Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Elizabeth Gaskell
Autor Wiadomość
Brajan 

Wysłany: 2015-02-04, 12:04   

Widzę, że nie tylko ja się skusiłem na serię "Angielski Ogród" ;)

W księgarni wziąłem do ręki jedną z nich i już wiedziałem, że muszę je mieć. Kupiłem wszystko Austen + "Północ i Południe", której wcześniej nie czytałem i potwierdzam, że na żywo wyglądają jeszcze lepiej.
Miałem już wszystko J.Austen, ale dowiedziałem się, że seria ma być kontynuowana, fajnie byłoby mieć całość w twardej oprawie i ciekawej szacie graficznej. :roll:

Może kogoś będzie interesowała informacja, że w kwietniu tego roku ukażą się "Mansfield Park" Jane Austen oraz "Wichrowe Wzgórza" Emily Bronte w ramach tej serii.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2015-02-04, 19:21   

No popatrzcie, kto okazał swoje błękitne oczęta! Sezon wielkich powrotów, widzę. Cieszy nas to niezmiernie. :-D

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Brajan 

Wysłany: 2015-02-04, 21:20   

Córka Lavransa napisał/a:
No popatrzcie, kto okazał swoje błękitne oczęta! Sezon wielkich powrotów, widzę. Cieszy nas to niezmiernie. :-D

W końcu znalazł drogę, można powiedzieć. ;)

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2015-02-04, 23:55   

Następnym razem podejdź do okna i wrzaśnij, błysnę ci Tasakiem. :lol:

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2015-02-05, 07:25   

Hej Brajan, super, ze jestes znowu z nami. :-D Dzieki za informacje.

Mormolyke 
Widmo forumowe

Wysłany: 2015-02-05, 18:58   

Brajan napisał/a:

Może kogoś będzie interesowała informacja, że w kwietniu tego roku ukażą się "Mansfield Park" Jane Austen oraz "Wichrowe Wzgórza" Emily Bronte w ramach tej serii.

O, jak cudnie. <3

Brajan 

Wysłany: 2015-03-06, 17:03   

W sprzedaży od 22 kwietnia. :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2015-03-06, 17:52   

O ile do Austen ta seria pasuje mi wybitnie, to do "Wichrowych Wzgórz" już niekoniecznie. Kłócą mi się te śliczne kwiaty z namiętnościami Bronteowskich bohaterów :)

Lektury Kawoholiczki

Bruixa 

Wysłany: 2015-03-06, 19:02   

Te okładki bardziej mi pasowały do Austen i innych autorek z epoki. Niestety, teraz Prószyński i Sp. lansują okładki ze zdjęciami z najnowszych ekranizacji :evil:
Podobają mi się kwietne wzory ze Świata Książki, ale już układ - to przepołowienie, jasne tło i wielkie tytuły czarną czcionką nie, jakoś burzą harmonię.

Brajan 

Wysłany: 2015-03-06, 20:51   

Ravena napisał/a:
O ile do Austen ta seria pasuje mi wybitnie, to do "Wichrowych Wzgórz" już niekoniecznie. Kłócą mi się te śliczne kwiaty z namiętnościami Bronteowskich bohaterów :)

Z tym się akurat zgadzam ;)
Jestem ciekaw tłumaczenia, mam nadzieję, że będzie Sujkowskiej.

Bruixa napisał/a:

Te okładki bardziej mi pasowały do Austen i innych autorek z epoki. Niestety, teraz Prószyński i Sp. lansują okładki ze zdjęciami z najnowszych ekranizacji :evil:
Podobają mi się kwietne wzory ze Świata Książki, ale już układ - to przepołowienie, jasne tło i wielkie tytuły czarną czcionką nie, jakoś burzą harmonię.

Bez obwoluty wyglądają dużo lepiej imho

asenat535

Ostrzeżeń:
 3/3/3
Wysłany: 2015-03-30, 11:37   

Uwielbiam czytać wszystko co napisała Elizabeth Gaskell. Oglądałam też niektóre ekranizacje, które powstały na podstawie jej książek. Ale film to nie to samo co książka. Czytając można wczuć się w klimat epoki i uruchomić własną wyobraźnię.

