Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Szortal i RYBIEUDKA - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-11-07, 06:12   

"Zamknięcie runu Ennisa" - Marek Adamkiewicz tako rzecze na temat ostatniego, piątego tomu "Punishera MAX":Cytat:
W porównaniu z poprzednimi opowiadaniami wydaje się, że tym razem otrzymaliśmy kilka chwil oddechu. Być może nie jest to jeszcze odczuwalne w pierwszej części albumu, ale już w drugiej wyraźnie postawiono na inne elementy niż dotychczas. Krwawa rozwałka schodzi na dalszy plan, a scenarzysta przedstawia nam historię opartą na polityce i dającą głębszy wgląd w psychikę amerykańskiego żołnierza.


"Punisher MAX" #5
Dotychczasowe materiały
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-11-10, 01:59   

"Próba dorównania legendzie" - Marek Adamkiewicz i tekst o "Batmanie - Mrocznym Rycerzu": "Rasie Panów":Cytat:
Ciągnęło wilka do lasu, oj, ciągnęło. Frank Miller nie może porzucić swojego dziecka, co nijak nie ma prawa dziwić, grunt jednak, żeby chęci dorównywały twórczej formie, a z tym jest tu odrobinę gorzej. "Rasa Panów" to kontynuacja, której nie udało się dorównać legendarnemu oryginałowi, ale przy odrobinie dobrej woli zapewni parę chwil całkiem satysfakcjonującej lektury.


"Batman - Mroczny Rycerz: Rasa Panów"
Mamy już z czym porównać
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-11-18, 05:09   Ponieważ blog "Rybieudka" został zamknięty już w maju tego roku i od tamtego czasu publikuję wyłącznie materiały z "Szortala" to przypominam logo tej strony.

"Skok jakościowy" - Marek Adamkiewicz jako drugi dzisiejszej doby wypowiada się na temat drugiej odsłony "Ex Machiny":Cytat:
"Ex Machina" to wciąż tytuł rozrywkowy, ale może podobać się to, w jaki sposób Vaughan wplata do swojej opowieści motywy polityki zagranicznej, problemów wewnętrznych Stanów Zjednoczonych czy też konfliktu ideologicznego dzielącego nowojorczyków. Umiejętnie wykorzystane, stanowią one kluczowy element tego doskonale napisanego politycznego thrillera. A gdy dodamy do tego świetne dialogi, obraz całości jawi się jako prawie kompletny.


"Ex Machina" #2
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-01-26, 15:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-11-21, 12:07   

"O swoje" - Maciej Rybicki tak prawi o "Brygadzie Żydowskiej":Cytat:
Marvano przywiązuje uwagę do pokazania (obserwowanej z poziomu szeregowego żołnierza) tarć pomiędzy Brytyjczykami, Amerykanami, Sowietami, Arabami czy, rzecz jasna, Żydami. Widać, jak problematyczną kwestią był dla wielkich ówczesnego świata los ludności żydowskiej, a także jak powszechny okazywał się antysemityzm (i to nie tylko wśród Niemców).


"Brygada Żydowska"
Wcześniejszych słów parę tutaj.
Przypomnienie innych materiałów:
Artykuł Jakuba Wołosowskiego, artykuł Marcina Knyszyńskiego, artykuł Józefa Śliwińskiego, szczegółowe informacje o tytule, o formacji w "Wikipedii
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-02, 01:52   

Dawno tutaj nie zaglądałem - no cóż... ;)

1. "Rozstawianie figur" - Marcin Knyszyński recenzuje czwarty tom "100 naboi":Cytat:
W czwartej odsłonie pojawiają się wszystkie dotychczas poznane ważne postacie oraz kilka nowych. Zmieniają się układy sił, poszerza czytelnicza perspektywa, klarują pewne rozwiązania, a kunszt Briana Azzarella i Eduarda Rissa, choć wydawało się to niemożliwe, rośnie nieprzerwanie.


"100 naboi" #4
Dotychczasowe trzy wypowiedzi

2. "Urbanistyczne rewolucje" - Marek Adamkiewicz analizuje "Powstanie Star City" - czwartą część "Green Arrowa":Cytat:
Na łamach "Powstania Star City" scenarzysta cofa się do wątków zasygnalizowanych w poprzednich tomach swojego runu i trzeba przyznać, że nie tylko nie odcina od nich kuponów, ale twórczo je rozwija, sprawiając, że tutaj są jeszcze bardziej interesujące.


