czarnego świtu".


"Superman" #4: "Czarny świt"
O tym tomie czytamy na forum po raz piąty
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-11-28, 14:48   

"Podboje" #4: "Śmierć króla" w artykule Małgorzaty Chudziak:Cytat:
Nagle historia straciła stawkę, o jaką toczyłaby się gra. Nie twierdzę, że proste rozwiązania są złe, ale po trzech tomach ukazujących wiele problemów trawiących Hordę, spodziewałam się czegoś więcej.

Cytat:
Pomimo drobnego zawodu bawiłam się dobrze przy lekturze Śmierci Króla. Głównie za sprawą niesamowitego klimatu, towarzyszącego mi od samego początku serii.


"Podboje" #4: "Śmierć króla"
Korzystając z okazji przypomnijmy sobie dotychczasowe tomy: trzeci, drugi i pierwszy.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 14