Panna Jeż 

Wysłany: 2018-11-20, 20:25   

No dobrze. Kończę pomału "Północ i południe" i dochodzę do wniosku, że pod latarnią jednak najciemniej. Cały czas zachodzę w głowę, jak mogłam tyle czasu trzymać na półce taką perłę i jej nie czytać. Niepojęte! W opisie porównują je do "Ziemi obiecanej". Nie wiem, nie czytałam, nie oglądałam. Ja tu widzę pewne podobieństwo do "Dumy i uprzedzenia" (i cokolwiek kojarzyło mi się z "Lalką" Prusa). O dziwo nie przeszkadzało mi to, choć zazwyczaj uprzedzam się, gdy widzę lub podejrzewam najdrobniejszą nawet kalkę. Im bliżej końca, tym wolniej czytam, bo mi żal, że to już koniec :cry:

Do pana Thorntona niestety będę miała teraz słabość i doprawdy nie wiem, jak to się odbije na moich pozostałych związkach z fikcyjnymi postaciami z powieści :hehe: Ale gdzieś tam go wcisnę ;) Co do Margaret, współczuję jej posiadania takiej teściowej i szwagierki. Wprawdzie pan Thornton w postaci Richarda Armitage byłby osłodą niejednej zgryzoty, ale sama nie wiem, czy to jednak nie za wiele do zniesienia. :evil3:

Elisabeth Gaskell raczej nie będzie moją miłością na równi z Jane Austen czy siostrami Bronte, ale mam teraz wielką ochotę zapoznać się z pozostałą jej twórczością. Przejrzałam pobieżnie tytuły, nie wszystkie mnie zainteresowały. Na pewno przeczytam "Żony i córki", "Ruth" i "Życie Charlotte Bronte". Pozostałe zależnie od dostępności w bibliotece. Czemu nie na równi z Austen i Bronte? Jej styl jest ciut gorszy moim zdaniem. W "Północ i południe" trochę ją momentami ponosi. Leci na łeb na szyję. Za dużo tego wszystkiego próbuje upchnąć. Przy większej dozie samokontroli byłoby niekiedy spójniej i bardziej wiarygodnie, ale może powinnam przeczytać więcej, żeby to ocenić.

Co do serialu, rozumiem teraz avatar Deiny. :mrgreen: Obejrzałam pierwszy docinek i niestety oprócz Richarda Armitage (nie znałam go wcześniej) niewiele mi się podobało. Sporo pozmieniali. Aktorka grająca Margaret w ogóle nie pasuje mi do tej roli... Będę oglądała dalej, może się rozkręci.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2018-11-22, 08:52   

Panna Jeż napisał/a:
Na pewno przeczytam "Żony i córki", "Ruth" i "Życie Charlotte Bronte".

Czytałam wszystkie. I o ile "Żony i córki" (od których zaczynałam znajomość z Gaskell) i "Ruth" podobały mi się (choć "Ruth" już nieco naiwna, jednak moje podium wyglądałoby tak - 1 miejsce "Żony i córki", 2 miejsce "Północ i południe", 2 miejsce - "Ruth"), to do "Życia Charlotte Bronte" miałam i mam sporo zastrzeżeń.
Fałsz tej powieści był dla mnie wyczuwalny już w czasie lektury, a potem, im więcej czytałam Bronte i o Bronte (nieoceniony Ostrowski...), tym bardziej utwierdzałam się w przekonaniu, że Gaskell nie trzymała się prawdy za blisko.
Książka jest ewidentną, choć w moim odczuciu naciąganą i przynudnawą laurką dla Charlotte, której, jako żywo, nie potrafię polubić jako osoby.

Panna Jeż 

Wysłany: 2018-11-22, 10:31   

Dla mnie opinia osoby, która ją znała osobiście, jest ciekawa nawet jeśli nie do końca obiektywna. Skoro już tyle przeczytałam, przeczytam również tę. Po dotychczasowej lekturze nie nabrałam żadnej do Charlotte niechęci, a wręcz przeciwnie, także mniej mi może ta laurka przeszkadzać. Traktuję ją jak ciekawostkę. Bo chyba nie znajdę tam nic, czego już bym nie wiedziała.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2018-11-23, 17:02   

Panna Jeż napisał/a:
Dla mnie opinia osoby, która ją znała osobiście, jest ciekawa nawet jeśli nie do końca obiektywna.

Też tak myślałam. Ale już pomijając przekłamania, to po prostu nudne było.

Odpowiedz do tematu