"Green Arrow" #4: "Powstanie Star City"
Już kilka razy mogliśmy poczytać o tym tomie.

3. "Wyrwać się z głębin" - Maciej Rybicki opowiada o czwartej części "Głębi":Cytat:
Znajdziemy tu mnóstwo dynamiki, pełno niezłych scen i fantastycznych pejzaży. Gdy doprawimy to siarczystymi, żywymi dialogami i szczyptą golizny, wyjdzie przygodowy komiks jak się patrzy. W tym kontekście nie mam problemu z faktem, iż niektóre z motywów czy scenerii jawią się jak powtórka z rozrywki. W tej konwencji dyskretne zjadanie własnego ogona może uchodzić płazem tak długo jak lektura bawi - a "Głębia" bawi przednio.


"Głębia" #4: "Zewnętrzne aspekty wewnętrznych postaw"
Parę wcześniejszych analiz
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-12, 15:30   

A co my tu dzisiaj mamy? Ano to:

1. "Nowy początek" - Marek Adamkiewicz omawia "Wyzwoloną" stanowiącą otwarcie "Jessiki Jones":Cytat:
Przyjemność z odkrywania kolejnych tajemnic jest naprawdę duża, nie zdradzę więc bezpośrednio zarysów wprowadzanych przez Bendisa wątków, ale mogę powiedzieć tyle, że autor wspina się tu na wyżyny swoich twórczych umiejętności. Fabuła jest misternie skonstruowana i bardzo ekscytująca, a im więcej szczegółów poznajemy, tym bardziej rośnie nasze uznanie dla kunsztu scenarzysty.


"Jessica Jones" 1: "Wyzwolona"
Poprzednie wypowiedzi

2. "Gry zimnowojenne" - po raz drugi Marek Adamkiewicz - na temat "Ghost Money":Cytat:
Międzynarodowe rozgrywki przedstawiono na wielu poziomach i najczęściej są zwyczajnie dobrze napisane i ekscytujące. W fabułę wpleciony został wątek globalnego terroryzmu i źródeł jego finansowania - to bardzo ważny element całego komiksu i trzeba przyznać, że jest poprowadzony w nader interesujący sposób.


"Ghost Money"
Materiał w audycji, wcześniejsze recenzje

3. "Źle się dzieje w państwie Namibii" - Marcin Knyszyński jako pierwszy przedstawia nam "Namibię":Cytat:
Namibia z okresu tuż po Drugiej Wojnie Światowej to bardzo ciekawa lokalizacja na osadzenie przygodowej fabuły. Jako dawna kolonia niemiecka jest idealnym, obok oczywistej już i przerobionej na setki sposobów Argentyny, azylem dla hitlerowskich zbrodniarzy.

Cytat:
Leo i Rodolphe przyjęli w komiksach o agentce Austin pewną charakterystyczną konwencję. To taki trochę łopatologiczny sposób objaśniania prostej przecież jak drut fabuły oraz przekaz, który, przez tę trochę infantylnie kreowaną historię, prowadzi czytelnika cały czas za rękę.


"Namibia"

A nie - tutaj jeszcze poprzedni artykuł napisany przez Tomasza Miecznikowskiego:

Cytat:
Namibia uległa niestety zasadzie kopiuj wklej, a przy okazji podrasuj. I dlatego przerabiane po raz kolejny schematy, "wzbogacone" o coraz dziwniejsze fabularne elementy (wątek przywódcy sekty Dzieci Ezekiela) wywołują zamiast zachwytów konsternację czytelników. Gdyby jeszcze był to świadomy pastisz, być może byśmy zaakceptowali taki wybór twórcy i bawili się razem z nim na nowo poukładanymi klockami.


"Namibia"

4. "Inna archeologia" - i trzeci raz Marek Adamkiewicz - o początku... "Planetary":Cytat:
Jedną z podstawowych atrakcji prowadzonego przez Warrena Ellisa tytułu jest twórcze wykorzystywanie znanych motywów, obecnych w popkulturze od dawna. Czegóż tu nie ma... Wielkie potwory pokroju Godzilli, mściwe duchy, tajemnicze artefakty obcych cywilizacji, ogólnoświatowy spisek. Do wyboru, do koloru. Autor nawiązuje też do superbohaterów i innych postaci komiksowych, prezentując własne wariacje między innymi na temat historii źródłowych herosów.


"Planetary" #1
No tak... daleko nie trzeba się wracać :P
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-22, 09:37   

Dzisiaj będzie dwukrotnie Marek Adamkiewicz - ale z dwóch różnych miejsc ;)

Najpierw z tego:

"Kto się czubi, ten się rozstaje" - "Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni" #4: "Rozłam":Cytat:
Robert Venditti umiejętnie prowadzi fabułę oraz odpowiednio dawkuje napięcie. Zaciekawienie czytelnika wzbudza między innymi dzięki interesującemu sposobowi zawiązania akcji, ale także dynamicznemu tempu, które utrzymuje się właściwie na całej przestrzeni "Rozłamu". Do tego jesteśmy zresztą przyzwyczajeni już od pierwszego tomu cyklu, wydaje się jednak, że z każdą częścią Venditti coraz bardziej krzepnie na stanowisku scenarzysty i coraz sprawniej wychodzi mu wymyślanie kolejnych ciekawych przygód Hala Jordana i spółki.


"Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni" #4: "Rozłam"
Cofamy się do początku miesiąca - jak ktoś chce oczywiście :mrgreen:
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-24, 14:12   

Dwa nowe teksty Marcina Knyszyńskiego - w dwóch różnych tematach:

"Poszerzanie uniwersum" - "Invincible" #2:Cytat:
Pomysły Kirkmana, brawurowo ilustrowane przez Ryana Otleya, to chaos w pełni kontrolowany. Autorzy całkowicie panują nad sytuacją, ten "celowy bajzel" to pewny siebie, radosny, bezpretensjonalny szturm na czytelnika. Wszystkie równolegle rozpoczęte wątki zaczną się w końcu zazębiać i – idę o zakład – będzie to największa przyjemność z obcowania z tym komiksem.


"Invincible" #2
Wracamy się raptem dobę.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-01-26, 15:28   

Dziś u Jagody Wochlik ciekawie na temat drugiej części "Runaways":Cytat:
Uwielbiam ten komiks. Jasne, nie jest żadnym arcydziełem, to po prostu opowiastka o grupie nastolatków, ale za to jaka! Skrząca się humorem, przezabawna, pełna odwołań do popkultury, z masą gościnnych występów innych superbohaterów (Spider-Man, Kapitan Ameryka, She Hulk, Wolverine, Cloak, Dagger) i nieoczekiwanymi zwrotami akcji.


"Runaways" #2
Warto się troszeczkę cofnąć.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-18, 15:08   

"Znowu się zaczyna! Jak dwadzieścia lat temu!" - Marcin Knyszyński tak opowiada o pierwszym tomie "Odysei Lanfeusta":Cytat:
Nie mamy oczywiście zbyt dużo czasu, aby nacieszyć się widokami, bo Arleston jak zwykle popycha akcje nieustannie do przodu, znowu wplatając w nią charakterystyczny, pieprzny humor, balansujący niekiedy na granicy dobrego smaku. Największymi generatorami uśmiechu nie są jednak dwaj główni bohaterowie, lecz kobiety - harem pozostawiony Lanfeustowi w spadku przez marsułtana i nade wszystko C’ixi, uporczywie szukająca sposobu na utratę dziewictwa.


:mrgreen:

"Odyseja Lanfeusta" #1
Pierwsze dwa teksty

Artykuł Bartłomieja Romanka:

Cytat:
"Odyseja Lanfeusta" od pierwszej strony zabiera nas w podróż po niezwykłej krainie Troy. I jest to podróż, którą powinien przeżyć każdy fan komiksów, a zwłaszcza komiksów fantasy. Album czyta się niemal jednym tchem, bo prezentowane wątki dotyczące bohaterów wciągają, trzymają w napięciu, a często są równie zaskakujące, co osławione wesele z "Gry o tron".


"Odyseja Lanfeusta" #1
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-02-25, 05:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-02-20, 14:25   

"Ze śmiercią im do twarzy". Mamy trzecią recenzję "Ucieczki do Wisconsin" (czyli czwartego tomu "Odrodzenia"), autorem której jest Marek Adamkiewicz:Cytat:
"Odrodzenie" od samego początku intryguje nietuzinkowym przedstawieniem problematyki powrotu do życia po śmierci. Odrodzeni to nie do końca normalni ludzie, ale też nie zombie. Ta tematyka wykorzystywana jest przez autora na dwa sposoby – z jednej strony stosuje on czasami horrorowe zagrywki, co ma na celu zbudowanie klimatu, z drugiej zaś ta warstwa jest ledwie przykrywką, bo w istocie opowieść traktuje po prostu o ludziach, ich reakcji na niecodzienną, wręcz skrajną sytuację i tym, jak wpływa to na ich życie. Ten obyczajowy sznyt to na tę chwilę najbardziej istotny element serii i trzeba przyznać, że widać, iż Seeley przykłada do niego dużą wagę.


"Odrodzenie" #4: "Ucieczka do Wisconsin"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-03-11, 10:56   

I jeszcze Jagoda Wochlik napisała o "Globalnej sieci" #1: "Wrogim przejęciu":Cytat:
Niestety, najnowsza odsłona przygód Człowieka Pająka nie prezentuje się najlepiej. Twórcy próbują podejmować wątki szpiegostwa korporacyjnego i problemów związanych z prowadzeniem wielkich firm, ale cała historia jest szyta bardzo grubymi nićmi i nieudolnie napisana. Właściwie bzdura goni tu bzdurę i bzdurą pogania.


8-)

"Amazing Spider-Man. Globalna sieć" #1: "Wrogie przejęcie"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-06, 11:36   

Dawno tu nie zaglądałem - no cóż... ;) "ULECZKAA38" opowiada o albumie "Binio Bill" #4: "...i skarb Pajutów":Cytat:
Niniejsza odsłona słynnego cyklu Jerzego Wróblewskiego, oferuje nam sobą porywające spotkanie z westernową opowieścią w konwencji komedii. Opowieścią komiksową, która za sprawą barwnej fabuły i wspaniałej szaty ilustracyjnej, stanowi nasz polski i zarazem w opinii wielu - lepszy, odpowiednik na słynnego Lucky Luck'ea! Za tą opinią przemawia jakość scenariusza wydarzeń, piękne rysunki oraz oczywiście postać głównego bohatera, który ujmuje nas nie tylko swoim polskim pochodzeniem, ale też i tym, jak wiele ma on nam sobą do zaoferowania.


"Binio Bill" #4: "...i skarb Pajutów"
To trzecia wizyta tej opowieści.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-08-22, 06:13   

i

Także w tych serwisach o "Infidel":1. "Rasizmu naszego powszedniego" - opowiada Jagoda Wochlik:

Cytat:
Pichteshote w przedmowie do komiksu przyznaje się do inspiracji filmem Jordana Peele'a "Uciekaj". I rzeczywiście są one bardzo widoczne. Podobnie jak film Peele’a, komiks jest głęboko zaangażowany społecznie. To, co atakuje Aishę to nie potwory, lecz ludzka niechęć, a niekiedy nawet nienawiść, która w tej historii uzewnętrznia się właśnie jako dziwaczna, wroga kreatura. W tej historii wyraźnie widać, jak nieufni potrafią być wobec siebie ludzie żyjący ze sobą pod jednym dachem.


"Infidel"

2. Pisze Jarosław Kowal:

Cytat:
Fabułę "Infidel" w największym skrócie można sprowadzić do: Millennialsi rożnych ras i płci wymieniają się poglądami na temat rasizmu oraz ksenofobii, a przy okazji walczą z duchami w ponurej kamienicy. Nie ma tu jednak kazań i akademickich dywagacji, dialogi są bardzo naturalne i jako trzydziestokilkulatek z dużego miasta myślę, że mogą potwierdzić - tak się mówi. Dla wielu osób ten niecodzienny koloryt może okazać się głównym atutem komiksu, bo gdyby wyobrazić sobie te wszystkie kadry w ruchu, z aktorami i aktorkami odgrywającymi postacie Pichetshote'a, szybko okazałoby się, że mamy do czynienia z hollywoodzkim standardem.


"Infidel"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15488
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-08, 23:52   

"Zbliża się koniec" - Marek Adamkiewicz pisze o "Lojalnych synach i córkach", którzy stanowią stanowią szósty tom "Odrodzenia":Cytat:
Warstwa obyczajowa nie zawodzi, nie gorzej jest także w materii czystej akcji. Jako że cała intryga zmierza ku rozwiązaniu, musiała nastąpić pewna intensyfikacja i na kolejnych stronach daje się to odczuć.

Cytat:
Nic się nie zmienia w kwestii ilustracji. Mike Norton jest niezmiennie w wysokiej twórczej formie i w kolejnych sześciu zeszytach, które wchodzą w skład tego albumu zaprezentował typowy dla siebie realistyczny styl, momentami bardzo efektowny.


"Odrodzenie" #6: "Lojalni synowie i córki"
Wczoraj również było o tej części.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 12